укр eng

Звіт за результатами моніторингу центральної преси за період з 15 по 21 жовтня 2012 року


З 15.10.2012 по 21.10.2012
Медiа: Преса
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

 

ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 15 ПО 21 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ

 

Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:

–       «Голос України»

–       «Газета по-українськи»

–       «Дзеркало тижня»

–       «Комментарии»

–       «Сегодня»

–       «Сільські вісті»

–       «Факты и комментарии»

 

Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:

–       Партія регіонів

–       «Батьківщина»

–       УДАР

–       «Свобода»

–       КПУ

–       «Україна – вперед!»

 

Окрім того, відстежувалася діяльність президента, уряду та представників місцевої влади з метою виявлення використання службового становища (адмінресурсу) для передвиборчої агітації.

 

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

В інформаційному просторі продовжує лідирувати Партія регіонів, інформація про неї займає 45% усього виборчого контенту у пресі за тиждень. Про неї загалом оприлюднено майже удвічі більше інформації, ніж про Об’єднану опозицію (24%). Однак і негативної інформації на адресу ПР утричі більше, ніж про «Батьківщину», а позитивної – у 4 рази більше. Досить активно, порівняно з попередніми тижнями, представлені УДАР (11%) та «Свобода» (4,4%) завдяки святкуванню 70-річчя УПА та узгодження кандидатів на округах. КПУ представлена переважно за рахунок прихованої реклами та висвітлення парламентської діяльності у газеті «Голос України». «Україна – вперед!» цього тижня була представлена в основному через політичну рекламу (як марковану, так і приховану).

Слід відзначити, що з усіх показників Партії регіонів лише 23% складає інформація власне про партію. Інші 77% складає інформація про діяльність уряду, президента та представників місцевої влади, які мають всі ознаки прихованої агітації та використання адмінресурсу. Особливо це помітно у газеті «Голос України» та «Факти», де подібні матеріали не маркуються як рекламні, а також у газеті «Сегодня», де вони маркуються нейтральними рубриками, які у вихідних даних зазначені як рекламні, однак це не очевидно для читача.

Офіційна влада, яка виконує свої обов’язки у межах своїх повноважень без виборчого контексту і надалі висвітлюється переважно лише газетами «Дзеркало тижня» та «Комментарии». Видання цього тижня коментували неналежне виконання посадовцями обов’язків чи їхню бездіяльність, а також корупційні схеми в уряді. Ці газети досить чітко розділяють діяльність влади та агітацію. Всі інші видання схильні до змішування партійних та інституційних повноважень, особливо «Сільські вісті» та «Газета по-українськи».

Основна доля негативної інформації щодо уряду та Партії регіонів оприлюднюється газетами «Дзеркало тижня. Україна», «Комментарии», «Сільські вісті» та «Газета по-українськи», які плекають антипатію в першу чергу до влади загалом. У «Фактах и комментариях» та «Сегодня» критика влади з’являється переважно завдяки «джинсі» опонентів владної партії. Газета «Сегодня» і надалі плекає позитивний імідж ПР, та негативний «Батьківщини». Прикметно, що цього тижня «Сегодня» активно плекала негативний імідж «Свободи» та позитивний УДАРУ.

Цього тижня видання активно користувалися маніпулятивними технологіями плекання негативу, посиланням на неназваний авторитет, іронією, сарказмом, «голос народу», створення сенсації, повтору інформації, непрямої критики, атаки оточення.

 

ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:

 

1.                    Відзначення 70-річчя УПА. Акції «Свободи» та КПУ.

2.                    УДАР та «Батьківщина» зняли навзаєм кандидатів в округах, однак не тих, що обоє очікували. УДАР заявив про зрив домовленостей.

3.                    «Батьківщина» домовилася зі «Свободою» про коаліцію у майбутній Раді.

4.                    Ю.Тимошенко вимагає повернути її до колонії через цілодобове відеоспостереження. В Інтернеті з’явилося відео про те, як вона ходить по палаті на підборах та робить вправи.

5.                    Верховна Рада продовжила мораторій на землю на невизначений термін. Опозиція розкритикувала цей закон.

