Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Впродовж передвиборчого періоду всі видання, стосовно яких проводився моніторинг, найбільше писали про Партію регіонів. Найменше згадок зустрічалося про Всеукраїнське об’єднання «Свобода».
Найбільш активно писала про вибори «Крымская газета», на сторінках якої спостерігалися найбільш максимальні показники тональності стосовно Партії регіонів. Це видання – колишня державна газета, орган уряду автономії. Зараз – формально незалежне видання, однак перебуває під жорстким контролем кримського прем’єра та його першого заступника. На сторінках «газети» найчастіше згадували Партію регіонів (459 483 друковані знаки) та представників місцевої влади, частина з яких теж балотується у нардепи (109 422 друковані знаки).
Найчастіше згадки з негативним контекстом зустрічаються про Об’єднану опозицію «Батьківщина» (52 138 друковані знаки), партію «Український Демократичний Альянс за Реформи Віталія Кличка» (75 054 друковані знаки) та самовисуванців (39 679 друковані знаки) у цьому ж виданні.
Найменше про вибори писала державна газета, «Кримська світлиця», водночас на її шпальтах була представлена переважно позитивна та нейтральна інформація про всі партії, окрім комуністів.
Пріоритетність представлення
На перших шпальтах переважно була представлена Партія регіонів та місцева влада – посададовці-«регіонали», у тому числі, й «регіонали»-посадовці, які є кандидатами в нардепи. Найбільше – у виданні «Крымская газета». У цілому, інформація про Партія регіонів значно перевищувала згадки про інші політичні сили, які переважно представлені у середині видань. Згадки про Об’єднану опозицію «Батьківщина» зустрічалися приблизно в 5 разів менше, ніж про Партію регіонів, про самовисуванців та УДАР – приблизно в 7 раз менше, в 16 разів менше про «Україну вперед» та в 50 раз менше про Комуністичну партію України. Про ВО «Свобода» згадки були практично відсутні.
Теми
Протягом зазначеного періоду кримська преса у більшій чи меншій мірі активно висвітлювала успіхи в діяльності місцевої влади. Наприклад, у газетах розгорнуто розповідалося про газифікацію Білогірська, реалізацію ініціатив кримського прем'єра Анатолія Могильова, участь кримських посадовців у III Чорноморському економічному форумі в Ялті та підписання інвестиційних проектів для автономії, тощо. Активно висвітлювалася реалізація Партією регіонів так званих соціальних договорів із виборцями. Газети інформували про заяви та діяльність Президента України та українського уряду, переважно позитивно та без критики. Постійно згадувався Закон України «Про засади державної мовної політики» та інші «досягнення регіоналів». На початку передвиборчої кампанії значну увагу було приділено з’їздам партій, обговоренню виборчих списків та декларацій про доходи та майно кандидатів, далі – результатам різноманітних опитувань та рейтингам партій. Також газети сповіщали виборців про зняття з реєстрації за власним бажанням Олександра Баталіна, кандидата у нардепи від правлячої партії, на 2 окрузі, а також висловлювали різні думки стосовно причин його зняття.
Дещо відсторонено від передвиборчої тематики трималися «Кримська світлиця» та «Голос Крыма». Впродовж тривалого часу в цих газетах не було помітно, що в країні скоро вибори. Але з наближенням виборів, кримська преса, у тому числі й ці видання, зосереджує увагу читачів саме на цьому процесі: «В Україні: вибори на фінішній прямій» («Крымская газета»), «На календарі – час бруду» («1 Крымская»), «Хто винен і що робити. Перед вибором...» («Кримська світлиця»), «Гра на вибування» («Голос Крыма»), – рясніли заголовки кримських газет.
З наближенням виборів зазвичай позбавлений передвиборчої тематики «Голос Крыма» розпочав публікації маркованої «Політичної реклами»: про Партію регіонів та про кандидата в народні депутати Верховної Ради України від партії «Рідна Вітчизна» Алі Килинча. Також це видання розповідало про моніторинг кримських ЗМІ на предмет якісного інформування виборців і рівного доступу суб'єктів виборчого процесу, а також про діяльність руху ЧЕСНО в Криму.
