Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Фінальний звіт за результатами моніторингу обласної преси в період з 24 вересня по 21 жовтня 2012 року
Загальні тенденції
Найяскравішими виборчими темами друкованих ЗМІ за звітний період можна вважати скандал навколо заяви голови 11 виборчого округу про хабар у 20 000 гривень, який йому пропонували представники Партії регіонів (заступник губернатора) та замголови окружкому за прийняття документів у період, коли цього вжене можна робити від представників сателітних владі партій, котрі бажали бути членами дільничних комісій. Також друковані ЗМІ ретельно відслідковують екологічний скандал навколо компанії «Зернопродукт», майбутній птахокомплекс якої київські екологи назвали можливим екологічним лихом у Вінницькій області. Директор вінницького комплексу балотується до ВР. Боротьба на цьому, 17-му окрузі, загалом стала запеклою і це не випускають з виду газети.
У середині жовтня друковані ЗМІ області зробили загальні висновки цьогорічних виборчих перегонів, назвавши їх найбруднішими і найцинічнішими за останні роки.
Усі видання крім комунальної газети «Вінниччина» опублікували матеріал – прогноз щодо настроїв вінничан за три тижні до виборів на одному з вінницьких округів. Матеріал схожий на «джинсу» , висвітлює соціологію, де найбільше відсотків віддається ОО «Батьківщина» та кандидату – самовисуванцю члену команди Порошенка – Олександру Домбровському. Так само видання, окрім комунального висвітлили скандал під час приїзду до Вінниці лідера партії УДАР, що стався між прихильниками Кличка та представниками громадської організації «Батьки вбитих дітей». Здебільшого висовується припущення, що то була провокація, спланована владою.
Газети продовжують висвітлювати реакцію окремих місцевих рад та громадян на мовний закон. Зокрема писали видання («Реалії», до речі російськомовна газета) про те, що Калинівська міська рада прийняла рішення про опротестування мовного закону. Показовим є лист від російськомовного читача в іншій газеті - «33 канал» під назвою «Для чего разорвали страну?».
На перші шпальти видань( усіх окрім комунальної «Вінниччини») винесено фотографію та інформацію про передчасну й трагічну смерть заступника прокурора області, легенди Генеральної прокуратури, який вів справи про розслідування вбивства журналіста Георгія Гонгадзе та отруєння Ющенка, - Романа Шубіна. Причому декотрі видання завуальовано піддають сумніву випадковість трагедії. Що також кидає тінь на нинішню владу.
У звітному періоді симпатії та антипатії видань до політичних сил особливо не виділялись у кінці вересня, проте протилежна тенденція почалась із середини жовтня. Показово, що у вересні в комунальній газеті «Вінниччина» вийшов редакційний матеріал про візит до Вінниці кандидата в депутати від партії УДАР Ірини Геращенко, та про спільну прес-конференцію з однопартійкою, кандидатом у нардепи Людмилою Станіславенко. Проте в передостанній виборчий тиждень видання ударними темпами, великими об’ємами нарощує позитив партії влади, не забуваючи про контраст – негатив (хоч і малим обсягом) ОО «Батьківщина».
А газета «Ria» (від 17.10. 2012) у тотальному скороченні санепідслужб вбачає старання міністра економіки, кандидата до ВР Петра Порошенка.
Тенденції висвітлення виборчої тематики звітного тижня друкованих видань не змінюються: хоча і дотримано баланс присутності політичних партій, але сукупно згадки про Партію регіонів займають дві третини загальної виборчої інформації. Хоч і більше половини - в негативній тональності.
Більшість видань користуються оціночним судженням, а також іронічним викладом для створення негативного контексту. Симпатія та антипатія видань простежується не лише до політичних партій, а й до окремих самовисуванців. Наприклад, подією для місцевих друкованих ЗМІ став вихід з виборчої гонки Анатолія Матвієнка на користь узгодженого опозицією кандидата Григорія Заболотного. Декотрі видання не приховували жалю, що Матвієнка (уже стовідсотково) не буде в парламенті.
