Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Описовий звіт моніторингу газет Івано-Франківської області з 22 по 28 жовтня 2012 року
В останній тиждень перед виборами під час моніторингу друкованих мас-медіа Івано-Франківщини помітним стало те, що ЗМІ активно представляли політичні сили в межах політичної реклами чи політичної агітації. Поза такими рубриками матеріалів у газетах було відчутно менше, ніж у минулі періоди. Найбільш активно за період 22-28 жовтня у друкованих мас-медіа була представлена Партія Регіонів. Про політичну силу Віталія Кличка друковані ЗМІ подали удвічі менше інформації.
В позитивній та нейтральній тональностях найбільш активно була представлена Партія Регіонів. В позитивній тональності незначно менше ніж про «регіоналів» журналісти подали інформацію про кандидата-самовисуванця по в/о № 83 Олександра Шевченка. Найменше нейтрально та позитивно акцентованих повідомлень було про діяльність уряду, взагалі в газетах не було нейтральної, як і позитивної інформації про КПУ.
Активно в негативній тональності місцева преса інформувала про партію УДАР. Найменше критики лунало на адресу КПУ. Натомість взагалі без негативу цього періоду були самовисуванці, ВО «Свобода», Президент та місцева влада.
Про комуністів на своїх сторінках згадував тільки «Галицький кореспондент» в негативному контексті. «Галичина» не повідомляла про самовисуванця Олександра Шевченка (виключно в рамках політичної реклами). «Галицький кореспондент» та «Репортер» не інформували про діяльність Президента та місцевої влади.
На перших шпальтах газет Прикарпаття помітними були згадки про уряд, місцеву владу, Партію Регіонів, ВО «Свобода» та самовисуванця по в/о № 83 Олександра Шевченка.
Серед тем, присутніх у місцевій періодиці, назвемо:
- діяльність кандидата по в/о №83 Олександра Шевченка;
- прес-конференція голови ОДА Михайла Вишиванюка;
- діяльність уряду на ринку доступного житла;
- готовність Партії Регіонів до виборів.
За минулий тиждень 22-28 жовтня речниками у місцевій пресі стали: кандидат по в/о №83 О. Шевченко, голова ОДА М. Вишиванюк (Партія Регіонів), голова облради О.Сич (ВО «Свобода»).
Цього періоду продовжилося представлення на сторінках місцевих газет кандидата-самовисуванця у в/о №83 Олександра Шевченка без маркування «агітація» чи «реклама», не зважаючи на те, що інформаційні повідомлення є абсолютно однаковими. Наводимо наступний перелік ідентичних матеріалів. «Репортер» (25.10): «Олександр Шевченко отримав благословення від Любомира Гузара», «Хоспіс отримав новий харчоблок», «Інваліди підписали меморандум з Олександром Шевченком», «У Франківську відбувся концерт на підтримку чесних виборів».
«Галицький кореспондент» (25.10): «Олександр Шевченко отримав благословення від Любомира Гузара», «Івано-Франківський хоспіс отримав новий харчоблок», «Організації людей з особливими потребами підписали меморандум з Олександром Шевченком», «У Івано-Франківську відбувся концерт на підтримку чесних виборів».
«Галичина» (23.10): матеріали, рубриковані як політична реклама «Олександр Шевченко отримав благословення від Любомира Гузара», «Організації людей з особливими потребами підписали меморандум з Олександром Шевченком» ,«У Івано-Франківську відбувся концерт на підтримку чесних виборів». «Галичина» (25.10): матеріал, рубрикований як політична реклама «Івано-Франківський хоспіс отримав новий харчоблок».
Серед інших зразків маніпулювання назвемо представлення в негативному світлі УДАРу у статті «Віталій Кулик: «Не обов’язково гарний спортсмен зможе стати гарним політиком» (25.10). В матеріалі УДАР, партію Королевської «Україна – вперед!» та Радикальну партію Олега Ляшка названо третіми силами, які потенційно грають на руку владі.