укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу волинських Інтернет-ЗМІ (30 липня - 28 жовтня 2012)


З 30.07.2012 по 28.10.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Волинська область

ФІНАЛЬНИЙ ЗВІТ

за результатами регіонального медіамоніторингу Інтернет ЗМІ у Волинській області

Коментар максимальних та мінімальних показників

В Інтернет виданні Волинь Пост максимальна кількість контенту належить Партії Регіонів, при цьому, кількість інформації, поданої у позитивній (19731 друк. зн.), негативній (19191 д. з.) та нейтральній (18216 д. з.) тональностях майже однакова. Натомість, висвітлення діяльності Об’єднаної опозиції відбувалося переважно в нейтральній тональності (21064 д.з.). Частина інформації, поданої позитивно (5957 д.з.) та негативно (8335), порівняно з партією влади, була незначною. Переважно нейтрально видання висвітлювало діяльність кандидатів  по мажоритарних округах (23811 д. з.), хоча, значна частина інформації мала негативну тональність (13150 д.з.), незначна – позитивну (3597 д.з.). діяльність інших партій висвітлювалася значно менше.

Видання «Перець Волинський» основну  зосередило увагу також на Партії Регіонів. Їй належить 49843 друкованих знаків. Проте, більша половина інформації має негативну тональність (25063 д.з.),  в той час як позитивної лише – 9157 д.з. та нейтральної – 15263. Переважно негативно представлена також Об’єднана опозиція «Батьківщина», в якої з загальної кількості 24259 д.з. – 14514 д.з. – негативу, 6919 д.з. – нейтральної та  2829 д.з. позитивної тональності. Переважно нейтрально представлені кандидати – само висуванці (21923 д.з.). Хоча, частка негативного контенту становить 8358 д.з. та лише 2483 д.з. позитивної інформації. Кількість інформації, яка стосується діяльності інших партій є незначною.

На відміну від попередніх видань, у «Волинській правді» значна увага приділяється насамперед кандидатам – само висуванцям по мажоритарних округах, загальна кількість контенту яких складає 39286 д.з., з яких – 24844 д.з. подано у позитивній та лише 7300 д.з. негативній тональностях.  Дещо менше, проте не значно, інформації стосується Партії Регіонів, зокрема – 16287 д.з. подано у позитивній тональності, та 3668 – у негативній. Натомість діяльність Об’єднаної опозиції висвітлена виключно негативно, що становить 4912 д.з. Переважно позитивно подана інформація, що стосується місцевої влади (5673 д.з.) та Президента України (2547 д.з.).

Переважно негативно висвітлювалася діяльність як Партії Регіонів, так і Об’єднаної опозиції у «Під прицілом». Зокрема, з загальної кількості контенту ПР – 32968 д.з., - 23516 д.з. подані негативно та лише 6861 д.з. – позитивно. В Об’єднаної опозиції ситуація ще складніша, оскільки 17467 д.з. подані в негативній тональності, жодної позитивної згадки за весь період моніторингу не було. В цей же час майже ідентична кількість інформації позитивної та нейтральної тональності належить  мажоритарникам (18738 д.з. та 17724 д.з.). діяльність інших політичних партій висвітлена у кілька разів менше за вже названих суб’єктів моніторингу.

Лідерами за кількістю згадок у «Волинських новинах» є Партія Регіонів та кандидати – само висуванці. Проте, ПР висвітлена переважно негативно (7751 д.з. в негативній та лише 3177 д.з. в позитивній тональності), а мажоритарними – позитивно (8864 д.з. – в позитивній та 3388 д.з. в негативній тональностій). Об’єднана опозиція висвітлювалася неактивно, інші політичні партії – ще скромніше.

Пріоритетність представлення

Впродовж звітного періоду в окремих Інтернет виданнях спостерігалося надання пріоритетності окремим політичним діячам. Зокрема, серед таких видань варто назвати «Під прицілом», де основна увага акцентується на висвітленні діяльності Ігоря Палиці, в той час як «Волинська Правда» основну увагу зосередила на місцевій владі – зокрема, голові облдержадміністрації Б. Клімчукові.

Теми

Варто зауважити, що матеріали, які були представлені в Інтернет виданнях впродовж звітного періоду можна поділити на певні інформаційні блоки за суб’єктами моніторингу:

І. Діяльність кандидатів – мажоритарників. Найбільш висвітлюваними стали теми, які стосувалися:

  • реєстрації кандидатів в депутати (згодом – зняття з реєстрації), представлення партіями списків кандидатів та аналізу ситуації у виборчих округах.
  • Політичної агітації кандидатів в народні депутати;
  • Порушення виборчого законодавства та правил агітації, використання «чорного піару» та підкуп виборців;
  • Благодійницька діяльність кандидатів в нардепи.