Не уникали друковані ЗМІ маніпуляцій, наприклад, супровід матеріалу заголовком, що не відповідає змісту. Скажімо, газета «Реалії» (26.09.2012) матеріал про скандал щодо запропонованого хабара голові 11 окружкому назвала: «20 тысяч за Партию регионов или просто громкая истерика». Ясно, що заголовок з негативною тональністю вже ставить під сумнів правдивість заявника про хабар і, можливо, навіть кидає тінь на його психічну стійкість. Хоча з якого б це дива голові окружкому придумувати такий скандал, саме із вказаними дійовими особами?
У звітному тижні досить багато було віддано під виборчу тематику в двох виданнях – «33 каналі» та «Реаліях».
Теми тижня
Головні спікери
Частка виборчого контенту від загального об’єму новин:
«33 канал » - 35%
«Ria» - 15%
«Реалії» - 40%
«Вінниччина» -- 30%
«33 канал » загалом симпатизує опозиційним силам, час від часу критикує владу та партію влади, здебільшого, за рахунок листів та звернень читачів видання. Однак в номері, що вийшов у звітному тижні є і авторські матеріали з негативною тональність по відношенню до партії влади. Наприклад, «Калинівка проти мовного закону». Або «Не буде газу – на вибори Зарванці не підуть» - відкритий протест мешканців села під Вінницею, де живе чимало товстосумів та представників влади, проти байдужості до побутових проблем селян.
Матеріал про візит Сергія Тігіпка та його соціально спрямовані заяви супроводжується фото, де віце-премєр на фоні синього полотнища з білими літерами. Такий маневр схожий на приховану рекламу.
Загалом цей номер багатий на різноманітні виборчі матеріали – досить широке, різнопланове представлення партій. Особливо це стосується матеріалів «Чи гарантує спортивна слава успіх уполітиці?» та матеріал – фантасмагорію «Що буде якщо країна пофарбується в кольори партії».
Також щотижневик єдиний з усіх відслідковував судовий процес проти нардепа від ПР Колесніченка, який зневажливо поставився до української мови. Останній матеріал на цю тему вийшов під заголовком «Суд захистив Колесніченка, а не українську мову».
Газета впродовж усього часу плекає позитивний образ кандидата в депутати Григорія Заболотного.
Достатньо в газеті за цей період політичної реклами, також матеріалів з ознаками «джинси».
“Ria” першою підняла тему проблем на виборчому окрузі №11 щодо можливої спроби підкупу голови окружкому. Матеріал написаний у негативній тональності по відношенню до Партії регіонів, хоча і присутня позиція звинувачуваних у спробі підкупу, зокрема заступника голови ОДА Григорія Деруна.
Загалом, видання, окрім редакційних матеріалів, де проглядаються симпатії, чи антипатії до певних політичних партій та кандидатів розміщувало публікації, так би мовити, європейських стандартів: безпристрасне опитування кандидатів у депутати - одне запитання до всіх. Газета практикує такі матеріали часто, це пояснюється тим, що 50% бренду газети “Ria” належить компанії «Naspers”, що має представництва в Європі.
Також газета концентрувала увагу на можливому прийнятті реакційного закону про кримінальну відповідальність журналістів, а саме на протестах, що їх організували медійники, громадські організації та свідомі громадяни. Матеріал вийшов під заголовком «Кримінальна відповідальність за наклеп обєднала журналістів».
Видання підняло тему, що кидає камінь у город уряду та місцевої влади – це підвищення плати за опалення. Найзбалансованішим порівняно з іншими газетами у виданні виглядає матеріал про інцидент УДАРУ з «Батьками вбитих дітей», правильне запитання ставиться ще у заголовку: « Батьки вбитих дітей» проти УДАРу: конфлікт чи провокація?
Лише в цій газеті на сторінках «політична арена» політична реклама чітко відмежовується від редакційних політичних матеріалів. Саме на одній з таких сторінок і розміщено статистичні дані щодо симпатій вінничан на одному з округів Вінниці, в інших газетах вони подані як редакційні.
Видання дає не дуже багато саме журналістських матеріалів щодо виборчої тематики. Більшою міро це політична реклама.
Вочевидь це продиктовано судовими процесами на замовлення влади по відношенню до газети.
