Асоціація “Спільний простір” (АСП) - Всеукраїнська громадська організація, заснована восени 1995 року редакціями 25 регіональних видань з метою становлення інформаційного простору України. Завданням організації є захист прав членів організації на усіх рівнях та здійснення керівництва у практичній, науковій та інших видах діяльності регіональних видань, що входять до складу Асоціації “Спільний простір”. Також завданням Асоціації “Спільний простір” є дослідження проблем формування рекламного ринку, правового забезпечення функціонування засобів масової інформації, розвитку глобальної мережі та інтеграції українських інформаційних структур до європейських та євроатлантичних структур.
2000-го року Асоціація «Спільний простір» створила консорціум із Комітетом «Рівність можливостей». Комітет є найстаршою українською спеціалізованою моніторинговою лабораторією, яка з 1994-го року реалізувала в Україні та за її межами найбільшу кількість міжнародних, загальнонаціональних та регіональних проектів із моніторингу ЗМІ. Консорціум передбачає, що Комітет «Рівність можливостей» діє як вузькоспеціалізована творча моніторингова лабораторія, а Асоціація «Спільний простір» забезпечує її організаційний та фінансовий менеджмент.
Головні напрямки нашої діяльності:
- розвиток мереж громадських організацій через кваліфіковані послуги з успішної комунікації зі ЗМІ;
- кількісний, якісний та експертний моніторинг ЗМІ на предмет доступу суб’єктів політичного процесу до мас-медіа, доступу громадян до інформації, необхідної для прийняття усвідомлених рішень;
- сприяння підвищенню медіа-грамотності громадян при одночасному розвитку професійних та етичних журналістських стандартів;
- сприяння виконанню зобов'язань України, що випливають з її членства в Раді Європи (зокрема, визначених Рекомендацією 1722 (2005) Парламентської Асамблеї Ради Європи від 5 жовтня 2005 року), ОБСЄ, інших міжнародних організацій, а також досягнення Україною Копенгагенських критеріїв 1993 року у тій частині, що стосується гарантування демократії, принципів свободи слова та розвитку ЗМІ;
- моніторинг ефективності реалізації законів про ЗМІ та інформаційну галузь, їх відповідності євростандартам, участь у процесі вдосконалення законодавства про ЗМІ при одночасному розвитку процесів саморегуляції;
- підготовка аналітичних матеріалів з питань відповідності стандартам Ради Європи, ОБСЄ, інших міжнародних організацій, вимогам Копенгагенських критеріїв, положень Плану дій «Україна – Європейський Союз», сприяння висвітленню цієї теми у засобах масової інформації;
- формулювання пропозицій та реалізація громадських ініціатив щодо: запровадження європейських стандартів в інформаційній галузі, зокрема в реформуванні державних та комунальних засобів масової інформації, у створенні та розвитку системи суспільних (громадських) засобів масової інформації, у впровадженні цифрового телебачення та інших новітніх інформаційних технологій, розвитку українського сегменту мережі Інтернет, вдосконаленні системи підготовки та перепідготовки працівників засобів масової інформації.
У цих напрямках упродовж 16-ти років ми реалізували 32 проекти лише з моніторингу ЗМІ. А загалом за цей час ми втілили 54 проекти, зокрема у таких напрямках як громадські інформаційні кампанії, альтернативні форми самоорганізації; медіа-грамотність; професійні та етичні стандарти ЗМІ; моніторинг медіа; анкетування; фокус-групові дослідження; сприяння виконанню міжнародних зобов’язань України.
Наші проекти було підтримано National Endowment for Democracy, Freedom House/USAID, Тhe Eurasia Foundation, Westminster Foundation for Democracy, Програмою Уряду Нідерландів MATRA Program, Міжнародним aондом „Відродження”, Програмою PAS Посольства США, ОБСЄ, Радою Європи та Європейською Комісією.
Моніторингова та комунікаційна інфраструктура Асоціації «Спільний простір» складається з широкої регіональної мережі своїх представників в усіх регіонах України. У 14-ти областях діють наші офіційні представництва. У решті 11-ти наші власні уповноважені кореспонденти працюють, аби також відкрити офіційні представництва.
Асоціація «Спільний простір» має досвід коаліційної діяльності із загальнонаціональними та регіональними громадським організаціями, органами державної влади та місцевого самоврядування, державними, комунальними та комерційними ЗМІ, а також із понад 40-ка вищими школами, які готують журналістів та фахівців із масової комунікації.
Наша моніторингова методологія фактично є офіційною методикою проведення моніторингу для ОБСЄ, оскільки є уніфікованою із методикою нашого міжнародного партнера – Міжнародної організації МЕМО-98 зі Словаччини. Ця методика упродовж 1999-2004 років була затвердженою методикою ОБСЄ, оскільки в цей період саме МЕМО-98 виконувало усі офіційні моніторинги ЗМІ для ОБСЄ.
Також ми маємо досвід проведення моніторингу національних та регіональних ЗМІ щодо висвітлення тем ЄС. Перший такий моніторинг ми провели на замовлення «Інтерньюз-Україна» за підтримки Європейської комісії (17.10.2005 – 20.01.2006). Крім того, 2009 року команда проекту «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі», який фінансується спільно Європейським Союзом і Радою Європи та виконується Радою Європи, обрала, з-поміж усіх інших українських НДО саме нашу організацію для проведення у 2009-му та 2010-му році 2-х хвиль моніторингу регіональних ЗМІ, анкетування експертів та проведення фокус-групових досліджень.
2012-го року в рамках проекту «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі» ми провели найбільший в історії України медіа-моніторинг на предмет надання виборцям інформації для прийняття усвідомленого рішення, рівного доступу до ЗМІ суб’єктів виборчого процесу, а також можливостей для ЗМІ виконувати свою місію.
У жовтні 2015 року Асоціація "Спільний простір" розпочала роботу у проекті «Голос місцевих ЗМІ: професійні стандарти та етичні норми висвітлення конфліктів», що реалізується Фундацією Томсон (Thompson Foundation), Європейським центром журналістики (European Journalism Centre), Асоціацією «Спільний простір», MEMO 98, а також Міжнародним інститутом регіональної преси та інформації за підтримки Європейського Союзу.
Головна мета проекту – ослаблення потенційних джерел соціальної напруги через збалансоване висвітлення подій у регіональних ЗМІ, зокрема внаслідок зменшення соціальної напруги між внутрішньо переміщеними особами (ВПО) та громадами, які їх приймають. Цього буде досягнуто завдяки підвищенню рівня неупередженості та якості контенту, а також через покращення співпраці між ЗМІ як в Україні, так і за її межами. Проект передбачає розвиток спроможності своєчасно запобігати провокаціям з боку ЗМІ під час висвітлення подій, пов’язаних із конфліктом, за допомогою ретельного моніторингу та оцінки роботи регіональних ЗМІ, які беруть участь у проекті. Асоціація «Спільний простір» та МЕМО 98 спільно розробили методологію моніторингу представлення внутрішньо переміщених осіб у ЗМІ. На даний момент проведено дві хвилі медіа моніторингу: І хвиля з 1 по з 31 жовтня 2015 р. (результати дослідження І хвилі моніторингу доступні українською та англійською мовами); ІІ хвиля - 15-28 лютого 2016 р.