Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Упродовж періоду з 24 вересня 2012 року по 21 жовтня 2012 року здійснювався моніторинг новиних передач регіональних телеканалів – державного телеканалу «ЛОТ» та незалежного телеканалу «ІРТА» - що виходять в прайм-тайм з 18 до 23 години. У робочі дні виходять 3 передачі «Події» на каналі ЛОТ загальною тривалістю приблизно 45 хвилин, та дві передачі «Репортер» загальною тривалістю 30 хвилин. У суботній передачі «Репортер-регіони» контент, що стосується моніторингу, відсутній, недільнія передача «Репортер-підсумки» має тривалість 20 хвилин. Таким чином сумарна тривалість ново стійних передач, що виходять в прайм-тайм на протязі тижня – приблизно 10035 секунд. Середнєтижнева сумарна тривалість матеріалів, що присвячені суб’єктам моніторингу, дорівнювала 2509 секунд, чи близько 15% від загальної тривалості новин.
Основні тенденції: у порівнянні з минулим місячним терміном, середнєтижнева сумарна тривалість матеріалів, що присвячені суб’єктам моніторингу, збільшилася у 2 рази.
Не змінилася і середня тональність матеріалів: 17,4% складає контент з негативним забарвленням (попередній місячний період 17,8%), 66,74 - контент з позитивною тональністю (попередній період - 69,1%), 15,9 % - нейтральні за забарвленням матеріали (попередній період 13,1%).
Об’єктами моніторингу були партії – лідери перегонів (Партія регіонів, КПУ, Об’єднана опозиція «Батьківщина», партії «Удар», «Свобода» та «Україна-Вперед!», а також найбільш рейтингові само висуванці (Володимир Струк та Ігор Мартиненков в ОВО-104, Ігор Беркут та Юрій Фурман в ОВО-106, Сергій Шахов в ОВО-107, Валерій Мошенцев, Людмила Кириченко та Олександр Ржавський в ОВО-108, Олександр Макаров в ОВО-109, Олександр Бухалов та Сергій Синченко в ОФО-112, Віталій Курило в ОВО-113.
У порівнянні з минулим місяцем у новинних передачах Луганського ТБ зменшилася частка контенту, що приходиться на висвітлення діяльності Партії регіонів з 78,3% до 49,3% усього часу, присвяченого усім об’єктам моніторингу. З цього часу 80,6% - це позитивні за тональністю матеріали (минулий період - 86,2%).
Продовжилася тенденція збільшення часу висвітлення діяльності КПУ, частка такого контенту зросла з 10% (минулий місяць) до 16,7%. Але 85,1% цього контенту мало негативне забарвлення. Також продовжувалася тенденція зменшення часу, який був присвячений Об’єднаній опозиції «Батьківщина» - з 8,9% минулого місяця до 6,2% звітного. 98,4% від цього обсягу були матеріали негативного забарвлення (минулий період - 86,4%).
В невеликих обсягах були представлені в новинах партії «Удар» (3,3%) та «Свобода» (1,1%), і переважно в позитивному забарвлені. А ось партія «Вперед-Україна!» не згадувалася у новинних передачах Луганського ТБ жодного разу.
Пріоритетність представлення матеріалів
У двох випусках нових ЛОТ першими сюжетами були повідомлення політично мотивовані проти КПУ, які явно не були більш актуальними і цікавими для глядача у порівнянні з іншими сюжетами.
Теми
Своєрідним «локомотивом» новинної складової луганського ТБ були чотири топ-теми, які щедро висвітлювалися: святкування річниці «Молодої гвардії», інвестфорум, приїзд у Луганськ Віктора Януковича, візити Міністра енергетики Юрія Бойко та Прем’єр-Міністра Миколи Азарова. Висвітлювали й події, поз посередньо пов’язані з виборами: факти фізичного насильства у Красному Лучі, формування дільничних комісій, результати соціологічних досліджень.
Спікери:
Головним спікером у луганських ново стійних телепередачах є Олександр Єфремов, який з’являється на екрані практично у кожній передачі. У жовтні суттєво зросла частота появлення у регіональних теленовинах голови облдержадміністрації Володимира Пристюка. З київських політиків з’ялялися у луганських новинах Микола Азаров, Віктор Янукович, Раїса Богатирьова, Петро Симоненко, Володимир Кличко. А ось появи у новинах кандидатів у депутати в одномандатних округах суттєво скоротилися.
Медіа-ефекти
У порівнянні з минулим місяцем суттєво змінилися технології впливу на виборця. Вперше були використані масовані маніпуляції з рейтингами. В новинах виходили тривалі за часом сюжети, в яких стверджувалося, що життя зараз краще, ніж було при комуністах за часів СРСР (перед новинами виходили направлені проти КПУ роліки «Ти хочеш повернення цієї країни?». Продовжувалася практика скритою агітацією через відео ряд: в матеріалах, в яких розповідається при візит Юрія Бойко, не згадуються, але знаходяться поруч з ним кандидати від Партії регіонів Юлій Іоффе та Олександр Єфремов.
Загальний висновок: регіональне телебачення у Луганську не є рівно доступним для учасників виборчих перегонів.