укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу центральної преси за період з 24 вересня по 21 жовтня 2012 року


З 24.09.2012 по 21.10.2012
Медiа: Преса
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

 

ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 24 ВЕРЕСНЯ ПО 21 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ

 

Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:

–       «Голос України»

–       «Газета по-українськи»

–       «Дзеркало тижня»

–       «Комментарии»

–       «Сегодня»

–       «Сільські вісті»

–       «Факты и комментарии»

 

Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:

–       Партія регіонів

–       «Батьківщина»

–       УДАР

–       «Свобода»

–       КПУ

–       «Україна – вперед!»

 

Окрім того, відстежувалася діяльність президента, уряду та представників місцевої влади з метою виявлення використання службового становища (адмінресурсу) для передвиборчої агітації.

 

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

В інформаційному просторі продовжує лідирувати Партія регіонів, інформація про неї займає 50% усього виборчого контенту у пресі за відстежуваний місяць. Про неї загалом оприлюднено у 2,5 рази більше інформації, ніж про Об’єднану опозицію (20%). Однак і негативної інформації на адресу ПР у 5,5 разів більше, ніж про «Батьківщину», а позитивної – майже утричі більше. КПУ представлена серед інших партій найактивніше (7%), однак це переважно за рахунок прихованої реклами та висвітлення парламентської діяльності у газеті «Голос України». Інші політсили представлені ситуативно – переважно в контексті актуальних тем.

Слід відзначити, що з усіх показників Партії регіонів за місяць лише 33% складає інформація власне про партію. Інші 67% складає інформація про діяльність уряду, президента та представників місцевої влади, які мають всі ознаки прихованої агітації та використання адмінресурсу. Особливо це помітно у газеті «Голос України» та «Факты и комментарии», де подібні матеріали не маркуються як рекламні, а також у газеті «Сегодня», де вони маркуються нейтральними рубриками, які у вихідних даних зазначені як рекламні, однак це не очевидно для читача.

Офіційна влада, яка виконує свої обов’язки у межах своїх повноважень без виборчого контексту висвітлюється переважно лише газетами «Дзеркало тижня» та «Комментарии» («Дзеркало тижня» менше, йому більш притаманно сприймати владу через партію). Видання провадять ґрунтовний аналіз діяльності влади та корупційні розслідування, а також коментують неналежне виконання посадовцями обов’язків чи їхню бездіяльність. Ці видання досить чітко розділяють діяльність влади та агітацію. Всі інші видання схильні до змішування партійних та інституційних повноважень, особливо «Сільські вісті» та «Газета по-українськи».

Головні тенденції місяця:

1. Нейтральні та позитивні показники Партії регіонів на 90% складає інформація про діяльність уряду, президента та представників влади на місцях, яка є прихованою агітацією та використанням адмінресурсу. 75% негативної інформації про ПР також стосується саме діяльності влади у розрізі прихованої агітації, а не власне Партії регіонів як політичної сили.

2. Найоб’єктивніше видання – газета «Комментарии», оскільки вона публікує як негативні, так і позитивні факти про всі політичні сили. Під кінець відстежуваного періоду більш об’єктивним стало і «Дзеркало тижня», змістивши акцент із влади і приділивши більше уваги, у тому числі і критичної, опозиції.

3. Найбільш однобоке видання – «Сільські вісті», де негативна інформація про владу та Партію регіонів складає практично весь виборчий контент.

4. Єдине джерело критики влади та Партії регіонів у виданнях, що їй симпатизують – це «джинса» інших політсил (КПУ, «Наша Україна», УДАР).

5. Лідер по кількості публікації «джинси» – газета «Факты и комментарии», подібні матеріали складають до 90% виборчого контенту у виданні. При цьому воно єдине зберігає паритет, публікуючи як приховану рекламу влади, так і опозиції, на відміну від інших видань, що публікують «джинсу» згідно із редакційними симпатіями.

6. Лідер за різноманіттям представлення суб’єктів виборів у «джинсі» – газета «Сегодня». Тут публікувалися представники різних політсил, мажоритарники. Виняток склали лише «Батьківщина» та «Свобода».

