Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності
У програмі новин «12 хвилин новин» на телеканалі ДТРК «Крим» (який має провладну позицію) інформація про Об’єднану опозицію-«Батьківщина» переважно подавалась або в негативній тональності (994 сек.) або – нейтральній (473 сек.). Натомість, повідомлення або висвітлення діяльності представників Партії регіонів (якщо враховувати також й Президента України, й уряд, й місцеву владу) переважно завжди було у позитивній тональності – 54 993 сек., рідше у нейтральній – 2696 сек. За весь період моніторингу не «набігло» жодної секунди. негативної тональності.
У програмі новин «Волна» на телеканалі ТРК «Чорноморська» (який підтримує Об’єднану Опозицію – «Батьківщину») інформація про Об’єднану опозицію-«Батьківщина» подавалась переважно у нейтральній тональності (6562 сек.), рідше у позитивній (2246 сек.) та зовсім мало у негативній тональностях (395 сек.). Щодо діяльності представників Партії регіонів (враховуючи також й Президента України, й уряд, й місцеву владу) більшість повідомлень було подано у негативній тональності (14410 сек.), рідше у нейтральній (2693 сек.). Жодного разу сюжети про Партію регіонів на всіх рівнях не було зображено у позитивній тональності.
Пріоритетність представлення
На ДТРК «Крим» найбільшого пріоритету було надано представникам від партії влади на всіх рівнях. Зокрема, на всеукраїнському – Президентові України Віктору Януковичу та прем’єр-міністру Миколі Азарову. На кримському – Голові Ради міністрів Автономної Республіки Крим Анатолію Могильову та його заступникам, Голові Верховної Ради Автономної Республіки Крим Володимиру Константинову та його заступникам, а також меру Сімферополя Віктору Агеєву та його заступникам. Згадувалися також інші представники місцевої влади, члени Партії регіонів. Окрім того даний телеканал часто описував дії кандидатів в народні депутати від Партії регіонів на виборчих округах Криму, а саме: на 1му Віталіни Дзоз, 2му Олександра Баталіна (до того, як він офіційно зняв свою кандидатуру. До речі, на ДТРК «Крим» глядачів про це не повідомили), 3му Олени Нетецької, 4му Олега Парасківа, 6му Юлії Льовочкіної, 8му Бориса Дейча та 10му Григорія Груби.
На ТРК «Чорноморська» найбільшого пріоритету було надано представникам від Об’єднаної опозиції-«Батьківщини» та їхнім союзникам. Зокрема, народним депутатам України – Олександру Турчинову, Арсенію Яценюку, Сергію Власенку та Андрію Сенченку.
Окремої уваги заслуговує кандидат-самовисуванець Лев Миримський, якого також дуже часто зображував даний канал.
Теми
На обох каналах більшість тем було присвячено соціально-економічним проблемам Криму та шляхам до їх вирішення на думку представників як влади так й опозиції. Наприкінці вересня-початку жовтня до цих тем додалися ще теми, присвячені парламентським виборам. В залежності від політичної орієнтації кожен канал спонукав голосувати за певну політичну силу та певного кандидата-мажоритарника.
Спікери
На ДТРК «Крим» найчастіше виступали Голова Ради міністрів Автономної Республіки Крим Анатолій Могильову та його заступники стосовно вирішення проблем автономії у соціальній сфері; Голова Верховної Ради Автономної Республіки Крим Володимир Константинов та його заступники, стосовно вирішення проблем автономії та надання допомоги її мешканцям а мер Сімферополя Віктор Агеєв та його заступники стосовно вирішення соціально-гуманітарних питань Сімферополя. Серед кандидатів в народні депутати від Партії регіонів найчастіше виступали: Віталіна Дзоз стосовно вирішення нагальних проблем мешканців Сімферополя, забезпечення доступу до освіти та спорту; Олександр Баталін (до того, як він офіційно зняв свою кандидатуру) стосовно вирішення проблем мешканців Сімферополя у соціальній сфері; Оленаа Нетецька стосовно вирішення соціальних, гуманітарних та інших проблем мешканців Джанкою, Джанкойського та Красногвардейського районів; Олег Парасків стосовно вирішення соціально-гуманітарних питань у 4му виборчому окрузі; Юлія Льовочкіна стосовно вирішення проблем Феодосії та різних проведенні тематичних заходів; Борис Дейч стосовно вирішення проблем 8го виборчого округу та проведенні тематичних заходів та Григорій Груба стосовно вирішення соціально-гуманітарних проблем 10го виборчого округу, переважно в енергетичній сфері.
На ТРК «Чорноморська» найчастіше виступали народні депутати України – Олександр Турчинов стосовно ситуації з ув’язненням Юлії Тимошенко та проведенні виборів; Арсеній Яценюк стосовно ситуації з ув’язненням Юлії Тимошенко, проведенні виборів та утворенні майбутніх коаліцій у ВР України; Сергій Власенко стосовно справи Юлії Тимошенко та Андрій Сенченко стосовно ситуації в Криму та проведенні майбутніх виборів.
Найчастіше виступав також кандидат-самовисуванець Лев Миримський стосовно вирішення проблем мешканців Сімферополя та Сімферопольського району, що входять до 2го виборчого округу.
