укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 24 вересня - 21 жовтня 2012 року


З 24.09.2012 по 21.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

 

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом станом на початок виборчої кампанії: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

До інформації про партію влади в період виборчої агітації, за європейськими стандартами, зараховується будь-яка інформація, озвучена представниками партії, в тому числі урядовцями,  главою держави та представниками місцевої влади.

 

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

 

ТЕМИ

Найбільш резонансними політичними подіями 24 вересня - 21 жовтня 2012 року були:

  • Скасування парламентом закону про наклеп  депутата-"регіонала" Віталія Журавського після низки акцій протесту журналістів та правозахисників.  
  • Об’єднана опозиція "Батьківщина" вела переговори з партіями "Удар", "Україна-Вперед!" та "Свобода", щоб об’єднати зусилля на виборах і узгодити кандидатів у мажоритарних округах. "Удар" зняв  26 мажоритарників на користь Об’єднаної опозиції, а опозиція – 26 кандидатів на користь партії Віталія Кличка.  Об’єднана опозиція  та "Свобода" підписали угоду про коаліцію в майбутньому парламенті. "Удар" Кличка не приєднався.  
  • Заступник Генпрокурора Ренат Кузьмін надіслав листа Держдепартаменту США, в якому вказав, що Юлію Тимошенко підозрюють у причетності до чотирьох убивств.
  • Юлії  Тимошенко  дозволили зустрітися із соратниками після того, як вона у палаті лягла на підлогу у знак протесту;  на YouTube  з’явився відеоролик за участі Тимошенко: вона пересувається без ходунків,  займається фізичними вправами.  Опозиція спершу заявила про провокацію влади, а потім  екс-прем’єр визнала, що відео справжнє. І заявила, що хоче повернутися у в’язничну камеру, бо в лікарні за нею постійно стежать.
  • Марш у Києві до 70-ї річниці створення УПА 14 жовтня, організований  партією "Свобода".
  • Прийняття закону про біометричні паспорти "регіонала" Василя Грицака, якому нібито підконтрольне підприємство із виготовлення паспортів ЄДАПС.  Віряни звернулися до президента з вимогою не підписувати закон.
  • Лідер "України-Вперед!" Наталія Королевська вважає, що соціологи занижують рейтинг її партії.
  • За соціологічними дослідженнями  партія "Удар" обігнала Об’єднану опозицію "Батьківщина".
  • Оприлюднення останніх досліджень різних соціологічних служб перед виборами. За ними до парламенту проходять п’ять партій – Партію регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода" та КПУ.
  • Виборчий скандал у Дніпропетровську, в мажоритарному окрузі №24. Заступника міського голови, кандидата від Партії регіонів, викрили на тому, що він запрошував працівника заводу стати технічним кандидатом.
  • Телебачення активно висвітлювало робочі поїздки президента, прем’єр-міністра та віце-прем’єрів регіонами країни.

Розслідування вбивства трьох охоронців у столичному гіпермаркеті "Караван" 26 вересня 2012 року  було головною неполітичною подією місяця.

 

АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

Найактивніше з 24 вересня по 21 жовтня 2012 року на телебаченні представлена  Партія регіонів – 41,9% від загальної кількості передвиборчої та політичної інформації. На другому місці  Об’єднана опозиція "Батьківщина" – 16,7%. На третє місце вийшов "Удар" – із 7,9%. Майже однакову кількість інформації телебачення приділило  партіям "Свобода" – 4% та КПУ – 3,6%. Найпасивніше представлена партія  "Україна-Вперед!" - 3,1%.

Найбільше  інформації про Партію регіонів, у всіх трьох тональностях.  Позитиву про партію влади у 4,7 разу більше за весь позитив разом узятий щодо інших досліджуваних партій.  І у 17 разів більше – ніж позитиву про Об’єднану опозицію, яка займає друге місце за активністю представлення.

Негативної інформації про ПР також найбільше -  утричі більше за негатив про усі інші політичні сили.  Найбільше негативно забарвлених  повідомлень про Партію регіонів подали ICTV, СТБ, Новий та TVI – разом на цих чотирьох  каналах  73% негативу від загальної кількості про цю партію.

Позитивної інформації про партію влади найбільше на Першому національному, ICTV та ТРК "Україна"  -  69% від усього позитиву про Партію регіонів.

На 5 каналі позитивної інформації про політичні сили не було.

Діяльності уряду протягом місяця приділено – 10,7% інформації. Діяльності президента – 6,1%, місцевій владі – 7,2%. Канали подають повідомлення, в яких Кабінет міністрів фігурує як виконавчий орган, тобто власне про діяльність уряду. Часто готують сюжети, в яких одним із інформаційних приводів є рішення Кабінету міністрів. Про діяльність уряду та президента подають і критику, і позитив. Але більше  - у нейтральній тональності.  Місцеву владу телебачення критикує активно.  