«Реалії» у дусі журналістських розслідувань написали матеріал про ніби-то спробу підкупу голови окружкому на в.о. №11. Також газета назвала сенсаційним пасажем вибуття з виборчих перегонів батька Петра Порошенка – Олексія Порошенка. Проте більше емоцій висловлено в матеріалі щодо вибуття з фінішного забігу виборів Анатолія Матвієнка. І хоча заголовок знущаючий: «Почему Матвиенко «лёг» под. Заболотного ?», проте сам матеріал подано в позитивній тональності до соборівця Матвієнка.
Також видання розвиває тему екологічних скандалів навколо зведення потужної птахофабрики ТОВ «Зернопродукт» під містом Ладижин Тростянецького району. Як відомо, директор вінницької філії балотується до ВР під прикриттям самовисуванець, хоча насправді є ставлеником ПР. На цей раз озвучується ще одна тема, піднята столичним екологом Володимиром Борейком щодо того, куди щезли тростянецькі чорноземи. Є припущення – вивезені в Турцію. Київські екологи взагалі припускають, що в Одесі створено пункт переправки наших чорноземів закордон.
Продовжується тема мовного питання. Також у звітному періоді вийшов матеріал з ознаками джинси: «Соцініціативи президента на Вінниччині успішно реалізовуються». Немає аналізу по жодній з ініціатив, лише похвала.
Разом з тим в пику вищезазначеному матеріалу вийшло інтерв’ю з кандидатом в депутати від об’єднаної опозиції Олександрою Кужель « Нині влада веде Україну до обезземелювання селян, голоду й економічної катастрофи.
Щодо Петра Порошенка, то видання не оминає будь-яких подій, пов’язаних з його діяльністю, котрі не називаються іншими ЗМІ. То екологічна прокуратура оштрафувала його підприємства, а от тепер оприлюднили журналісти інформацію, що Порошенко прикупив частину заповідного Києва.
Також газета постійно намагається аналізувати бруд виборчої гонки. Найбільше уваги в цьому ракурсі дісталось кандидатам у депутати Григорію Калетніку, Оксані Калетник, Миколі Кучеру.
Зробила газета і цікавий креатив - сторінку, присвячену жінкам- кандидаткам до ВР: « Топ – 5 самых красивых кандидаток в депутаты от Винничины», де політична приналежність немає значення. На цей раз газета робить ставку на красу, цитуючи Достоєвського: Краса врятує світ.
«Вінниччина» загалом підтримує партію влади висвітленням дій керівників держави та області. Проте, хоч і не часто намагається дотримуватись присутності на шпальтах видання інших рейтингових партій, бодай і в узагальнених матеріалах., однак діяльність партії влади висвітлює удвічі більше, хоча іноді мала місце не лише позитивна інформація, а й критична інформація стосовно районної влади. А в передостанній тиждень виборчих перегонів пішов суцільний солодкий позитив на адресу Партії регіонів та влади.
Також газета присвятила цілий розворот репортажу про візит президента Польщі, зокрема відвідини ним стратегічних об’єктів області, в тому числі й підприємства з польськими інвестиціями «Барлінек». Можливо, тому, що основним спостерігачем від Польщі на виборах є член дружньої до ПР партії.
Постійною темою газети стало висвітлення роботи міждержавного обєднання (Україна та Молдова) Єврорегіону «Дністер», оскільки очолює його голова обласної ради Сергій Татусяк.
Представлення всіх партій та кандидатів зумовлено тим, що за законом комунальні видання зобов’язані надавати місця для висвітлення передвиборчих програм усіх кандидатів і партій.
На перші шпальти видання, хоч і виносяться фотографії героїв замальовок – простих людей з глибинки, проте знаходиться місце і для маленьких заміток визначного характеру для представників уряду та місцевої влади.
Видання дещо уникає важливі новини та факти. Декотрі новини подаються так, аби підняти значимість місцевої влади у вирішенні важливих проблем області. Наприклад, інтерв’ю із заступником головои ОДА Іваном Мовчаном: « З будівництвом одного цукрового заводу створюється потужна «соціальна база в кількох селах в окрузі». Окрім Партії регіонів згадувалась і опозиція у негативній тональності в матеріалі: «Про розквіт найкращої з мов», де єдиною, хто-справжньому по турбується про розквіт державної мови подається Партія регіонів. Увесь матеріал виглядає як маніпуляція – нав’язування єдиної думки.