«Первая Крымская» активно інформувала про незадоволення між Об’єднаною опозицією «Батьківщина» та Меджлісом кримськотатарського народу, затрати різних політичних сил на рекламу, про ситуацію в 2-й окружній виборчій комісії, де не були в законом встановлені терміни сформовані дільничні виборчі комісії. Разом з тим видання доволі переконливо повідомляло: «регіоналам є що сказати кримчанам після двох років роботи у владі», та нагадувало про відремонтовані дитсадки, реалізацію ініціативи кримського прем'єра Анатолія Могильова «Соціальна карта кримчанина», тощо. У середині газети розміщувалися матеріали без маркування та з ознаками використання політичної «джинси»: про кандидата у нардепи Льва Миримського, «Україну – вперед!», УДАР.
«Крымская газета» найактивніше розповідала про кандидатів від Партії регіонів, які є посадовцями, та розміщувала інфографіку «Досягнення єдиної Кримської команди за два роки», не маркуючи такі матеріали як політичну агітацію. Наприклад, «Олександр Баталін: «Бог допомогає тим, хто працює», «Валентина Лютікова: не кажу «якщо мене виберуть»... Впевнена, що буду обрана!», «Юлія Льовочкіна: ви голосуєте за якість свого майбутнього життя».
Розгорнуто видання розповідало, зокрема, про приїзд до Криму народного депутата України від Партії регіонів Олени Бондаренко та зустріч глави кримського уряду зі студентами ТНУ. Критика та іронія спрямовувалася на опонентів правлячої партії: «Миримський проти преси: починає та програє», «Російська єдність» та «Союз»: списки не тягнемо...», «Програні бої чемпіона. У тіні спортивних перемог Кличко приховані його численні політичні поразки».
Спікери
Провідним спікером всього періоду став голова Ради міністрів Криму, «регіонал» Анатолій Могильов, який фігурував у контексті підписання Меморандуму про чесні вибори та імплементації мовного закону в Криму, взяв участь в Ялтинській щорічній зустрічі, організованій «Ялтинською європейською стратегією» (YES), зустрічався з представниками дипломатичних місій, виступав перед кримськими студентами, вручав директорам шкіл ключі від нових шкільних автобусів, медикаменти – лікарям, зустрічався з міжнародними спостерігачами за виборчим процесом, взяв участь в екологічній акції Партії регіонів «Криму – процвітання», заявив, що Конституція Криму повинна бути наповнена реальними повноваженнями, щоб вивести регіон на економічно самодостатній рівень, а також представив Президенту України звіт про роботу кримської влади за рік, що минає.
Показова у цьому сенсі стаття «Школам – автобуси, автовласникам – гарні дороги, селянам – газ. Голова Ради міністрів Криму Анатолій Могильов за один день відкрив в Криму декілька соціально значущих об’єктів», («Крымская газета»).
Цитати Могильова: «Крим має потужний потенціал. Я переконаний, що залишатися дотаційним регіоном і просити допомоги у Києва просто неприпустимо. Для реалізації цього потенціалу нам потрібні не декларативні, а реальні повноваження. Ключове завдання – досягти економічної самостійності, стати сильним регіоном у складі України», «Рейтинг Партії регіоні – не данина виборам, а результат щоденної праці єдиної кримської команди».
Усі інші спікери займали протягом окремих тижнів позиції на кілька порядків менші: заступник голови Ради міністрів Криму Азіз Абдуллаєв, який розповідав про реалізацію програми «Вода Криму», що призведе до зменшення тарифів, голова українського уряду Микола Азаров, який привітав вчителів та розповідає про діяльність уряду, міністр курортів і туризму АР Крим Олександр Лієв, який розповів, що в Криму відпочили більше людей, ніж за минулий рік. Серед спікерів-кандидатів переважають кандидати від правлячої партії.
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Реальну картину політичного простору спотворено за допомогою неповної подачі інформації, яка подається односторонньо, без спроби об’єктивного аналізу, з критикою опозиції та, відповідно, позитивною оцінкою діяльності Партії Регіонів. Використовуються різноманітні методи з арсеналу маніпуляцій, доволі часто зустрічаються й матеріали з ознаками політичної «джинси».
Зокрема, у виданні «Крымская газета», замість того, щоб показати справжню політичну боротьбу та реальні проблеми та потреби суспільства, широко висвічувалася інформація щодо діяльності кримської влади та кандидатів від Партії регіонів у вигідному для них світлі, без відповідного маркування та із ознаками застосування маніпулятивних технологій.
