Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Рівненська преса
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Загалом у рівненській пресі (яка аналізувалася) в позитивній тональності з величезним відривом найбільше має Партія регіонів (555866 друкованих знаків), для прикладу ОО «Батьківщина» (лише 86138). Найменше згадок – КПУ (14958) та само висуванець В.Хомко (11459). В нейтральній тональності теж найбільше матеріалів про представників Партії регіонів (66359), найменше – КПУ (2525). В негативній тональності найбільше писали про Партію регіонів (126090), трішки менше про «УДАР» (74905) та ОО «Батьківщина» (52424), а найменше – самовисуванця В.Хомка (4555).
Якщо проаналізувати кількісні показники в розрізі конкретних медіа, то у «Вістях Рівненщини» (власники обласна держадміністрація та обласна рада) та газеті сина голови ОДА «Вільне слово» згадки про усі інші, окрім Партії регіонів, політичні сили разом приблизно у 10 разів менші ніж про правлячу партію. В приватних же газетах «Рівне вечірнє» та «Рівне експрес» матеріали подані більш збалансовано, але все-одно найбільше має Партія регіонів.
Пріоритетність представлення
Якщо аналізувати рівненські газети на предмет надання тій чи іншій політичній силі пріоритету у представленні на перших шпальтах, то щось подібне системно прослідковується лише у «Вістях Рівненщини» та «Вільному слові». Інші ж газети в подібних речах не помічені.
Теми
Основні теми публікацій в рівненській пресі можна поділити на кілька груп - діяльність органів влади над реалізацією соціальних ініціатив Президента, зокрема з приводу виплат інвалідам, пенсіонерам, соціально незахищеним верствам; також успіхи влади в різних сферах, зокрема організації та проведення виборів, зайнятості, медицині, освіті, досягнень в економіці тощо. В матеріалах про опозицію основні теми це критика діючої влади, плани стосовно імпічменту президенту Януковичу, звільнення Ю.Луценка та Ю.Тимошенко, майбутньої боротьби з корупцією, реформ в різних галузях, а також аналіз списків “друзів-конкурентів”, їх ідеологічних платформ тощо.
Спікери
Серед основних спікерів можна виділити голову Рівненської ОДА В.Берташа, його заступників А.Юхименка і О.Губанова, міського голову Рівного, кандидата мажоритарника В.Хомка, мажоритарників від “Батьківщини” Ю.Вознюка та В.Королюка, мажоритарника від ВО «Свобода» О.Осуховського, Президента України В.Янукович, керівників уряду М.Азарова, С.Тігіпка, лідерів політичних сил О.Ляшка, А.Яценюка, Ю.Тимошенко, В.Кличка, П.Симоненка.
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Основні маніпуляції рівненських газет проявляються у великій кількості матеріалів з ознаками «джинси». В них прихована чи неприхована агітація «за» або ж «проти», відповідним чином не маркована. Крім того, під виглядом соціологічних досліджень подаються явно замовні та маніпулятивні матеріали з великою кількістю тенденційних думок та оціночних суджень. Трапляються випадки що одні і ті ж матеріали в одних газетах маркуються як “передвиборна агітація”, а в інших ні. Цікавий матеріал був про лідера партії «УДАР» В.Кличка, який можна було б назвати “солодка отрута”, де невідомий журналіст розповідає про те що Віталій повинен пишатися своїми бабцею єврейкою та дідусем, який служив в НКВС. Відзначилась газета «Рівне експрес».
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ (за весь період кампанії)
Моніторинг рівненської преси за період передвиборчої кампанії дає можливість зробити висновки про незбалансованість у подачі матеріалів про різні політичні сили, на користь Партії регіонів, а також величезної кількості «джинси», яка використовувалась для агітації як за, так і проти тих чи інших політичних сил. Матеріали де була чітко виражена позитивна чи негативна тональність у більшості випадків були «джинсою». Щоправда саме завдяки замовним матеріалам деякі політичні сили хоч якось були представлені в рівненських газетах.
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ
«Вільне слово»
«Вісті Рівненщини» (газета обласної ради та адміністрації)
«Рівне експрес»
«Рівне вечірнє»