Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах: 1+1, TVi, Новий канал, Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом на момент старту виборчої кампанії: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).
ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ
ТЕМИ
Основними темами на телебаченні 22-28 жовтня були:
АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ
Найактивніше 22-28 жовтня на телебаченні представлена Партія регіонів – 38,8% від загальної кількості політичної інформації. Про Об’єднану опозицію "Батьківщина" йшлося 20,5% інформації, "Удар" – 7,1%. КПУ отримала 3,9% інформації, а "Свобода" – 4,2%. Найпасивніше представлена "Україна-Вперед!" - 3,3%.
В інформаційному просторі телебачення очевидними лідерами залишалися дві політичні сили - Партія регіонів та Об’єднана опозиція "Батьківщина". В цьому останній передвиборчий тиждень не відрізняється від більшості попередніх тижнів кампанії, за винятком кількох тижнів у жовтні , коли опозиційні партії дещо збільшували свою частку представлення на телеканалах. Про Партію регіонів говорилося у трьох тональностях, але у позитивній більше: передвиборчі поїздки членів уряду та президента регіонами країни та передвиборчі обіцянки телебачення подає досить активно. Про Об’єднану опозицію – інформація мала переважно нейтральне забарвлення. Позитиву про ПР майже у 14 разів більше за Об’єднану опозицію, негативу – утричі більше.
На третьому місці за кількістю інформації - партія "Удару", її перевага порівняно з іншими політичними силами – у 1,5-2 рази більше.
Партія регіонів продовжує вести кампанію через діяльність уряду та президента. З усієї позитивної інформації про Партію регіонів 44% – це позитив про уряд, ще 28% - діяльність президента. Найбільше позитивної інформації про Партію регіонів подали Перший національний та ICTV. Найменше – 5 канал.
З усієї негативної інформації 30% - це негатив власне про партію, 32% - негатив про уряд, 28% - негатив про "регіоналів" місцевого рівня. При цьому більше половини негативу про ПР – 53% - подає один канал – TVi. А 1+1 та СТБ не подали жодного негативного повідомлення про партію влади.
Про діяльність уряду (без передвиборчого контексту), президента та місцеву владу телебачення цього тижня подало практично однакову кількість інформації - 7,5% інформації. Найбільше телеканали критикують місцеву владу, найменше президента.
ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ
Новий канал – загалом прихильний до влади, подає багато сюжетів із прихованою агітацією чиновників в інтересах Партії регіонів. Негатив про партію влади вкотре пов’язаний із 24 мажоритарним округом у Дніпропетровську. Канал проявляє підтримку кандидату-мажоритарнику Якову Безбаху і активно критикує його опонентів, якими виявляються місцеві "регіонали".
1+1 – цього тижня побільшало зловживань і дисбалансу. Канал активно представляв позицію влади, більшість інформації – у позитивній тональності.
TVi - активно критикує владу в цілому. Не приховує фактів, часто подає інформацію про діяльність влади, якої уникають інші канали. Зловживає іронією.
ТРК "Україна" - прихильний до Партії регіонів. Передвиборчу агітацію партія влади на каналі вела через діяльність чиновників вищого ранку – президента та урядовці. Цієї інформації було удвічі більше, ніж суто партійної.
Інтер – протягом тижня не простежувалось симпатій до одної політичної сили. Політична інформація набула іншого вигляду. На каналі з’явилася пряма критика влади. За кількістю представлень переважає Об’єднана опозиція "Батьківщина".
Перший національний - відверто прихильний до Партії регіонів. Сюжети мають виключно позитивний контекст. Інформації про партію влади протягом тижня було у півтора рази більше, ніж про решту учасників виборчих перегонів разом. Позитивної інформації про партію влади - утричі більше, ніж позитиву про решту партій разом.
ICTV , СТБ – мають схожі тенденції, у цілому подають багато інформації про владу, але не є до неї цілковито прихильними. ICTV став більш збалансований, подавав менше відверто агітаційних матеріалів про партію влади, зате збільшилася кількість інформації про решту партій. СТБ - багато розповідав про перебіг виборчої кампанії, приділяв увагу порушенням виборчого процесу.
