Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Підсумковий звіт за результатами моніторингу Інтернет – ресурсу Вінницької області за період з 28 липня по 28 жовтня 2012 року.
Для моніторингу було обрано три Інтернет – видання Винница.info, “Тарасова правда – Вінниця політична», « Свобода слова в Україні». Щоправда сайт «Тарасова правда – Вінниця політична» виборчу тематику відслідковував лише перший місяць.
Загальні тенденції
Увесь виборчий період Інтернет – ресурс вигідно виділявся від інших видів ЗМІ тим, що найбільше дотримувався політичної рівноваги, шкода, що він не має такої чисельної аудиторії, як газети, чи телебачення. Однак із сайтів виборчу інформацію черпають ті, хто має вплив і авторитет серед невеликих груп людей: сусідів, друзів, колег по роботі, тобто неформальні лідери.
І якщо, скажімо, телебачення в останні два тижні дещо втомилось від виборчої гонки і зменшило обсяг виборчої тематики, то Інтернет, навпаки, вдавався в усі деталі конкурентних «боїв»,особливо на одномандатних округах. Це відстеження порушення законодавства учасниками перегонів – роздача виборцям канцтоварів із партійною символікою від ПР, застосування чорного піару, підкуп виборців технічними кандидатами на користь ставлеників великого капіталу, або партії влади. Також обговорював Інтернет вихід з участі у виборах кандидатів Вінниччини від УДАРу на користь представників об’єднаної опозиції. І також зняття кандидатури самовисуванцем Анатолієм Матвієнком, одночасно задаючи питання, чому опозиція підтримала не його, а Заболотного? Це стало топовою новиною передостаннього тижня. Подив полягає у тому, що соціологія показувала – у Матвієнка були реальні шанси на перемогу. І крім того журналісти Інтернет видань висловлювали сумнів з того приводу, що людина з команди Порошенка – Григорій Заболотний - навряд чи ввійде у фракцію об’єднаної опозиції.
Також обговорювали сайти позов до суду лідера партії «Україна – вперед!» Наталії Королевської на соціологів, не приховуючи іронії, а іноді і сарказму.
Не полишили поза увагою сайти іншу судову історію - процес на 13-му виборчому окрузі, де кандидат у нардепи, член ПР, «технічний кандидат» іншого кандидата від Партії регіонів, намагався ввести до складу виборчих дільниць сателітів Партії регіонів, а коли голова окружкому відмовила, він подав її до суду. Суд, природно, виграв і галасу на пів - області наробив. Проте в результаті це нічого не дало – переміг кандидат від ОО Микола Катеринчук.
Також не обійшов увагою Інтернет чорний піар проти кандидатів – мажоритарників Заболотного, Домбровського та Порошенка. Та підкуп виборців кандидатом у депутати Оксаною Калетник.
Радісною топ - новиною сайтів стало скасування депутатами закону про наклеп, хоча і висловлювалось побоювання, що після виборів депутати знову можуть повернутись до прийняття цього закону.
Чимало уваги Інтернет - видання приділяли арешту основного конкурента кандидата в народні депутати Григорія Калетніка - співвласника корпорації «Українська бізнес група», кандидата в народні депутати по в.о.№18 Руслана Демчака. На цьому ж окрузі, не вислизнуло з уваги сайтів, що зареєструвався кандидатом у народні депутати, журналіст телеканалу «Інтер» Геннадій Стамбула.
Прізвище Калетник часто звучало й у іншому контексті, не пов’язаному з арештом конкурента на окрузі. Щоправда мова не про Калетніка – дядька, а про племінницю, також кандидата до ВР, члена Нацради з питань телебачення та радіомовлення Оксану Калетник. Інформація стосувалась намірів опозиції ініціювати недовіру Нацраді за виключення з ефіру каналу ТВі. Зрештою, і дядько, і племінниця пройшли до ВР.
Особливе місце сайти віддали передрукованому інтерв’ю з «Української правди» авторства Мустафи Найєма та Сергія Лещенка - «Посол Євросоюзу Тайшера: президент Янукович прикидається перед ЄС та Росією, щоб торгуватись».
У звітному періоді Інтернет - ресурс також як і друковані ЗМІ повідомляв про висновки київських екологів щодо можливої екологічної катастрофи в м. Ладижин через введення в дію курячого комплексу концерну ПРАТ «Миронівський хлібопродукт». Інформація подавалась у негативній тональності щодо керівника комплексу, котрий був конкурентом Григорія Заболотного – члена команди Петра Порошенка.
За період перегонів Інтернет - видання досить детально, всебічно аналізували учасників виборчих перегонів на вінницьких округах, особливо в останній місяць , приділяючи уваги відносно рівномірно всім партіям, що, за визначенням соціологів мали шанси потрапити до ВР. Партія влади, якщо і була представлена більше, ніж опозиція, то перевага не значна, крім того інформація, що стосувалась провладної партії у перші два місяці здебільшого подавалась у нейтральній тональності, в останній місяць – більше в негативній.