Однак у інформаційних програмах телеканалів розмита межа між повідомленнями, в яких висвітлюється діяльність влади та тими, де чиновники ведуть приховану агітацію за партію влади, використовуючи свої посади. Партія регіонів веде кампанію переважно через діяльність уряду та президента: вони відкривають  стадіони, дороги, лікарні, театри;  обіцяють державну підтримку різним галузям промисловості.  57% позитиву про ПР – це позитив про діяльність уряду, ще 24% - позитив про діяльність президента і 17% - позитив власне про партію. Із негативної інформації про Партію регіонів – 45%  це негатив про партію і 38% - критика "регіоналів" у областях. Тобто діяльність чиновників –"регіоналів" на телебаченні критиці майже не піддається.

 

ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

Жоден із каналів не подає інформацію про всі політичні партії збалансовано. Найбільше повідомлень про  Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина".

ТРК «Україна», Інтер  та Першому національний  - загалом прихильні до влади. Перший національний - найбільше. На нього припадає 35% усього позитиву про ПР на телебаченні. На початку аналізованого періоду ці канали надавали перевагу виключно провладній партії.  Акцент у більшості сюжетів  – на соціальних ініціативах уряду та президента: збільшення доходів, підняття зарплати, пенсій,  фінансування  програми «Доступне житло». Ці тези звучали з програми в програму. Ближче до завершення кампанії збільшилася кількість інформації про інші політичні сили та з’явилася критика Партії регіонів, хоча на фоні значної кількості позитиву вона не відіграє ключової ролі. Позитив про партію влади переважає.

Новий канал, СТБ та ICTV – належать до однієї медійної групи і мають загалом схожі тенденції у представленні політичних сил. Попри велику  кількість негативної інформації про Партію регіонів цього місяця, вони залишаються прихильними до влади. Оскільки негатив стосується переважно однієї теми – діяльності кандидата-"регіонала" Анатолія Крупського у Дніпропетровську.  В інших же темах ці канали активно висвітлюють діяльність влади.  

1+1 – у новинах не відчувається прихильності до одної партії. Ймовірно тому, що  неполітичних новин на каналі набагато більше, ніж політичних – 10:1. Хоча 1+1 так само, як і більшість каналів, подають позитивну інформацію про уряд  та президента у виборчому контексті. А от власне про партію влади – канал досить критичний:  позитивної тональності майже немає, а негативної стільки ж як і нейтральної .

Канал TVi  та 5 канал - належать до опозиційних. Вони активно критикують  владу. 5 канал на відміну від решти телебачення про Об’єднану опозицію подає інформації більше, ніж про Партію регіонів. Майже чверть від усього негативу про ПР на телебаченні міститься на TVi.  Цей канал часто подає інформацію про владу, яку інші канали або не допускають до ефіру, або подають зовсім коротко. Не плекає симпатій до жодної політичної сили. На TVi не простежувалися сюжети з ознаками замовних.

 

СПІКЕРИ

Найчастіше позицію Партії регіонів озвучують прем’єр Микола Азаров та президент Віктор Янукович.  Також  часто на телебаченні з’являються віце-прем’єри Сергій Тігіпко, Борис Колесніков. Рідше і не на всіх телеканалах – віце-прем’єр Валерій Хорошковський та заступник глави адміністрації президента Ірина Акімова. Із депутатів -"регіоналів" позицію партії представляють   Владислав Забарський, Михайло  Чечетов, Олександр Єфремов, Володимир Олійник. Ситуативно, залежно від інформприводу, з’являлися – Віталій Журавський, Василь Грицак, Василь Горбаль, Василь Кисельов, Олександр Фельдман, Олена Бондаренко,  Антон Яценко, Григорій Калетнік.

Від Об’єднаної опозицій події найчастіше  коментує Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Серг ій Власенко. А також  депутати Юрій Одарченко,  Андрій Парубій, Сергій Пашинський, Сергій Сас, Микола Томенко. Під певні інформприводи  -  Ірина Луценко, Лілія Гриневич, Остап Семерак; представник опозиції у ЦВК Руслан Князевич, депутат Київради Олександр Бригінець.

 "Свободу" найчастіше  представляє Олег Тягнибок.  Протягом місяця також були Андрій Мохник, Андрій Іллєнко, депутат Львівської облради Ірина Фаріон, голова фракції у Івано-Франківській міськраді Роман Онуфріїв.

"Удар" – найчастіше Віталій Кличко.  Рідше - Валентин Наливайченко, Віктор Пинзеник, Володимир Курінний, Ростислав Павленко.

Комуністів представляв лідер партії  Петро Симоненко, депутати Євген Царьков, Спірідон Кілінкаров, Валерій Бевз та Олександр Голуб.

Від "України-Вперед"  події зазвичай коментує  лідер партії  Наталія Королевська, рідше -  Андрій Шевченко.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ

(подано в порядку спадання)

 

Канал TVi                                           36%

Перший національний                               36%

5 канал                                               30%

Новий канал                                    29%

Канал ICTV                                        28%

ТРК «Україна»                                 26%

Інтер                                                   19%

СТБ                                                       17%

1+1                                                       9%

 

ПРЯМА МОВА ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ

Більшість каналів протягом 24 вересня – 21 жовтня 2012 року подали пряму мову усіх політичних сил. Тільки на 5 каналі – не було жодного синхрону "Свободи", а на Новому каналі – "України-Вперед!".