5 канал - опозиційний до влади. Найбільше інформації про Об’єднану опозицію. Найбільше критики про Партію регіонів. Негатив підсилюється іронічними висловлюваннями.
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕПРОГРАМАХ
(подано у порядку спадання)
5 канал 51%
Канал TVi 43%
Перший національний 38%
Канал ICTV 31%
Інтер 26%
Новий канал 24%
"Україна" 17%
СТБ 15%
1+1 12%
СПІКЕРИ
Головними спікерами Партії регіонів цього тижня безперечно були - прем’єр Микола Азаров та президент Віктор Янукович. Їхньої прямої мови в останній тиждень перед виборами було найбільше. Також позицію партії озвучували віце-прем’єри Сергій Тігіпко, Борис Колесніков. Депутати Юрій Мірошниченко, Олександр Єфремов, керівник виборчого прес-центру та заступник глави адміністрації президента Ганна Герман, прем’єр-міністр Криму Анатолій Могильов. А також Олександр Пабат, Олександр Касянюк, Олександр Фельдман, Яков Безбах.
Від Об’єднаної опозицій на телебаченні з’являлися Арсеній Яценюк, Сергій Власенко, Юрій Одарченко, Олеся Оробець, Олександр Табалов, Володимир Бондаренко, Юрій Плахотнюк, Геннадій Москаль, Анатолій Гриценко.
Комуністів здебільшого представляв лідер партії Петро Симоненко. А також Сергій Гордієнко, Олександр Присяжнюк.
"Свободу" – Олег Тягнибок, Юрій Михальчишин, Андрій Мохник.
Від "України-Вперед" - лідер партії Наталія Королевська, представник партії Олександра Павленко.
"Удар" – Віталій Кличко.
ПРЯМА МОВА ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ
Представникам усіх політичних сил надали слово канали Інтер, ICTV, Перший національний та СТБ.
Синхрони Партії регіонів найактивніше подали майже усі програми. Лише на 5 каналі –найбільше було синхронів Об’єднаної опозиції. А на TVi прямої мови представників Партії регіонів та Об’єднаної опозиції було майже порівну з незначною перевагою опозиції – 135 та 137 секунд.
Прямої мови ПР найбільше було на Першому національному, ICTV та Інтері. Перший національний подав пряму мову "регіоналів" із перевагою у 4 рази порівняно з Об’єднаною опозицією . Найменше прямої мови представників партії влади – на 5 каналі.
Цього тижня найпасивніше представлена партія "Свобода" – їхній найбільший показник: 30 секунд на каналі ICTV.
Новий канал проігнорував представників Об’єднаної опозиції та "Свободи", ТСН – виходив без синхронів "Удару" та "Україна-Вперед!", TVi - не подав синхронів "Удару", "Україна-Вперед!" та КПУ. На ТРК "Україна" – не було прямої мови "Удару" й КПУ, 5 канал синхрони подав пасивно – обійшлися без прямої мови "Свободи", КПУ та "Україна-Вперед!".
Прямої мови Об’єднаної опозиції найбільше серед телеканалів подав Інтер.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ
Новий канал, програма Репортер. Тенденція цього тижня на каналі є дещо відмінною від попередніх. Партія "Свобода" не представлена на каналі. На другому місці за кількістю інформації – партія "Удар". Очевидним лідером є Партія регіонів – інформації про цю політичну силу значно більше за решту. Про її діяльність забарвлених повідомлень більше, ніж нейтральних: канал критикує і схвально оцінює партію частіше, ніж інформує про її позицію. Найбільше інформації - негативної . Це, як і кілька тижнів тому, пов’язано з подіями на 24 виборчому окрузі у Дніпропетровську. Аналіз повідомлень на Новому каналі протягом кількох тижнів дає підстави стверджувати, що інформація подається так, аби в позитивному світлі представити кандидата-мажоритарника, самовисуванця Якова Безбаха та в негативному світлі – його конкурентів.
