Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ФІНАЛЬНИЙ ЗВІТ
за результатами регіонального медіамоніторингу (преса) у Херсонській області
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Упродовж періоду з 30 липня по 28 жовтня найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів (позитивна – 444249) в основному за рахунок статей про місцеву владу, соціальні ініціативи Президента та про роботу Кабінету міністрів.
На другому місці - партія «Україна вперед!» (позитивна – 112077), що в чотири рази менше, ніж у Партії регіонів. Наталія Королевська, лідер партії «Україна вперед!» стверджувала, що реалізація «економічного дива» цілком можлива.
Партія КПУ (позитивна – 57147) має трохи більший показник, ніж Об’єднана опозиція (позитивна – 36603) та УДАР (позитивна – 37945).
Найменше інформації було про партію ВО "Свобода", і то лише в негативної тональності (13104).
Негативної інформації було найбільше про Партію регіонів (68053) та про Удар (негативна – 35097). Але в порівнянні з позитивом, інформації негативної тональності про Партію регіонів було подано приблизно в 7 разів менше, ніж позитивної. Тоді як у партії УДАР цей порівняльний показник приблизно однаковий.
Про Об’єднану опозицію (негативна – 14491), «Україна вперед!» (негативна – 11468) та ВО "Свобода" (негативна – 13104) було подано приблизно однакову кількість інформації негативної тональності.
Найменше інформації негативної тональності було подано про представників КПУ (негативна – 2050).
Пріоритетність представлення
Пріоритетність представлення протягом всього звітного періоду віддавалась Партії регіонів.
Теми
- Обмін досвідом між сільськими та селищними головами Херсонської області (щотижнево) з головою обласної ради.
- Реалізація «економічного дива» для кожного українця від партії «Україна вперед!».
- Створення нових робочих місць, за програмою, що підготовлена Урядом.
- Стабільність економіки, тарифів, цін – стверджує Кабінет міністрів.
- Розвиток соціальних програм за ініціативою Президента.
- Критика діючої влади, зокрема Президента.
- «МЫ ПРОТЕСТУЕМ!». В зверненні редакції газети «Гривна» на білій сторінці «МЫ ПРОТЕСТУЕМ!», відносно прийняття «в первом чтении так называемого Закона о клевете».
- «Программа «Южная дуга» в действии». В циклі статей про кандидата в депутати від Партії регіонів, директора Херсонського суднобудівного заводу Василя Федіна.
- Правдивість історії про УНА-УПА. В статті Вадима Колесниченко з критикою партії Свобода
- Зона вільної торгівлі з СНД. «Договір про Зону вільної торгівлі з СНД, підписаний у жовтні 2011 року, набув чинності 20 вересня поточного року. Участь України у цьому міжнародному торговому об'єднанні відкриє нові торгово-економічні можливості і принесе громадянам відчутні вигоди».
Опис маніпуляцій та медіа ефектів
Маніпулювання громадською думкою за рахунок ствердження, створення асоціацій шляхом іронії, приниження, заміна імен або наклеювання ярликів та останнє слово. Наприклад, в статті «Оппозиция на парламентских выборах 2012»: «Оппозиция всегда была, есть и будет в любой стране мира. Но вся беда в том, нынешняя украинская оппозиция - особенная. Её возглавили изгнанные из власти правители, ослеплённые ненавистью к победителям. Они заняли крайне неконструктивную позицию, отдав предпочтение демагогии, очернительству и оскорблениям. При этом, характерно, что среди них совершенно не оказалось новых лиц». «Следует отметить, что нынешняя избирательная кампания, которую проводит вся оппозиция и, в первую очередь, «объединённая» оппозиция, нецивилизованная и примитивно-наглая. По своей сути, она разрушительна для страны и направлена на дискредитацию нынешней украинской власти, позитивных достижений нашего народа. Предпринимая жалкие попытки бросить тень на Президента, Арсений Яценюк, новоявленный лидер «объединённой» оппозиции, влившийся в ряды чужой партии, рассчитывает получить поддержку избирателей страны. Впрочем, не будем гадать, как пройдут выборы 28 октября. Жизнь всё расставит на свои места, и украинский народ, вне всякого сомнения, сделает правильный выбор».