Сім  із дев’яти каналів найбільше  подавали прямої мови представників Партії регіонів. Найактивніше – Перший національний, ТРК "Україна" та ICTV. На Першому національному пряма мова "регіоналів"  більш як удвічі переважала  синхрони усіх інших політиків разом. Найпасивніше Партія регіонів представлена на  5 каналі.

5 канал та канал TVi – найчастіше надавали слово представникам Об’єднаної опозиції.

Найпасивніше на телебаченні подавали  синхрони представників партії "Свобода". Лише канал TVI подав активно і "Свободу", і "Удар".  Це пов’язано із розмовами у студії програм "Підсумки з Вахтангом Кіпіані"  зі "свободівцем"Андрієм Іллєнком  та "ударівцем" Ростиславом Павленком.

Активно і порівняно збалансовано синхрони політиків подавали TVi, Інтер та  ICTV.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ

Новий канал, програма Репортер.  Тенденції  цього місяця на Новому каналі  відрізняються від двох попередніх  з початку виборчої кампанії. Досі Репортер був  прихильний до влади. Цього місяця найактивніше представлена позиція Партії регіонів у негативній тональності.  При чому негативу – більше  ніж нейтральної та позитивної інформації разом.

Такою тенденцією відрізняються другий і третій тиждень аналізованого періоду. Це пов’язано із серією повідомлень про мажоритарний округ  №24 у Дніпропетровську. Протягом місяця подано вісім розлогих сюжетів  із критикою кандидата від Партії регіонів Анатолія Крупського. (Репортер, 1, 2, 4, 5, 8, 9, 10, 11 жовтня 2012 року).

Сюжети  з Дніпропетровська  мають ознаки замовних. Покликані показати у негативному світлі діяльність віце-мера Анатолія Крупського. І в позитивному представити його конкурента – Якова Безбаха.  Оскільки Безбах теж "регіонал", йде по округу як самовисуванець,  то канал намагався показати, що беззаконня творить тільки одна людина – Крупський, а Партія регіонів в цілому не підтримує такої політики. У  кінці кожного сюжету наводилися слова президента або прем’єра, які висловлюються за чесні і демократичні вибори. 

В усіх восьми сюжетах на цю тему звучало слово "скандал". Завершенням такого медійного ефекту, що називається "повтор  інформації",  став сюжет у Репортері 16 10.12. Вже не йшлося про Анатолія Крупського – його прізвище не звучало. Інформація стосувалася Якова Безбаха і позитивних змін на окрузі, але говорили про "відомий на всю Європу скандал у 24-му окрузі".  Після такого масиву інформації у попередні два тижні будь-яка згадка про 24-й виборчий округ глядачем сприймається як негатив про кандидата Крупського.

Хоч ці сюжети мають ознаки замовних (такі ж повідомлення були на каналах СТБ та ICTV -  каналах, що входять у медіа-групу Віктора Пінчука), але вони змінили ситуацію на телебаченні. Досі  про Партію регіонів критичної інформації було значно менше, зокрема і на цих каналах.

Новий канал  у решті повідомлень  залишається прихильним до влади. Протягом місяця чи не в кожній програмі (а в останній  тиждень і по два сюжети у випуску) подавав позитивну інформацію про діяльність президента та урядовців, які через свою діяльність ведуть приховану агітацію за партію влади.

На Новому каналі 72% від усієї негативної інформації про партію влади – це негатив про "регіоналів" на місцях  - тобто про Анатолія Крупського. А весь позитив – це діяльність чиновників: 77% позитиву – це  ініціативи прем’єр-міністра та уряду, 23% - президента.  Це є загальною тенденцією телебачення: Партія регіонів веде виборчу кампанію через діяльність уряду та президента.

Про інші політичні сили Новий канал подавав інформацію порівняно збалансовано, але значно менше за Партію регіонів.  Найпасивніше  - про "Україну-Вперед!". Траплялися сюжети  з ознаками замовних та з використанням маніпуляції:

  • "Обмежувати обіг ліків з кодеїном не можна. Так вважають лікарі та комуністи"  (Репортер, 9.10.12). При цьому в сюжеті більше не було жодного слова про позицію КПУ, а в сюжеті - суто медична сторона цієї проблеми.

 

1+1, програма ТСН та ТСН-тиждень . Політики в інформаційних програмах 1+1 – значно менше, порівняно з іншими каналами.  Канал не плекає симпатій чи антипатій до одної політичної сили. Але подає короткі позитивні повідомлення про Партії регіонів – через діяльність уряду та президента. Така інформація є часто, але не має визначального характеру у межах випуску, бо позаполітичних повідомлень у ньому значно більше.