Два тижні поспіль Репортер подавав розлогі сюжети про зловживання кандидата-"регіонала" Анатолія Крупського. Цим пояснювалася значна кількість негативної інформації про Партію регіонів. Цього тижня негатив про партію влади пов’язаний з іншим кандидатом - Сергієм Сухановим, депутатом райради від ПР, який свою передвиборчу агітацію зробив дуже подібною до символіки "Удару" – такими ж кольорами, таким же шрифтом, у салогані використав слова "УДАРний кандидат". Він, за інформацією каналу, намагається відтягнути голоси в Якова Безбаха. (Репортер, 24.10.12). Із цим сюжетом пов’язана і значна кількість інформації про партію "Удар".
Ще одним підтвердженням, що Репортер плекає позитивне ставлення до Безбаха, був сюжет 25.10.12 - Яків Безбах отримав орден святого чудотворця Миколи від предстоятеля Української Православної Церкви митрополита Володимира за благодійність.
85% негативної інформації про Партію регіонів становить критика місцевих "регіоналів", а саме одного кандидата. В той же час Репортер активно подавав поїздки та заяви президента та урядовців, що мали передвиборчий контекст: 68% позитивної інформації про ПР – присвячені діяльності Віктора Януковича. Відверто агітаційний сюжетів за участі президента та прем’єра бувало по два на випуск.
Новому каналу притаманна схвальна оцінка діяльності влади. 23.10.12 Репортер подав сюжет: "Україна увійшла до трійки країн, в яких поліпшилися умови для ведення бізнесу". Ту саму інформацію 1+1 подав так: Сергій Тігіпко не задоволений зростанням інвестиційної привабливості України – 137 місце за рейтингом Всесвітнього банку, але Україна лідирує в покращенні умов для іноземних інвесторів (ТСН, 23.10.12).
1+1, програма ТСН. На каналі побільшало зловживань і дисбалансу. Цього тижня у ТСН не було жодної інформації про партію "Україна-Вперед!". А про "Свободу" – найбільше негативу: канал повернувся до теми "свободівців"-хабарників у Івано-Франківську. Подали відеролик із YouTube, на якому чоловік, схожий на депутата Івано-Франківської міськради від ВО "Свобода" Володимира Колковського, отримує $10 тис від невідомого за вирішення земельного питання. Сюжет має ознаки замовного. Відео з’явилося 17 жовтня і наступного дня 18.10.12 у ТСН подавався про це сюжет. Очевидного інформприводу повернутися до теми – програма не вказує. Нових, значимих подробиць справи теж не надає.
Цього тижня, як і минулого, канал подав багато новин про діяльність президента та урядовців. Ця інформація здебільшого позитивна і має передвиборчий контекст. Про Партію регіонів інформації найбільше, негативної – немає. З поміж позитивних повідомлень близько 60% - це позитив про уряд, і 30% - про президента, решта – позитиву про місцевих "регіоналів". Власне про Партію регіонів – інформації дуже мало. Це є ще одним підтвердженням загальної тенденції телебачення: партія влади веде кампанію з використанням адміністративного ресурсу. Більшість телеканалів, лояльних до влади, подають сюжети про участь чиновників у відкритті інфраструктурних об’єктів – вокзалів, медичних центрів тощо. 1+1 для такої прихованої агітації використовує ще дрібніші інформаційні приводи:
Задля прихованої агітації партії влади 1+1 вдався до порушень закону: у переддень виборів, коли заборонена будь-яка агітація, у випуску ТСН 27.10.12 подано сюжет про відкриття у Павлограді на Дніпропетровщині нового мосту, який будували з нуля, звели в рекордні строки і відкрили за участі губернатора Дніпропетровщини "регіонала" Олександра Вілкула.
ТСН активно висвітлює діяльність уряду, президента та місцевої влади (без передвиборчого контексту). Найактивніше – місцеву владу.
TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Протягом тижня канал активно відстежував перебіг виборчої кампанії - подав п’ять сюжетів про передвиборчі порушення, махінації на дільницях, фальшиві заяви про голосування вдома з несправжніми медичними довідками.
