Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 22 ПО 28 ЖОВТНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:
– «Голос України»
– «Газета по-українськи»
– «Дзеркало тижня»
– «Комментарии»
– «Сегодня»
– «Сільські вісті»
– «Факты и комментарии»
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
– Партія регіонів
– «Батьківщина»
– УДАР
– «Свобода»
– КПУ
– «Україна – вперед!»
Окрім того, відстежувалася діяльність президента, уряду та представників місцевої влади з метою виявлення використання службового становища (адмінресурсу) для передвиборчої агітації.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
В інформаційному просторі продовжує лідирувати Партія регіонів, інформація про неї займає 50% усього виборчого контенту у пресі за тиждень. Про неї загалом оприлюднено удвічі більше інформації, ніж про Об’єднану опозицію (24%). Однак і негативної інформації на адресу ПР у 5 разів більше, ніж про «Батьківщину», а нейтральної – у 3 рази більше. Прикметно, що цього тижня «Батьківщина» вперше представлена активніше, ніж Партія регіонів, у позитивній тональності – на 20%. Однак це насамперед завдяки публікації звернення Ю.Тимошенкоу двох газетах – «Сільські вісті» та «Газета по-українськи». Досить активно представлений УДАР та «Україна – вперед!» завдяки прихованій рекламі. КПУ та «Свобода» були представлені мало.
Слід відзначити, що з усіх показників Партії регіонів лише 10% складає інформація власне про партію. Інші 90% склала інформація про діяльність уряду, президента та представників місцевої влади, які мають всі ознаки прихованої агітації та використання адмінресурсу. Особливо це помітно у газеті «Голос України» та «Факти», де подібні матеріали не маркуються як рекламні, а також у газеті «Сегодня», де вони маркуються нейтральними рубриками, які у вихідних даних зазначені як рекламні, однак це не очевидно для читача.
Основна доля негативної інформації щодо уряду та Партії регіонів оприлюднювалася газетами «Дзеркало тижня. Україна», «Сільські вісті» та «Газета по-українськи», які плекають антипатію в першу чергу до влади загалом. У «Фактах и комментариях» та «Сегодня» критика влади була завдяки «джинсі» опонентів владної партії. Газета «Сегодня» і надалі плекає позитивний імідж ПР, та негативний «Батьківщини».
Прикметно, що цього тижня у «Сегодня» вперше за всю кампанію з’явилася прихована реклама Об’єднаної опозиції – а саме її кандидата-мажоритарника Д.Андрієвського. Видання також продовжило публікацію матеріалів, що мають ознаки чорного піару.
ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:
1. Візит В.Януковича до Москви.
2. Ю.Тимошенко голосуватиме в лікарні. Її прохання про переведення до колонії розглядається. Генпрокуратура виясняє, хто розповсюдив відео з палати Тимошенко.
3. Партії готуються до виборів та захисту результатів голосування.
4. Майор М.Мельниченко затриманий у Києві. Його допитують, можливо, у справі вбивства Є.Щербаня та причетності Ю.Тимошенко.
5. «Батьківщина» підписала зі «Свободою» угоду про створення коаліції у майбутній Раді. УДАР відмовився від підписання.
6. Російського опозиціонера Л.Развозжаєва вивезли з України спецслужби. Ні МЗС ні МВС не дають зрозумілих пояснень.
ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:
1. ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, С.Ківалов, В.Борисов, М.Чечетов, Т.Бахтєєва, Ю.Бойко, О.Єфремов, Ю.Мірошниченко, Б.Колесніков.
2. «Батьківщина» – Ю.Тимошенко, О.Турчинов, А.Яценюк, Д.Андрієвський, А.Павловський, Л.Мартиненко, А.Гриценко, С.Сас.
3. УДАР – В.Кличко, Р.Сольвар.
4. «Україна – вперед!» – Н.Королевська.
5. «Свобода» – О.Тягнибок, Ю.Сиротюк, А.Мохник, І.Фаріон.
6. КПУ – П.Симоненко, В.Матвєєв.
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:
1. «Голос України» – 10,88%.
2. «Газета по-українськи» – 15,69%.
3. «Дзеркало тижня» – 9,74%.