Інформація про  "Удар", "Свободу",  КПУ та "Україну-Вперед!" – подано порівняно збалансовано. Найбільше повідомлень  про  Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Про партію влади – у всіх трьох тональностях, а про Об’єднану опозицію – переважно в нейтральній.

Позитив про Партію регіонів - це здебільшого  прихована агітація уряду (53% від позитиву про партію) та президента (38%). Такі повідомлення мають чіткий передвиборчий контекст: прем’єр-міністр  обіцяє силовикам підвищити зарплати (ТСН, 9.10.12); Азаров не дозволить вимикати опалення навіть у будинках, де є борги (ТСН, 11.10.12); Янукович  відкрив стадіон у Луганську (ТСН, 16.10.12), Азаров у столиці відкрив нову дорогу (ТСН, 17.10.12).

Негатив  про партію влади - це переважно критика самої партії (89% від усього негативу).  Це значною мірою пов’язано із інформацію у перші два тижні  – обговоренням та відміною закону про наклеп, автором якого був "регіонал" Віталій Журавський.

 ТСН дає багато "лайфових" сюжетів із регіонів, в яких звучить критика місцевої влади. Це зазвичай інформація про соціальні проблеми, з якими чиновники не справляються.

У ТСН активно представлена і діяльність уряду. У першу чергу це пов’язано із темою пошуків "караванівського стрілка" Ярослава Мазурка. У кожній програмі  до цієї теми журналісти повертаються 2-3 рази протягом випуску – і майже щодня подавали коментарі міністра МВС Віталія Захарченка. Також ТСН часто готує сюжети, в яких посилається на постанови уряду, оцінює їх, подає думки експертів.

У підсумкових випусках ТСН-тиждень подієвих політичних подій майже не подають, лише згадують найрезонансніші. Журналісти готують дослідження на певну тему. Про вибори –  аналіз явищ у цьому процесі. Скажімо, для чого створюються  і як використовуються партії-карлики. Або скільки заробляють пересічні громадяни на виборах. Тому у підсумкових випусках суто партійної інформації зазвичай небагато.

 

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. У програмі Сьогодні представлені найважливіші події дня, з акцентом на політичні. Порівняно з іншими каналами на TVi менше "лайфових" сюжетів та розважальних.

Найактивніше представлена позиція Партії регіонів та Об’єднаної опозиції "Батьківщина". На другому місці – "Свобода" та "Удар". Про ці політичні сили стало більше повідомлень в останні два тижні, коли партії домовлялися про спільні дії на виборах.  На третьому місці – КПУ та "Україна-Вперед!".

Позитивної інформації про політичні сили програми подають обмаль.  

Негативу найбільше про Партію регіонів – удвічі більше, ніж  про інші політичні сили разом. Найбільше негативу  - власне про діяльність партії. Активною критика була в останні тиждень. Це пов’язано із загальним пожвавленням у політиці через наближення виборів. Скажімо, в дискусіях між Об’єднаною опозицією, "Свободою" та "Ударом" часто політики говорять  з екрану про партію влади як про силу, якій треба протистояти, а співпраця із владою виглядає, з їхніх слів, як зрада.

Крім того TVi часто подає критичну інформацію про ПР, якої уникають більшість телеканалів. Наприклад, рейтинг депутатів Верховної Ради, які  не ходили на засідання  парламенту  - перші місця  займають "регіонали". Інші телепрограми дали поїздку прем’єра Миколи Азарова на автомобільний завод у Запоріжжя як суто позитивну, то програма Сьогодні показала, що робітники заводу сміялися із прем’єра, бо він назвав середню зарплату, якої вони не отримують і близько.  Про незаконні методи агітації чиновником-"регіоналом": заступник губернатора Хмельницької області Вадим Гавришко закликав на виборах підтримати Партію регіонів. При цьому аргументував: «Вам що, жалко!?" (Сьогодні, 4.10.12). Про робочу поїздку міністра освіти й науки Дмитра Табачника в Горлівку на Донеччині: журналісти підгледіли напис на аркуші: «Программа пребывания VIP-агитатора Д.В.Табачника в Донецкой области» (Сьогодні, 5.10.12).    

Канал не виявляє прихильності до однієї партії. Але жорстко критикує владу:

  •  "Вишкір покращення вже сьогодні. За спробу журналістського розслідування жорстоко побитий наш колега з 1+1 Дмитро Волков" (Сьогодні, 27.09.12) Обігрують слоган Партії регіонів "Покращення життя вже сьогодні".

Останні кілька тижнів канал став більш виважений в оцінках. Не використовує оціночних суджень. З’явилася інформація про діяльність уряду, зави прем’єр-міністра, котрі досі TVi більшою мірою ігнорував.

TVi  багато розповідає про тиск влади на канал. Зокрема у серії сюжетів "Хто замовив TVi?". У цих дослідженнях висновок так чи інакше зводиться до того, що це може бути вигідно президенту Віктору Януковичу.  Але це не є критикою Партії регіонів. Канал розповідає про корупцію у владі - так звану "родину президента", людей наближених до Януковича. 