Синхрони (пряма й непряма мова, якщо по ТБ)
На ДТРК «Крим» ситуація виглядала наступним чином:
Президент - 863
Уряд - 1925
Місцева влада - 18112
Партія регіонів – 36789
Об’єднана опозиція – «Батьківщина» - 1467
Партія Український Демократичний Альянс за Реформи - 1280
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» - 0
Комуністична Партія України - 166
Партія «Україна-Вперед!» - 578
Самовисування – 1708
На ТРК «Чорноморська» ситуація виглядала таким чином:
Президент - 1394
Уряд - 688
Місцева влада - 4089
Партія регіонів – 10932
Об’єднана опозиція – «Батьківщина» - 9023
Партія Український Демократичний Альянс за Реформи - 277
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» - 88
Комуністична Партія України - 464
Партія «Україна-Вперед!» - 104
Самовисування – 3177
Опис маніпуляцій та медіаефектів
На ДТРК «Крим» найчастіше можна було побачити приховану рекламу Партії регіонів та активне вживання джинси для того, щоб створити глядачеві відповідні настрої щодо цієї політичної сили. Крім того активно було застосовано технологію ствердження, зокрема майже всі сюжети було подано таким чином, що чиновників, зображених у них було представлено так, що не вимагало жодних доказів. Стосовно політичних противників був застосований принцип контрасту (зокрема їх було зображено таким чином, що вони тільки займаються балаканиною та здатні лише руйнувати, а не створювати) й таким чином у глядача створювалася думка про невідворотність вибору Партії регіонів.
На ТРК «Чорноморська» також зустрічалися маніпулятивні прийоми. Однако, на відміну від ДТРК «Крим» позитивну думку глядача намагалися створити щодо Об’єднаної опозиції-«Батьківщини». Стосовно Партії регіонів та її представників як на рівні уряду так й на рівні місцевої влади найчастіше були критичні матеріали. Крім того було застосовано принцип контрасту щодо Партії регіонів (їхні дії було зображено таким чином, що у глядача виникала думка, що Партія регіонів є злом).
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ
Виборча кампанія-2012 активно застосовувала різні ЗМІ для популяризації одних політичних сил та дискредитації інших. Серед випусків новин левова частка була присвячена діям представників політичних сил та кандидатам в народні депутати. Й хоча це не підкреслювалося напряму, людям, які цікавляться політикою та просто відстежують новини ставало все зрозумілим.
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Головні тенденції:
Із 30-го липня до 24-го вересня 2 регіональних телеканали АР Крим поділялися на:
У період з 24-го вересня по 28 жовтня ці ж телеканали поділилися на:
Наприклад, на ДТРК «Крим» частка виборчого контенту була в середньому на рівні 85%. Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів. Її відносний показний представлення сягнув 80,1% (враховувалися також Президент України, уряд та місцева влада); Батьківщини – 11,4%, України – вперед – 0,7%, КПУ – 0,7%, УДАР – 1,7%, кандидати-самовисуванці – 2,7%. Переважала Партія регіонів і за абсолютними показниками по тональностях: зокрема майже в 53 рази більше за Батьківщину в позитивній тональності та у 3 рази більше – в нейтральній.
Що стосується негативної тональності, її обсяги сягали 994 сек. та стосувалися лише Батьківщини, УДАРу – 1280 сек. та кандидатів-самовисуванців – 1334 сек.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр та представники місцевої влади, зокрема Голова РМ АРК та Голова ВР АРК.
На ДТРК «Крим» ситуація виглядала наступним чином:
Президент - 863
Уряд - 1925
Місцева влада - 18112
Партія регіонів – 36789
Об’єднана опозиція – «Батьківщина» - 1467
Партія Український Демократичний Альянс за Реформи - 1280
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» - 0
Комуністична Партія України - 166
Партія «Україна-Вперед!» - 578
Самовисування – 1708
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність влади більш ніж увосьмеро перевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих; нейтральна – у 3 рази, а негативна була тільки в Об’єднаної опозиції.
Якщо казати про ТРК «Чорноморська», то частка виборчого контенту на телеканалі була меншою, приблизно на рівні 80%. Упродовж усієї кампанії політика каналу була більш збалансованою, незважаючи на підтримку представників опозиції. Політичні партії було представлено наступним чином: Партія регіонів (враховуючи також Президента України, уряд та місцеву владу) - 56,2%, Батьківщина – 30,3%, КПУ – 1,5%, УДАР – 0,9%, Свобода – 0,3%, кандидати-самовисуванці – 10,4%.
Партія регіонів переважала у негативній тональності – 14410 сек. У нейтральній тональності порівняно Батьківщина порівняно з Партією регіонів перевищувала показники у 2,4 рази та складала 6562 сек. Позитивна тональність була лише в Батьківщини – 2246 сек.
Головними спікерами були народні депутати України Олександр Турчинов, Арсеній Яценюк та Сергій Власенко, а також кандидат-самовисуванець Лев Миримський.
На ТРК «Чорноморська» ситуація виглядала таким чином:
Президент - 1394
Уряд - 688
Місцева влада - 4089
Партія регіонів – 10932
Об’єднана опозиція – «Батьківщина» - 9023
Партія Український Демократичний Альянс за Реформи - 277
Всеукраїнське об’єднання «Свобода» - 88
Комуністична Партія України - 464
Партія «Україна-Вперед!» - 104
Самовисування – 3177
Щодо балансу влада-опозиція – негативна тональність влади більш ніж увосьмеро перевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих; нейтральна – у 2 рази, а позитивна була тільки в Об’єднаної опозиції.