4. «Комментарии» – 5,75%.
5. «Сегодня» – 16,64%.
6. «Сільські вісті» – 15,55%.
7. «Факты и комментарии» – 10,13%.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ
«Голос України» цього тижня переважно висвітлював діяльність Партії регіонів, а також представників владної вертикалі та влади на місцях. Лейтмотив тижня – поїздки В.Януковича та відкриття нових об’єктів у регіонах. Високі партійні показники цього тижня зумовлені інтерв’ю І.Гайдоша.
В аналітичних матеріалах цього тижня значно більше критики – вона стосувалася соціальних ініціатив уряду, поїздки В.Януковича до Москви, політики уряду щодо феросплавної галузі. Негативні показники Партії регіонів також зумовлені заявами опозиційних політиків.
Цього тижня редакція знову використала прийом непрямої критики влади – через гумористичну сторінку «Курінь», де вміщує цитати політиків, часто представників ПР і саркастично їх коментує від імені «Чергового».
«Газета по-українськи» цього тижня була переважно сконцентрована на діяльності опозиційних партій, Партія регіонів висвітлювалася менше, ніж зазвичай, хоча тональність щодо неї, як і раніше, переважно негативна.
Видання активно висвітлювала виборчі нюанси, багато уваги приділяла прогнозам співпраці опозиції у майбутньому парламенті через коментарі експертів, а також традиційним репортажам із мажоритарних округів. Окремо слід відзначити серію публікацій відгуків простих виборців про їхні уподобання чи відмову йти на вибори. Видання публікує як позитивні, так і негативні відгуки та коментарі про всі політичні сили (звідси й позитивні показники ПР).
Мала місце, як звичайно, «джинса» – матеріали Об’єднаної опозиції про угоду щодо коаліції та не підписання її УДАром (повтор у «Фактах»), про економічну програму «України – вперед!», а також звернення Ю.Тимошенко (основні негативні показники ПР).
«Свобода» висвітлювалася в контексті об’єднання з «Батьківщиною», а також мало місце інтерв’ю І.Фаріон (неполітичне, щодо чистоти мовлення). КПУ лише згадувалася.
«Дзеркало тижня» головної уваги приділяло діяльності влади та Партії регіонів, які критикуються. Основна тенденція редакційної позиції видання – це плекання негативного іміджу влади, цього тижня переважно через діяльність президента як лідера «регіоналів». Об’єднана опозиція висвітлювалася ситуативно. Інші партії практично не згадувалися.
Показники Партії регіонів лише на 20% стосуються власне партійних справ та діяльності партійних штабів під час передвиборчої кампанії. Інші 80% склала критика представників Партії регіонів у владі. Цього тижня видання присвятило значної уваги внутрішньополітичним розкладам в оточенні президента, його перспективи після виборів, критикувало способи наповнення бюджету, діяльність місцевої влади в царині благодійності.
Власне діяльність президента та уряду критикувалася у зв’язку з вивезенням з України російського опозиціонера Л.Розвозжаєва, а також через візит В.Януковича до Москви.
«Батьківщина» лише згадувалася двома словами. Інші партії взагалі не були представлені.
«Комментарии» виборам приділяли уваги мало. Всі політичні сили цього згадувалися у матеріалі, в якому видання зібрало всі брехливі обіцянки цієї парламентської кампанії зі спростуваннями. Левову частку склали у ньому показники Партії регіонів, що логічно, як власне, і пояснило видання: бо вона як партія влади найбільше говорила по досягнення. Іще один матеріал стосувався політичної ситуації на Львівщині та планів мера А.Садового потіснити після виборів «Свободу» через створення нового власного проекту, який пов’язують з Б.Колесніковим. Окрім того, мав місце матеріал про скуповування голосів виборців, однак жодна політична сила у ньому не називалася.
«Сегодня», в останній передвиборчий тиждень знизила рівень маніпулювання у редакційних текстах. І хоча, як і раніше, ставлення до «Батьківщини» досить критичне, а до Партії регіонів швидше позитивне, однак не можна говорити про плекання негативного чи позитивного іміджу в редакційних матеріалах. До того ж, їх було не так багато – близько 80% показників партій цього тижня склала прихована реклама (означена у вихідних даних, але не очевидна для читача). І якщо у Партії регіонів з’явилася позначка «Политическая агитация» (однак вона не стосувалася приховано агітаційних матеріалів уряду), то у інших політичних сил вона залишилася прихованою.