Тижневик TVI   - одна з найбільших за тривалістю. Вона,  як і щоденні випуски,  багато часу приділяє політичним темам. Тому у випуску зазвичай є  інформація про усі політичні сили. У рубриці "Владометр" розповідають і порівнюють передвиборчі програми партій.

 

У прихильних до влади каналів - ТРК «Україна», Інтері  та Першому національному протягом місяця змінювалися тенденції  представлення політичних сил. На початку місяця ці три канали надавали перевагу виключно провладній партії. Її діяльність, як правило, висвітлювалася  у позитивній тональності. Більшість сюжетів –  про поїздки, зустрічі  президента та урядовців, які озвучували меседжі передвиборчої програми Партії регіонів.  

На ТРК «Україна» суто партійної інформації у 2,5 разу менше, ніж  прихованої агітації через уряд та президента. На Інтері – удвічі менше, а на Першому національному –у  1,5 разу.

ТРК «Україна» та Інтер не приховують інформації. Подають і критику про владу. Але якщо позитивна діяльність уряду  має чіткі обличчя, то критика, як правило без особистісна – спрямована на уряд загалом. Більшість таких сюжетів стосується мітингів під Кабміном та Адміністрацією президента аграріїв, чоронобильців, науковців, правозахисників. Така критика виглядає мізерною серед  масиву позитивної інформації.

Певні зміни відбулися і на Першому національному. З 19 вересня навколовиборчі новин подають  у дайджесті «Вибори - 2012». З цим блоком  з’явилася і критика  влади, чого раніше не було. Негатив звучав тільки у цьому дайджесті, і тільки з вуст політичних опонентів.

Протягом останніх двох тижнів канали почали активніше інформувати про всі аналізовані політичні сили. Почали з’являтися сюжети про  «Удар» та  «Свободу». Раніше ці політсили згадували  лише в результатах соцопитувань. Суттєво побільшало матеріалів про Об’єднану опозицію  Але про програми партій майже не йшлося. Зате побільшало сюжетів скандального характеру. Наприклад, перша розгорнута інформація про «Свободу» стосувалася скандалу у Івано-Франківську, де членів партії спіймали на хабарі.

ТРК «Україна», програми Події  та Події тижня. Протягом місяця канал найактивніше представив  Партію регіонів - у трьох тональностях. Друга за кількістю інформації – Об’єднана опозиція «Батьківщина». Порівняно з минулими місяцями значно більше  інформації про партії «Удар» та "Свобода».

Політичну інформацію ТРК "Україна" подає  об’єктивно, з представленням різних точок зору, але незбалансовано. Найактивніше інформує про Партію регіонів.  Протягом місяця інформації про ПР прозвучало майже стільки ж, як про решту політичних партій разом.  У одній програмі може вийти від 2 до 8 сюжетів про діяльність влади.  Таким був випуск 17 жовтня: вісім сюжетів про владу та Партія регіонів. А це - третина випуску.

Переважна більшість позитивну про партію – це діяльність президента та уряду, які ведуть приховану агітацію.  Всі сюжети - підкреслено позитивні.  Лише позитиву про уряд  та президента у 16 разів більше, ніж власне про партію.  Майже у кожному матеріалі йдеться  про перспективу та нагадують про виконані обіцянки:

«Сегодня же глава правительства вместе с днепропетровским губернатором вручили городским и районным руководителям ключи от 350 машин скорой помощи... Такое масштабное пополнение медицинского автопарка произошло впервые за 20 лет» (Події, 11.10.12);

«Николай Азаров открыл новую дорогу в Киеве... А еще два года назад на этом месте было несколько узких улиц» (Події, 17.10.12);

«В частности Азаров заявил, что власть удерживает тарифы (на житлово-комунальні послуги) вопреки слишком дорогому российскому газу. И напомнил, Украина ежегодно переплачивает северному соседу около 5 миллиардов гривен из-за контракта подписаного предыдущим правительством» (Події,16.10.12).

У останньому сюжеті прихований негатив про Об’єднану опозицію «Батьківщина».  Подібні повідомлення трапляються у програмі «Події».  17 жовтня  подано сюжет  про акцію "Молодих регіонів" , які на Хрещатику продавали по 450 грн кульки  з газом – з натяком на дорогий газ за угодою Тимошенко (Події, 17.10.12).

Подавалися і критичні повідомлення про Партію регіонів. Левова частка  стосувалася закону про наклеп «регіонала» Віталія Журавського. Негативу про ПР було удвічі більше, ніж про Об’єднану опозицію. Але й у позитиві - у 66 разів більше, ніж про опозицію.

Підсумкова програма «Події тижня» суттєво відрізняється за стилем  від щоденного випуску . У ній не простежується ні симпатій, ні антипатій. Критикують  усі політичні сили. До прикладу, матеріал про  Генасамблею  ООН: «… Но почему украинскому президенту так тяжело дается рассказ о разговоре с Обамой. В Белом доме могли бы раскрыть подробности встречи, но пока молчат…». Йдеться про те, що Віктор  Янукович тер пальцем біля носа і витримував півхвилинні паузи, розповідаючи про зустріч з американським президентом.