Також використовувався прийом обіцянок, які будуть (чи не будуть) реалізовані в майбутньому: «Уряд підготував законодавче поле для стимулювання створення нових робочих місць та покращення ситуації в сфері зайнятості населення. Програма розроблена на період до 2017 року. Про це розповів 24 жовтня на брифінгу в Будинку Уряду Голова Державної служби з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва Михайло Бродський. Документ створено з метою забезпечення комплексного підходу в реалізації політики зайнятості і визначає основні завдання у цій сфері».
Прийоми маніпуляції «останнє слово» та «констатація факту» використовують статті від ПР проти Об’єднаної опозиції та навпаки. Наприклад, «Оппозиция спекулирует на языковой проблеме. Вместо массовой протестной акции получилось жалкое зрепище, дискредитирующее их «вождей-вдохновителей», бывших руководителей, разваливших Украину при пятилетнем «оранжевом» правлении Виктора Ющенко.» Інший приклад – в статтях від імені Об’єднаної опозиції проти партії влади: «Судити, не можна помилувати!» Стільки, скільки накоїв режим Януковича, навіть порівнювати з монголо-татарським ігом не доводиться. «Бєспрєдєл» — слово і поняття, що як жодне інше характеризує сутність тих, хто прийшов до влади і вирішив, що взяв Бога за бороду».
На останніх тижнях кампанії були здійснені маніпуляції, коли на сторінці формату А3 (А4) розповідалось про заслуги херсонцями людини, яка користується широкою повагою, наприклад, директора драмтеатру, а в кінці ішов текст від імені героя публікації про його прихильність до Партії регіонів». Наприклад, в статті «Творческие люди не могут быть аполитичными»: «Характерно, что недавно Александр Книга пришёл в Партию регионов. И для него это был непростой шаг. Время сегодня далеко не простое. Много нерешеных проблем социального характера. Властные структуры находятся под постоянным огнём критики. В такой ситуации в смелом поступке Александра Андреевича трудно заподозрить какие-то корыстные мотивы. Безусловно, в какой-то степени на него повлияла позиция таких известных в области личностей, как Дмитрий Моторный, Юрий Бардачов, Анатолий Слипич, Людмила Ломако, Александр Ходосовцев, Вера Найдёнова и, особенно рано ушедший от нас Олег Мишуков . Но главное, пожалуй, заключается в том, что, по мнению Александра Книги, на данном этапе альтернативы Партии регионов, при всех её недоработках и промахах, просто не существует».
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ (за весь період кампанії)
Таким чином, арсенал медіа ефектів в херсонській пресі використовувався на протязі всього періоду передвиборчої кампанії, а найбільший об’єм та пріоритетність представлення матеріалів був про представників Партії регіонів.
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Головні тенденції:
Із 30-го липня по 28-го жовтня херсонська преса поділялася на:
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів: найбільшу увагу херсонська преса присвятила саме партії влади (позитивна – 444249).
На другому місці була «Україна вперед!» (позитивна – 112077), що в чотири рази менше, ніж у Партії регіонів.
Баланс «влада – опозиція» було явно порушено: позитивна тональність влади більш, ніж у 12 разів перевищувала відповідні показники Об’єднаної опозиції. Співвідношення інформації негативної тональності до позитивної у Об’єднаної опозиції приблизно дорівнює 1:3, а у Партії регіонів - 1:7. Тобто, у Об’єднаної опозиції інформації позитивної тональності лише в 3 рази більше, ніж інформації негативної тональності, а у Партії регіонів інформації позитивної тональності в 7 разів більше, ніж негативної. Цей показник у партії УДАР приблизно дорівнює 1:1.
За весь час моніторингу інформації негативної тональності про представників КПУ майже не було.
Якщо на початку кампанії агітація йшла більше за Партію регіонів, то з вересня агітація почалась опосередковано, через досягнення Уряду та виконання соціальних ініціатив Президента. Дуже багато було інформації про досягнення та обіцянки місцевої влади (Партія регіонів) – мера Херсону, голови ХОДА, начальників відділів мерії та ХОДА.
Об’єднана опозиція в основному виступала з критикою діючої влади.
Представники від Херсона партії УДАР акритикували місцеву владу, та рекламували свою діяльність.
Представники КПУ критикували не владу, а окремих голів держадміністрації, та «пропонували» своїх представників до влади.
Партія «Україна вперед!», в основному, зосередилась на можливості реалізації «економічного дива» для кожного українця.