Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
З 15 по 21 жовтня традиційними лідерами за кількістю інформації в одеських інтернет-ЗМІ стали Партія Регіонів та ВО Батьківщина. Проте інформації щодо ПР все одно було майже вдвіччі більше ніж інформації щодо ВО Батьківщина. В той самий час цей тиждень ознаменувався відносно великою увагою до інших політичних сил, що є суб’єктами моніторингу. В першу чергу це стосується інформації щодо УДАРу, ВО “Свобода” та Україна вперед! Найменьше інформації цього тиждня було подано щодо КПУ.
Щодо тональності представлення, то одеські інтернет-видання притримувались своїх традиційних вподобань. Видання Таймер інформацію щодо Партії Регіонів публікує в усіх тональностях (в негативній 4380 знаків, в нейтральній 3387 та в позитивній 2791 знак), інформація щодо ВО Батьківщина публікується лише в нейтральній або негативній тональності, частка інформації щодо УДАРу в негативній тональності перевищіла інформацію в нейтральній тональності, інформація щодо самовисуванця І. Маркова традиційно подавалась лише в позитивній або нейтральній тональності у практично рівних частках. Видання “Думська” інформацію щодо усіх політичних партій подавало переважно в нейтральній тональності. Лише щодо самовисуванця І. Маркова інформації в негативній тональності було приблизно у чотири рази менше аніж інформації в нейтральній тональності. В позитивній тональності це видання опублікувало лише невелику частко інформації щодо партії Наталії Королевської “Україна вперед!”. Видання “048.ua” цього тиждня ынформацыю щодо усых політичнинх сил публікувала виключно в нейтральній або негативній тональності. При цьому, якщо інформації щодо ПР в нейтральній тональності менше ніж інформації щодо ВО Батьківщина приблизно на тисячу знаків, то інформації щодо в негативній тональності ПР практично в 7 разів більше аніж інформації у відповідній тональності щодо Об’єднаної опозиції. Нарешті видання “Трасса Е-95” цього тиждня кардинально відійшло від традиційного представлення за кількістю інформації. Партія регіонів вперше за весь період моніторингу опинилась на червертому місці за кількістю інформації. Найбільше інформації в сукупності цього тиждня було приділено ВО Свобода (здебільшого в нейтральній тональності), на другому місці за представленністю опинилась місцева влада (лише в нейтральній тональності), якій було приділено вдвіччі меньше інформації аніж ВО Свобода. Практично рівну кількість знаків отримали Партія Регіонів (1840) та УДАР (1941), проте негативної інформації щодо УДАРу було практично в 8 разів більше, ніж щодо ПР.
Слід зазначити, що цього тиждня усі одеські інтернет-ЗМІ не відрізнялись великим об’ємом виборчого контену, який становив не більше 50 відсотків на усіх інтернет-виданнях. Лидером за представленням в прямій мові стала Об’єднана опозиція, що пов’язано з черговим приїздом до Одеси народного депутата Г. Москаля та змістовною заявою кандидата від цієї політичної сили за 134 в.о. (Малиновський район м. Одеси) К. Усова щодо спроби іншого кандидата за цим же виборчим округом його підкупити.
Думська
Партія Регіонів 4128 (нейтральна 3915, негативна 213)
ВО “Батьківщина” - нейтральна 1755
УДАР — 1486 (нейтральна 1317, негативна 169)
КПУ — нейтральна 100
ВО Свобода — нейтральна 1182
Україна Вперед — 2514 (нейтральна 1820, позитивна 694)
Уряд - 0
Президент - 0
Місцева влада — 901 (нейтральна 444, негативна 457)
Самовисування (І. Марков) — 3965 (нейтральна 742, негативна 3223)
048.ua
Партія Регіонів 8815 (нейтральная 5410, негативна 3405)
ВО “Батьківщина” 7396 (нейтральна 6897, негативна 499)
УДАР 4499 (нейтральна 3678, негативна 821)
КПУ нейтральна 22
ВО Свобода нейтральна 1654
Україна Вперед! - 0
Уряд 622 (нейтральна 244, негативна 378)
Президент нейтральна 518
Місцева влада 1887 (нейтральна 1002, негативна 885)
Самовисування (І. Марков) негативна 2038
Таймер
Партія Регіонів — 10558 (нейтральна 3387, негативна 4380, позитивна 2791)
ВО “Батьківщина” - 4142 (нейтральна 2573, негативна 1566)
УДАР — 1235 (нейтральна 483, негативна 752)
КПУ — 0
ВО Свобода — нейтральна 1382
Україна Вперед! - 0
Уряд — 322 (нейтральна 153, негативна 169)
Президент — 0
Місцева влада — 0
Самовисування (І. Марков) — 3149 (нейтральна 1615, негативна 1534)
Трасса Е-95
Партія Регіонів позитивна 1840 (1227, негативна 122, нейтральна 491)
ВО “Батьківщина” - 0
УДАР — 1941 (нейтральна 975, негативна 966)
КПУ — нейтральна 81
ВО Свобода 4469 (нейтральна 3945, негативна 524)
Україна Вперед! - 0
Уряд — нейтральна 207
Президент — 0
Місцева влада — нейтральна 2973
КОМЕНТАР МАКСИМАЛЬНИХ ТА МІНІМАЛЬНИХ ПОКАЗНИКІВ