Так, із номера в номер «Крымская газета» продовжувала використовувати контрасти: поруч з матеріалом, де містилось ствердження, що «альтернативи стратегічному курсу кримської команди Партії регіонів на сьогодні немає» розміщувалася інформація про затримання опозиційного кандидата, який нібито наніс жителю селища Чорноморське «численні ножові поранення».
Це ж видання використовувало в публікаціях про інші політичні сили іронію та сарказм, щоб знівелювати їх, представити несуттєвими, смішними та недолугими, наприклад: «Великий артист Леонід Утьосов стверджував, що краще піти зі сцени на три роки раніше, ніж на один день пізніше. Ах, якби до свого тезки прислухався кримський політик Леонід Грач!», «Русское единство» і «Союз»: списки не тягнемо... «Опозиція у свою чергу теж висунула на чолі списку жінку - Юлію Тимошенко. Заодно підкріпила квоту «сидельцев» Юрієм Луценко», «Наталія Королевська, одягнувшись у вечірню сукню, вийшла на ... кукурудзяне поле в глушині Київської області й представила таки свою команду». До такої «іронічної» подачі слід віднести й розміщену інформацію про кандидата у нардепи Льва Миримського в статті під заголовком «А ми на вас чекаємо, як з печі пиріжка…», де перебірливо наведені факти чітко відображають негативне відношення журналіста. У статті під заголовком «Програні бої чемпіона. У тіні спортивних перемог Кличко приховані його численні політичні поразки», зустрічаємо такі підзаголовки: «Хіба це новий, якщо в політиці 10 років?» «Список-2012: тушкокомбінат Кличко», «Не сотвори собі кумира». Уроки Ющенка для Кличка». Після цього у статті робитися висновок: «Кличко навряд чи чекає яскрава політична перспектива, він з великою часткою ймовірності не виправдає надій, які на нього покладають дуже багато українців». Таку ж тональність і такий висновок це видання зробило вже у вересні в матеріалі: «Останній бій Кличка», де зустрічаємо політичні ярлики, іронічні міркувування щодо мотивів, які «змусили Віталія Кличка зайнятися політикою», іронічні згадки про результати виборів, в яких він брав участь, критику його передвиборчих обіцянок та порівняння з Ющенком. Після того риторичним ставиться «актуальне питання»: «чи потрібні такі розчарування нашим виборцям знову?». В одному з номерів «газети» подається матеріал про піар політичних сил у Криму, який складається з 4 блоків з окремими підзаголовками: «Комуністи: все по Фрейду», «Мажоритарники: і жнець, і швець, і на дуді грець» «Опозиція & кличко: ну навіщо стільки агресії?», в яких інформація про рекламу відповідних політичних сил подається в іронічному дусі. Та в останньому блоці, «Партія регіонів – партія по розуму», робиться висновок: «Виходить, що політичну рекламу партії влади варто назвати єдиною концептуальною і продуманої від самого старту виборчої кампанії і навіть до її початку».
Також «газета» помітно використовувала ствердження, за якими кандидати від Партії регіонів сприймалися вже як майбутні нардепи «Сергій Брайко: слідчий, мер, міністр і майбутній депутат» («Крымская газета»). Інформація про кандидатів Партії регіонів подавалася в позитивній тональності, зазвичай з наведенням нарізки інтерв’ю з пересічними громадянами, які позитивно відгукуються на адресу кандидата.
Стосовно окремих тем, одна з головних тем початку передвиборчої кампанії – підписання Меморандуму про чесні вибори мала ефект первинності та навіювання, без логічних доказів та підтверджень, що донесла до виборців стійку установку, що влада зацікавлена у чесному та прозорому проведенні виборів, що такими вони і будуть, якщо не буде втручання з боку опозиції, якій навішуються ярлики – неконструктивної, популістської, несуттєвої в Криму політичної сили - не зацікавленої в чесних виборах. Разом з тим, превентивна ініціатива кримської влади (регіоналів) замістила необхідність обговорення справжніх проблем – можливого використання адміністративного ресурсу та можливої фальсифікації результатів голосування.
Крім того, інформація про розгляд Верховною Радою автономії питання регіональних мов також була спотворена за допомогою неповної подачі. Так, ухвалення Постанови «Про першочергові заходи з виконання в АРК Закону України «Про засади державної мовної політики» підмінило собою той факт, що депутати так і не проголосували за надання російській та кримськотатарській мовам статусу регіональних, і створило враження того, що ще не відбулось.
