Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції.
Упродовж 24 вересня – 21 жовтня 2012 р. найбільшу увагу місцевих теленовин було прикуто до ситуації навколо Тимошенко, соціальних ініціатив президента та уряду, візитів на Харківщину Азарова та Тігіпка, отруєння школярів у Богодухівському районі та пов’язаного з цим рішенням реформувати СЕС, а також до чергових покращень у Харкові та області.
На жаль, говорити про рівність можливостей для різних суб’єктів виборчого процесу бути представленими на телеекранах на Харківщині говорити не доводиться. Адже 9739 сек. (з них – 9103 сек. позитивної тональності) ефірного часу було віддано висвітленню діяльності влади (місцевої, уряду та президента). Також владній Партії регіонів було присвячено 4536 сек., з яких 4366 – позитиву. А Об’єднаній опозиції дісталося лише 1909 сек. (з яких 865 – негативу). Частка ефірного часу, присвяченого іншим політсилам та самовисуванцям, «прагне до нуля».
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
У програмі новин «Харьковские известия», що виходить на 7 телеканалі (належить міській владі Харкова) про Об’єднану опозицію говорилось або погано (490 сек.) або – дуже рідко – нейтрально, та дивом проскочило 29 сек. позитиву. Характерним є висвітлення непровладних самовисуванців у негативній тональності – 318 сек. Натомість, про представників ПР інформація подається фактично завжди у позитивному тоні – 3797 сек. За місяць не «набігло» жодної сек. негативної тональності. Також 3833 сек. позитиву набрали представники місцевої влади (частина з яких теж балотується у нардепи). Сюжети «Харьковских известий» більш схожі на пропаганду на користь кандидатів у нардепи від ПР, ніж на випуски новин.
В «ОТБ-новинах» на Харківській обласній телерадіокомпанії (ХОДТРК) цього місяця фактично призупинився PR кандидатів від ПР, місцеве державне телебачення зосередилось на висвітленні діяльності президента, уряду та місцевої влади, які набрали 3817 сек., з яких 3732 – позитиву. Тому ПР набрала всього 431 сек. позитиву. При цьому Об’єднана опозиція отримала 246 сек., з яких 173 – негативу. Інші політичні сили та самовисуванці залишилися непоміченими «ОТБ-новинами».
Набагато більше відповідали вимогам подання об’єктивної інформації «Об’єктив-новини» телеканалу «Simon», де дійсно у переважній більшості подавалися НОВИНИ, а не PR-матеріали. Більше уваги було приділено уряду, місцевій владі та президенту (що й недивно, з огляду на високу їх активність), їм дісталося 1882 сек., з яких 1326 – позитив. З урахуванням цього не виглядають 379 сек. позитивної тональності, віддані ОО, такою вже перевагою над 138 сек. позитиву на користь ПР. Згадувалися й самовисуванці та інші політсили.
3. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах – без цифр).
Як правило, програми починаються із загальнодержавних новин (із відповідними ньюсмейкерами), а потім продовжуються місцевими, із перевагою останніх. Але у випусках «Харьковских известий» всеукраїнської тематики взагалі обмаль.
Більшу частку часу «Харьковских известий» представляли репортажі на користь кандидатів від влади у мажоритарних округах, завуальовані під інформацію про діяльність ДІЮЧИХ депутатів місцевого рівня та нардепів, які постійно десь виступають, когось вітають, щось коментують, комусь допомагають. Звісно, часто виступав і мер міста Кернес та губернатор Добкін.
В «ОТБ-новинах», крім Януковича та Азарова, нерідко виступали інші представники центральної влади, а також губернатор Харківщини Добкін та міський голова Кернес.
Якщо «Харьковские известия» та «ОТБ-новини» показували сюжети, присвячені Об’єднаній опозиції, то, як правило, це були матеріали про події навколо перебування у лікарні «Укрзалізниці» засудженої Тимошенко.
«Об’єктив-новини» надавали ефір представникам центральної та місцевої влади, збалансовано – виступам різних політиків від влади та опозиції.
4. Теми (без цифр).
- візит до Харкова віце-прем’єра Тігіпка,
- події навколо Тимошенко у лікарні Укрзалізниці та відеосюжети, зняті Об’єднаною опозицією та тюремниками,
- святкування Дня вчителя та Дня юриста,
- соціальні ініціативи президента та уряду,
- отруєння школярів у Богодухівському районі та пов’язане з цим рішення реформувати СЕС,
- початок на Харківщині опалювального сезону,
- візит до Харкова Азарова,
- зняття низки кандидатів від опозиції,
- мітинг опозиції у Харкові за участі Яценюка,
- чергові покращення у Харкові та області.
5. Спікери (без цифр).
«Харьковские известия»:
Янукович, Азаров, Кернес, Добкін, Писаренко, Шенцев, Бережна, Горіна, Денисенко, Святаш, Мисик, Мураєв.
«ОТБ-новини»:
Янукович, Азаров, Тігіпко, Шенцев, Добкін, Кернес, Чернов, Шурма, Хома.
«Об’єктив-новини»:
Янукович, Азаров, Колесніков, Кернес, Добкін, Мураєв, Яценюк, Власенко, Симоненко.
6. Синхрони (пряма й непряма мова)
«Харьковские известия» та «ОТБ-новини» дуже часто надавали пряму мову представникам влади та владної партії, ОО – майже ніколи (за рідкими виключеннями у вигляді синхронів Яценюка та Власенка). У випусках «Об’єктив-новин» подача інформації «від 1-ї особи» відбувалася збалансовано.
7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Основною маніпуляцією «ОТБ-новин» та «Харьковских известий» є однобічне подання інформації: тільки у позитивному тоні подаються новини про владу та ПР, у негативному – про ОО.
«Пересічні громадяни», що дають свої коментарі, підбираються теж тенденційно. Якщо мова йде про «покращення життя», що відбувається завдяки ПР, мешканці Харкова та області говорять виключно схвально. Якщо мова йде про опозицію – харків’яни її критикують.
Щоправда, член ПР Василь Салигін, який наважився виступити самовисуванцем, отримав у «Харьковских известиях» негативне висвітлення. Зокрема, у випуску від 19.10.12 в сюжеті «Бывший глава облсовета Василий Салыгин снова рвется в политику» журналіст розповідав про зустріч самовисуванця з виборцями таким чином: «Вчинки, які неможливо забути. Колишній голова облради Василь Салигін знову рветься в політику. Як він стверджує з чистою совістю та любов'ю до людей. Люди ж іншої думки, вони пам'ятають його оборудки з землею у парку Артема та інші витівки колишнього чиновника». І далі – у такому ж стилі. З тенденційно підібраними висловлюваннями обурених мешканців.
Певною маніпуляцією стало ігнорування в теленовинах візиту до Харкова лідера партії «УДАР» Віталія Кличка, що відбувся 16 жовтня 2012 р.