ІІ. Діяльність місцевої влади (в особі голови Волинської обласної державної адміністрації Бориса Клімчука)

  • Досягненя місцевої влади у медичній сфері, відкриття нових шкіл та садочків, вручення доїльних апаратів селянам-одноосібникам;
  • Реєстрація Бориса Клімчука кандидатом в народні депутати та зняття його з реєстрації, що викликало «інформаційну війну» проти нього народного депутата та кандидатат в нардепи Ігоря Палиці;
  • Підготовка до проведення парламентських виборів.

ІІІ. Діяльність Президента України та Уряду Миколи Азарова, що включала в себе наступні теми:

  • Досягення в галузі соціальної політики, зростання пенсій, заробітної плати, виділення коштів на медичні заклади; реалізація програми «Доступне житло»;
  • Зовнішня діяльність Президента України – участь у самітах, зустрічі з президентами та міністрами інших держав, підписання міждержавних угод;

IV. Діяльність інших політичних партій, які є суб’єктами моніторингу -  «Удару», патрії Королевської «Україна - Вперед», «Свободи» та Об’єднаної опозиції «Батьківщина». Найбільше тем, пов’язаних з ними, стосувалося прийняття «мовного законопроекту», приїзд політичних лідерів в область, рейтинги у соціологічних дослідженнях і т.п. Значна частина інформації стосувалася Юлії Тимошенко, яка знаходиться в ув’язненні, зокрема, стану її здоров’я та заклику підтримати демократичні сили на виборах до парламенту.

Опис маніпуляцій та медіа ефектів

Аналіз Інтернет ЗМІ дозволяє стверджувати наявність маніпуляцій у висвітленні інформації. Найактивніше маніпулятивні технології використовувало видання «Перець Волинський», хоча елементи цього були присутні частково у всіх Інтернет ЗМІ. Найчастіше, застосовувався метод постановки риторичних запитань, який часто перегукувався з підведенням негативного підсумку - «отруйний сендвіч»: в статті, що розміщена відразу в кількох виданнях, в негативній тональності йшлося про діяльність кандидата в депутати І.Гузя. При цьому, було застосовано ряд маніпулятивних технологій, зокрема, постановка риторичних питань, іронія та «роздмухування деталі». Вкінці, застосовується технологія «останнього слова автора», зокрема, стаття закінчується словами: «Я будувала» - сказала муха, злетівши з цеглини», що характеризує діяльність І.Гузя. Аналіз статті дозволяє стверджувати про її замовний характер. У ще одній статті «Палиця знову «для вузького кола ЗМІ» звинувачує Клімчука та Кривицького. Виборча вистава триває?» матеріал подано нейтрально, проте  вкінці автор робить висновок, який має негативний контекст: «Перець…» зазначає, що звинувачення Ігоря Палиці «для вузького кола ЗМІ» чомусь озвучені лише на п’ятий день після прес-конференції. Напевно, що волинські журналісти та політтехнологи, які працюють на нардепа, всі ці дні «шліфували» заяви свого патрона. І лише після остаточного дозволу вирішили їх оприлюднити. Виборча вистава триває?..».

Ще одна публікація стосувалася кандидата в нардепи за списком ПР Івана Смітюха, який негативно оцінив її діяльність, сказавши, що «Це все брехня! Партії нема! Це все розводіловка!». Знову ж таки вкінці публікації після нейтрального викладу матеріалу зазначається: «Перець…» цікавиться в Івана Смітюха: а Вам і Вашому брату Григорію теж «вигідно управляти і бути біля корита»? Ваші слова і дії теж «разводіловка настояща»? Того і рветеся в нардепи?..».

Це ж стосується і статті  «Професійний шлях міністра-тракториста Кравчука почався з «кидалова» партнерів», де в негативній тональності йдеться про кандидата в нардепи від Обʼєднаної опозиції Петра Кравчука. Він звинувачується у підробці диплома про вищу освіту та розкраданні коштів. Вкінці автор робить підсумок: «Певно його амбіції не обмежуються депутатським мандатом. Чом би Кравчуку не піти в Президенти? Адже в країні малограмотних міністрів-трактористів можливо все…».

Також використовулося подання інформації в іронічному, навіть саркастично-негативному тоні та створення асоціацій, зокрема це простежувалося в Інтернет виданні «Перець Волинський», де розміщена стаття «Клімчук роздавав «родзинки» для почесних волинян». Практично вся стаття написана в іронічному стилі. Створюються негативні асоціації Клімчука зі Сталіним стосовно виголошеної ним фрази «Але для того працюємо, щоб життя ліпше ставало». Вислови очільника області названі «не доречними». Вкінці статті автор негативно підсумовує діяльність Клімчука та висловлює припущення, що голова ВОДА захоче перейменувати свою посаду. Фраза подана у формі риторичного запитання з елементами іронії. Картинка, подана у публікації лише підсилює негативний контекст статті.

Дуже часто використовується технологія «наклеювання ярликів», особливо це стосується висловів «блакитно-білі», «біло-сердечні», «тягнибоківці» та інші ярлики, що характеризують партійну приналежність чи фінансове становище кандидатів. У «Під прицілом» Бориса Клімчука названо «блакитно-білим» губернатором, Мартиняка С. – «курячим магнатом».