Про "Україну-Вперед! " на каналі не було жодної згадки. Найактивніше представлена позиція двох політичних сил - Партії регіонів та Об’єднаної опозиції. Опозиції – переважно у нейтральній тональності, протягом тижня подано щонайменше 8 повідомлень, в яких згадувалися представники Об’єднаної опозиції. Про ПР – повідомлення переважно в негативі. Протягом тижня було 9 сюжетів, в яких представники партії влади представлені негативно.
TVi залишається критичним до влади. Негативної інформації про Партію регіонів – майже у 14 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. Із усього негативу про Партію регіонів – 60% це критика уряду.
Серед цих критичних сюжетів про представників влади і цього тижня TVi подавав теми, які замовчують більшість їхніх колег. Скажімо, Новий канал про відкриття нової станції метро в Києві не подав інформацію, 1+1 - дуже коротко, повідомленням без сюжету, а TVi подав сюжет, як до прем’єра Миколи Азарова, який відкривав станцію, намагалися прорватися мітингувальники, їх відтісняла група кремезних чоловіків, сталася штовханина:
"Поки чиновники раділи покращенню, відкриваючи нову станцію метрополітену, мешканців, прилеглого району, били. Вони нічого кримінального не чинили, лишень хотіли запитати, доки жителям Голосієва доведеться мерзнути у квартирах і митись холодною водою. Достукатись до голови уряду Миколи Азарова чи голови КМДА Олександра Попова людям не вдалося" (Сьогодні, 25.10.12).
Попри те, що канал подає інформацію про події чи не найбільш реалістично, правдиво, але зловживає іронією щодо влади, в деяких сюжетах відчутне плекання антипатії до Партії регіонів. Наприклад, інформація про заяви прем’єр-міністра Миколи Азарова у випуску 24 жовтня. По суті – інформація передана без викривлень, повно. Але стилістично подана так, що сприймається негативно, ведучий відверто іронізує з урядовця:
"Медалі за передвиборчу підготовку вже чіпляє на себе прем’єр Азаров. За словами очільника Кабміну, уряд зробив усе, аби волевиявлення пройшло демократично і прозоро, а політсили були в рівних умовах. Хвалився Микола Янович вчасною підготовкою і тим, що ціни та курс гривні залишились стабільними. "За перебігом виборчого процесу стежитиме рекордна кількість спостерігачів", - наголосив прем’єр-міністр. І попередив, що відмову від співпраці із ними буде розцінено як надзвичайну ситуацію. Азаров також нагадав, що в легітимності виборів зацікавлений особисто, а всі зауваження від представників дипмісій пообіцяв розглянути. Та так рапортував, що нові слова вигадав". Далі подано синхрон Азарова, який не може правильно прочитати слова, каже: "кілкості" – замість "кількості", "пєрєбігом" – замість "перебігом". (Сьогодні, 24.10.12).
У цьому ж випуску – про міністра освіти Дмитра Табачника, який під час робочих поїздок агітує за партію влади. Виступ Табачника перед студентами та викладачами Таврійського національного університету. "Він поливав брудом опозиційні партії та обіцяв золоті гори у разі збереження при владі Партії регіонів". (Сьогодні, 24.10.12)
А 23.10.12 програма Сьогодні подала три сюжети – як до приїзду президента та урядовців готуються в регіонах: миють асфальт з милом, терміново заміняють дорожнє полотно тощо.
ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня". Протягом тижня канал пасивно інформував про передвиборчу кампанію. Чотири політсили були представлені в ефірі програми "Події". Найбільше йшлося про Партію регіонів та Об’єднану опозиція "Батьківщина" - приблизно однакова кількість часу. Про решту політичних сил інформації мало. У щоденних програмах не було жодної згадки - про "Удар" та КПУ. Лише у підсумковій програмі "Події тижня" цим партіям приділено в середньому по 20 секунд.
Основну увагу канал зосередив на висвітленні діяльності Партії регіонів та Об’єднаної опозиції "Батьківщина". ТРК "Україна" інформацію подавав переважно збалансовано по кількості та представленні різних точок зору. Проте відчувався певний дисбаланс у симпатіях.