30 вересня та 7 жовтня у програмі «Події тижня»  інформація про політичні сили звучала у   дайджесті «Обещания недели -  прямої мови політиків, які озвучують тези  передвиборчих програм. 

 

Інтер, програми Подробиці  та  Подробиці тижня. Лідерами залишаються Партія регіонів та Об’єднана опозиція. Протягом місяця активно була представлена і позиція партії «Удар» - йшлося про можливе об’єднанням сил з Об’єднаною опозицією «Батьківщина» та  «Свободою».

Політична інформація подається переважно об’єктивно. Інтер почав подавати думки політологів, експертів. В останній тиждень  з’явилися критичні коментарі громадян, чого раніше на каналі не було:  

 «По программе «Доступное жилье» первый взнос составляет 25% от стоимости квартиры. Студенты  заявили, что такая сумма неподъемна для молодежи. Премьер посоветовал  работать на двух работах».

Далі – коментар  харків’янки Лідії Калініної:  "Я зарабатываю  в районе трех тысяч гривен. Конечно, могу пойти на вторую работу. Но вопрос, а жить мне когда? Я буду полностью откладывать, полностью, все до копейки, то на первый взнос мне нужно будет собирать два года. Правители просто не понимают, как живут простые украинцы». (Подробиці, 19.10.12)

Але канал все одно надає перевагу провладній партії. Протягом місяця про Партію регіонів інформації було найбільше.  Лише позитиву  майже у 8 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію «Батьківщина». Але й негативу – майже у 13 разів більше. Більшість негативної інформації стосувалося суто партійної діяльності. Основним приводом для критики став закон про наклеп «регіонала» Віталія Журавського, який викликав обурення  у медійному середовищі.

Переважна більшість інформації про Партію регіонів у позитивній тональності  –  про президента та уряд із виборчим контекстом.  У позитиві такої інформації  було у 71 раз більше, ніж власне партійної.

Інтер подає інформацію і про діяльність власне уряду. Матеріали часто містять критику:

  • «Кабмин хочет лишить украинцев междугородных маршруток. О ликвидации  в Мининфраструктуре заговорили еще полгода назад» (Подробиці, 1.10.12);
  •  «Бюджетных средств на лечение одного человека сейчас выделяют в шесть раз меньше, чем во время Советского Союза. А медицинская реформа, которую так нахваливали власти, пока не дала видимых результатов». Це слова лідера КПУ Петра Симоненка  (Події, 24.09.12).

На каналі побільшало повідомлень і про решту учасників виборчих перегонів. Вперше з початку виборчої кампанії 25 вересня  подано сюжет про опозицію, що стосувався суто партійної діяльності. Йшлося про поїздку Арсенія Яценюка у Львів, де він заявив про підготовку програми розвитку села, якою передбачено: доступні кредити на житло та сільгосптехніки для молоді, продовження мораторію на продаж землі.

У останні два тижні інформація про опозицію  мала здебільшого скандальний характер. Наприклад, сюжет 12 жовтня – книга німецького публіциста Франка Шуманна про Юлію Тимошенко. Назва книги – «Фиглярка. Дело Тимошенко». (Слово «фігляр» означає  блазень, кривляка, позер - особа, позбавлена власної гідності, яка прагне різними витівками заслужити чию-небудь прихильність).

 

Перший національний, програми  Підсумки дня  та Підсумки тижня.  Канал відверто прихильний до влади. Партія регіонів залишається беззаперечним лідером ефірного часу. Інформації про ПР лише у позитиві в 5 разів більше, ніж про решту політсил у цій тональності. Більшість інформації про партію влади  - це прихована агітація урядовців: про доступне житло, підняття заробітної плати вчителям, підтримка сільського господарства, доступні ціни на ліки, відкриття перинатальних центрів, збільшення соціальної допомоги ветеранам.

Після появи на Першому національному блоку «Вибори - 2012» канал почав активно інформувати про учасників виборчих перегонів.  Канал чи не єдиний серед прихильних до влади каналів, що активно  озвучував програмні тези Об’єднаної опозиції: медична реформа, яка передбачає створення державної гарантованої та страхової медицини (Підсумки дня, 1.10.12); аграрну реформу, що дозволить забезпечити українців дешевою та якісною продукцією (Підсумки дня, 4.10.12). Озвучив тези виборчої програми і партії «Свобода»: скасування ПДВ у житлово-комунальних розрахунках (Підсумки дня, 27.09.12); заборона приватизації земель сільськогосподарського призначення (Підсумки дня, 19.10.12).

Попри прихильність до Партії регіонів, канал подавав і негативну інформацію про цю політичну силу. Але виключно з вуст політичних опонентів.

