Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Рівненське ТБ
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
У новинні програмі «День», на обласному державному телеканалі ОДТРК подавалась інформація практично лише про представників Партії регіонів і виключно в позитивній (7796 секунд) чи нейтральній (1822) тональностях. По цих двох показниках ПР беззаперечний лідер. Для порівняння ОО «Батьківщина» в позитивній тональності отримала лише 70 секунд, і в нейтральній – 418 секунд. Такі партії як КПУ, ВО «Свобода» та «Україна вперед» в позитивній тональності взагалі не згадувались. В нейтральні тональності на державному ТБ найменше показували про представників ВО «Свобода» (50 секунд). В негативній тональності інформація була лише про ВО «Свобода» (65 секунд.)
Якщо аналізувати «Новини Рівного» приватного телеканалу «Рівне 1», то там інформація подавалась більш збалансовано. В позитивній тональності найбільше інформації стосувалося ОО «Батьківщина» (5501 секунди), і зовсім проігнорували КПУ. Матеріалів з нейтральною тональністю аналогічно найбільше було про ОО «Батьківщина» (2423 сек.) і найменше – КПУ (316 сек.). Матеріалів з негативною тональністю же найбільше було про Партію регіонів (1936 сек.), менше про ВО «Свобода» (632 сек.) і ОО «Батьківщина» (348), і зовсім не було – «УДАР» та «Україна вперед».
Пріоритетність представлення
Якщо говорити про пріоритетність представлення тієї чи іншої політичної сили, то в новинах на ОДТРК окрім Партії регіонів взагалі практично нікого не показували. На «Рівне 1» не було помітно, аби представники тієї чи іншої політичної сили мали яскраво виражену перевагу у першості представлення.
Теми
Основні теми, в контексті яких висвітлювали учасників парламентських перегонів можна згуртувати в кілька таких груп:
Спікери
- голова Рівненської облдержадміністрації та РОО Партії регіонів Василь Берташ;
Синхрони (пряма й непряма мова, якщо по ТБ)
Пряма мова в сюжетах, що потрапили до вибірки складає приблизно 20% від загальних обсягів. Найчастіше пряма мова використовувалась у сюжетах про діяльність місцевої влади чи за участю кандидатів мажоритарників.
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Рівненські телевізійники практично не використовували в новинах помітних маніпуляцій них технологій чи медіа ефектів. Разом з тим ,варто відзначити велику кількість матеріалів з ознаками «джинси», не незбалансовано, з великю кількістю позитивних чи негативних оціночних суджень подавалася інформація про ту чи іншу політичну силу. Окремо варто відзначити оприлюднення «соціологічних досліджень. Чого вартий лише сюжет в «Новинах Рівного» про соціологічні перемоги Наталії Королевської з наступними синхронами, цитую «поки що потрапляють до парламенту Партія регіонів та ВО «Батьківщина», або ж «старі партії не змогли запропоновувати нових облич, не зможуть вони запропонувати і нових рішень».
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ (за весь період кампанії)
Проаналізувавши результати досліджень новин рівненських телеканалів можна зробити невтішний висновок, що політичні сили представлені у них дуже незбалансовано. На державному телеканалі величезна кількість матеріалів з позитивною та нейтральною тональністю про представників Партії регіонів, і практично ігноруються інші політичні сили. На приватному телеканалі кількісно і по тональності матеріали більш збалансовані, але дуже часто за рахунок так званої «джинси».
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ
За час виборчої кампанії рівненські в рівненських теленовинах спостерігалися такі основні тенденції:
ОДТРК
Синхрони:
Рівне 1
Синхрони: