Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Протягом періоду з 30.07.2012. по 28.10.2012 року в публікаціях Хмельницької преси згадувались всі партії та самовисуванці. Найбільшу площу публікацій отримала Партія регіонів – більше третини від усіх площ. П’ята частина публікацій належить самовисуванцям. Разом площі публікацій про цих двох суб’єктів виборчого процесу складають половину від усіх площ публікацій. Площа публікацій про всі інші політичні сили разом: УДАР, Об’єднана опозиція, ВО «Свобода», «Україна – вперед!», КПУ – складають другу половину всіх площ публікацій. Половина цих площ, у свою чергу, належить Об’єднаній опозиції та партії УДАР, і половина – ВО «Свобода», «Україна – вперед!», КПУ. Найменше згадувалась в Хмельницькій пресі КПУ.
Позитивна тональність переважає в публікаціях про Партію регіонів, ВО«Свобода», «Україна – вперед!». Але якщо про партію «Україна – вперед!», практично, немає негативних публікацій, а про ВО «Свобода» вони – незначні, то негативні публікації про Партію регіонів складають половину від позитивних і майже половину – нейтральні. Нейтральні публікації серед матеріалів про ВО «Свобода», «Україна – вперед!» теж, складають, приблизно, половину від позитивних.
В публікаціях про Об’єднану опозицію та партію УДАР негативна тональність переважає позитивну, приблизно на третину. Майже однакові публікації нейтральної тональності про УДАР та Об’єднану опозицію, з тією різницею, що в публікаціях про Об’єднану опозицію незначна перевага нейтральної тональності над позитивною, а в публікаціях про УДАР незначна перевага позитивної тональності над нейтральною.
В публікація про КПУ нейтральна тональність найбільша і переважає позитивну в два рази. Публікації негативної тональності про КПУ майже відсутні.
Тематика більшості публікацій, зокрема про Партію регіонів, незалежно від тональності, це демонстрація діяльності Президента, уряду і місцевої влади як провідників політики цієї партії. Це, досить часто, стосується і тематики діяльності Об’єднаної опозиції, коли Ю.Тимошенко очолювала уряд. В публікаціях про інші політичні сили подаються, в основному, їх програмні положення або наміри.
Публікції про самовисуванців, виключно, позитивної тональності і нерідко на перших сторінках.
В публікаціях часто використовувалась пряма мова. Спікерами є керівники органів влади, голови партій.
При публікації матеріалу негативного змісту про партію УДАР використано медіа-ефект. Спочатку читачеві пропонується позитивна інформація про В.Кличка як спортсмена-професіонала. А далі наводяться негативні приклади невдалих політиків: Шварценегера в ролі губернатора Каліфорнії, Олега Блохіна в ролі депутата Верховної Ради, видатного баскетболіста Олега Волкова, якого називають сірою мишкою в Партії регіонів та Тадеєва в ролі «вишибали». Після такого вступу публікується негатив на УДАР, але попередньо читач уже готовий цей негатив «проковтнути».
В багатьох матеріалах про самовисуванців, які повторюються в різних газетах, особа (вона тільки позитивна) кандидата схована за його вчинками. І тільки в кінці статті кандидат згадується в одному абзаці, як уточнення, що все вище описане здійснене завдяки цій йому. Отже вибирайте його.
З початком виборчої кампанії в Хмельницькій пресі щотижнево збільшувалася кількість публікацій з виборчим контентом, яка досягла свого максимуму в другій декаді жовтня. При публікації таких матеріалів більшість газет не позначали їх як політичну рекламу. Нерідко одні і ті за змістом публікації друкувалися в різних виданнях, тільки під різними заголовками або авторами. Площі для публікацій надавалися різним суб’єктам виборчого процесу. Все вище зазначене стосується як комунальної так і приватної преси.
Найбільше публікацій виборчого контенту було в газеті «Подільські вісті» - орган Хмельницької ОДА і обласної ради. Це можна пояснити тиражністю цього видання. Адже «Подільські вісті» обов’язково передплачують всі бюджетні установи і значна частина населення області. В ній же було найбільше публікацій про Партію регіонів в основному позитивної і частково нейтральної тональності. Крім того більшість самовисуванців теж розміщали свої передвиборчі публікації в «Подільських вістях». Не політичні публікації в загальному об’ємі газети протягом передвиборчого періоду разом з рекламою займали в основному дві останні сторінки, особливо в жовтні. Ця тенденція зберігалася протягом усього періоду.
Протягом жовтня в тижневику «Всім», приблизно, зрівнялася кількість, кожної окремо, публікацій негативної і позитивної тональності про Об’єднану опозицію і також кількість публікацій негативної і позитивної тональності про Партію регіонів. На перший погляд ми маємо тенденцію до збалансованості подання інформації. Але у жовтні у тижневику «Всім», відчутно збільшилися публікації позитивної тональності про Партію регіонів та публікації негативної тональності про Об’єднану опозицію і, особливо, про партію УДАР. Про УДАР публікації протягом жовтня регулярно з’являлися на одній і тій же сторінці газети. В підсумку площа негативної тональності про партію УДАР – найбільша і становить майже п’яту частину площ всіх публікацій в газеті за звітний період.
Найбільш збалансованим намагався бути тижневик «Поділля». Публікацій виборчого контенту тут найменше і перевагу мають публікації нейтральної тональності про всіх учасників виборчих перегонів, крім Партії регіонів, публікації про яку негативної тональності переважають в два рази публікації нейтральної тональності.
Тільки в газеті «Поділля» публікації виборчого контенту конкретного кандидата, як правило, друкувалися у рубриці «Політична реклама». В двох інших ЗМІ ця рубрика не практикувалася взагалі.