Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Упродовж тижня (22 – 27 жовтня) в центрі уваги друкованих ЗМІ Криму вибори, що наближуються, та діяльність місцевої влади. Переважає інформація про Партію регіонів та кандидатів у народні депутати від правлячої партії. Дещо знизився обсяг так званої політичної «джинси». Порівняно із минулим тижнем, майже вдвічі зросла кількість згадок про місцеву владу, ненабагато побільшали згадки про Президента України, попри його приїзд до Криму. Майже вдвічі скоротився обсяг публікацій про Об'єднану опозицію. Різко впала кількість згадок про УДАР та «Україну – вперед!». Якщо про «Свободу» та КПУ поодиноко згадують, то про самовисуванців згадки практично відсутні.
Найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно Партії регіонів зафіксовано на сторінках видання «Крымская газета», наприклад: «Обираючи Партію регіонів, ти голосуєш за Крим, за його майбутнє та за його перспективу», «Могильов: Рейтинг Партії регіоні – не данина виборам, а результат щоденної праці єдиної кримської команди».
Згадки з негативним контекстом про Об'єднану опозицію та партії УДАР та «Україна – вперед!» зустрічаються у цьому ж виданні: «Об'єднана опозиція: агресія безсилля», «УДАР не третя сила».
У друкованих ЗМІ найбільше згадували місцеву владу та Партію регіонів в позитивній тональності. Перші шпальта висвітлюють роботу влади та кандидатів від Партії регіонів. Політичні матеріали інших партій представлені у середині видань. Згадки про Об'єднану опозицію з’являлися майже втричі менше, ніж про ПР, про УДАР та «Свободу» – приблизно в 20 разів менше, про партію «Україна – вперед!» та КПУ – приблизно в 30 менше. Згадки про самовисуванців практично відсутні.
Головними темами тижня кримських газет стали вибори, що наближуються, висвітлення діяльності місцевої влади, а також приїзд до Криму Президента України Віктора Януковича. Газети переконують виборців у необхідності голосувати та роз’яснюють, як скористатися цим правом.
«Крымская газета» традиційно публікує матеріали, які мають ознаки рекламних, але без відповідного маркування.
«Первая Крымская» розміщує марковану політичну агітацію про різні політичні сили, а також критичні матеріали про українського прем’ра Миколу Азарова, виділення кримської землі під заголовком «Землю в Криму пиляють, не відволікаючись на вибори», та інвестиції до Криму під заголовком «На одного інвестора в автономії вже три структури чиновників, не враховуючи тих, хто контролює».
На першій шпальті, в середині видання та на останній сторінці газети «Голос Крыма» публікується матеріали про Партію регіонів, а також про кандидата від ПР з позначками «Політична реклама».
«Кримська світлиця» повідомляє, що окружні виборчі комісії одержали комплекти бюлетенів, Об’єднана опозиція «Батьківщина» та ВО «Свобода» проводитимуть паралельний підрахунок голосів, а також пише про візит до Криму Президента України.
Провідним спікером цього тижня став голова Ради міністрів Криму, «регіонал» Анатолій Могильов, який взяв участь в екологічній акції Партії регіонів «Криму – процвітання», заявив, що Конституція Криму повинна бути наповнена реальними повноваженнями, щоб вивести регіон на економічно самодостатній рівень, а також представив Президенту звіт про роботу кримської влади за рік, що минає.
Показова у цьому сенсі стаття «Школам – автобуси, автовласникам – гарні дороги, селянам – газ. голова Ради міністрів Криму Анатолій Могильов за один день відкрив в Криму декілька соціально значущих об’єктів», («Крымская газета»).
Цитати Могильова: «Крим має потужний потенціал. Я переконаний, що залишатися дотаційним регіоном і просити допомоги у Києва просто неприпустимо. Для реалізації цього потенціалу нам потрібні не декларативні, а реальні повноваження. Ключове завдання – досягти економічної самостійності, стати сильним регіоном у складі України», «Рейтинг Партії регіоні – не данина виборам, а результат щоденної праці єдиної кримської команди».
У кримських газетах спостерігається засилля інформації про кандидатів від партії влади. Традиційно зустрічаються й ознаки використання маніпулятивних технологій.
«Крымская газета» продовжує публікувати матеріали з ознаками політичної реклами про Партію регіонів та її кандидатів у мажоритарних округах, але без відповідного маркування. «Газета» продовжує традиційний передвиборчий «стиль» викладання. Так, на першій шпальті представлена позитивна інформація про місцеву владу, Партію регіонів та її кандидатів, далі йде нарізка інтерв’ю з пересічними громадянами, які збираються голосувати за партію влади та її представників. Така нарізка зустрічається із номера в номер, тому складається думка, що люди дійсно підтримують Партію регіонів. Стаття «Чому в Сімферополі жити добре», в якій читальниця написала, як вона оцінює 2 роки команди Партії регіонів та чому вона голосуватиме за ПР, справляє те ж враження.
Крім того, це ж видання традиційно презентує інформацію про опонентів правлячої партії в іронічному дусі. Як у статті «Вибір є, та це - очевидно», де поряд з розповіддю, що «лідер опозиції, не соромлячись, торгує інтересами України заради власної політичної вигоди», «УДАР: «не третя» сила» та «зовсім примітивно на виборах виглядає «Україна – вперед!», зустрічаємо розповідь про досягнення Партії регіонів. На завершення статті робиться висновок: «У кожного з нас немає вибору перед виборами. Вибором між «Батьківщиною» під виборчим номером 19, що агресивно агонізує, та Партії регіонів під номером 20, що впевнено стверджує себе».
27 жовтня значний обсяг видання «Крымская газета» займали позитивні публікації про місцеву владу та, попри офіційний «день тиші», газета розмістило негативний матеріал про кримську «Батьківщину».
Вже не вперше «Голос Крыма» та «Первая Крымская» опублікували одну і ту ж саму статтю. Цього разу статтю під заголовком «Зміцнення дружніх відносин з Росією залишається пріоритетом «регіоналів» Криму». «Голос Крыма» подав такий матеріал з маркуванням «Політична реклама», «Первая Крымская» – без маркування. При цьому статтю, що подавалась під попередньою та із заголовком «Обираючи Партію регіонів, ти голосуєш за Крим, за його майбутнє та за його перспективу», обидва видання маркували: «Голос Крыма» – як політичну рекламу, «Первая Крымская» – як політичну агітацію. При цьому «Крымская газета» подає той самий матеріал без відповідного маркування.