Також застосовувався метод опосередкованої критики, зокрема, це стосувалося  кандидата по ВО № 22 – Олени Голєвої – критикували чоловіка та її батьків, які проводили фінансові махінації. При цьому, у статті була розміщена фотографія сасої Голєвої, а не суб’єктів, яких, власне, критиковано.

Поширеною є практика подачі інформації односторонньо та суб’єктивно, автори вдаються до оціночного судження, використовуючи при цьому неперевірені факти, що підкріплюються лише вставними словами «нібито», «подейкують» і т.п. Особливо, дана технологія часто використовується у «Під прицілом» та «Перці Волинському». Окрім цього, застосовано і ряд інших маніпуляцій, як от використання неперевірених фактів, зокрема, на «Волинь Пост» опубліковано статтю «Незалежні» само висуванці та благодійники – вибір Партії регіонів», у якій в негативній тональності йдеться про кандидатів-мажоритарників, які здійснюють благодійницьку діяльність в межах своїх округів.  Зазначається, що насправді, вони є ставлениками Партіїї регіонів, хоча ніякого підтвердження цьому автор не наводить.  Правління Януковича автор називає «режимом» та «владою олігархічних кланів». Вкінці статті автор робить підсумок негативного змісту: «Якщо ви хочете жити так само, як зараз, і з рабською покірністю споглядати, як успішно розбудовує Янукович своє помістя, як покращується життя посадовців та олігархів за ваш рахунок, як знищується українська мова та паплюжиться національна гідність, то «незалежні» і «благодійні» друзі Партії регіонів на мажоритарних округах Волинської області – ваш вибір».

Також варто зауважити, що окремі    Інтернет – видання, а саме – «Під Прицілом» та «Волинські новини» найактивніше займаються висвітленням політичної ситуації у ВО № 22, де перевага надається Ігорю Палиці. Всі матеріали, що стосуються Палиці мають виключно позитивну тональність При цьому, діяльність інших кандидатів висвітлюється негативно, особливо – Олени Голєвої та Петра Кравчука. З приводу першої,  опубліковано інформацію про те, що нібито кандидат в депутати сама замовила напад на свій офіс для підняття власного рейтингу та дискредитації конкурентів.  Хоча доказів цього немає.

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ

Варто зауважити, що Інтернет ЗМІ впродовж звітного періоду найбільш збалансовано подавали інформацію про діяльність політичних партій, в порівнянні з пресою та телебаченням. Проте, в окремих Інтернет виданнях спостерігається надання пріоритетності у висвітленні окремих кандидатів. Найактивніше використовувалися маніпулятивні технології постановки риторичних питань, підведення негативного підсумку - «отруйного сендвіча» та наклеювання «ярликів». Позитивною тенденцією було маркування окремих матеріалів як «політична реклама», (особливо це активізувалося близько місяця до виборів) хоча значну частину інформації, поданої  у виданнях, можна класифікувати як замовну.

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ВОЛИНСЬКИХ ІНТЕРНЕТ ВИДАНЬ

Із 30-го липня до 28 жовтня 5 волинських Інтернет видань:

  • Провладні та некритичні, проте перевага надається неполітичним новинам («Волинська правда»);
  • Найбільш збалансоване, де не простежується виразних симпатій («Волинь Пост»);
  • Найбільш критичне без виразних симпатій («Перець Волинський»);
  • Не надто критичне, де чітко простежуються симпатії до кандидата по ВО № 22 Ігоря Палиці («Під Прицілом»)

 

У період з 30 липня по 28 жовтня ці ж Інтернет видання поділилися на:

  • Такі, де партія Партія регіонів домінує, проте, висвітлюється переважно негативно, хоча є згадки і позитивного та нейтрального характеру. В негативній тональності тут висвітлюється і діяльність об’єднаної опозиції («Волинські новини» та «Під прицілом» та «Перець Волинський»);
  • Переважно некритичне видання до Партії Регіонів, хоча перевага у висвітленні надається кандидатам – мажоритарникам («Волинська правда»);
  • Відносно збалансоване за нейтральною тональністю щодо Партії регіонів та об’єднаної опозиції («Волинь Пост»)

Також, варто зауважити, що у волинських Інтернет ЗМІ:

  • частка виборчого контенту була в середньому на рівні 46,3 %.
  • Упродовж усієї кампанії домінували Партія регіонів та  кандидати по мажоритарних округах;
  • Відносний показник представлення ПР сягнув 35,6 %, самовисуванців – 32,3 %; «Батьківщини» – 16,4%, «Свободи» - 3,4 % та місцевої влади – 3,8 %. Переважала Партія регіонів і за абсолютними показниками по тональностях: зокрема майже в 6 разів більше за Батьківщину в позитивній тональності та у 2 рази більше – в негативній.
  • Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність влади у 8 разів перевищувала відповідні показники опозиції,  нейтральна – у 2 з половиною та негативна – удвічі.