Практично рівні показники щодо ПР та ВО Батьківщина на сайті “048.ua” пов’язані з тим, що це видання приділила максимальну увагу приїзду до Одеси народного депутата Г. Москаля та заяві кандидата від цієї ж політичної сили К. Усова щодо спроби його підкупити. Збільшення частки інформації щодо партії УДАР в порівнянні з минулими тижднями на усіх інтернет ресурсах, що охоплені моніторингом, пов’язано із скандалом навколо заяви цієї політичної сили щодо зняття з виборчіх перегонів свого кандидата в одному з округів області та звинуваченням самого кандидата УДАРу у змові з ПР, виходячи з того, що офіцйною причиною зняття його з виборів є домовленності між УДАРом та ВО Батьківщина до висунення єдиних кандидатів в декількох округах. Проте саме в тому окрузі, за яким йшов І. Белінський, кандидата від Обїєднаної опозиції зовсім не було. Велику увагу у інтернет ЗМІ цього тиждня отримала й ВО “Свобода” завдяки приїзду до Одеської області лідера цієї політичної сили О. Тягнибока. Майже усі інтернет-ЗМІ ці події висвічували виключно в нейтральній тональності, не дивлячись на те, що приїзд О. Тягнибока до Одеси несподівано відмінився через не зовсім адекватну зустріч із виборцями в одному із районів області. Несподівано детально ці події висвічувала “Трасса Е-95”. Слід зазначити, що найбільша частка інформації подавалась в нейтральній тональності, проте все ж таки невелика частка була подана в негативній тональності. Продовжує розвиватись “інформаційна війна” між Думською та Таймером за відстоювання честі кандидатів, яким вони підконтрольні (Думська — О. Гончаренко, ПР; Таймер — І. Марков, самовисування). Проте слід зазначити, що матеріали Думською носять більш об’єктивний та підтверджений характер, а більшість негативної інформації на Таймері у бік кандидата від ПР скоріш стають такими за допомогою маніпуляцій та медіаефектів. В цьому контексті слід зазначити, що велика частка негативної інформації щодо ПР на Таймері стосується виключно О. Гончаренка . В той самий час, позитивна інформація щодо ПР на цьому тиждні пов’язана лише з публікацією “джинсових матеріалів” від кандидата від ПР С. Ківалова.
Слід зазначити, що єдине видання, яке цього тиждня приділило увагу партії Україна Вперед! - це Думська. Матеріал містить ознаки немаркованої політичної реклами.
Максимальна увага до місцевої влади видання “Трасса Е-95” є традиційною, проте цього тиждня вона стала більш об’єктивної завдяки чому чіткіша стала межа між місцевої владою, що діє в рамках своїх повноважень, та місцевою владою, як опосередкованим агітатором Партії Регіонів. Проте публікуваити “джинсу” кандидата від ПР І. Фурсіна видання не припинило.
ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖДНЯ
Візит Г. Москаля до Одеси
Візит О. Тягнибока до Одеської області
Заява І. Белінського (УДАР) щодо змови УДАРу з ПР
Заява К. Усова (ВО Батьківщина) щодо спроби його підкупити із боку його політичного опонента
ГОЛОВНІ СПІКЕРИ ТИЖДНЯ
Г. Москаль (ВО Батьківщина)
К. Усов (ВО Батьківщина)
ОПИС МАНІПУЛЯЦІЙ ТА МЕДІА-ЕФЕКТІВ
Видання “Думська” в одному із матеріалів щодо ВО “Свобода” коментарі до подій подавало дещо емоційно, зловживаючи сарказмом. В матеріалах щодо І. Маркова видання почало використовувати постійні повтори інформації, яка вже оприлюднювалась раніше. Цього тиждня видання вперше використало й ефект “очевидців подій”, коли привела цитати “пересічних виборців”, які в негативному світі зображують самовисуванця І. Маркова (“А пожилая женщина, агитируя за Маркова, рассказала, что он ей больше нравится как мужчина. При этом другая агитатор справедливо отметила, что «у нас в Одессе кроме бандитов никого нет»”).
Видання “Таймер” не змінює своїм традиціям і практично усі матеріали щодо конкурента І. Маркова О. Гончаренко (ПР), матеріали які свідчать на користь І. Маркова та “джинса” С. Ківалова подаються з чисельними маніпуляціями та медіаефектами (зокрема, видання часто публікує “напівправду”, зловживає цитуванням “пересічних виборців”, інформацію щодо цих суб’єктів подає незбалансовано, практично у всіх таких матеріалах використовує чисельні повтори інформації та негативні ярлики).
Видання 048.ua цього тиждня цього тиждня відзначилась традиційним для себе маніпулюванням заголовками, використовувала ярлики щодо кандидата від ПР Ю. Крука (“екс-бютовец”, “перебежчик”), а також декілька разів публікувала неперевірену інформацію, більш схожу на здогадки в матеріалах щодо скандалів в виборчіх округах області, пов’язаних із кандитдатами від ПР.
Видання “Трасса ” чисельними випадками використання маніпуляцій цього тиждня не відзначилась, окрім зловживання позитивними ярликами “меценат”, “куратор народного бюджета” на користь кандидата від ПР І. Фурсіна на фоні практично відсутньої інформації щодо того, що він є кандидатом в народні депутати.