6.                    Розгляд справи по ЄЕСУ перенесли на 13 листопада через чергову відмову Ю.Тимошенко явитися до зали суду.

7.                    «Мовний закон» хочуть змінити. Робоча група Р.Богатирьової запропонувала свої правки. Партія регіонів вважає, що вони не пройдуть.

8.                    Соціальні ініціативи уряду.

 

ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:

 

1.               ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, Ю.Бойко, О.Єфремов, М.Чечетов, В.Борисов, Ю.Полунєєв, О.Плотніков, Ю.Ковалевська, О.Зац, В.Макєєнко, Б.Колесніков, А.Близнюк, Ю.Чижмарь, О.Зарубінський.

2.               «Батьківщина» – Ю.Тимошенко, О.Турчинов, А.Яценюк, М.Мартиненко, М.Томенко, О.Третяков, С.Власенко, А.Кужель, С.Сас, Ю.Одарченко, Ю.Ганущак, О.Шустік.

3.               УДАР – В.Кличко, В.Ковальчук, А.Атепаліхін, Н.Новак, О.Зінов’єва.

4.               «Україна – вперед!» – не представлена.

5.               «Свобода» – О.Тягнибок, А.Мохник, І.Фаріон, Ю.Гамалій.

6.               КПУ – П.Симоненко, С.Кілінкаров, М.Кравченко, О.Голуб, В.Матвєєв.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:

 

1.     «Голос України» – 11,82%.

2.     «Газета по-українськи» – 12,46%.

3.     «Дзеркало тижня» – 14,79%.

4.     «Комментарии» – 11,89%.

5.     «Сегодня» – 14,45%.

6.     «Сільські вісті» – 15,96%.

7.     «Факты и комментарии» – 6,66%.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ

 

«Голос України» цього тижня переважно висвітлював діяльність Партії регіонів, а також представників владної вертикалі та влади на місцях. Лейтмотив тижня – відкриття нових чи відремонтованих шкіл губернаторами у регіонах. Власне партійні показники склали лише 30% від усіх показників ПР. Інші 70% – це інформація про діяльність влади, що має ознаки прихованої агітації та використання адмінресурсу. Представлення офіційної позиції влади мало, вона стосується лише дипломатичних чи процедурних моментів. Більшість інформації про владу (близько 90%) припадає на висвітлення передвиборчих поїздок В.Януковича та М.Азарова (відкриття різних об’єктів та участь у форумах) та приховано агітаційних заяв губернаторів (відкриття шкіл, роздача авто та «швидких»).

В аналітичних матеріалах критики влади мало, вона стосувалася негативної статистики виробництва. Негативні показники Партії регіонів здебільшого зумовлені заявами опозиційних політиків у ВР. Однак у порівнянні з показниками ПР ці обсяги мізерні. КПУ висвітлювалася активно, окрім заяв депутатів, також мали місце репортажі з поїздок А.Мартинюка регіонами.

Цього тижня редакція знову використала прийом непрямої критики влади – через гумористичну сторінку «Курінь», де вміщує цитати політиків, часто представників ПР і саркастично їх коментує від імені «Чергового». Мала місце навіть обережна спроба іронії у заголовку матеріалу про вручення «швидких»: «Сезон роздачі автомобілів» («Голос України», 20.10.12)

 

«Газета по-українськи» цього тижня була переважно сконцентрована на діяльності опозиційних партій, Партія регіонів висвітлювалася значно менше, ніж зазвичай, хоча тональність щодо неї, як і раніше, переважно негативна.

Переважно виборча інформація цього тижня стосувалася узгодження мажоритарних кандидатів «Батьківщиною» та УДАРом, а також святкування 70-річчя УПА. Відтак активно були представлені всі три партії. Прикметно, що видання публікує як позитивні, так і негативні відгуки та коментарі про всі три політичні сили, як через коментарі очевидців, так і експертів. Якщо критика УДАРу та «Батьківщини» переважно йде з вуст представників конкуруючих сил, то щодо «Свободи» публікувався ряд негативних коментарів простих людей, хоча загалом тональність щодо «Свободи» нейтральна:

«Перед Михайлівською площею чоловік із хусткою на обличчі поливає кілька прапорів Партії регіонів та комуністів легкозаймистою рідиною, підпалює їх. Підкидають у багаття агітаційні плакати Компартії "Вернем страну народу". — Что же вы, подонки, делаете? — кричить жінка пенсійного віку у старому плащі. На неї не звертають уваги — вона йде далі, щось бурмоче собі під ніс». («Газета по-українськи», 16.10.12)

Партія регіонів згадувалася в контексті вище згадуваних подій, за винятком кількох матеріалів: про те, що місцева влада Сумщини змушує школярів писати хвалебні твори про діяльність чиновників, а також про школу В.Януковича-молодшого, в ремонт якої він вклав власні кошти. Якщо перший матеріал відверто негативний, то другий – позитивний. Щоправда, у стилі викладення відчувається певна іронія, хоча це властиве стилю видання загалом. Однак, на відміну від часом маніпулятивних текстів, що зводять нанівець всі позитивні коментарі про «регіоналів», у цьому матеріалі відвертих маніпуляцій не було зафіксовано. Відтак можна говорити про прецедент у виданні позитивного редакційного матеріалу на адресу Партії регіонів:

«— Я у Вити читала историю, — 72-річна Раїса Новікова на громадських засадах опікується шкільним музеєм. — Он не был лучшим учеником, но учился хорошо. Воспитанный ребенок. Показує книжки, в яких записані срібні та золоті медалісти. У «срібній» — обидва сини президента. Олександр закінчив школу 1990 року, Віктор — 1998-го. Запитую, чи не підтягували їм оцінки для медалей. — Анітрохи! Підтягнути можна було б і до золотої, але батьки цього не хотіли». («Газета по-українськи», 19.10.12)

КПУ висвітлювалася мало, в контексті святкування 70-річчя УПА. «Україна – вперед!» – за рахунок «джинси».

 

«Дзеркало тижня» багато уваги приділило саме виборчим справам. На відміну від попередніх тенденцій, цього тижня багато уваги приділялося опозиційним силам, а не лише критиці Партії регіонів. Показники цих трьох політ сил за даний період практично однакові. Інші партії згадувалися ситуативно.

Видання об’єктивно, з посиланнями на конкретні факти, критикувало «Батьківщину» та УДАР за нездатність домовитися по округах. При цьому було вміщено інтерв’ю представників обох політичних сил – М.Мартиненка та В.Ковальчука – для збалансованого представлення позицій сторін. Більші негативні показники УДАРу зумовлені саме критикою М.Мартиненка. Окрім того, видання присвятило критичний матеріал виборчій кампанії О.Азарова, сина прем’єра, на Донеччині, який склав переважно всі негативні показники Партії регіонів.

Окрім того, газета і надалі активно критикує уряд, чітко відділяючи його офіційну діяльність від приховано агітаційної. Цього тижня уряд критикувався за ініціативу здачі до концесії аеропорту «Бориспіль», за примусові нововведення МОН до університетських програм, а також за намагання обмежити продаж ліків із вмістом кодеїну.

 

«Комментарии» цього тижня мали різноплановий політичний контент. Половину його становила власне виборча тематика, інша половина – діяльність уряду та окремих представників Партії регіонів.

Загалом видання продовжує тенденцію до плекання негативного іміджу владної партії як через партійні справи, так і через діяльність уряду. Так, видання критикувало недалекоглядність інформаційної політики ПР щодо опозиційних сил, розлогий матеріал був присвячений переділу бізнесу у вугільній галузі, жертвою якого став «регіонал» А.Орлов. Критикувалася політика уряду щодо формування бюджету, коли використовуються депутати від ПР, які голосують за потрібні уряду закони. Однак партійні справи цього тижня переважали – показники власне Партії регіонів склали 60%, і лише 40% стосувалося навколопартійної діяльності уряду.

В контексті висвітлення теми домовленостей УДАРу та «Батьківщини» щодо взаємного зняття кандидатів на округах, видання досить позитивно оцінило об’єднавчі зусилля партій. Трохи більше критикувався УДАР через ультимативну позицію В.Кличка, однак загалом видання було прихильним до опозиційних сил. Інші партії згадувалися побіжно.