Про Партію регіонів йшлося переважно у нейтральній та позитивній тональності. Іноді відчувалася і критика, але вона губилась, а частіше "затиралася" позитивною інформацією. Наприклад, 25 жовтня у сюжеті про відкриття нової станції метро Іподром журналістка на початку сюжету розставила критичні акценти: 2,5 місяці будівельники працювали без вихідних і без зарплат, на оснащення станції не вистачило грошей, тому замість символу станції – коней - поставили футбольний м’яч, що лишився після Євро-2012. Але у підсумку, директор "Київметробуду" оголосив, що гроші на виплату зарплат виділено, а нове метро буде оснащене новими поїздами вітчизняного виробництва (на відео Микола Азаров оглядає новий вагон поїзда).
Передвиборчу агітацію партія влади на каналі вела через діяльність президента та урядовці. Цієї інформації було удвічі більше, ніж суто партійної. Найактивніше представлені президент Віктор Янукович, прем’єр-міністр Микола Азаров та віце-прем’єр Борис Колесніков. Найменший інформаційний привід за їхньої участі знаходив місце у ефірі каналу. 25 жовтня подано повідомлення про ювілей Бориса Колеснікова: "Сегодня 50-летие отмечает министр инфраструктуры. Поздравил Бориса Колесникова и президент Виктор Янукович, отметил его многогранный талант руководителя и жизненная мудрость, благодаря которой вице-премьер занимает достойное место в когорте самых ярких политиков страны" (Події, 25.10.12).
У сюжетах про опозицію іноді простежувався прихований негативний контекст. Досягався він завдяки послідовності сюжетів та використанню медіа-ефекту "плекання негативного ставлення". 25 жовтня було кілька сюжетів, які прямо та опосередковано стосувалися Об’єднаної опозиції, зокрема Юлії Тимошенко:
У переддень виборів, 27 жовтня, коли передвиборча агітація заборонена, на ТРК "Україна" було подано два сюжети, де фігурували чиновники-"регіонали":
- голова Дніпропетровської обласної адміністрації Олександр Вілкул (відкриття мосту міжнародного значення, який був побудований за короткий термін – протягом року);
- голова ради міністрів Криму Анатолій Могильов (презентація нового рельсобуса, який на одній заправці може проїхати не менше тисячі кілометрів, а квиток коштує, як на приміську маршрутку).
Інтер, програми "Подробиці" та "Подробиці тижня". Протягом тижня на каналі відбулися суттєві зміни. Інтер став більш об’єктивним та збалансованим щодо представлення політичних сил. Цього тижня відчутних симпатій на каналі не простежувалося. Усі політичні сили мали доступ до ефіру.
Політична інформація стала подаватися під різними кутами зору. Меседжі передвиборчих програм стали підкріплюватися думками експертів та політологів. Так 23 жовтня у сюжеті про те, що Сергій Тігіпко пропонує легалізувати прибутки українців за рахунок посилення відповідальності керівників підприємств, подано й думку експерта з економічних питань Олександра Рудакова, який переконаний, що "...вывести зарплаты из тени и увеличить количество легальных рабочих мест можно - снизив налоги на фонд заработной платы". Таких сюжетів на каналі раніше не було.
Упродовж тижня журналісти Інтера підготували цикл сюжетів, у яких показували проблеми системі освіти, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства; проблеми пов’язані з корупцією, низькою заробітною платою працівників державної сфери. Сюжети побудовані на людських історіях. Подані й думки лідерів політичних сил, які за соціологічними опитуваннями долають 5% бар’єр. Такі сюжети були не на користь владі, а відтак і Партії регіонів:
"...Дрова у пенсионерки по всей квартире, боится замерзнуть. Но последней каплей стала квитанция от местного водоканала. Оказывается, у Лидии Степановны, которая в своем пожилом возрасте носит тяжелые ведра с водой, долг - 30 гривен, за горячую воду.