Редакційний виборчий контент переважно був присвячений підбиванню підсумків кампанії – публікувалася серія матеріалів з аналізом реклами, ходу агітації, провалів та вдалих ходів кампанії. У переддень виборів видання присвятило значної уваги детальному інформуванню виборців як захистити свої права на голос у разі непорозумінь.
Попередні показники Партії регіонів на 20% цього тижня перемістилися в площину маркованої політичної реклами і не враховувалися. Однак було надруковано кілька приховано рекламних матеріалів, що стосуються нібито діяльності уряду (заяви С.Тигіпка) та містять елементи передвиборчих лозунгів Партії регіонів, а також матеріали про В.Борисова, С.Ківалова та В.Горбаля. Візит В.Януковича до Москви подавався явно як передвиборчий та позитивний. Досить значні негативні показники ПР зумовлені матеріалами, що є прихованою рекламою КПУ та «Батьківщини», яка критикує владу.
Об’єднана опозиція цього тижня вперше була представлена приховано рекламними матеріалами Д.Андрієвського (3 за тиждень) у виданні. Вони склали всі позитивні показники «Батьківщини». Окрім цього, політсила, як і звичайно, згадувалася через інформаційні приводи, що стосуються Ю.Тимошенко (відео з лікарні, можливості для голосування). Цього тижня такі тексти були більш інформативними, переважала нейтральна тональність. Хоча негативно оцінювалася лідер «Батьківщини» у авторській колонці. Негативні показники Об’єднаної опозиції зумовлені в першу чергу публікацією замовних матеріалів, що мають ознаки чорного піару: «В Тетиеве запахло аммиаком» від 25.10.12, спрямований проти кандидата від ОО В.Світовенка, а також «Эксперты: «Российские олигархи тайно поддерживают кандидатов в Верховную Раду» від 26.10.12, який дискредитує «Свободу», УДАР та «Батьківщину».
УДАР цього тижня був представлений винятково через приховану рекламу – було зафіксовано 4 матеріали. Те ж саме стосується КПУ (2 матеріали). «Україна – вперед!» була представлена через інтерв’ю на шпальту з Н.Королевською, потенційно рекламне.
«Сільські вісті» і надалі переважно зосереджена на плеканні негативного іміджу Партії регіонів та влади. Видання критикувало владну партію переважно за закон про мораторій на продаж землі, а діяльність уряду та президента, яких воно зазвичай від партії не відділяє, – за порожній бюджет, негативну статистику.
«Батьківщина» цього тижня представлена досить активно через звернення Ю.Тимошенко до виборців (можливо, на платних засадах – повтор у «Газеті по-українськи»). Інші партії не згадувалися.
«Факты и комментарии» цього тижня мало уваги приділяли виборчій тематиці. Політичний контент складався за рахунок «джинси» про діяльність уряду та Партії регіонів (заяви С.Тигіпка про соціальні ініціативи уряду, О.Єфремова та Т.Бахтєєвої із прес-ценру ПР, а також інтерв’ю С.Кацуби щодо газових питань) та основні месиджі «Батьківщини» щодо підписання домовленостей між «Батьківщиною» та «Свободою» та відмови у підписі УДАРу.
При цьому виданням було збережено кількісний паритет між «Батьківщиною» та Партією регіонів в основному завдяки розлогому (на 2 шпальти) інтерв’ю з А.Яценюком (вочевидь, проплаченим, оскільки воно ілюструвалося тими ж фотографіями, що і в «Газеті по-українськи» минулого тижня, хоча відчувалося, що інтерв’ю було взято в живому спілкуванні саме журналістами газети).
УДАР згадувався здебільшого негативно в контексті підписання угоди про створення коаліції між «Батьківщиною» та «Свободою». «Україна – вперед!» була представлена інтерв’ю з Н.Королевською («джинса», повтор у «Сегодня»).