Теми
Спікери
1. Віктор Янукович - президент (ПР).
2. Микола Азаров – прем’єр – міністр (ПР)
3. Петро Порошенко – міністр економіки (само висуванець)
4. Микола Присяжнюк – міністр аграрної галузі (ПР)
5. Дмитро Табачник – міністр освіти
6. Анатолій Матвієнко – народний депутат, екс-кандидат у депутати
7. Арсеній Яценюк - лідер ОО «Батьківщина»
8. Віталій Кличко – лідер партії УДАР.
9. Наталя Королевська – лідер партії «Україна – Вперед!»
10. Анатолій Гриценко – кандидат в депутати ОО «Батьківщина»
11. Микола Катеринчук – нардеп, кандидат у депутати ВР (ОО «Батьківщина»)
12. Оксана Калетник – кандидат у депутати ВР, самовисуванець
13. Григорій Заболотний- кандидат у депутати ВР (команда Порошенка)
14- Сергій Татусяк – голова обласної ради (ПР).
15. Василь Онопенко – екс-голова Верховного суду України – само висуванець.
16. Олександр Домбровський – самовисуванець, член команди Петра Порошенка
17 Григорій Заболотний – самовисуванець, член команди Петра Порошенка
18 Володимир Гройсман - міський голова Вінниці
19. Олег Чорногуз – журналіст, письменник, довірена особо кандидата в народні депутати Оксани Калетник
Частка виборчого контенту від загального становила:
3. Свобода слова в Україні - 60%
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій Інтернет – виданнями
Винница.info намагалась рівномірно приділяти увагу всім партіям, що за визвнченям соціологів мали шанс потрапити до ВР і також робила аналіз кандидатів – самовисуванців.
Сайт підтримує кандидата в депутати Петра Порошенка, і, звичайно ж, через заангажованість – системно плекав симпатію до нього, а тому інформприводом, особливо в два перші передвиборчі місяці, ставала будь-яка ініціатива міністра економіки, а вже під неї підганялась інформація.
У матеріалі про те, що Порошенко дав старт будівництву нової школи в селі Сосонка, в коментарях один із читачів зауважив, що Сосонка це батьківщина президента «Мостобуду» Володимира Продивуса - «..це ляпас пану Продивусу – сосонському учневі, котрий не спромігся допомогти своїй школі, хизуючись при цьому, що носить черевики за декілька десятків тисяч євро».
На початку виборчих змагань зявлялась інформація і про міністра надзвичайних ситуацій Віктора Балогу, очевидно між Порошенком і Балогою велись певні перемовини з приводу створення блоку в майбутньому парламенті. Також у цей же період зявляєтьяс інформація і про голову облради Сергія Татусяка, який раніше також входив у балогівську партію «Єдиний центр». Згодом інтерес сайту до зазначених осіб погас.
У негативній тональності (1 бал) подано матеріал щодо зменшення виділення асигнувань на розвиток науково – технічної сфери, через що вона просто згортається. Звернуло видання увагу й на той факт, що санаторій, яким керує бютівець, який йде до ВР за списком об’єднаної опозиції Олександр Галаченко, влада вирішила повернути державі.
Також детально розбиралась тема законопроекту про кримінальну відповідальність за наклеп. Зокрема, відслідковувалась реакція президента України на ажіотаж навколо цієї теми.
У вкрай негативній тональності написав сайт про те, що на окрузі, де балотується Григорій Калетнік швидка допомога перед тим як вислати машину, питає хворих, за кого голосуватимуть і змушує голосувати саме за Калетніка.
Писав сайт і про те, що депутат ВР трьох скликань Анатолій Матвієнко зняв свою кандидатуру на користь Заболотного. Стосовно останнього, то заголовок інформації «Матвієнко вже не заважає Заболотному перемогти на виборах» подано тенденційно, як оціночне судження з негативною тональністю. Адже сайт підтримує Григорія Заболотного, ставленика Петра Порошенка, якого опозиціонери забезпечили підтримкою.
Звернув сайт увагу й на те, що кандидат в депутати Віктор Жеребнюк (надія Партії регіонів) ввів учасниками регіональної інвестиційної програми з розвитку житлово – комунального господарства, що діє в рамках загальнодержавної програми, райони, що входять до округу екс-мера Жмеринки та нині голови Деснянської райдержадміністрації Києва Жеребнюка.
Загалом, незважаючи на симпатії, видання намагалось рівномірно приділяти увагу, як опозиційним партіям та кандидатам, так і претендентам на мандат, членам команди Петра Порошенка.
Тарасова правда - Вінниця політична на початку звітного періоду демонстрував достатньо жорстку позицію по відношенню як до сьогоднішніх дій партії влади, так і до минулих «гріхів» нинішньої опозиції. Це демонструють матеріали ««Родовід»: Шепелев та Тимошенко» та «Гонгадзе проти Тимошенко».