 

«Сегодня», як і раніше, плекає негативний імідж Об’єднаної опозиції та позитивний владної партії. Більшість позитивних та нейтральних показників ПР припадають на приховану політичну рекламу, яка означена у вихідних даних, але не очевидна для читача – це близько 70% від усіх показників ПР. Часто це матеріали, що стосуються нібито діяльності уряду (заяви С.Тигіпка) та містять елементи передвиборчих лозунгів Партії регіонів. Власне діяльність президента чи уряду без агітації практично не висвітлюється. Цього тижня також було багато прихованої реклами кандидатів-мажоритарників від ПР (І.Лисов, В.Борисов). Слід відзначити, що ряд матеріалів про ПР цього тижня були марковані як політична реклама, один з них – про візит М.Азарова до Запоріжжя та Дніпропетровська (в показниках не враховувалися).

За відстежуваний період видання приділяло значної уваги власне виборам та діяльності партій через інформаційні приводи з Верховної Ради – голосування за закони про мораторій на продаж землі, запровадження електронних платежів. Здебільшого цитувалися представники Партії регіонів (переважно М.Чечетов), думка опозиції подавалася коротко. Другий тип виборчих матеріалів – маніпулятивні прогнози результатів виборів різними способами (останні соцопитування, версії екстрасенсів).

Владна партія цього тижня, окрім прихованої та маркованої реклами переважно представлена матеріалами про ініціативи уряду, що межують з агітацією і транслюють лише позитив (Б.Колесніков про «Доступне житло», М.Азаров про перерахунки пенсій), а також коментарями М.Чечетова з різних приводів. Досить значні негативні показники ПР зумовлені матеріалами, що є прихованою рекламою КПУ, яка критикує владу.

Об’єднана опозиція представлена переважно негативно через інформаційні приводи, що стосуються Ю.Тимошенко (відео з лікарні, чергові висновки лікарів, справа ЄЕСУ). Тексти щодо опозиціонерів, як і раніше, маніпулятивні, головною метою маніпуляції є плекання негативного іміджу лідерки опозиції. Видання часто користується маніпулятивним прийомом посилання на невідомі чи неназвані авторитети, які навіть можуть не мати відповідної кваліфікації для коментаря, однак створюють необхідне враження. Так, видання знову скористалося майже ідентичним за суттю коментарем рядового терапевта, що публікувався два тижні тому, пояснюючи ортопедичні особливості стану Ю.Тимошенко:

«По словам врачей, ходить на каблуках при болях в спине противопоказано, да и очень больно, так что странно, что Леди Ю., учитывая ее жалобы на нездоровье, обувает такую обувь. «Ходунки не спасают: они нужны для реабилитации при травмах опорнодвигательного аппарата, — говорит врач-терапевт Алиса Владимирова. — Они помогают ходить, но не особо-то ослабляют давление на позвоночник, и от болей в спине не защитят. А хождение на каблуках сводит на нет лечение». («Сегодня», 17.10.12)

Окрім того, видання побудувало цілу шпальту на інформації із неназваних джерел, публікуючи матеріал про особисте життя дочки Ю.Тимошенко та її витрати на день народження коханого. Видання створило сенсацію, винісши цей матеріал основним на 1 шпальту під заголовком: «Подарок Жени: пир за 60 тысяч. На 30-летие бойфренду Артуру Чечеткину дочка Тимошенко подарила вояж в «Раю» с басейном. Для небольшой компании играли два диджея, на алкоголь ушло 5000, а с берега довозили сало» («Сегодня», 18.10.12). Увесь матеріал побудований на плітках. До Є.Тимошенко видання ставиться іронічно, називаючи «Жужею», та використовує щодо неї пасажі на кшталт «самая ярая защитница осужденной екс-ремьера Юлии Тимошенко, ее дочь Евгения, между поездками в Европу, где она рассказывает о бедах матери, успевает устраивать и свою личную жизнь».

Цього тижня у виданні було зафіксовано 4 прихованих рекламних матеріали від УДАРу, а також яскраво виражене позитивне ставлення до цієї політсили у редакційних матеріалах та коментарях експертів.

На противагу цьому атака негативу була спрямована на «Свободу». Події святкування 70-річяя УПА подавалися виданням маніпулятивно щодо «Свободи». Через технологію «атаки оточення» (не напряму щодо представників партії, але через її прихильників) нагнітався негатив довкола цієї політсили:

«Несмотря на дождливую погоду, к памятнику Шевченко пришли более 6 тысяч националистов в черно-красных повязках на руках и на лицах. У некоторых лица были закрыты балаклавами… Паренек… рассказал нам, что приехал в Киев на марш УПА из Западной Украины: «Нам организовали бесплатный проезд и питание. Но этот УПА… мне не понравился, поэтому я все бросил и пошел бухать с другом. Начали с коньяка и пива...», — рассказал «Сегодня» Николай… На Михайловской участники марша танцевали под песни «А я не москаль» и «КДБ працює», другие на лавочках согревались вод кой». («Сегодня», 15.10.12)

Окрім того, у більшості матеріалів з прогнозами переможців виборів видання акцентувало на тому, що «Свобода» не пройде до ВР, що є маніпуляцією повтору інформації:

«Эти 2—3% могут впустить в парламент «Украину — Вперед!» или, наоборот, не пустить туда «Свободу».

«И в ПР, и в «Батькивщине» говорят, что на дополнительные мандаты рассчитывают, исходя из того, что «Свобода» не проходит в парламент» («Сегодня», 17.10.12)

«Олегу Тягнибоку (Скорпион) оба астролога предсказывают провал на выборах. «Ему не хватит буквально полпроцента», — уверен Росс. Жукова предсказывает, что уже в день выборов Тягнибок начнет агитировать людей опротестовывать результаты. «В конце года вполне вероятно, что лидер «Свободы» организует подобие Майдана, но он провалится, а сам Тягнибок в политике больше ничего не добьется». («Сегодня», 18.10.12)

КПУ була представлена переважно через «джинсу». «Україна – вперед!» – через марковану політичну рекламу.

 

«Сільські вісті» і надалі переважно зосереджена на плеканні негативного іміджу Партії регіонів та влади. Видання критикувало владну партію переважно за закон про мораторій на продаж землі, а діяльність уряду та президента, яких воно зазвичай від партії не відділяє, – за соціальні ініціативи, порожній бюджет, та утиски Ю.Тимошенко та Ю.Луценка, «мовний закон». Газета і надалі вміщує листи читачів з критикою влади та Партії регіонів – цього тижня вони склали значну частку показників ПР. Часом у таких листах є і критичні оцінки Об’єднаної опозиції та КПУ.

«Батьківщина» цього тижня представлена досить активно: через статтю Ю.Луценка з колонії, а також інтерв’ю кандидата-мажоритарника від «Батьківщини» А.Корнацького. Мала місце стаття про узгодження кандидатів на округах з УДАРом, де УДАР однозначно критикувався, натомість «Свобода» оцінювалася позитивно. Також «Свобода» та КПУ згадувалася у зв’язку зі святкуванням 70-річчя УПА.

 

«Факты и комментарии» цього тижня фактично проігнорували всі основні інформаційні приводи. Політичний контент складався за рахунок «джинси» про діяльність уряду, Партії регіонів та влади на місцях (заяви С.Тигіпка про соціальні ініціативи уряду, О.Єфремова з прес-ценру ПР, а також урочисті відкриття об’єктів губернатором Ю.Чижмарем) та передвиборчі поїздки «Батьківщини».

При цьому видання не подало жодної інформації про відзначення 70-річчя УПА чи домовленості «Батьківщини» та УДАРу, що активно потягом тижня висвітлювалося іншими виданнями. Лише коротким інформаційним повідомленням було означено підписання домовленостей між «Батьківщиною» та «Свободою».

Газета завершила редакційну епопею довкола канидата-мажоритарника Я.Безбаха та використання адмінресурсу місцевою владою Дніпропетровщини у 24 окрузі. Протягом тижня було зафіксовано лише один матеріал на цю тему, щоденного повторення інформації більше не спостерігалося. Однак саме ці показники склали 90% негативних показників Партії регіонів.