укр eng

Підсумковий звіт за результатами моніторингу телевізійних каналів Вінницької області в період з 28 липня по 28 жовтня 2012 року


З 28.07.2012 по 28.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Вінницька область

Підсумковий звіт за результатами  телевізійного моніторингу  за три  передвиборчі місяці  -  з 28 липня по 28 жовтня 2012 року.

  Для моніторингу обрано два телевізійні канали Вінницької області, що мають найбільшу зону покриття, також охоплюючи  частину території  сусідніх регіонів:  державний телеканал  «Вінтера» та прокомуністичний – ТРК «Вінниччина». 

   

    Увесь передвиборчий  телевізійний період канали демонстрували сталий  контент і контекст – у  перших новинних  сюжетах  державного каналу демонструвались керівники області  з різними соціальними місіями  на фоні символіки Партії регіонів. Губернатор Микола Джига постійно на своєму окрузі з різними благодійним функціями. Телестудія, що симпатизує комуністам демонструвала  лідерів партії як державного, так і регіонального масштабу, і не лише вінницької області   із заявами, фактажем, їхньою доказовою базою   та числовими розрахунками  промахів партії влади. 

 Головними інформаційними приводами виборчого періоду   стали сюжети про відкриття  представництва в Брюсселі  Єврорегіону «Дністер» та Вінницької області, збої медичної реформи, зняття від участі в перегонах кандидатів – мажоритарників   на користь інших в рамках партійних домовленостей.  

  Крім того ТРК «Вінниччина» також давала коментарі пересічних вінничан з приводу  порушень виборчого законодавства, встановлення веб - камер на дільницях, сподівань від цих виборів.

     Зрозуміло, що найбільше у телеефірі подано інформації про дві політ сили – Партію регіонів та Комуністичну партію України. Інші партії згадувались побіжно в поодиноких сюжетах  про результати соціологічних досліджень та  методи маніпуляцій на виборах.  До речі, Вінниччина займає третє місце серед всіх областей України по кількості порушень виборчого процесу.

   Основні медіа - ефекти пов’язані з плеканням каналами симпатій, створення позитивного чи негативного контексту за допомогою іронії, пропускання важливих подій.

  Щодо останнього,то показовим є те, що,  скажімо, державний телеканал навмисне опустив зустріч чиновників  ОДА з омбудсменом Оксаною Філіпішиною, котра об’їжджала область з метою визначити доступність дітей до медичного обслуговування в області, що страждає від медичної реформи. Очевидно через відсутність компліментарності в цьому сюжеті для влади.  Критичне ставлення до медичної реформи з доказовими аргументами звучали від заступника мера Вінниці Андрія Реви. Зате це показала телестудія «Вінниччинна».    

До часто вживаних маніпулятивних  медіа-ефектів можна віднести  опускання важливих повідомлень, створення позитивного чи негативного контексту за допомогою іронії, однобокість подачі принципово важливої  інформації,  показ робочих  буднів влади у передвиборчому контексті -  повсякденна   робота влади, що подається як  щось дуже особливе й виняткове (державна «Вінтера»).  Також до медіа – ефекту можна віднести і документальні фільми, зняті ще в 70-ті роки минулого століття , що демонстрував  телеканал «Вінниччина»   перед випуском новин, про  розвиток цукрової галузі  області, супроводжуючи внизу титрами про те, як за останні 20 років знищили цукровий Донбас. Нагадаємо, що канал підтримує КПУ.

   У свою чергу телеканал «Вінтера» перед випуском новин показує пропагандистський сюжет про програму голови облради Сергія Татусяка – «Стратегія розвитку області».  

   У новинних блоках зустрічались так звані рекомендовані сюжети – сучасний аналог темників, що працюють на позитивний імідж влади. Інформприводом стає ініціатива влади, уряду – а вже під неї підбирається решта інформації. 

Часто  популізм телевізійниками  перейменовано в реалізм. Найяскравіше це продемонстрував комуністичний канал «Вінниччина». Аби була відповідність комуністичним  лозунгам, які  озвучували  на каналі кандидати в депутати до ВР, у  сюжетах завжди, з будь – якого соціального приводу є коментарі представників КПУ, в яких  прямо, чи опосередковано означені програмні тези партії. Наприклад: «Олігархи розібрали заводи. Позбавили людей робочих місць і гарантованих заробітних плат. Заводи і фабрики – назад у державну власність». Або «Землю – селянам», що звучить досить актуально на фоні зняття мораторію на продаж землі.

 Навіть якщо не робити спеціальних спроб виявити тенденційну інформацію у новинних  повідомленнях телеканалів, у перші п’яти передвиборчі  тижні впадав в око домінуючий  принцип по­дачі повідомлень: хаотичний, без системної тематичної структурованості, з акцентом на уквітчані повідомлення, багато з яких не мають жодного стосунку до української дійсності. Навіть контекст такий не шукався.

Звичайно, інформаційні програми  ТБ не можна вважати суцільним потоком брехні та фальсифікацій. Велика кількість повідо­млень цілком відповідають дійсності. Але, на жаль, вони переважно ви­користовуються (свідомо чи несвідомо - то вже інше запитання) як своєрідне прикриття. На їх фоні і неправдива інформація сприймається як істинна. Поширення ж неправдивої інформації, пояснюється, звісно, не просто прорахунками самих журналістів, хоча вищезгадані принципи по­дачі інформації, як-то кажуть, в'їлися «в плоть і кров» наших те­левізійників настільки, що, мабуть, можна припустити, що багатьом з них вони здаються єдино можливими. Привчили до них і глядачів, оскільки добре поінформований громадянин являє собою безсумнівну загрозу для; самозбереження влади. Маніпулятивні підходи домінують в українських ЗМ1, бо їх господарі у стосунках із потенційними виборцями надають пе­ревагу схемі «аферист-лох» перед схемою «продавець-нокупець».

Стосовно Вінницької області, то такі телевізійні виверти спрацювали із зворотнім ефектом, оскільки більшість на виборах отримали опозиційні партії.  

 

 

 

                                       Частка виборчого контенту від загального

 ТРК «Вінтера» - 35%

ТРК «Вінниччина» - 55%

 

            Тенденції висвітлення діяльності політичних партій телепрограмами:

 

ТРК «Вінтера» . Випуск триває 30 хвилин, підсумкова програма – 40 хвилин,яка дублює сюжети із першими особами області. Політична інформація виборчого періоду загалом  займала більше третини новин, хоча в останні два тижні у новинах переважала  більше соціально – побутова тематика. У більшості випадків канал подає коментарі у вигляді прямої мови політиків - чиновників – цей жанр використовується постійно і активно. У перших сюжетах новин здебільшого президент та прем’єр – міністр з ініціативами, або голова обласної держадміністрації з його реакцією на найрізноманітніші події . Та  міжнародний проект голови обласної Ради Єврорегіон «Дністер» Сергія Татусяка, де він і головує,  як поступальна хода правлячої партії.  

   Найактивніше голова ОДА в цей період інспектував школи на окрузі, на якому балотується до ВР.

  Показував на екрані строгу  принциповість з приводу відродження цукрової галузі області, низьких закупівельних цін за молоко. Бо бореться він із зловживаннями у молочній сфері з першого дня приходу на посаду, а результатів немає. Саме в цей період голова ОДА помітив, що в області погане транспортне сполучення, у декотрі села автобуси ходять не щодня, а в декотрі - взагалі не ходять. Телебачення фіксувало лише сердиті коментарі з цього приводу губернатора. А де вирішення проблеми?   

  Відтак більшість позитиву про партію влади – це інформація про діяльність, функціональні обов’язки  зазначених посадових осіб. У глядача складається враження, що голова ОДА і влада в області загалом контролюють ситуацію, звертають увагу на важливі проблеми людей. Іноді це виглядає неприродно, штучно.

   Також із кон’юнктурних міркувань канал від початку до кінця  відслідковував хід міжнародного молодіжного     фестивалю аудіовізуальних мистецтв «Кришталеві джерела», та всі мистецькі фестивалі, організатором якого була  кандидат у народні депутати, член Національної  ради з питань телебачення та радіомовлення Оксана Єлманова (Калетник). А також демонстрував репортаж про фестиваль  «Зірки над Бугом», який  зініціював губернатор Микола Джига.

       Відтак більшість позитиву про партію – це інформація про діяльність, функціональні обов’язки  зазначених посадових осіб. 

 Інформація не збалансована. Про інші партії , окрім ПР та самовисуванців, котрі гіпотетично можуть ввійти в майбутню фракцію Партії регіонів  канал показував у розрізі концертів, що їх організовували кандидати, або у згадуваннях соціологів.  

У підсумковій програмі використовувалась маніпулятивна  технологія, яку можна було б назвати  «гра у об’єктивність» . На початку ведучий  заграючи із глядачами  дає іронічну оцінку всім партіям, мовляв, усі вони однакові. Проте сюжети, відібрані для підсумкової передачі виключно про продуктивну  діяльність керівників держави та області, у позитивній, зрідка у нейтральній тональності.    

ТРК «Вінниччина». Випуск новинної програми триває 20 хвилин. Канал досить заполітизований,  відстоює інтереси та позицію компартії. Основні партії,  які можна побачити це звичайно КПУ та рідше – Партія регіонів. Інші партії  цього звітного періоду  згадувались побіжно,  лише під кутом зору святкових концертів, які організовували кандидати в депутати та в сюжетах про соціологічні опитування.

  Каналом обрано курс передвиборчої агітації КПУ - партія влади, починаючи з третього тижня виборчої гонки стабільно подавалась  менше у нейтральній, більше в  негативній тональностях.  

    З найбільшою критикою канал демонстрував обурення з приводу  зняття маро торію на продаж землі. Також  у кількох випусках піднімалась тема: «депутатський мандат будь-якою ціною». Де устами кандидатів від КПУ озвучувались усі можливі маніпуляції на виборах – адмінресурс, підготовка до фальсифікацій і т. д.

 

      Один  тиждень телеканал щодня розповідав  про промислові  підприємства Вінниччини, які колись гриміли на увесь Радянський Союз, а тепер ледь виживають, або взагалі припинили своє існування. Використано маніпуляції «плекання симпатій» до комуністичної партії. Лише КПУ знає як відновити робочі місця, забезпечити стабільну заробітну плату.     

    Устами комуністів критикуються будь-які втручання  представників міжнародних інституцій у вирішення наших внутрішніх проблем.  Наприклад, на відміну від державного каналу «Вінтера», сюжет про приїзд Генсека Ради Європи подано «Вінниччиною»  в негативній тональності. Зокрема комуніст, нардеп Олександр Голуб прокоментував, що «немає жодної країни, якій би  МВФ допоміг вийти із кризи, черговий кредит лише послабить гривню». Лідер КПУ Петро Симоненко був ще категоричнішим – «Європа гребе все звідси».

   Іноді застосовувалась  маніпуляція «наклеювання ярликів»  щодо  декотрих ініціатив нинішньої влади, як натяк на руйнівний потенціал реформ.

  Журналісти телеканалу часто  дозволяли  собі оціночні судження. Наприклад, у  сюжеті про бездіяльність місцевої влади в особі конкретного ЖЕКу по відношенню будинку, де затоплено підвал і вода вже добирається до першого поверху, журналіст зробив висновок – антилозунг самої партії влади: « руїну не подолано – стабільності не досягнуто». 

 

Іноді застосовується маніпуляція «останнє слово» - після нейтральної інформації подається на закінчення негативна, яка психологічно, як висновок ліпше запам’ятовується.  

   Також  застосовувалась  маніпуляція «наклеювання ярликів»  щодо  декотрих ініціатив нинішньої влади, як натяк на руйнівний потенціал реформ.

    У розмаїття маніпуляцій у цей період  вписалась і -  «використання стереотипів». Зокрема в сюжеті про рідного брата – засновника СТОВ «Михайлівське»  одного з кандидатів у народні депутати від КПУ Валерія Бевза.  Якості доброго господарника, справжнього господаря, порядної людини, яким показано Олександра Бевза в сюжеті підсвідомо приміряються глядачем і на самого кандидата. Що  мало викликати   у виборця відчуття надії, а відтак і довіри  до останнього.   Хоча це ен спрацювало, бо переміг на цьому окрузі екс- губернатор області, член команди Порошенка – Домбровський.

 

                                                         Теми

                                                        

1.    Енергетична безпека України

      2.    Виконання соціальних ініціатив президента

      3.    Економіка в кризі

      4.    Наслідки медичної реформи

      5.    Мовне питання

      6.    Єврорегіон Дністер

  1.  Проект бюджету на 2013 рік

      8.    Міжнародні фінансові структури – зашморг на шиї держави

     10.   Молочна галузь області  – великий тіньовий ринок

     11.    Проблеми фармацевтичної галузі

     12.    Криміналізація виборчого процесу. 

     13.    Чорний піар, брудні технології

     14.    Приватизація «Вінницягазу»

 

 

 

                                                  Основні спікери

1.Віктор Янукович

2. Микола Азаров

3. Ірина Акімова – заступник голови секретаріату президента

4. Микола Джига – голова  ОДА

5.  Сергій Татусяк  - голова  облради

6. Петро Симоненко – лідер КПУ

7. Оксана (Єлманова) Калетниккандидат у народні депутати

8. Григорій Калетнік – нардеп (ПР), кандидат у нардепи, ректор вінницького аграного університету,  рідний дядько Оксани Єлманової.

9.  Олександр Голуб – нардеп КПУ

10.  Лідія Закусилова – секретар облорганізації КПУ

11.  Петро Цибенко – нардеп КПУ, голова  всеукраїнської організації ветеранів

12.  Ірина Спірина – член КПУ

13.  Олег Чорногуз – письменник, довірена особа кандидата у народні депутати Оксани     

         Калетник

14.  Лідія Діденко – начальник обласного  управління охорони здоров’я

15.  Валерій Бевз, нардеп від КПУ, кандидат у народні депутати

16.   Володимир Гройсман – мер Вінниці

 

28 липня  - 28 жовтня

 

ТРК «Вінтера»                                          тональність                      синхр/несинхр

Партія регіонів                                       6057      -       +7073                  2836      8702

Об’єднана опозиція «Батьківщина»        90         -         -                            -           90

«УДАР»                                                      90          -         -                           -           90   

«Свобода»                                                  90          -         -                           -            90

КПУ                                                            90       -         -                             -             90

«Україна – Вперед!»                               -          -         -                                -            90

 

 

ТРК «Вінниччина»                                   тональність                      синхр/несинхр

Партія регіонів                                       1140    - 5760   + 735               685       2040

Об’єднана опозиція «Батьківщина»       30          -         -                           30            -       

«УДАР»                                                    -          -         -                            -             -

«Свобода»                                                -          -         -                             -            -

КПУ                                                           120      -         + 5230               1530      3985

«Україна – Вперед!»                                -          -         -                            -              -