7. Протягом місяця зафіксовано регулярну появу «чорного піару» в газеті «Сегодня».

8. Газета «Факты и комментарии» яскраво виявила редакційну заангажованість через повторювану публікацію матеріалів на підтримку кандидата в депутати, наближеного до В.Пінчука.

9. Лідери по використанню витончених маніпулятивних технологій – «Сегодня» та «Газета по-українськи». Найпоширеніші маніпуляції: плекання негативу, монтаж, ствердження, звинувачення за асоціацією, іронія, сарказм, протиставлення, «голос народу», «атака оточення», посилання на анонімний авторитет, опускання інформації, «спіраль замовчування», «роздування деталі», фальшива критика, напівправда.

 

ГОЛОВНІ ТЕМИ ПЕРІОДУ:

 

1.                    Відзначення 70-річчя УПА. Акції «Свободи» та КПУ.

2.                    УДАР та «Батьківщина» зняли навзаєм кандидатів в округах, однак не тих, що обоє очікували. УДАР заявив про зрив домовленостей. «Свобода» відмовилася знімати кандидатів на користь УДАРу.

3.                    «Батьківщина» домовилася зі «Свободою» про коаліцію у майбутній Раді.

4.                    Ю.Тимошенко в лікарні. Лежачий протест. Відеозвернення до українців. Екс-прем’єр вимагає повернути її до колонії через цілодобове відеоспостереження. В Інтернеті з’явилося відео про те, як вона ходить по палаті на підборах та робить вправи.

5.                    Ю.Луценко в колонії. Представники Ю.Луценка стверджують, що його можна звільнити за станом здоров’я. Обстеження виявило хронічні захворювання та гіпертонію.

6.                    Верховна Рада прийняла законопроект про єдиний державний демографічний реєстр. Українцям видаватимуть біометричні паспорти. Аналіз нововведень. Критика преференцій ЄДАПСу.

7.                    Верховна Рада продовжила мораторій на землю на невизначений термін. Опозиція розкритикувала цей закон.

8.                    «Мовний закон» хочуть змінити. Робоча група Р.Богатирьової запропонувала свої правки. Партія регіонів вважає, що вони не пройдуть.

9.                    Соціальні ініціативи уряду. Меморандум уряду та фармакологічних компаній здешевив соціально затребувані ліки. Зміни в програмі «Доступне житло».

10.               Аналіз результатів соцопитувань. «Свобода» долає 5% бар’єр.

11.               Верховна Рада у першому читанні прийняла законопроект про заборону пропаганди гомосексуалізму. Реакція в Україні та на Заході.

12.               Прийняття закону про наклеп відмінено. Президент В.Янукович заявив, що це була особиста ініціатива депутата. В.Журавського. Представники ПР заявляють, що від цієї ідеї не відмовляються. Реакція ЗМІ.

13.               Візит В.Януковича в США на саміт ООН. Зустріч з Б.Обамою.

14.               Сенат США прийняв резолюцію щодо тиску на В.Януковича через ув’язнення Ю.Тимошенко. Реакція в Україні.

15.               Розстріл охоронців у ТРЦ «Караван».

 

ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ПРОТЯГОМ ПЕРІОДУ СТАЛИ:

 

1.               ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, Ю.Бойко, О.Єфремов, М.Чечетов, М.Присяжнюк, В.Борисов, Б.Колесніков, А.Близнюк, Ю.Чижмарь, В.Колесніченко, О.Зарубінський, В.Горбаль, В.Грицак, Т.Бахтєєва, Р.Богатирьова, В.Олійник, Ю.Мірошниченко, С.Ларін, В.Яцуба, О.Пеклушенко, Г.Герман, М.Табачник, О.Бондаренко, В.Журавський, С.Ківалов, Ю.Полунєєв, О.Плотніков, Ю.Ковалевська, О.Зац, В.Макєєнко.

