Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
До моніторингу преси включені 3-и обласні друковані видання, а саме:
«Слобідський край», «Время», «Вечерний Харьков».
До об’єкту моніторингу включені 6-ть основних політичних партій: -
Партія регіонів, Об’єднана опозиція - «Батьківщина», УДАР, «Свобода», КПУ, «Україна – Вперед!»
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Загальна тенденція збільшення кількості згадувань про учасників виборчого процесу, яка спостерігалася протягом трьох останніх тижнів призупинилась. Кількість нагадувань про політичні партії зменшилась суттєво.
Лідером висвітлення передвиборчих процесів у друкованих ЗМІ на цьому тижні стали новини про «покращення» завдяки зусиллям місцевої влади.
Другу позицію займає інформація про соціальні ініціативи Президента. Збільшення матеріалів сталося завдяки візиту В. Януковича до Харкова.
На третьому місці інформація від кандидатів само висуванців. Головним чином, це згадування про добрі вчинки головного залізничника Південної залізниці В. Остапчука та відомого юриста І. Бережної.
Інформація про діяльність влади, як центральної так і місцевої, складає 55,6 % від загальної кількості висвітлення діяльності суб’єктів виборчих перегонів (47949 знаків). В той же час інформаційне наповнювання від депутатів само висуванців складає 24,5 % (21146 знаків). В той же час нагадування про діяльність усіх політичних партій у загальному масиві складає 19, 7% (17021 знаки).
Цього тижня жодного разу не згадали про КПУ.
Як і раніше, на цьому тижні у харківських газетах традиційно багато уваги приділялось соціальним ініціативам влади, святковим заходам. Багато інформації було присвячено опікуванню влади проблемами ветеранів та людей похилого віку.
У газеті «Время» на 1-й сторінці у рубриці «официально» коротенько, але позитивно висвітлюється діяльність влади.
Відповідно статті у газетах мали наступні назви: «Проведены все работы, связанные с подготовкой избирательных участков ко дню выборов», «Завтра Украина сделает свій выбор». «Муниципальные аптеки: год спустя» і т. і.
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
«Время» – у кожному номері вміщує аналітичні матеріали, присвячені перебігу виборчої кампанії. Постійно, як правило на 2-й сторінці, друкуються явно замовні матеріали «джинса».
«Вечерний Харьков» позиціонує себе як незалежне видання. В той же час матеріали про перебіг виборчих процесів мають у більшості тенденційний характер.
«Слобідський край», будучи офіційним виданням Харківської облдержадміністрації та обласної ради, на цьому тижні друкує матеріали про роботу органів центральної та регіональної влади.
Найбільшу позитивну тональність мають матеріали про здобутки місцевої влади - 23266 знаків. Друге місце посідають новини за участі кандидатів мажоритарщиків - 21146 знаків. Далі з позитивною тональністю ідуть матеріали про соціальні ініціативи Президента – 20545 знаків.
Негативну тональність мають лише «Удар» та Об’єднана опозиція по 2538 та 2510 знаків відповідно, завдяки розміщенню у газеті «Вечерний Харьков» від 23 жовтня замовної статті «Новый роздор в лагере оппозиции».
Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).
На перших шпальтах газет розміщена інформація про нагальні справи громади Харкова та місцевих громад області з фото, а також статті присвячені перебуванню В. Януковича у Харкові. Наприклад, «Первую в Украине поисковую скважину «Schеll»начали бурить при В. Януковиче», «Україна готова до «газового» компромісу» і т.і.
Теми (без цифр).
Президент - Уряд: «Участники боевых действий вправе рассчитывать на помощь государства», «В аптеках разметают вакцины от гриппа»;
Місцева влада: М. Добкін, С. Чернов: «Покращення життя ветеранів – обов’язок влади», «Велике будівництво розпочато в Лозовій», «У Близнюках з’явилися сучасні спортивні майданчики»;
«Україна – Вперед!» - «Каким будет новый парламент»;
ОО «Батьківщина» – «Оппозиционеры подписали коалиционное соглашение».
Спікери (без цифр).
Основним спікером від ПР є В. Янукович та м. Азаров, голова Харківської облдержадміністрації М. Добкін, голова Харківської обласної ради С. Чернов.
У згадуваннях про політичні партії «Україна – Вперед!», «Удар» висвітлюються їх лідери - Н. Королевська та В. Кличко. ОО «Батьківщина» презентує А. Яценюк. Вперше за кілька тижнів було згадано про лідера «Свобода» - О. Тягнибока.
Опис маніпуляцій та медіаефектів.
На цьому тижні газети не були помічені у використанні маніпулятивних технологій.