укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу херсонського телебачення (24 вересня – 21 жовтня)


З 24.09.2012 по 21.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Херсонська область

1. Загальні тенденції.

Упродовж 24 вересня – 21 жовтня 2012 р. спостерігалися в інформаційних та інформаційно-аналітичних програмах Херсонської обласної державної телерадіокомпанії «Скіфія» монопольне представлення Партії Регіонів по-перше, через позитивне висвітлення в сюжетах найрізноманітнішої діяльності керівників держави, уряду, місцевих державних адміністрацій, голів органів місцевого самоврядування, які є керівниками Партії Регіонів на національному, обласному, міських та районних рівнях або кандидатами у народні депутати від Партії регіонів. По-друге, через позитивні приклади успіхів в реалізації соціальної, економічної політики, наведенні порядку, успішному реформуванню на рівні країни, області та конкретних населених пунктів. Всі ці позитивні приклади перекликаються  із  головними тезами передвиборчої програми Партії Регіонів, тобто це є звичайною ілюстрацією передвиборчої програми Партії Регіонів. По-третє, повним ігноруванням політичних подій в нашій області. Фактично, інформаційні програми  ХОДТРК «Скіфія» (державної компанії) ігнорує обов’язок об'єктивно висвітлювати хід підготовки і проведення виборів.

Місцева недержавна  телерадіокомпанія ВТВ+, інформаційні програми якої досліджуються,  також найбільше часу приділяє позитивному  висвітленню посадовців, які або представляють Партію Регіонів, або балотуються від цієї політичної  сили до Верховної Ради. Але, на відміну від програм державної ХОДТРК, в інформаційних програмах ВТВ+ час від часу згадують крім Партії Регіонів й інших суб’єктів виборчого процесу. Так, згадувалися КПУ, УДАР, Об’єднана опозиція, «Свобода» та само висуванці. В останньому випадку – у зв’язку із безпрецедентним тиском із боку правоохоронних органів на бізнес кандидата у народні депутати по 186 виборчому округу Федора Негоя.  

 2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Партія регіонів є монопольним лідером у висвітленні своєї діяльності. Загалом в інформаційних сюжетах у позитивній тональності представникам  партії Регіонів було присвячено 9545 с, в нейтральній тональності 705 с.  та 2405 с - в негативній тональності. У позитивному контексті про інших суб’єктів виборчого процесу в інформаційних та інформаційно-аналітичних програмах не згадували. В нейтральному контексті по кожному окремому суб’єкту виборчого процесу приділялося  в 9 раз менше часу, ніж Партії Регіонів.

Відзначимо, що в негативній тональності зображувалися результати соціально-економічної діяльності Партії Регіонів на недержавному телеканалі. При цьому, звісно, сама Партія Регіонів не згадується, але контекст відразу усім є зрозумілим. Він традиційно побудований на критиці недоліків та проблем соціально-економічної ситуації, яка за офіційними повідомленнями із державної телерадіокомпанії постійно покращується: відсутність грошей на ремонт в ЖКГ,  погана робота автотранспорту, збільшення ціни на ліки тощо.

3. Пріоритетність представлення

В інформаційних програмах існує монополія на демонстрацію результатів діяльності представників Партії Регіонів.

4. Теми

Головними темами є висвітлення поїздок, зустрічей та промов Президента України (наприклад, участь у роботі дуже далекої від Херсонщини Генеральної Асамблеї ООН тощо ), Прем’єр-міністра Миколи Азарова, який своїми виступами демонструє стабільність економічної ситуації, турботу Уряду у вирішенні проблем громадян.

Традиційними темами стало висвітлення участі посадових осіб в різноманітних заходах. Найбільше уваги приділялося участі кандидата у народні депутати від Партії Регіонів, Херсонського міського голови Володимира Сальдо та висвітленню його ставлення до різноманітних ситуацій та проблем й кандидата у народні депутати Василя Фєдіна.

Наведемо деякі приклади актуальних новинних тем:

  • Голова ХОДА Микола Костяк та кандидат у народні депутати Володимир Сальдо висаджувати троянди біля пам”ятника Потемкіну“.
  • Зустрічі Миколи Костяка - з інтелігенцією та  футболістами “Динамо”.
  • Відвідування губернатором закриття змагань з раллі біля “Фабрики” зібралась “вся облрада разом з Костяком...” Про будування мостового переходу - “1968 році про це говорили вперше, а зараз ми будуємо”. Необхідно відзначити, що будівництво мостового переходу є однією із передвиборчим «фішек» Партії Регіонів, але саме будівництво, яке було урочисто відкрилося фактично припинено, бо немає коштів
  • Херсонському земляцтву — 15 років, привітання земляків у театрі, нагороди, грамоти. Миколу Костяка нагородили орденом.
  • Спуск танкера «Південна дуга», який був так названий на честь передвиборчої програми кандидата у народні депутати по виборчому округу № 183 від Партії Регіонів Василя Фєдіна.

5. Спікери

            Головними спікерами є Віктор Янукович, Микола Азаров, голова облдержадміністрації Микола Костяк, Херсонський міський голова Володимир Сальдо, кандидати у народні депутати від ПР.

           

6. Опис маніпуляцій та медіаефектів.

            Головними методами «медіа ефекту» залишається замовчування та уникання згадування політичних тем та демонстрація ділової позитивної  ситуації в країні, в Херсоні, та в області.

Серед інших методик є принцип контрасту: у одному сюжетів йдеться про те, що ХБК був великим підприємством, за останні роки власники тільки руйнували. Зараз у поганому стані, але при теперішній владі планується погасити всю заборгованість. Справа у тім, що заборгованість робітникам намагаються погасити вже більше десяти років й досі цього не зробили.

Інший метод: підміна понять: «треба узаконити право власності на землю», тобто виправити помилки колишньої влади”.