2.               «Батьківщина» – Ю.Тимошенко, Ю.Луценко, О.Турчинов, А.Яценюк, А.Гриценко, М.Мартиненко, М.Томенко, О.Третяков, С.Власенко, А.Кужель, С.Сас, Ю.Одарченко, Ю.Ганущак, О.Шустік, І.Луценко, О.Гудима, Г.Москаль, В.Корж, Ю.Стець, А.Корнацький, В.Бондаренко, В.Швец, К.Бондарєв, А.Кожемякін, С.Соболєв, В.Бойко, І.Стойко.

3.               УДАР – В.Кличко, В.Ковальчук, Р.Павленко, В.Наливайченко, А.Атепаліхін, Н.Новак, О.Зінов’єва, С.Морозюк

4.               «Україна – вперед!» – Н.Королевська, І.Ємець.

5.               «Свобода» – О.Тягнибок, А.Мохник, І.Мірошниченко, І.Фаріон, Ю.Гамалій, Ю.Сиротюк, О.Любінський, О.Бондар.

6.               КПУ – П.Симоненко, С.Кілінкаров, М.Кравченко, О.Голуб, В.Матвєєв, І.Спіріна, Н.Осокін, А.Александровська, С.Гордієнко, Є.Царьков, С.Гордієнко, Ю.Гайдаєв, Є.Мармазов, П.Корчагін.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:

 

1.     «Голос України» – 13,77%.

2.     «Газета по-українськи» – 14,05%.

3.     «Дзеркало тижня» – 15,2%.

4.     «Комментарии» – 9,03%.

5.     «Сегодня» – 13%.

6.     «Сільські вісті» – 15,41%.

7.     «Факты и комментарии» – 9,21%.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ

 

«Голос України» зазвичай уникає більшості резонансних тем і переважно висвітлює діяльність Партії регіонів, а також представників владної вертикалі та влади на місцях. При цьому, лише 37% показників ПР припадали власне на партійні через заяви депутатів ВР, інтерв’ю та статті. Інші 63% – це інформація про діяльність влади, що має ознаки прихованої агітації та використання адмінресурсу.

Виданню вдається чітко провести різницю між офіційними заявами чиновників як представників владних інституцій та їх прихованою агітацією: подаючи інформаційні повідомлення, газета через цитати зберігає стиль та пафос висловлювань. Представлення офіційної позиції влади вкрай мало – це поодинокі короткі заяви міністрів та губернаторів нейтрального характеру, а також офіційна інформація про підписання президентом тих чи інших документів, дипломатичні зустрічі.

Більшість інформації про владу (близько 80%) припадає на висвітлення передвиборчих поїздок В.Януковича та М.Азарова (відкриття різних об’єктів в регіонах) та приховано агітаційних заяв губернаторів (відкриття шкіл, роздача авто та «швидких», соціальні ініціативи). Якщо у попередньому періоді лейтмотивом діяльності влади було вручення шкільних автобусів, то ознака цього місяця – відкриття нових чи відремонтованих шкіл. Значні негативні показники ПР зумовлені насамперед цитуванням представників опозиції (М.Томенка), а також критикою в поодиноких аналітичних редакційних матеріалах. Однак у порівнянні з показниками ПР ці обсяги мізерні.

Показники «Батьківщини» здебільшого зумовлені публікацією матеріалів за квотним принципом. Поза цим, окрім діяльності М.Томенка, його поїздок у регіони та коротких повідомлень про Ю.Тимошенко Об’єднана опозиція не висвітлюється.

КПУ висвітлюється активно через цитування депутатів. Окрім того, видання регулярно друкує репортажі з поїздок П.Симоненка та А.Мартинюка регіонами, які є по суті передвиборчими та агітаційними. Також друкувалося розлоге інтерв’ю з А.Мартинюком, яке мало ознаки замовного, оскільки передруковувалося з іншої дрібної газети (позначки реклами не було).

Загалом увага приділялася лише партіям, які наявні у чинному парламенті, позапарламентські сили висвітлювалися мало.УДАР згадувався коротко, лише в контексті домовленостей з «Батьківщиною», як і «Свобода». «Україна – вперед!» практично не згадувалася.

Найпоширеніша маніпулятивна технологія видання – прийом непрямої критики влади – через гумористичну сторінку «Курінь», де вміщуються цитати політиків, часто представників ПР і саркастично коментуються від імені «Чергового»:

«Микола Азаров, Прем’єр-міністр України (звертаючись до громадян):

— Криза може тривати 10, а то й 20 років... Але ви не панікуйте!

Від чергового:

— А ми й не панікуємо! Адже в нас є лопати й ми, не чекаючи обіцяних 10—20 років, можемо одразу закопати свої надії». («Голос України», 13.10.12)

 

«Газета по-українськи» переважно плекає негативний імідж Партії регіонів, влада як така згадується мало. Видання практично не розділяє урядовців та президента як чиновників та партійних діячів, зазвичай вона напряму асоціює їх з партією та узагальнює їх під ярликами «влада» і «регіонали». Відтак власне партійні показники Партії регіонів дуже високі – це 62% від загального показника. Інші 38% розподілені між президентом, урядом та місцевою владою у контексті виборчої агітації чи антиагітації, використання адмінресурсу.

Видання залишається єдиною газетою, яка багато уваги приділяє саме виборчій тематиці у розрізі партійної агітації. Протягом місяця видання подавало ряд репортажів із мажоритарних округів в різних регіонах України. У них висвітлювалася діяльність провідних кандидатів від усіх вагомих партій та самовисуванців, що балотуються на окрузі.

Слід відзначити, що журналісти вміщують як позитивні, так і негативні коментарі про різних політиків та партії як через коментарі експертів, так і через відгуки простих людей. Однак при цьому видання використовує маніпулятивну технологію «очевидця подій», коли події репортажного дня навіть розписуються погодинно. Це налаштовує читача на беззастережну довіру і часто відволікає від використання потрібних деталей для створення певної картинки:

«У неділю о 9.30 біля торговельного центру «Скриня» четверо хлопців вивантажують із білого мікроавтобуса пластмасовий синій стіл, два крісла, сумки й пакети. Прохолодно, накрапає дощ… За 10 хв. намет поставили. Ростислав викладає значки, зошити, лінійки, прапорці із символікою "регіоналів". Також светри, футболки, кепки з написом «Партія регіонів 2012»... Дощ потроху вщухає. Одягаю светр із партійною символікою. Беру газети, виходжу з намету. — Візьміть пресу, — пробую дати літературу перехожій років 45. — А що це? Партія регіонів? Борони Боже! — відмахується. — І не стидно тобі? До церкви би ліпше пішла, свята ж неділенька». («Газета по-українськи», 3.10.12)

Об’єднана опозиція представлена часто через «джинсу» – за рахунок неї майже всі позитивні та половина нейтральних показників «Батьківщини» (аналогічні матеріали друкувалися у «Фактах»). Інші політичні сили висвітлюються значно менше.

 

«Дзеркало тижня» головної уваги приділяє діяльності влади та Партії регіонів, які переважно критикуються. Загалом видання плекає негативний імідж влади та владної партії – уряд та чиновників на місцях, менше президента за приховану передвиборчу риторику, що маскується під правомірну діяльність влади. Видання об’єктивно, з посиланнями на конкретні факти, критикує владу, однак часто за цією критикою упускаються всі інші учасники політичного процесу. Об’єднана опозиція висвітлювалася ситуативно, більше уваги їй приділялося наприкінці місяця. Інші партії практично не згадувалися.

Показники Партії регіонів лише на 32% стосуються власне партійних справ. Дві третини інформації складала критика представників Партії регіонів у владі, які використовують службове становище у передвиборчих цілях. Часто це стосується діяльності влади на місцях та використання адмінресурсу для виборів. Газета активно критикує уряд, чітко відділяючи його офіційну діяльність від приховано агітаційної.

Видання приділяє багато уваги ґрунтовним корупційним розслідуванням: махінаціям із торгівлею зброєю та участь у цьому міністра оборони Д.Саламатіна, привілейовані тендери у Міненергетики, політика МОЗу щодо цін на ліки та їхньої якості тощо.

 

«Комментарии» мають різноплановий політичний контент. Близько половину його становить власне виборча тематика, інша половина – діяльність уряду та окремих представників Партії регіонів у бізнесі. При цьому видання все ж таки здебільшого зосереджене на критиці влади як такої, хоча і відзначає позитивні кроки, якщо такі є. Видання чітко розділяє виборчий контекст заяв урядовців та президента і суто їх інституційну діяльність.

Загалом видання продовжує тенденцію до плекання негативного іміджу владної партії як через партійні справи, так і через діяльність уряду. Кількість інформації була однаковою – показники власне Партії регіонів склали 49%, і лише 51% стосувалося навколопартійної діяльності уряду. Власне Партія регіонів часто критикувалася за використання адмінресурсу та недалекоглядність інформаційної політики.

Об’єднана опозиція висвітлювалася утричі менше і також досить об’єктивно критикувалася за бездіяльність, неорганізованість та недалекоглядність. Те ж саме стосується УДАРу. Інші партії згадувалися побіжно.

 

«Сегодня», як і раніше, плекає негативний імідж Об’єднаної опозиції та позитивний владної партії. Більшість позитивних та нейтральних показників ПР припадають на приховану політичну рекламу, яка означена у вихідних даних, але не очевидна для читача – це близько 70% від усіх показників ПР. Часто це матеріали, що стосуються нібито діяльності уряду (заяви С.Тигіпка) та містять елементи передвиборчих лозунгів Партії регіонів (більшість із них повторюються у газеті «Факты и комментарии»). Власне діяльність президента чи уряду без агітації практично не висвітлюється. Виняток становили матеріали про діяльність президента в контексті зовнішньої політики та міжнародних відносин.

Також зафіксована власне виборча прихована реклама регіоналів В.Горбаля та В.Борисова. Ці матеріали складають левову частку партійних показників. Досить значні негативні показники ПР зумовлені матеріалами, що є прихованою рекламою КПУ, яка критикує владу. Журналісти видання представників ПР критикують ситуативно, однак критика збоку редакції видання посилилася у зв’язку з реакцією на закон про наклеп. Видання критикувало закон, позицію депутатів, хоча у перших матеріалах на цю тему прямо не вказувала на Партію регіонів.

Поза тим, як і раніше, газета користується маніпуляцією «спіраль замовчування», і акцентує на позитиві для Партії регіонів, публікуючи соцопитування:

«На первом месте ПР (33,3%от тех, кто точно собирается голосовать, это самый большой процент голосов за время кампании)» («Сегодня», 12.10.12)

Видання приділяло значної уваги виборам та діяльності партій через інформаційні приводи з Верховної Ради. Здебільшого цитувалися представники Партії регіонів (переважно М.Чечетов), думка опозиції подавалася коротко. Більш-менш збалансовано представлені партії лише у репортажних матеріалах з вулиць, де видання досліджувало діяльність агітаторів від різних політичних сил. Інший тип виборчих матеріалів – маніпулятивні прогнози результатів виборів різними способами (останні соцопитування, версії екстрасенсів).

Об’єднана опозиція представлена переважно негативно через інформаційні приводи, що стосуються Ю.Тимошенко та Ю.Луценка (хворіє у колонії). Тексти щодо опозиціонерів, як і раніше, маніпулятивні, головною метою маніпуляції є плекання негативного іміджу лідерів опозиції. Інформаційні приводи часто штучні («рік вироку», «місяць у колонії»). Так, матеріал щодо Ю.Тимошенко супроводжувався інфографікою, із цифр, суть яких переважно була негативною:

«109 дней длился суд по делу о газовых контрактах»

«180 томов уголовного дела»

«3,6% на столько упал рейтинг Тимошенко за год после приговора (с 14,5% в сентябре-2011 до 10,9% в сентябре-2012)»

«10–12 сантиметров высота каблуков, на которых лечащая спину Тимошенко передвигается по больнице»

«4500 милиционеров дежурили на Крещатике в день приговора» («Сегодня», 11.10.12)

Щодо Ю.Луценка була застосована маніпулятивна технологія «роздування деталі», коли його хвороби коментуються у таких подробицях, що викликають відразу, до того ж коментуються відповідними висновками лікарів, що всьому виною його спосіб життя:

«Эскулапы насчитали семь болячек: миозит (воспаление мышц) шеи и спины, из-за чего Юрию Витальевичу больно поворачивать голову… обострение хронического панкреатита (воспаление поджелудочной железы, которая вместе с печенью переваривает жирную пищу) с подозрением на эндокринную недостаточность; дивертикулярная болезнь (выпячивание стенок) сигмовидной кишки — выполняет, в основном, транспортно-эвакуаторную функцию; жировую болезнь печени или стеатоз (накопление жира в клетках печени, ухудшающее ее работу); хронический гастрит (воспаление слизистой оболочки внутренних стенок желудка), ассоциированный с хеликобактер пилори (бактерии, вызывающие это воспаление. («Сегодня», 9.10.12)

У виданні було зафіксовано багато прихованих рекламних матеріалів від УДАРу (2-4 на тиждень), а також яскраво виражене позитивне ставлення до цієї політсили у редакційних матеріалах та коментарях експертів в останній тиждень відстежуваного місяця.

На противагу цьому атака негативу була спрямована на «Свободу» одразу після публікації соцопитувань, що свідчили про подолання нею 5% бар’єру. Події святкування 70-річяя УПА подавалися виданням маніпулятивно, через технологію «атаки оточення» (не напряму щодо представників партії, але через її прихильників) нагнітався негатив довкола «Свободи». Окрім того, у більшості матеріалів із прогнозами переможців виборів видання майже щодня протягом останнього тижня моніторингу акцентувало на тому, що «Свобода» не пройде до ВР, що є маніпуляцією повтору інформації:

«Эти 2—3% могут впустить в парламент «Украину — Вперед!» или, наоборот, не пустить туда «Свободу».

«И в ПР, и в «Батькивщине» говорят, что на дополнительные мандаты рассчитывают, исходя из того, что «Свобода» не проходит в парламент» («Сегодня», 17.10.12)

«Олегу Тягнибоку (Скорпион) оба астролога предсказывают провал на выборах. «Ему не хватит буквально полпроцента», — уверен Росс. Жукова предсказывает, что уже в день выборов Тягнибок начнет агитировать людей опротестовывать результаты. «В конце года вполне вероятно, что лидер «Свободы» организует подобие Майдана, но он провалится, а сам Тягнибок в политике больше ничего не добьется». («Сегодня», 18.10.12)

Окрім того, слід відзначити появу в газеті матеріалів, спрямованих проти лідерів Об’єднаної опозиції, які мають всі ознаки відвертого чорного піару. Вони були опубліковані під приховано рекламною рубрикою «Точка зору», тобто однозначно є замовними. Статті «Грандиозный скандал разворачивается в Житомире» та «Павла Жебривского «завалили» навозом», відмивають інформацію з регіонального сайту про нібито минулий роман Ю.Тимошенко з Ю.Бобером, а стаття «Григорий Немыря в молодости громил «буржуазных фальсификаторов» спрямована на знищення його іміджу прозахідного політика через реанімування його наукових робіт радянських часів. Окрім того, слід відзначити публікацію інтерв’ю автора книги «Аферистка. Справа Тимошенко» Ф.Шумана, в якому екс-прем’єр подається винятково у негативному світлі.

КПУ була представлена переважно через «джинсу». «Україна – вперед!» – через марковану політичну рекламу.

 

«Сільські вісті» і надалі переважно зосереджена на плеканні негативного іміджу Партії регіонів та влади. Видання критикувало владну партію переважно через діяльність уряду та президента, яких воно зазвичай від партії не відділяє, навіть якщо йдеться про функціональні обов’язки. Діяльність уряду та президента критикується через ярлик партійних лозунгів. Відтак В.Янукович критикувався взагалі за невиконання ще гасел із президентської кампанії, а уряд оцінювався через гасла нинішньої кампанії. Економічна ситуація в країні часто подається виданням через метафору «покращення». Загалом видання дуже мало згадує Партію регіонів як таку чи як суб’єкт виборчої кампанії.

Газета і надалі також вміщує листи читачів з критикою влади та Партії регіонів. Часом у таких листах є і критичні оцінки Об’єднаної опозиції, як і заклики голосувати за неї. У виданні з’явилася прихована реклама. ДО такої можна віднести розлоге інтерв’ю А.Яценюка та політичними портретами А.Яценюка та Ю.Тимошенко, а також інтерв’ю мажоритарника від «Батьківщини» А.Корнацього (подібне було у «Газеті по-українськи»). Ці матеріали склали 70% показників опозиції. Підстави вважати їх рекламними – пафосний стиль, риторика, а також те, що вони не були виставлені у Інтернет-версії видання, що незвично для нього.

Видання, як і звичайно, маніпулює заголовками у повідомленнях під рубрикою «З повідомлень інформагентств», але тепер до цього додалася і маніпуляція змістом через прийом «звинувачення за асоціацією»:

«Дві серії казначейських зобов’язань (облігацій) планує випустити уряд України виключно для населення… Експерти в цьому зв’язку зазначають, що випуск облігацій державної позики широко практикував в СРСР сталінський уряд — тоді людям замість зарплати видавали цінні папери (облігації), які десятиліттями не гасили, і врешті вони знецінилися. А якщо реальний рівень інфляції, як прогнозують міжнародні економісти, в Україні сягне 9-9,5%, зрозуміло, що влада знову «нагріє» народ з допомогою кольорових папірців із особливим рівнем друкарського захисту від підробок». («Сільські вісті», 4.10.12)

 

«Факты и комментарии» часто ігнорували основні інформаційні приводи. Політичний контент складався за рахунок «джинси» про діяльність уряду, Партії регіонів та влади на місцях та передвиборчі поїздки «Батьківщини» чи окремих кандидатів-мажоритарників. Видання намагається зберігати паритет у публікації замовних матеріалів Партії регіонів та Об’єднаної опозиції – зазвичай їх порівняно однакова кількість на тиждень, часом з’являлися також замовні матеріали УДАРу. Інші політичні сили практично не згадувалися.

«Джинса» у виданні фактично є єдиним джерелом інформації про діяльність уряду та учасників виборчих перегонів. Хоча і негативні показники щодо Партії регіонів також зумовлені саме «джинсовими» матеріалами опонентів владної партії (переважно «Батьківщини», ті ж матераіли зустрічаються у «Газеті по-українськи»). Цікаво, що видання 10.10.12 фактично продублювало матеріал про підвищення урядом виплат бюджетникам з 1 вересня, який друкувався у газеті від 2.09.12 під іншим заголовком.

У газеті стало тенденцією чітко через представлення посадовців вказувати на змішування посади та виборчої агітації, тобто на використання адмінресурсу чиновниками. Так, С.Тигіпко зазвичай називається «заместитель председателя Партии регионов, вице-премьер-министр — министр социальной политики»:

«Но настоящий прорыв в этой области правительство обещает через два года. «Уже в 2014 году большинство предприятий смогут общаться с государством через интернет и вести свой бизнес без непосредственного контакта с чиновниками…», — сообщил на конференции вице-премьер-министр Украины, заместитель главы Партии регионов Сергей Тигипко». («Факты и комментарии», 29.09.12)

Значна кількість негативної інформації по Партію регіонів (78%) була зумовлена появою у виданні матеріалів про канидата-мажоритарника Я.Безбаха та про використання адмінресурсу місцевою владою Дніпропетровщини. Тим самим проявилася редакційна заангажованість видання, оскільки Я.Безбах є працівником корпорації «Інетрпайп», що належить В.Пінчуку, до якого наближена газета. Переважно у кожному матеріалі редакція, критикуючи діяльність влади «регіонів» на місцях, робить обов’язковий реверанс у бік президента, який обіцяв чесні вибори. При цьому газетою активно використовується маніпулятивна технологія повтору інформації – тексти про Я.Безбаха друкувалися у кожному номері протягом трьох тижнів. Матеріали були приблизно однакового змісту, часто з повторенням тих самих фрагментів дослівно та незначним оновленням інформприводу. Таким чином видання активно впливало на читача, не даючи йому забути подану інформацію.