Окрему увагу заслуговує сам макет і тональність контенту видання «Крымская газета». Наприклад, на першій шпальті газети в рубриці «Кримчанам вирішувати» було розміщено матеріал у позитивній тональності з підзаголовком «Міністр впроваджує в практику кримських шкіл програми збереження здоров'я школярів», в якому розповідалося про кандидата в нардепи від Партії регіонів Віталіну Дзоз, яка, будучи міністром науки та освіти, молоді та спорту АРК так і не пішла в відпустку на час передвиборчої кампанії. На 3 сторінці видання надавало у продовження цієї теми статтю з підзаголовком «Розповідь про те, як міністр і сімферопольці спільно вирішують великі і малі проблеми», де розповідалося як Дзоз купила психіатричній лікарні необхідний апарат, посприяла поверненню на маршрут одного з районів столиці соціального автобусу, а також ініціювала відкриття юридичної консультації. Під цією «розповіддю» внизу, в рубриці «Хто опонент?» було подано статтю під заголовком «Позиція тверда, але гнучка. Тому Леонід Грач ні з ким і ні де», де у протилежній та іронічній тональності розповідалося про іншого кандидата за тим самим округом, де висувається Дзоз.
Крім того, у виданнях «Крымская газета» та «Первая Крымская» доволі часто зустрічалися матеріали з ознаками політичної «джинси». Зокрема, у цих газетах розміщувалися однакові статті. Так, у статті «В особистому заліку регіонали лідирують на всіх округах» журналіст виклав ствердження про те, що по виборчим округам автономії лідирують кандидати від партії влади. Це – «констатація факту», не підкріплена ніякими доказами. Іншого разу одна і та ж сама стаття того ж самого автора, з’явилася у цих виданнях під різними заголовками: «Соціологія прогнозує однозначно» («Крымская газета»), «Списки «регіоналів» підтримує більш половини кримчан та кожний третій виборець в окрузі» («Первая Крымская»), в якій йшлося про результати різних опитувань, за якими Партія регіонів має найбільшу підтримку електорату. У жовтні було зафіксовано, що «Голос Крыма» та «1-Крымская» розмістили одну і ту ж саму статтю «Конституції Криму 14 років. «Регіонали» хочуть більше прав для автономії», де розповідалося про досягнення та наміри партії влади. При цьому «Голос Крыма» подав цей матеріал з позначкою «Політична реклама», а в «1-Крымская» – він був поданий без маркування.
Цікаво, що газета «Голос Крыма» подавало інфографіку «Досягнення єдиної кримської команди за 2 роки» також з позначкою «Політична реклама». Але «Крымская газета» поруч з цими матеріалами ніякого маркування так і не додавала.
У газеті «Первая Крымская» використовувалися різні види маркування політичної агітації. Так, у рубриці «Політична агітація» розміщувався матеріал про кандидата від Партії регіонів Олену Нетецьку, а в рубриці «Політика/інфраструктура» поруч з матеріалом про кандидата від партії «Союз» Льва Миримського виднів напис «Політична агітація». При цьому, поруч з ним у рамочці був матеріал з ознаками «джинси» – про партію УДАР, який подавався без якогось маркування.
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ
Впродовж передвиборчого періоду друковані ЗМІ Криму найбільшу увагу присвятили представникам Партії регіонів: «регіоналам»-посадовцям та «регіоналам»-кандидатам у народні депутати України. Найбільше представлення Партія регіонів отримала, в першу чергу, за рахунок переважаючої присутності в підконтрольних і державних ЗМІ. Преса активно висвітлювала діяльність українського та кримського урядів: інформація подавалася позитивно та розгорнуто. При цьому, критика влади була практично відсутня, її переважно адресували політичним опонентам партії влади. У провладних ЗМІ за весь період так і не з’явилося відповідне маркування рекламних матеріалів про Партію регіонів та її кандидатів-мажоритарників, яке фіксувалося в інших виданнях. Маніпулятивні технології зустрічалися часто, як і матеріали з ознаками використання політичної «джинси». Єдиною газетою, де так і не з’явилася політична реклама, впродовж всього періоду стала єдина україномовна газета в Криму «Кримська світлиця».