Николай Азаров, лидер Партии регионов: "Это многоплановая работа, над которой сейчас правительство уже работает - повсеместно внедряются энергосберегающие в котельни оборудования, заменяются сети, прогнившие, устаревшие, проводится работа особенно в школах, больницах по утеплению наших зданий, сокращения энергопотребления".
А в этом доме - сразу все коммунальные проблемы. Последние 40 лет здесь не ступала нога работника ЖЭКа. Хотя жильцы исправно платят по квитанциям. На стенах дома растут деревья. Кирпичи из фасада выпадают, иногда - даже на прохожих. Стена разваливается на глазах..." (Подробиці, 24.10.12).
Ще одна особливість тижня - на Інтері стали з’являтися сюжети, у яких прямо критикують діяльність Партії регіонів через чиновників вищого рангу. 22 жовтня журналісти провели розслідування про суботній інцидент у Броварах, де на журналістів напали місцеві чиновники-"регіонали". Вони силою не пускали журналістів на зустріч із прем’єр-міністром Миколою Азаровим. Розбилося два мобільних телефони. Коли одна із постраждалих журналісток звернулася зі скаргою до чиновника, він її звинуватив у брехні, хоч все це було зафіксовано на відео.
Перший національний, програми "Підсумки дня" та "Підсумки тижня". Канал відверто прихильний до Партії регіонів та влади в цілому. Інформації про партію влади було у півтора рази більше, ніж про решту учасників виборчих перегонів разом узятих. Переважна більшість сюжетів мала відверто позитивний контекст.
Сюжети про Партію регіонів та владу суттєво відрізняються від решти за смисловим наповненням та тривалістю. Журналісти вже першою фразою налаштовують на позитив. Наприклад, сюжет про відкриття нової станції метро Іподром Миколою Азаровим. Якщо ТРК "Україна" вказав на певні проблеми, то Перший національний зосередив увагу на позитивних діях уряду: "Станцію метро Іподром у Києві відкрив Микола Азаров. Це п'ята з нових станцій, збудованих у столиці за останні два роки. Прем'єр-міністр наголосив: такими швидкими темпами метро не прокладали навіть за радянських часів. І пообіцяв: розбудову метрополітену на цьому не завершать" (Підсумки дня, 25.10.12).
Про решту учасників виборчих перегонів канал подавав виключно в дайджесті "Вибори - 2012" без явних зловживань.
ICTV, програма Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою. В останній тиждень інформація на ICTV відрізнялася від попередніх періодів - стала більш збалансованою та об’єктивною. Негативу про Партію Регіонів подано у 4 рази більше, ніж критики опозиції. Зменшилася кількості інформації про партію влади. На другому місці Об’єднана опозиція, трохи менше інформації про партію "Удар" - лише у нейтральній тональності. Іншим партіям також надано час у програмах новин, але про "Свободу" утричі менше за Об’єднану опозицію. Найпасивніше представлена партія "Україна-Вперед!".
Щодо Партії Регіонів, то кожен випуск обов’язково містив сюжет за участю Віктора Януковича або Миколи Азарова, які представлені як урядовці, але в їхніх виступах були тези про позитивні зрушення, поліпшення життя людей і нові програми уряду. Позитив цього тижня був лише про цю політичну силу, а також про роботу уряду та місцевої влади без передвиборчого контексту.
Останній передвиборчий день програма новин (Факти, 26.10.12) розпочалась зі звернення президента України Віктора Януковича, більшість інших сюжетів були присвячені виборчій тематиці.
Сюжет з ознаками піару Факти подали в переддень виборів, коли агітація заборонена (Факти, 27.10.12): у Криму почав курсувати рейковий автобус, гроші на купівлю якого виділила Укрзалізниця та місцева влада. Що половини суми надала влада півострова - згадується ще кілька разів.