Однак дайджест "Вибори - 2012", як правило, розпочинається з повідомлень про поїздки та заяви віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка. Його позиціонують як заступника голови Партії регіонів, але в сюжетах обов’язково згадують його посаду в уряді. Подібна тенденція простежувалася останнього тижня і щодо Миколи Азарова, який взяв відпустку на кілька днів для зустрічей з виборцями.  Протягом місяця канал активно інформував про благодійний фонд  «регіонала» Олександра Фельдмана, за підтримки якого віруючі мали можливість побачити святиню - Плащаницю Пресвятої Богородиці.

На каналі простежувалося використання маніпуляцій, зокрема медіа-ефекту «повтор інформації». Майже два тижні поспіль  з’являлися сюжети про підписання меморандуму між Кабінетом міністрів та українськими фармацевтичними компаніями. Результат – ціни на медичні вироби суттєво знизилися і ліки стають доступнішими. До цієї теми канал повертався і у вересня – 28, так і у жовтні –  3, 10 та 12 жовтня. Інформацію в останніх кількох випусках не презентував конкретний чиновник, але вона має чіткі асоціації з прем’єром Миколою Азаровим і відповідно - Партією регіонів.

 

ICTV, програма Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою. Останні тижні канал активізувався у висвітленні діяльності політичних сил. У кожному випуску є інформація про перебіг кампанії і програми партій.

Лідирує Партія Регіонів. Про неї інформації у, 2,5 разу більше за Об’єднану опозицію. і прямої мови представників провладної партії - у  2,5 разу більше. Канал прихильний до влади. Завдяки повідомленням щодо діяльності президента, уряду, місцевої влади створюється позитивна думка про державні програми та реформи у країні: зростатимуть соціальні виплати пенсіонерам та ветеранам,  підвищення зарплати міліціонерам. Партія регіонів на каналі чітко асоціюється з роботою керівників держави. Навіть у сюжеті, в якому йшлося про зустріч Миколи Азарова з виборцями на Миколаївщині, під час його одноденної відпустки, у титрах було зазначено – "прем’єр-міністр України, голова Партії регіонів" (Факти, 12.10.12). На наступному тижні Азаров знов взяв відпусту і поїхав  на Запоріжжя -  його представляли як голову Партії регіонів, але говорив лише про здобутки уряду:

«Пообіцяв не підвищувати тарифи на житлово-комунальні послуги для населення. Уряду вдалося утримати ціни, незважаючи на дорогий російський газ» (Факти, 16.10.12).

Негативу  партії влади додав скандал на 24 виборчому окрузі Дніпропетровщини, де заступник мера Дніпропетровщини Анатолій Крупський  - висуванець від Партії регіонів. Негативна інформація про віце-мера весь час повторювалася.

Більшість інформації про Об’єднану опозицію стосувалась засуджених лідерів – Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. Програмні засади зустрічались рідко:

«Опозиція пропонує програму кредитування молоді, яка стимулюватиме фермерство і це стане потужним стимулом для розвитку села» (Факти, 25.09.12);

«Приділяють увагу питанням соціального збереження робочих місць, врегулюванню пенсійного навантаження і підвищення зарплат. Гроші мають йти не на галузь, а на конкретну людину» (Факти,  3.10.12, 4.10.12).

У лідери за кількістю інформації вийшла і партія «Удар» Віталія Кличка завдяки заявам про висунення єдиних кандидатів від опозиційних сил на мажоритарних округах. Теми головних заяв лідера «Удару» стосувалися недопущення фальсифікацій на парламентських виборах (Факти, 24.09.12, 01.10.12, 17-18.10.12), тиску на членів партії (Факти, 27.09.12), акції зі збору книжок для сільських бібліотек (Факти, 28-29.09.12), перших результатів програми «Люстрація влади» (Факти, 9.10.12).

Якщо представники інших політичних сил з’являлися на екранах залежно від інформаційних приводів і коментували певні події, то комуністи у кожному сюжеті на ICTV наголошували на програмі своєї партії:

«Комуністична партія вкотре пропонує повернути країну народу та провести націоналізацію базових галузей промисловості» (Факти, 10.10.12),

«Низькі закупівельні ціни на зерно, молоко та м'ясо на фоні надвисоких кредитних відсотків знищує землеробство в державі» (Факти, 12.10.12).

Партія «Україна-Вперед!» була активніше представлена  у попередні періоди дослідження, на останньому тижні представників цієї партії майже не було на каналі. Зате вперше з початку передвиборчої кампанії упродовж цих тижнів ICTV подавав розгорнуті сюжети з синхроном лідера партії «Свобода» Олега Тягнибока.

 

5 канал, програма Час та Час-підсумки. Надає перевагу двом партіям – Об’єднаній опозицій та Партії регіонів. Відчувається прихильність до опозиційних сил. Інформації про Партію регіонів не набагато менше, але більшість  – негативна. Негативу про ПР у 6 разів більше за Об’єднану опозицію "Батьківщина". Позитив – тільки про роботу уряду, і то незначний.

Партію «Україна – Вперед!» канал протягом місяця не згадав жодного разу.  Інформація про інші політсили у сюжетах були, але їхні програмні засади не озвучувалися.

