укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу луганської преси (24 вересня - 21 жовтня 2012)


З 24.09.2012 по 21.10.2012
Медiа: Преса
Регiон: Луганська область

 

Упродовж  періоду з 24 вересня 2012 року по 21 жовтня 2012 року здійснювався моніторинг публікацій регіональних газет: газети обласної ради «Наша газета», формально незалежної  газети «Луганська правда», комерційних газет «ХХІ век» та «Ракурс-плюс».  

Газета «Наша газета» виходить чотири рази на тиждень, на десяти аркушах А3 в середу на восьми аркушах в інші дні. Матеріали, які стосуються об’єктів моніторингу, складають не більше 5% загальної площі, друкуються в будь-який день.

Газета «Луганська правда» виходить чотири рази на тиждень на двух аркушах формата А2. Матеріали, які стосуються об’єктів моніторингу, складають не більше 5% загальної площі, друкуються в будь-який день.

Газета «Ракурс-плюс» виходить по середах на 14 аркушах (28 шпальт) формату А3 та 8 аркушах формату А3 по суботах. Суботній наклад суттєво менший і матеріали, які стосуються об’єктів моніторингу, поки що друкуються лише в випусках за середу. Сумарний обсяг таких матеріалів – до 4-х шпальт (1/7 випуску).

Газета «ХХІ век» виходить по середах на 12 аркушах (24 шпальти) формату А3 та на 6 аркушах формату А3 по вівторках та суботах. Наклад газети в середу набагато перевищую сумарний наклад двох інших випусків, і матеріали, які стосуються об’єктів моніторингу, поки що друкуються лише в випусках за середу. Сумарний обсяг таких матеріалів – до 6-х шпальт (1/3 випуску).

Основні тенденції: у порівнянні з минулим місячним терміном середнєтижневий сумарний обсяг матеріалів, що присвячені суб’єктам моніторингу, збільшився на 17,3%, і склав 91,5 тис. знаків. А ось тональність матеріалів у порівнянні з попереднім місяцем практично не змінилася: обсяг матеріалів з позитивним забарвленням складає 73,1% (попередній період 76,4%), матеріалів з негативним забарвленням 22% (попередній 18,3%),  обсяг нейтральних матеріалів 5,0% (5,3% у попередньому). Тож луганська преса фактично не висвітлює події на виборах, а розміщує майже виключно агітаційні матеріали.

Об’єктами моніторингу були партії – лідери перегонів (Партія регіонів, КПУ, Об’єднана опозиція «Батьківщина», партії «Удар», «Свобода» та «Україна-Вперед!»), а також найбільш рейтингові самовисуванці (Володимир Струк та Ігор Мартиненков в ОВО-104, Ігор Беркут та Юрій Фурман в ОВО-106, Сергій Шахов в ОВО-107, Валерій Мошенцев, Людмила Кириченко та Олександр Ржавський в ОВО-108, Олександр Макаров в ОВО-109, Олександр Бухалов та Сергій Синченко в ОФО-112, Віталій Курило в ОВО-113.

У порівнянні з минулим місяцем обсяг висвітлення діяльності Партії регіонів зріс з 53,8% до 60,9%,  при частка матеріалів позитивного спрямування стосовно цього суб’єкта зросла з 92,5% до 94,7%. Тобто в межах виборчої кампанії луганські газети переважно прославляли КПУ.

Продовжилася тенденцією збільшення обсягу висвітлення діяльності КПУ, він зріс з 11,7% до 14,9%, але це відбулося переважно за рахунок збільшення кількості матеріалів  негативного забарвлення, частка матеріалів з негативним забарвленням у цьому обсязі склала 66,8%. Продовжилася також тенденція зменшення обсягу матеріалів стосовно Об’єднаної опозиції «Батьківщина», він скоротився з 12,8% в минулому місяці до 3,8% у звітному.

Найбільш суттєвою зміною є зростання обсягу висвітлення діяльності партії «Удар», він зріс з 0,9% до 7,2%, при цьому 93,5% від цього обсягу – матеріали з негативним забарвленням. Деякі з цих матеріалів в однаковому вигляді друкувалися у різних газетах і носили явно дикредитаційний характер чи провокаційний характер (наприклад, матеріал «Кличко не против однополых браков»).

Суттєво скоротився обсяг матеріалів позитивного забарвлення стосовно кандидатів-самовисуванців, якщо в попередній період частка таких матеріалів (від загального обсягу) складала 6,6%, то  в поточному місяці 1,6%. Проте водночас обсяг матеріалів негативного забарвлення зріс від 0% до 3,5% (від загального обсягу).

Трохи погіршилися й позиції партії Україна-Вперед!», обсяг матеріалів, в яких висвітлюється діяльність цієї партії, скоротився з 12,9% до 7,2%. З яких 95,3% - це матеріали позитивного забарвлення. І можна вважати, що це «замовні» матеріали, вони часто в однаковому вигляді друкуються зразу в кількох виданнях.

Загальний висновок: преса Луганщини практично не висвітлює перебіг виборів, а розміщує замовні матеріали. Які відображають самого замовника в позитивному світлі, а головних опонентів – в негативному. У поточному періоді партія «Удар» витіснила «Батьківщину» з кола головних опонентів.

 

Теми

Топ-темами Луганської преси у жовтні були: святкування річниці «Молодої гвардії», інвестфорум, приїзд у Луганськ Віктора Януковича, візити  Міністра енергетики Юрія Бойко та Прем’єр-Міністра Миколи Азарова. Висвітлювали й події, поз посередньо пов’язані з виборами: факти фізичного насильства у Красному Лучі, формування дільничних комісій, результати соціологічних досліджень.

 

Медіа-ефекти

Вперше використані масовані маніпуляції з рейтингами, у кожній газеті надруковані 2-3 публікації, в яких обговорюються результати досліджень, згідно яких Партія регіонів має значну перевагу. Звертає увагу кілька явно маніпуляційних матеріалів, оприлюднених рухом «Чесно» на користь кандидата від Партії регіонів Юрія Тернікова проти його головного конкурента Валерія Мошенського, з достатньо сумнівними за аргументованістю звинуваченнями останнього у кримінальних діях.

Велика кількість матеріалів, що є політичною джинсою.