А от матеріал щодо того, що колишній міністр охорони здоровя позитивно оцінює хід медичної реформи на Вінниччині має ознаки замовного, тому що не названо жодного факту, де б були позитивні моменти після введення цієї реформи, лише загальні фрази.
Надруковано також інтерв’ю із колишнім головою облради, кандидатом у народні депутати Григорієм Заболотним (самовисування): «Іду до Верховної Ради в команді Порошенка і пишаюсь цим».
Потім сайт більше уваги почав приділяти кримінальним новинам. У розрізі виборчої кампанії Інтернет - видання аналізувало мажоритарників, котрі були зареєстровані в останні дні кандидатами в депутати. Звернуло увагу на той факт, що до дня Незалежності президент присвоїв спеціальне звання генерал – лейтенанта внутрішньої служби полковнику – В’ячеславу Люху – начальнику управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області. І з негативною тональністю відмітило, що колишній зек хотів балотуватись по одному з округів області, але йому відмовила ЦВК. Власне така підбірка інформації у відповідній послідовності наштовхує на думку, що тут використано певну маніпуляцію, аби нагадати виборцям про минулий «переможний» шлях нинішнього президента.
Власне, після таких інформацій три дні інформація на сайті не обновлялась, а потім - скупе повідомлення про арешт кандидата в депутати Руслана Демчака, інформація про зміни в складі окружних комісій, про приїзд на Вінниччину лідера «Батьківщини» Арсенія Яценюка і… лише реклама.
Загалом сайт намагався дотримуватися балансу і прозорості виборчої тематики. Але з якихось причин останні два місяці не давав політичної і виборчої інформації.
Свобода слова в Україні найактивніше представляв виборчу тематику, відносно рівномірно надаючи місце всім прохідним партіям. Сайт про всі партії писав у різних тональностях, дотримуючись балансу уподобань. Інформації хоч і подані у нейтральній тональності, проте симпатії прослідковувались .
Свобода слова підіймала проблему відмови власників білбордів у розміщенні реклами представникам опозиційних партій. Також видання відслідковувало всі порушення виборчого законодавства: підкуп виборців представниками ПР на окрузі, де балотується опозиціонер Микола Катеринчук, роздача партією влади шкільних наборів із власною символікою. Сайт публікував і висновки експертів щодо того, де може бути витік електорату, зокрема, за висновками соціологів, тігіпківські виборці можуть перейти до Кличка, також і комуністи збільшили кількість симпатиків. Зате звертало увагу видання на те, що зменшилась кількість виборців, готових підтримати Королевську. Зрештою, прогнози справдились.
Також видання аналізувало вихід з перегонів Анатолія Матвієнка, навіть висловлюючи шкоду, що досвідчений, незалежний політик знявся з перегонів на користь члена команди Порошенка.
Не обійшло видання і «подію» в літературному житті - з єхидством – оціночними судженнями було написано матеріал щодо того, що найкращим письменником в Україні є Віктор Янукович, бо його книга має наклад більший, ніж видання давно знаних літераторів.
Загалом у цей виборчий період інформація сайту найбільше відповідала критеріям об’єктивності та збалансованості, що вимагав даний моніторинг.
Підсумковий звіт за результатами моніторингу Інтернет – ресурсу Вінницької області за період з 28 липня по 28 жовтня 2012 року.
Для моніторингу було обрано три Інтернет – видання Винница.info, “Тарасова правда – Вінниця політична», « Свобода слова в Україні». Щоправда сайт «Тарасова правда – Вінниця політична» виборчу тематику відслідковував лише перший місяць.
Загальні тенденції
Увесь виборчий період Інтернет – ресурс вигідно виділявся від інших видів ЗМІ тим, що найбільше дотримувався політичної рівноваги, шкода, що він не має такої чисельної аудиторії, як газети, чи телебачення. Однак із сайтів виборчу інформацію черпають ті, хто має вплив і авторитет серед невеликих груп людей: сусідів, друзів, колег по роботі, тобто неформальні лідери.
І якщо, скажімо, телебачення в останні два тижні дещо втомилось від виборчої гонки і зменшило обсяг виборчої тематики, то Інтернет, навпаки, вдавався в усі деталі конкурентних «боїв»,особливо на одномандатних округах. Це відстеження порушення законодавства учасниками перегонів – роздача виборцям канцтоварів із партійною символікою від ПР, застосування чорного піару, підкуп виборців технічними кандидатами на користь ставлеників великого капіталу, або партії влади. Також обговорював Інтернет вихід з участі у виборах кандидатів Вінниччини від УДАРу на користь представників об’єднаної опозиції. І також зняття кандидатури самовисуванцем Анатолієм Матвієнком, одночасно задаючи питання, чому опозиція підтримала не його, а Заболотного? Це стало топовою новиною передостаннього тижня. Подив полягає у тому, що соціологія показувала – у Матвієнка були реальні шанси на перемогу. І крім того журналісти Інтернет видань висловлювали сумнів з того приводу, що людина з команди Порошенка – Григорій Заболотний - навряд чи ввійде у фракцію об’єднаної опозиції.