Майже кожен  випуск містить негатив про президента, уряд , місцеву владу та Партію регіонів. Негативне ставлення до партії влади підсилюється синхронами експертів, громадських діячів,  громадян:

«Українська влада маніпулює дискусіями в Інтернеті, такого висновку дійшли представники Freedom House. Наближені до влади проплачені коментатори маніпулюють і спрямовують дискусію в мережі в потрібне русло» (Час, 24.09.12);

«Іван Заєць: «Цей форум констатує, що правління режиму Януковича веде мовну політику, яка може привести спочатку до мовної громадянської війни, а потім і до гарячої війни» (Час, 25.09.12).

Підсилюють негатив і медіа-ефект «послідовність сюжетів»:

«Кандидати в депутати витрачають на кампанію значно більше, ніж декларують. Найбільше витрачають близькі до партії влади»;

«Обурені науковці недофінансуванням Національної академії наук України… На науку грошей немає, але всі ж люди, хто не сліпий, бачать як дерибанять мільярди і мільярди з державного бюджету» (Час, 8.10.12).

Підсумкові новини завжди містять журналістське розслідування. Сюжет під назвою «Всередині палацу Януковича», присвячений фоторепортажу інтернет-видання «Українська правда»  з президентської резиденції Віктора Януковича у Межигір’ї (Час-підсумки, 30.09.12). Наступне стосувалося будівництва вертолітного майданчика для глави держави. Він ним не користується, а громадяни страждають через щоденні перекриття доріг у Києві. (Час-підсумки, 14.10.12).

 

СТБ, програма Вікна-новини. Канал активізувався у висвітленні передвиборчої новин. Інформація містилася у окремому дайджесті, у другій половині програми. Усі політсили  представлені  порівняно збалансовано. Найбільше про Партії регіонів – про її діяльність інформації у 6 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію.

Теми, де урядовці та президент фігурують як члени Партії регіонів містилися майже у кожному випуску, мали нейтральне та позитивне забарвлення і звучали у виборчому контексті:  ліки здешевшають на 15% (Вікна-новини, 28.09.12); збільшення пенсій, прожиткового мінімуму (Вікна-новини, 01.10.12), нова податкова реформа, за якою звітність скоротиться  вп’ятеро (Вікна-новини, 09.10.12); усі автомагістралі добудують до наступного року (Вікна-новини, 16.10.12).

Найбільше інформації про ПР  - із негативним забарвленням. Це пов’язано із висвітленням  подій у 24-му виборчому окрузі Дніпропетровська. Сюжети подавалися щодня, за тематикою були схожі на ті, що подає канал ICTV та Новий канал.

 

24 вересня – 21 жовтня  2012 року

 

Новий канал:                                                                                                 синхр

Партія регіонів                                                                                                              631        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    157        

"Удар"                                                                                                               83          

"Свобода"                                                                                                       49          

КПУ                                                                                                                     64          

"Україна-Вперед!"                                                                                      0            

 

1+1:                                                                                                                     синхр

Партія регіонів                                                                                                              485        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    182        

"Удар"                                                                                                               61          

"Свобода"                                                                                                       13          

КПУ                                                                                                                     85          

"Україна-Вперед!"                                                                                      3

 

Канал TVi:                                                                                                        синхр

Партія регіонів                                                                                                              709        

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    725        

"Удар"                                                                                                               257        

"Свобода"                                                                                                       575        

КПУ                                                                                                                     17          

"Україна-Вперед!"                                                                                      15

 

ТРК «Україна»                                                                                               синхр
Партія регіонів                                                                                                              1387
Об’єднана опозиція                                                                                   357
"Удар"                                                                                                               114
"Свобода"                                                                                                       58
КПУ                                                                                                                     53
«Україна-Вперед!»                                                                                     178

 

Інтер                                                                                                                  синхр
Партія регіонів                                                                                                              847
Об’єднана опозиція                                                                                   455
"Удар"                                                                                                               264
"Свобода"                                                                                                       17
КПУ                                                                                                                     151
«Україна-Вперед!»                                                                                     102

 

Перший національний                                                                             синхр
Партія регіонів                                                                                                              1934
Об’єднана опозиція                                                                                   283
"Удар"                                                                                                               46
"Свобода"                                                                                                       74
КПУ                                                                                                                     163
«Україна-Вперед!»                                                                                     275

 

Канал ICTV                                                                                                      синхр

Партія регіонів                                                                                                              1311

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    505

"Удар"                                                                                                               415

"Свобода"                                                                                                       142

КПУ                                                                                                                     160

"Україна-Вперед!"                                                                                      147

 

5 канал                                                                                                              синхр

Партія регіонів                                                                                                              239

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    304

"Удар"                                                                                                               61

"Свобода"                                                                                                       0

КПУ                                                                                                                     34

"Україна-Вперед!"                                                                                      26

 

СТБ                                                                                                                      синхр

Партія регіонів                                                                                                              791

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    168

"Удар"                                                                                                               113

"Свобода"                                                                                                       27

КПУ                                                                                                                     115

"Україна-Вперед!"                                                                                      93