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Із 30-го липня по 28 жовтня 4 популярні кримські газети поділялися на:
«Голос Крыма» – газета, з переважно кримськотатарською аудиторією:
Частка виборчого контенту була в середньому на рівні 5–10%
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів.
Її відносний показний представлення сягнув 82%, УДАР – 1,5%, Об’єднана опозиція «Батьківщина» – 4,1%, самовисуванців – 4%, «Україна – вперед!» – 0,5%, КПУ – 0,6%. Практично відсутні згадки про ВО «Свобода».
Переважала Партія регіонів за абсолютними показниками по тональностях: зокрема, приблизно в 40 разів більше за Об’єднану опозицію «Батьківщина» в позитивній тональності.
Головними спікерами найчастіше були представники місцевої та української влади.
Друковані знаки:
Партія регіонів 33822
Об’єднана опозиція «Батьківщина» 1704
УДАР 540
ВО «Свобода» 0
КПУ 240
«Україна – вперед!» 150
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність влади майже в 20 разів перевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих.
«Первая Крымская» – приватна газета:
Частка виборчого контенту була в середньому на рівні 30%
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів.
Її відносний показний представлення сягнув 37,9%, УДАР – 6,4%, Об’єднана опозиція «Батьківщина» – 18%, самовисуванців – 8,9%, «Україна – вперед!» – 10,2%, ВО «Свобода» – 0,5%, КПУ – 1,8%, Переважала Партія регіонів за абсолютними показниками по тональностях: зокрема, приблизно в 4 рази більше за Об’єднану опозицію «Батьківщина» в позитивній тональності.
Що стосується негативної тональності, про Партію регіонів вона зустрічалася в півтори рази менше, ніж про Батьківщину.
Головними спікерами найчастіше були представники місцевої влади.
Друковані знаки:
Партія регіонів 143371
Об’єднана опозиція «Батьківщина» 68308
УДАР 24376
ВО «Свобода» 2068
КПУ 6149
«Україна – вперед!» 38696
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність партії влади в 1 раз перевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих.
«Кримська світлиця» – єдина україномовна газета в Криму, фінансується за кошти держбюджету:
Частка виборчого контенту була в середньому на рівні 5%
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів.
Її відносний показний представлення сягнув 64,1%, УДАР – 0,3%, Об’єднана опозиція «Батьківщина» – 5,6%, «Україна – вперед!» – 0,2%, ВО «Свобода» – 2,4%, КПУ – 2,2%. Про самовисуванців згадки практично відсутні.
Переважала Партія регіонів за абсолютними показниками по тональностях: зокрема, приблизно в 4 рази більше за Об’єднану опозицію «Батьківщина» в позитивній тональності.
Що стосується негативної тональності, про вона також зустрічалася переважно про Партію регіонів.
Головними спікерами найчастіше були представники українського уряду, місцевої влади та Президент України.
Друковані знаки:
Партія регіонів 54679
Об’єднана опозиція «Батьківщина» 4799
УДАР 247
ВО «Свобода» 2079
КПУ 1846
«Україна – вперед!» 200
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність партії влади в 3 рази перевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих.
«Крымская газета» – колишня державна газета, орган уряду автономії. Зараз – формально незалежне видання, однак перебуває під жорстким контролем кримського прем’єра та його першого заступника:
Частка виборчого контенту була в середньому на рівні 60%
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів.
Її відносний показний представлення сягнув 59,3%, УДАР – 9,8%, Батьківщини – 7%, самовисуванців – 6%, Україна – вперед – 0,3%, ВО «Свобода» – 0,1%, КПУ – 0,6%, Переважала Партія регіонів за абсолютними показниками по тональностях: зокрема, майже в 350 разів більше за Батьківщину в позитивній тональності.
Що стосується негативної тональності, вона зустрічалася у публікаціях тільки про опонентів партії влади.
Головними спікерами найчастіше були кримський прем’єр та представники місцевої влади, зокрема, кандидати у нардепи від Партії регіонів.
Друковані знаки:
Партія регіонів 459483
Об’єднана опозиція «Батьківщина» 54029
УДАР 75750
ВО «Свобода» 752
КПУ 4263
«Україна – вперед!» 2417
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність влади більш ніж у 200 раз перевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих.