укр eng

Звіт за результатами моніторингу закарпатської преси 24 вересня-21 жовтня


З 24.09.2012 по 21.10.2012
Медiа: Преса
Регiон: Закарпатська область

На цей період припала найактивніша фаза виборчої меда-агітації. Хоча прихильність окремих видань була визначена ще на старті виборчої кампанії і політичним смакам друковані ЗМІ не зраджували. Побільшало «чорнухи», яку активно замовляли у пресі один проти одного кандидати чи політичні партії. Найчастіше така замовна джинса стосувалась УДАРу (проти партії), ПР (як «за» так і «проти»), окремих мажоритарників та самовисуванців (С.Ратушняк, П.Чучка, В.Ковач, інші), значний масив інформації стосувався ЄЦ (який не є предметом моніторингу). Окремі теми, які активно використовували у своїх цілях кандидати: День вчителя, численні дні сіл та селищ, інші місцеві свята, відкриття шкіл та спортивних майданчиків (ПР, місцева влада), інші.

Публікації позначені як «політична реклама» подавалися тільки в одному виданні «Закарпатська правда» в інших виданнях такі матеріали подавалися у рубриках «Вибори», «PR», але частіше тексти виходили без цієї позначки. Загалом, чинні депутати облради чи чиновники, які паралельно балотуються, фігурували в пресі не як кандидати, а як діючі чиновники чи депутати (незважаючи на заяви про офіційну відпустку, зокрема заступник голова ОДА І.Бушка, голова облради І.Балога, голови РДА (М.Шелевер), інші.  За цей період на Закарпатті побували лідери партій В.Кличко, А.Яценюк, О.Тягнибок, представники інших політичних сил. Це стало одним з інформаційних приводів для преси, хоча, значний відсоток площ було зайнято все-таки під рекламу мажоритарників від партій, самовисуванців та статті від виборчих штабів. Кандидати стали активно зніматися на користь інших кандидатів. Це теж стало однією з тем, які висвітлювалися у пресі. Зняття кандидата В.Смоланки по округу №68 на користь П.Чучки було подано у всіх виданнях, проте, якщо у двох «Старий замок-Паланок» та «Новини Закарпаття» з позитивним підтекстом», то у інших двох виданнях – з негативним.

У пресі цього періоду з’явилося більше інформації про Свободу та КПУ. Активно йшло висвітлення діяльності місцевої влади («Закарпатська правда», менше «Новини Закарпаття»), а також продовжився вихід офіційних партійних програм у газеті «Новини Закарпаття».

Окремо потрібно відзначити маніпулятивні технології, які використовувались у друкованих ЗМІ. На прикладах, такі публікації фіксувалися, як і у попередніх періодах у газеті «РІО». По-перше, стосовно уряду. У верхній частині шпальти подавалась стаття про проблеми в якійсь із галузей, пр. на селі, у нижній відповідно подавалась стаття з описом позитивних кроків уряду, які застосовуються щодо вирішення безробіття чи забезпечення села тощо. По-друге, якраз у цей період майже щономера виходили публікації, в яких ніби з позитивної точки зору подавалась інформація про УДАР, насправді створюючи негативне враження на читача (В.Кличко – прихильник геїв, з єврейської родини, дід працював в НКВД, «гнила команда» тощо).

Загалом, найчастіше преса писала про ПР, при чому, як у негативній, так і у позитивній, так і у нейтральній тональності. Найменше у позитиві йшлося про КПУ. У негативній тональності найменше писали про Об’єднану опозицію. У нейтральній тональності подавалась інформація найменше про Об’єднану опозицію. У нейтральній тональності не висвітлювалась діяльність КПУ та партії «Україна-Вперед!». Про «Україна-Вперед!» не писали також і у негативі.

Традиційно найбільш різносторонньо свою площу для партій представила газета «РІО», тут виходили цілими шпальтами чи половиною шпальт матеріали про ПР, УДАР, Об’єднану опозицію, «Україна-Вперед», «Свободу». Мінімально про виборчу ситуацію писала газета «Новини Закарпаття», проте тут подавались офіційні матеріали від ЦВК та партійні програми, програми кандидатів. Газета «Закарпатська правда» писала майже виключно про ПР, «відволікаючись» на ЄЦ. Майже всі номери газети «Старий замок-Паланок» у великих площах були присвячені ЄЦ.

Щодо згадок про місцеву владу, то їх активно використовувала газета «Закарпатська правда», менше - «Новини Закарпаття».