5 канал, програма Час. Нетиповий цей тиждень був і на 5 каналі. Зазвичай канал критичний до влади усіх рівнів і Партії регіонів зокрема. Цього тижня негативно забарвленої інформації було значно менше - подано у 7 разів менше критики проти минулого тижня. Саме в останній агітаційний день була головна критика провладної партії (Час, 26.10.12). Завдяки медіа-ефекту порівняння двох партій – Партії регіонів та Об’єднаної опозиції досягнуто негативного ставлення до партії влади. Сюжет про мітинги прихильників влади та опозиції у центрі Києва. Пряма мова учасників: "Мы пришли поддержать в принципе, но нам немного заплатили… Журналіст: 100 грн чи більше?.. Ну приблизительно так"; "ми за "Батьківщину", через це ми тут".
5 канал у день виборів (Час, 28.10.12) іронічно подав інформацію про партію влади, вказуючи на присутніх VIP-гостей. Журналістка у прямому включенні зі штабу "регіоналів" розповіла про те, як Микола Азаров образив журналістку Соню Кошкіну, назвав її "жертвою режиму". Потім до штабу випадково зі СПА-центру зайшла людина у халаті й капцях, а потім "тушка" Євген Сігал, який у минулому парламенті йшов за списком"БЮТ- Батьківщини", а тепер він у ПР.
Найбільше інформації протягом тижня подано про Об’єднану опозицію, більшість – у нейтральній тональності: відмова Юлії Тимошенко лікуватися і прохання перевести до колонії, вирішення місця голосування лідерки, зустріч Юрія Луценка з представниками ОБСЄ.
Інші партії згадувалися за підсумками екзит-полів у день виборів, а про "Удар" - подано повідомлення з виборчого штабу.
СТБ, програма Вікна-новини. За кількістю лідирує Партія регіонів, інформації про неї втричі більше за партію "Удар". Позитив подано лише про партію влади – у повідомленнях з ознаками агітації про діяльність президента та уряду. До другої групи за активністю висвітлення входять Об’єднана опозиція та партія "Удар" - майже однакова кількість, але про опозицію третина інформації – негативна. Критика звучала і стосовно комуністів. Ця інформація була пов’язана із використанням брудних технологій під час кампанії на мажоритарних округах. Усім політсилам був наданий ефірний час, канал подав пряму мову представників усіх політичних сил.
В останній день агітації (Вікна-новини, 26.10.12) відзначився використанням маніпуляційних технологій. Сюжет називався "Чим запам’ятається ця кампанія?". Журналісти надавали приклади найбільш цікавого піару: Олександр Онищенко привіз Жан Клода Ван Дама, Владислав Кривобоков перевтілився у ді-джея тощо. Про жодного кандидата не озвучено його партійності, тільки – "регіонал" Владислав Лук’янов побачив себе на плакатах Джеймсом Бондом".
22-28 ЖОВТНЯ, 2012 року
Новий канал: синхр
Партія регіонів 124
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 0
"Удар" 46
"Свобода" 0
КПУ 18
"Україна-Вперед!" 17
1+1: синхр
Партія регіонів 212
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 14
"Удар" 0
"Свобода" 9
КПУ 36
"Україна-Вперед!" 0
Канал TVi: синхр
Партія регіонів 135
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 137
"Удар" 14
"Свобода" 0
КПУ 0
"Україна-Вперед!" 0
ТРК "Україна" синхр
Партія регіонів 277
Об’єднана опозиція 104
"Удар" 0
"Свобода" 7
КПУ 0
"Україна-Вперед!" 52
Інтер синхр
Партія регіонів 310
Об’єднана опозиція 182
"Удар" 128
"Свобода" 26
КПУ 81
"Україна-Вперед!" 40
Перший національний синхр
Партія регіонів 477
Об’єднана опозиція 116
"Удар" 22
"Свобода" 19
КПУ 74
"Україна-Вперед!" 74
Канал ICTV синхр
Партія регіонів 344
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 132
"Удар" 118
"Свобода" 30
КПУ 32
"Україна-Вперед!" 21
5 канал синхр
Партія регіонів 59
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 94
"Удар" 25
"Свобода" 0
КПУ 0
"Україна-Вперед!" 0
СТБ синхр
Партія регіонів 270
Об’єднана опозиція "Батьківщина" 61
"Удар" 35
"Свобода" 7
КПУ 32
"Україна-Вперед!" 13