Також обговорювали сайти позов до суду лідера партії «Україна – вперед!» Наталії Королевської на соціологів, не приховуючи іронії, а іноді і сарказму.
Не полишили поза увагою сайти іншу судову історію - процес на 13-му виборчому окрузі, де кандидат у нардепи, член ПР, «технічний кандидат» іншого кандидата від Партії регіонів, намагався ввести до складу виборчих дільниць сателітів Партії регіонів, а коли голова окружкому відмовила, він подав її до суду. Суд, природно, виграв і галасу на пів - області наробив. Проте в результаті це нічого не дало – переміг кандидат від ОО Микола Катеринчук.
Також не обійшов увагою Інтернет чорний піар проти кандидатів – мажоритарників Заболотного, Домбровського та Порошенка. Та підкуп виборців кандидатом у депутати Оксаною Калетник.
Радісною топ - новиною сайтів стало скасування депутатами закону про наклеп, хоча і висловлювалось побоювання, що після виборів депутати знову можуть повернутись до прийняття цього закону.
Чимало уваги Інтернет - видання приділяли арешту основного конкурента кандидата в народні депутати Григорія Калетніка - співвласника корпорації «Українська бізнес група», кандидата в народні депутати по в.о.№18 Руслана Демчака. На цьому ж окрузі, не вислизнуло з уваги сайтів, що зареєструвався кандидатом у народні депутати, журналіст телеканалу «Інтер» Геннадій Стамбула.
Прізвище Калетник часто звучало й у іншому контексті, не пов’язаному з арештом конкурента на окрузі. Щоправда мова не про Калетніка – дядька, а про племінницю, також кандидата до ВР, члена Нацради з питань телебачення та радіомовлення Оксану Калетник. Інформація стосувалась намірів опозиції ініціювати недовіру Нацраді за виключення з ефіру каналу ТВі. Зрештою, і дядько, і племінниця пройшли до ВР.
Особливе місце сайти віддали передрукованому інтерв’ю з «Української правди» авторства Мустафи Найєма та Сергія Лещенка - «Посол Євросоюзу Тайшера: президент Янукович прикидається перед ЄС та Росією, щоб торгуватись».
У звітному періоді Інтернет - ресурс також як і друковані ЗМІ повідомляв про висновки київських екологів щодо можливої екологічної катастрофи в м. Ладижин через введення в дію курячого комплексу концерну ПРАТ «Миронівський хлібопродукт». Інформація подавалась у негативній тональності щодо керівника комплексу, котрий був конкурентом Григорія Заболотного – члена команди Петра Порошенка.
За період перегонів Інтернет - видання досить детально, всебічно аналізували учасників виборчих перегонів на вінницьких округах, особливо в останній місяць , приділяючи уваги відносно рівномірно всім партіям, що, за визначенням соціологів мали шанси потрапити до ВР. Партія влади, якщо і була представлена більше, ніж опозиція, то перевага не значна, крім того інформація, що стосувалась провладної партії у перші два місяці здебільшого подавалась у нейтральній тональності, в останній місяць – більше в негативній.
Теми
Спікери
1. Віктор Янукович - президент (ПР).
2. Микола Азаров – прем’єр – міністр (ПР)
3. Петро Порошенко – міністр економіки (само висуванець)
4. Микола Присяжнюк – міністр аграрної галузі (ПР)
5. Дмитро Табачник – міністр освіти
6. Анатолій Матвієнко – народний депутат, екс-кандидат у депутати
7. Арсеній Яценюк - лідер ОО «Батьківщина»
8. Віталій Кличко – лідер партії УДАР.
9. Наталя Королевська – лідер партії «Україна – Вперед!»
10. Анатолій Гриценко – кандидат в депутати ОО «Батьківщина»
11. Микола Катеринчук – нардеп, кандидат у депутати ВР (ОО «Батьківщина»)
12. Оксана Калетник – кандидат у депутати ВР, самовисуванець
13. Григорій Заболотний- кандидат у депутати ВР (команда Порошенка)
14- Сергій Татусяк – голова обласної ради (ПР).
15. Василь Онопенко – екс-голова Верховного суду України – само висуванець.
16. Олександр Домбровський – самовисуванець, член команди Петра Порошенка
17 Григорій Заболотний – самовисуванець, член команди Петра Порошенка
18 Володимир Гройсман - міський голова Вінниці
19. Олег Чорногуз – журналіст, письменник, довірена особо кандидата в народні депутати Оксани Калетник
Частка виборчого контенту від загального становила:
3. Свобода слова в Україні - 60%
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій Інтернет – виданнями
Винница.info намагалась рівномірно приділяти увагу всім партіям, що за визвнченям соціологів мали шанс потрапити до ВР і також робила аналіз кандидатів – самовисуванців.
Сайт підтримує кандидата в депутати Петра Порошенка, і, звичайно ж, через заангажованість – системно плекав симпатію до нього, а тому інформприводом, особливо в два перші передвиборчі місяці, ставала будь-яка ініціатива міністра економіки, а вже під неї підганялась інформація.
У матеріалі про те, що Порошенко дав старт будівництву нової школи в селі Сосонка, в коментарях один із читачів зауважив, що Сосонка це батьківщина президента «Мостобуду» Володимира Продивуса - «..це ляпас пану Продивусу – сосонському учневі, котрий не спромігся допомогти своїй школі, хизуючись при цьому, що носить черевики за декілька десятків тисяч євро».
На початку виборчих змагань зявлялась інформація і про міністра надзвичайних ситуацій Віктора Балогу, очевидно між Порошенком і Балогою велись певні перемовини з приводу створення блоку в майбутньому парламенті. Також у цей же період зявляєтьяс інформація і про голову облради Сергія Татусяка, який раніше також входив у балогівську партію «Єдиний центр». Згодом інтерес сайту до зазначених осіб погас.
У негативній тональності (1 бал) подано матеріал щодо зменшення виділення асигнувань на розвиток науково – технічної сфери, через що вона просто згортається. Звернуло видання увагу й на той факт, що санаторій, яким керує бютівець, який йде до ВР за списком об’єднаної опозиції Олександр Галаченко, влада вирішила повернути державі.
Також детально розбиралась тема законопроекту про кримінальну відповідальність за наклеп. Зокрема, відслідковувалась реакція президента України на ажіотаж навколо цієї теми.
У вкрай негативній тональності написав сайт про те, що на окрузі, де балотується Григорій Калетнік швидка допомога перед тим як вислати машину, питає хворих, за кого голосуватимуть і змушує голосувати саме за Калетніка.
Писав сайт і про те, що депутат ВР трьох скликань Анатолій Матвієнко зняв свою кандидатуру на користь Заболотного. Стосовно останнього, то заголовок інформації «Матвієнко вже не заважає Заболотному перемогти на виборах» подано тенденційно, як оціночне судження з негативною тональністю. Адже сайт підтримує Григорія Заболотного, ставленика Петра Порошенка, якого опозиціонери забезпечили підтримкою.
Звернув сайт увагу й на те, що кандидат в депутати Віктор Жеребнюк (надія Партії регіонів) ввів учасниками регіональної інвестиційної програми з розвитку житлово – комунального господарства, що діє в рамках загальнодержавної програми, райони, що входять до округу екс-мера Жмеринки та нині голови Деснянської райдержадміністрації Києва Жеребнюка.
Загалом, незважаючи на симпатії, видання намагалось рівномірно приділяти увагу, як опозиційним партіям та кандидатам, так і претендентам на мандат, членам команди Петра Порошенка.
Тарасова правда - Вінниця політична на початку звітного періоду демонстрував достатньо жорстку позицію по відношенню як до сьогоднішніх дій партії влади, так і до минулих «гріхів» нинішньої опозиції. Це демонструють матеріали ««Родовід»: Шепелев та Тимошенко» та «Гонгадзе проти Тимошенко».
А от матеріал щодо того, що колишній міністр охорони здоровя позитивно оцінює хід медичної реформи на Вінниччині має ознаки замовного, тому що не названо жодного факту, де б були позитивні моменти після введення цієї реформи, лише загальні фрази.
Надруковано також інтерв’ю із колишнім головою облради, кандидатом у народні депутати Григорієм Заболотним (самовисування): «Іду до Верховної Ради в команді Порошенка і пишаюсь цим».
Потім сайт більше уваги почав приділяти кримінальним новинам. У розрізі виборчої кампанії Інтернет - видання аналізувало мажоритарників, котрі були зареєстровані в останні дні кандидатами в депутати. Звернуло увагу на той факт, що до дня Незалежності президент присвоїв спеціальне звання генерал – лейтенанта внутрішньої служби полковнику – В’ячеславу Люху – начальнику управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області. І з негативною тональністю відмітило, що колишній зек хотів балотуватись по одному з округів області, але йому відмовила ЦВК. Власне така підбірка інформації у відповідній послідовності наштовхує на думку, що тут використано певну маніпуляцію, аби нагадати виборцям про минулий «переможний» шлях нинішнього президента.
Власне, після таких інформацій три дні інформація на сайті не обновлялась, а потім - скупе повідомлення про арешт кандидата в депутати Руслана Демчака, інформація про зміни в складі окружних комісій, про приїзд на Вінниччину лідера «Батьківщини» Арсенія Яценюка і… лише реклама.
Загалом сайт намагався дотримуватися балансу і прозорості виборчої тематики. Але з якихось причин останні два місяці не давав політичної і виборчої інформації.
Свобода слова в Україні найактивніше представляв виборчу тематику, відносно рівномірно надаючи місце всім прохідним партіям. Сайт про всі партії писав у різних тональностях, дотримуючись балансу уподобань. Інформації хоч і подані у нейтральній тональності, проте симпатії прослідковувались .
Свобода слова підіймала проблему відмови власників білбордів у розміщенні реклами представникам опозиційних партій. Також видання відслідковувало всі порушення виборчого законодавства: підкуп виборців представниками ПР на окрузі, де балотується опозиціонер Микола Катеринчук, роздача партією влади шкільних наборів із власною символікою. Сайт публікував і висновки експертів щодо того, де може бути витік електорату, зокрема, за висновками соціологів, тігіпківські виборці можуть перейти до Кличка, також і комуністи збільшили кількість симпатиків. Зате звертало увагу видання на те, що зменшилась кількість виборців, готових підтримати Королевську. Зрештою, прогнози справдились.
Також видання аналізувало вихід з перегонів Анатолія Матвієнка, навіть висловлюючи шкоду, що досвідчений, незалежний політик знявся з перегонів на користь члена команди Порошенка.
Не обійшло видання і «подію» в літературному житті - з єхидством – оціночними судженнями було написано матеріал щодо того, що найкращим письменником в Україні є Віктор Янукович, бо його книга має наклад більший, ніж видання давно знаних літераторів.
Загалом у цей виборчий період інформація сайту найбільше відповідала критеріям об’єктивності та збалансованості, що вимагав даний моніторинг.
Підсумковий звіт за результатами моніторингу Інтернет – ресурсу Вінницької області за період з 28 липня по 28 жовтня 2012 року.
Для моніторингу було обрано три Інтернет – видання Винница.info, “Тарасова правда – Вінниця політична», « Свобода слова в Україні». Щоправда сайт «Тарасова правда – Вінниця політична» виборчу тематику відслідковував лише перший місяць.
Загальні тенденції
Увесь виборчий період Інтернет – ресурс вигідно виділявся від інших видів ЗМІ тим, що найбільше дотримувався політичної рівноваги, шкода, що він не має такої чисельної аудиторії, як газети, чи телебачення. Однак із сайтів виборчу інформацію черпають ті, хто має вплив і авторитет серед невеликих груп людей: сусідів, друзів, колег по роботі, тобто неформальні лідери.
І якщо, скажімо, телебачення в останні два тижні дещо втомилось від виборчої гонки і зменшило обсяг виборчої тематики, то Інтернет, навпаки, вдавався в усі деталі конкурентних «боїв»,особливо на одномандатних округах. Це відстеження порушення законодавства учасниками перегонів – роздача виборцям канцтоварів із партійною символікою від ПР, застосування чорного піару, підкуп виборців технічними кандидатами на користь ставлеників великого капіталу, або партії влади. Також обговорював Інтернет вихід з участі у виборах кандидатів Вінниччини від УДАРу на користь представників об’єднаної опозиції. І також зняття кандидатури самовисуванцем Анатолієм Матвієнком, одночасно задаючи питання, чому опозиція підтримала не його, а Заболотного? Це стало топовою новиною передостаннього тижня. Подив полягає у тому, що соціологія показувала – у Матвієнка були реальні шанси на перемогу. І крім того журналісти Інтернет видань висловлювали сумнів з того приводу, що людина з команди Порошенка – Григорій Заболотний - навряд чи ввійде у фракцію об’єднаної опозиції.
Також обговорювали сайти позов до суду лідера партії «Україна – вперед!» Наталії Королевської на соціологів, не приховуючи іронії, а іноді і сарказму.
Не полишили поза увагою сайти іншу судову історію - процес на 13-му виборчому окрузі, де кандидат у нардепи, член ПР, «технічний кандидат» іншого кандидата від Партії регіонів, намагався ввести до складу виборчих дільниць сателітів Партії регіонів, а коли голова окружкому відмовила, він подав її до суду. Суд, природно, виграв і галасу на пів - області наробив. Проте в результаті це нічого не дало – переміг кандидат від ОО Микола Катеринчук.
Також не обійшов увагою Інтернет чорний піар проти кандидатів – мажоритарників Заболотного, Домбровського та Порошенка. Та підкуп виборців кандидатом у депутати Оксаною Калетник.
Радісною топ - новиною сайтів стало скасування депутатами закону про наклеп, хоча і висловлювалось побоювання, що після виборів депутати знову можуть повернутись до прийняття цього закону.
Чимало уваги Інтернет - видання приділяли арешту основного конкурента кандидата в народні депутати Григорія Калетніка - співвласника корпорації «Українська бізнес група», кандидата в народні депутати по в.о.№18 Руслана Демчака. На цьому ж окрузі, не вислизнуло з уваги сайтів, що зареєструвався кандидатом у народні депутати, журналіст телеканалу «Інтер» Геннадій Стамбула.
Прізвище Калетник часто звучало й у іншому контексті, не пов’язаному з арештом конкурента на окрузі. Щоправда мова не про Калетніка – дядька, а про племінницю, також кандидата до ВР, члена Нацради з питань телебачення та радіомовлення Оксану Калетник. Інформація стосувалась намірів опозиції ініціювати недовіру Нацраді за виключення з ефіру каналу ТВі. Зрештою, і дядько, і племінниця пройшли до ВР.
Особливе місце сайти віддали передрукованому інтерв’ю з «Української правди» авторства Мустафи Найєма та Сергія Лещенка - «Посол Євросоюзу Тайшера: президент Янукович прикидається перед ЄС та Росією, щоб торгуватись».
У звітному періоді Інтернет - ресурс також як і друковані ЗМІ повідомляв про висновки київських екологів щодо можливої екологічної катастрофи в м. Ладижин через введення в дію курячого комплексу концерну ПРАТ «Миронівський хлібопродукт». Інформація подавалась у негативній тональності щодо керівника комплексу, котрий був конкурентом Григорія Заболотного – члена команди Петра Порошенка.
За період перегонів Інтернет - видання досить детально, всебічно аналізували учасників виборчих перегонів на вінницьких округах, особливо в останній місяць , приділяючи уваги відносно рівномірно всім партіям, що, за визначенням соціологів мали шанси потрапити до ВР. Партія влади, якщо і була представлена більше, ніж опозиція, то перевага не значна, крім того інформація, що стосувалась провладної партії у перші два місяці здебільшого подавалась у нейтральній тональності, в останній місяць – більше в негативній.
Теми
Спікери
1. Віктор Янукович - президент (ПР).
2. Микола Азаров – прем’єр – міністр (ПР)
3. Петро Порошенко – міністр економіки (само висуванець)
4. Микола Присяжнюк – міністр аграрної галузі (ПР)
5. Дмитро Табачник – міністр освіти
6. Анатолій Матвієнко – народний депутат, екс-кандидат у депутати
7. Арсеній Яценюк - лідер ОО «Батьківщина»
8. Віталій Кличко – лідер партії УДАР.
9. Наталя Королевська – лідер партії «Україна – Вперед!»
10. Анатолій Гриценко – кандидат в депутати ОО «Батьківщина»
11. Микола Катеринчук – нардеп, кандидат у депутати ВР (ОО «Батьківщина»)
12. Оксана Калетник – кандидат у депутати ВР, самовисуванець
13. Григорій Заболотний- кандидат у депутати ВР (команда Порошенка)
14- Сергій Татусяк – голова обласної ради (ПР).
15. Василь Онопенко – екс-голова Верховного суду України – само висуванець.
16. Олександр Домбровський – самовисуванець, член команди Петра Порошенка
17 Григорій Заболотний – самовисуванець, член команди Петра Порошенка
18 Володимир Гройсман - міський голова Вінниці
19. Олег Чорногуз – журналіст, письменник, довірена особо кандидата в народні депутати Оксани Калетник
Частка виборчого контенту від загального становила:
3. Свобода слова в Україні - 60%
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій Інтернет – виданнями
Винница.info намагалась рівномірно приділяти увагу всім партіям, що за визвнченям соціологів мали шанс потрапити до ВР і також робила аналіз кандидатів – самовисуванців.
Сайт підтримує кандидата в депутати Петра Порошенка, і, звичайно ж, через заангажованість – системно плекав симпатію до нього, а тому інформприводом, особливо в два перші передвиборчі місяці, ставала будь-яка ініціатива міністра економіки, а вже під неї підганялась інформація.
У матеріалі про те, що Порошенко дав старт будівництву нової школи в селі Сосонка, в коментарях один із читачів зауважив, що Сосонка це батьківщина президента «Мостобуду» Володимира Продивуса - «..це ляпас пану Продивусу – сосонському учневі, котрий не спромігся допомогти своїй школі, хизуючись при цьому, що носить черевики за декілька десятків тисяч євро».
На початку виборчих змагань зявлялась інформація і про міністра надзвичайних ситуацій Віктора Балогу, очевидно між Порошенком і Балогою велись певні перемовини з приводу створення блоку в майбутньому парламенті. Також у цей же період зявляєтьяс інформація і про голову облради Сергія Татусяка, який раніше також входив у балогівську партію «Єдиний центр». Згодом інтерес сайту до зазначених осіб погас.
У негативній тональності (1 бал) подано матеріал щодо зменшення виділення асигнувань на розвиток науково – технічної сфери, через що вона просто згортається. Звернуло видання увагу й на той факт, що санаторій, яким керує бютівець, який йде до ВР за списком об’єднаної опозиції Олександр Галаченко, влада вирішила повернути державі.
Також детально розбиралась тема законопроекту про кримінальну відповідальність за наклеп. Зокрема, відслідковувалась реакція президента України на ажіотаж навколо цієї теми.
У вкрай негативній тональності написав сайт про те, що на окрузі, де балотується Григорій Калетнік швидка допомога перед тим як вислати машину, питає хворих, за кого голосуватимуть і змушує голосувати саме за Калетніка.
Писав сайт і про те, що депутат ВР трьох скликань Анатолій Матвієнко зняв свою кандидатуру на користь Заболотного. Стосовно останнього, то заголовок інформації «Матвієнко вже не заважає Заболотному перемогти на виборах» подано тенденційно, як оціночне судження з негативною тональністю. Адже сайт підтримує Григорія Заболотного, ставленика Петра Порошенка, якого опозиціонери забезпечили підтримкою.
Звернув сайт увагу й на те, що кандидат в депутати Віктор Жеребнюк (надія Партії регіонів) ввів учасниками регіональної інвестиційної програми з розвитку житлово – комунального господарства, що діє в рамках загальнодержавної програми, райони, що входять до округу екс-мера Жмеринки та нині голови Деснянської райдержадміністрації Києва Жеребнюка.
Загалом, незважаючи на симпатії, видання намагалось рівномірно приділяти увагу, як опозиційним партіям та кандидатам, так і претендентам на мандат, членам команди Петра Порошенка.
Тарасова правда - Вінниця політична на початку звітного періоду демонстрував достатньо жорстку позицію по відношенню як до сьогоднішніх дій партії влади, так і до минулих «гріхів» нинішньої опозиції. Це демонструють матеріали ««Родовід»: Шепелев та Тимошенко» та «Гонгадзе проти Тимошенко».
А от матеріал щодо того, що колишній міністр охорони здоровя позитивно оцінює хід медичної реформи на Вінниччині має ознаки замовного, тому що не названо жодного факту, де б були позитивні моменти після введення цієї реформи, лише загальні фрази.
Надруковано також інтерв’ю із колишнім головою облради, кандидатом у народні депутати Григорієм Заболотним (самовисування): «Іду до Верховної Ради в команді Порошенка і пишаюсь цим».
Потім сайт більше уваги почав приділяти кримінальним новинам. У розрізі виборчої кампанії Інтернет - видання аналізувало мажоритарників, котрі були зареєстровані в останні дні кандидатами в депутати. Звернуло увагу на той факт, що до дня Незалежності президент присвоїв спеціальне звання генерал – лейтенанта внутрішньої служби полковнику – В’ячеславу Люху – начальнику управління Державної пенітенціарної служби України у Вінницькій області. І з негативною тональністю відмітило, що колишній зек хотів балотуватись по одному з округів області, але йому відмовила ЦВК. Власне така підбірка інформації у відповідній послідовності наштовхує на думку, що тут використано певну маніпуляцію, аби нагадати виборцям про минулий «переможний» шлях нинішнього президента.
Власне, після таких інформацій три дні інформація на сайті не обновлялась, а потім - скупе повідомлення про арешт кандидата в депутати Руслана Демчака, інформація про зміни в складі окружних комісій, про приїзд на Вінниччину лідера «Батьківщини» Арсенія Яценюка і… лише реклама.
Загалом сайт намагався дотримуватися балансу і прозорості виборчої тематики. Але з якихось причин останні два місяці не давав політичної і виборчої інформації.
Свобода слова в Україні найактивніше представляв виборчу тематику, відносно рівномірно надаючи місце всім прохідним партіям. Сайт про всі партії писав у різних тональностях, дотримуючись балансу уподобань. Інформації хоч і подані у нейтральній тональності, проте симпатії прослідковувались .
Свобода слова підіймала проблему відмови власників білбордів у розміщенні реклами представникам опозиційних партій. Також видання відслідковувало всі порушення виборчого законодавства: підкуп виборців представниками ПР на окрузі, де балотується опозиціонер Микола Катеринчук, роздача партією влади шкільних наборів із власною символікою. Сайт публікував і висновки експертів щодо того, де може бути витік електорату, зокрема, за висновками соціологів, тігіпківські виборці можуть перейти до Кличка, також і комуністи збільшили кількість симпатиків. Зате звертало увагу видання на те, що зменшилась кількість виборців, готових підтримати Королевську. Зрештою, прогнози справдились.
Також видання аналізувало вихід з перегонів Анатолія Матвієнка, навіть висловлюючи шкоду, що досвідчений, незалежний політик знявся з перегонів на користь члена команди Порошенка.
Не обійшло видання і «подію» в літературному житті - з єхидством – оціночними судженнями було написано матеріал щодо того, що найкращим письменником в Україні є Віктор Янукович, бо його книга має наклад більший, ніж видання давно знаних літераторів.
Загалом у цей виборчий період інформація сайту найбільше відповідала критеріям об’єктивності та збалансованості, що вимагав даний моніторинг.