укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу волинської преси (30 липня - 28 жовтня 2012)


З 30.08.2012 по 28.10.2012
Медiа: Преса
Регiон: Волинська область

Фінальний звіт

за результатами регіонального медіамоніторингу у Волинській області

Коментар максимальних та мінімальних показників

Вісник+К зосередив свою увагу на висвітленні діяльності Партії Регіонів та кандидатів – мажоритарників. При цьому, кількість контенту позитивної тональності ПР (51183 д.з.) більш ніж утричі переважає контент негативної тональності (15145 д.з.). Дещо менше інформації належить мажоритарникам: - позитивної – 40863 д.з., негативної – 3878 д.з.. Діяльність Об’єднаної опозиції висвітлена скромніше з загальною кількістю 30772 д.з., з яких – 10433 д.з. – позитивної, 5194 д.з. – негативної та 15145 д.з. – нейтральної тональностей. Варто зауважити, що значна частка контенту позитивної тональності  належить партії Королевської «Україна - Вперед» (21632 д.з.) та Уряду (13277 д.з.)

У «Віче» перевага також надається Партії Регіонів,дещо менше – само висуванцям. Варто зауважити, що позитивних  згадок (82499 д.з.) про ПР у «Віче» у 33 рази більше, ніж негативних (2470 д.з.). Це ж стосується і мажоритарників, у яких позитивної інформації – 78064 д.з., негативної – 8896 д.з. та нейтральної – 41959 д.з. Якщо говорити про опозицію, то її діяльність висвітлена надзвичайно мало, при цьому, кількість негативної інформації (25314 д.з.) в чотири рази перевищує кількість позитивної (6672 д.з.). діяльність місцевої влади, Уряду та Президента Україна представлено лише позитивно.

Беззаперечним лідером за кількістю згадок Партія Регіонів залишається також у «Волині - новій». Переважна більшість згадок подана в позитивній тональності (48312 д.з.), втричі менше – в негативній (15230 д.з.), ще менше – в нейтральній – 7794 д.з.  Особливістю цієї ЗМІ є майже повна відсутність інформації про мажоритарників, за винятком 2998 д.з. негативної тональності. Варто зауважити, що в позитивній тональності про діяльність опозиції (3228 д.з.)  йдеться менше 15 разів, а в негативній (5374 д.з.) – всього втричі.

В «Луцькому замку» найбільше інформації стосується також Партії Регіонів, причому позитивна (31344 д.з.) переважає негативну (2037 д.з.) більш ніж у 15 разів. Виключно позитивно на сторінках газети йшлося також про кандидатів – мажоритарників з кількістю 24341 д.з. що ж стосується опозиції, то тут позитивної інформації про неї подано у 32 рази менше, ніж про ПР, негативної – майже так само (2730 д.з.). При цьому, значна частина інформації позитивної тональності стосується місцевої влади.

Пріоритетність представлення

Варто відначити, що інформація, яка висвітлює діяльність влади, незалежно від того, в позитивній чи нейтральній тональності, містилася на перших сторінках газет «Віче» та «Волинь. Зокрема, це стосується Клімчука Б. – голови Волинської ОДА. На перших шпальтах газет «Луцький замок» та «Віче» публікувався  також кандидат в депутати по мажоритарному виборчому округу № 22 Ігор Палиця. В інших друкованих ЗМІ інформація про нього була розміщена в середньому на другій та третій сторінках. За тиждень до парламентських виборів пріоритетність у представленні надавалася Партії Регіонів, інформація про яку була опублікована на перших сторінках усіх ЗМІ.

Діяльність Уряду та Президента України також подавалася переважно на перших – других сторінках. Варто відзначити, що інформація, у якій негативно йшлося про Об’єднану опозицію, також подавалася на початку.

Теми

Впродовж звітного найактивніше висвітлювалися теми, які стосувалися таких питань:

І. Діяльності Уряду та Президента України:

  • Стан реалізації ініціатив Президента, спрямованих на поліпшення соціального захисту населення: забезпечення медичним обладнанням сільських населених пунктів; здешевлення цін на ліки та безкоштовна вакцинація; впровадження посади соціального працівника у селах;
  • Досягнення Уряду в галузі економіки, програма «Доступне житло» та позитивні результати у реформуванні села;

ІІ.  Діяльність місцевої влади, яка була спрямована на:

  • Будівництво та відкриття нових освітніх закладів та садочків;
  • Вирішення мовного питання в волинській облраді.
  • Реформи в галузі охорони здоров’я;
  • Реєстрація Бориса Клімчука кандидатом в народні депутати та зняття з його з реєстрації;

ІІІ. Діяльність кандидатів – само висуванців по мажоритарних округах:

  • Реєстрація кандидатів в народні депутати на початку виборчих перегонів та зняття з реєстрації «технічних кандидатів»;
  • Благодійницька діяльність окремих кандидатів – мажоритарників, серед яких найбільше виділяється Ігор Палиця, Ігор Єремеєв та Степан Івахів.
  • Соціологічні дані рейтингів кандидатів;
  • Використання «чорного піару» та окремих негативних сторін кандидатів для дискредитації їх в очах виборців;

IV. Останній інформаційний блок висвітлює діяльність інших політичних сил та включає такі теми:

  • Вирішення мовного питання;
  • Передвиборчі програми політичних партій та обіцянки покращення майбутнього;
  • Особлива увага приділялася Об’єднаній опозиції та колишньому уряду Юлії Тимошенко діяльність якого висвітлювалася переважно негативно;
  • Рейтинги політичних партій за соціологічними дослідженнями.

Опис маніпуляцій та медіа ефектів

Аналіз друкованих ЗМІ дозволяє стверджувати про використання маніпулятивних технологій. Зокрема, окремі публікації можна віднести до політичної реклами, проте, вони ніяк в пресі не позначені. Найбільше «джинси» стосується матеріалів про зʼїзди партій, діяльності Уряду, меценатської допомоги мажоритарників (Палиці І.) та діяльність місцевої влади.  Переважна більшість прихованої політичної реклами опублікована в газетах «Віче» та «Луцький замок», частково – у «Віснику+К». варто зауважити, що впродовж всього звітного періоду у газеті «Віче» жодного разу не було маркування.

Зокрема, це стосується  статті «Багатство, високі посади, депутатство зовсім його не змінили», де в позитивній тональності йдеться про Ігоря Палицю. Стаття має замовний характер, оскільки продубльована в усіх ЗМІ, проте не у всіх – з відповідним маркуванням.  Також це відноситься і до статей  «Волиняни зимуватимуть у теплі та комфорті» та «Відродження українського села», де в позитивній тональності ідеться про досягнення у цій сфері Уряду та місцевої влади. Стаття також опублікована у всіх ЗМІ, але лише в одному є маркування «політична реклама». Така ж сама ситуація зі статтею «Королевська йде в парламент з новими лідерами». До замовних можна віднести ряд статей, зокрема: «Сильні регіони – сильна держава», «Потужна фінансова підтримка Волині»,  (де йдеться про Бориса Клімчука – голову Волинської ОДА), які опубліковано в усіх ЗМІ, проте у двох є маркування, у двох – немає. Це ж стосується і статті про Ігоря Палицю: «Минуле Ігоря Палиці легко спроектувати на його майбутнє».Були і інші такі статті: «Володимир Красуля: Хто будує нашим дітям рабство?..» у «Віснику+К», «Відкрито спорткомплекс для волинських афганців» - у «Віснику+К»та «Віче», де йшлося про благодійницьку допомогу Ігоря Палиці; «Боротися за дитячі серця» - у «Віснику+К», де йшлося про Наталію Королевську. Це ж стосується і статей «Волиняни зимуватимуть у теплі та комфорті» та «Відродження українського села», де в позитивній тональності ідеться про досягнення у цій сфері Уряду та місцевої влади.

В друкованих ЗМІ використано ряд маніпулятивних технологій, зокрема, у статті «Міфи мовного законодавства» подано оціночне судження автора про неспроможність, чи, точніше, небажання опозиції відстоювати свою позицію про єдину державну мову в Україні. В статті використовуються риторичні питання, які мають негативний контекст стосовно опозиції. Застосовано також принцип контрасту, зокрема, на прикладі Партії Регіонів, яка послідовно відстоює свої ідеї та намагається їх реалізувати. Інформація подана односторонньо, без спроби об’єктивного аналізу, з критикою опозиції та, відповідно, позитивною оцінкою діяльності Партії Регіонів.

Принцип «контрасту» та «схвалення» використано також в статті у газеті «Віче», яка стосується кандидата мо мажоритарному ВО № 23 І.Єремєєва. Вона продубльована практично у всіх ЗМІ, переважно без позначки «політична реклама».

В «Віснику+К» простежено такі мапіпулятивні технології як «наклеювання ярликів», «роздування деталі», широко використовується технологія «останнього слова» автора.

В «Волині» спостерігається маніпулятивна технологія «напівправди», яка була застосована відносно Тимошенко Ю.

Також  використовується  іронічно-саркастичний стиль викладу матеріалу, що висвітлює діяльність певного  кандидата в негативному контексті. Зокрема, впродовж кількох тижнів в обласних ЗМІ публікуються статті під авторством «Баби Галі, корінної лучанки», у якій в негативній тональності висвітлюється діяльність кандидатів по ВО № 22. Зокрема, була опублікована стаття «Дивний саміт у собачатнику», у якій йшлося про зустріч з виборцями кандидата від ОО «Батьківщина» Петра Кравчука. Це зроблено в саркастично-гумористичному стилі, згадуються всі негативні сторони кандидата та, нібито, негативне ставлення до нього лучан. Аналіз статей впродовж кількох тижнів під цим авторством дозволяє припустити, що статті замовлені кандидатом в депутати по цьому ж округу Ігорем Палицею, оскільки про нього ідеться у публікаціях виключно позитивно, про інших кандидатів – виключно негативно.

Активно використовується метод постановки риторичних питань та негативної підводки матеріалу. Зокрема, у «Віче» йшлося знову ж таки про кандидата по ВО № 22 Петра Кравчука, де зазначається про відсутність вищої освіти у кандидата, підробку ним диплома та незаконну діяльність у ролі керівника «Укравтодору». Вкінці автор ставить риторичне питання: «Чом би Кравчуку не піти в президенти? Адже в країні малоосвічених міністрів-трактористів все можливо…». Через два тижні з’являється стаття подібного змісту про дипломи та неефективну діяльність «Укравтодором». Методом повторення інформації виборцям не дають забути про негативні моменти біографії Кравчука. Це ж стосувалося і Олени Голєвої та ситуації з продажем гуртожитка.

При висвітленні діяльності Партії Регіонів було використано порівняння з діяльністю Уряду Тимошенко. Зокрема, поряд з досягненнями Партії Регіонів опубліковано статтю «Опозиція панікує: їм нема з чим іти до виборців» та «Росія вимагає 3 млрд боргу Тимошенко», таким чином порівнюючи прорахунки уряду Тимошенко та досягнення Азарова. Окрім цього, коли мова йде про Уряд чи Президента України, поряд розміщено напис «Партія Регіонів», що ідентифікує партію з владою.

Поряд з цим, публікувалася інформація, яка була неперевірена і ґрунтувалася виключно на припущеннях. Наприклад, висловлюється припущення, без посилань на конкретне джерело, що за аналізом рейтингів перемога на виборах дістанеться саме Партії Регіонів. Також висловлюється необґрунтоване припущення про те, що «опозиція спробує зірвати виборчий процес, щоб на ньому маніпулювати».

В друкованих ЗМІ розміщена ідентична стаття, яка була опублікована також в кількох Інтернет виданнях. Зокрема, у ній в негативній тональності йшлося про діяльність кандидата в депутати І.Гузя. При цьому, було застосовано ряд маніпулятивних технологій, зокрема, постановка риторичних питань, іронія та «роздмухування деталі». Вкінці, застосовується технологія «останнього слова автора», зокрема, стаття закінчується словами: «Я будувала» - сказала муха, злетівши з цеглини», що характеризує діяльність І.Гузя. Аналіз статті дозволяє стверджувати її замовний характер.

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ

Варто зауважити, що  в пресі інформація подана переважно односторонньо та не об’єктивно. Аналіз друкованих ЗМІ дозволяє стверджувати про надання переваги у висвітленні влади та Партії Регіонів, а також мажоритарників, в той час як діяльність опозиції та інших політичних партій висвітлена значно скромніше. При цьому, не всі матеріали марковані як «політична реклама» та застосовуються маніпулятивні технології.

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ВОЛИНСЬКОЇ ПРЕСИ

Із 30-го липня до 28 жовтня волинська преса поділялася на:

  • явно провладну та некритичну («Віче», «Луцький Замок»);
  • явно провладну однак частково критичну («Волинь - нова»);
  • найзбалансованішу, де хоча перевага також надається ПР, проте, поряд з цим, публікуються матеріали, що стосуються інших політичних партій («Вісник+К»)
  •  

У період 30-го липня до 28 жовтня волинська преса поділялася також на:

  • таку, де майже некритично, у нейтральній та позитивній тональності, домінує Партія регіонів («Віче», «Луцький Замок»);
  • відносно збалансовані за нейтральною тональністю щодо Партії регіонів та об’єднаної опозиції, проте, все ж зі значною перевагою Партії Регіонів («Волинь - нова», «Вісник+К»).

 

У волинській пресі частка виборчого контенту була в середньому на рівні 76.%

Упродовж усієї кампанії домінувала кандидати по мажоритарних округах. Їх відносний показних представлення сягнув 39,2; Партії Регіонів дещо менше – 36,4 %; Батьківщини – 8,3%, Уряду – 5 %.

Партія регіонів за абсолютними показниками по тональностях: зокрема майже в 17 разів переважала «Батьківщину» в позитивній тональності, проте, інформації негативного змісту було майже однаково, з невеликою перевагою «Батьківщини».

Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність влади більш ніж у 21 раз перевищувала відповідні показники опозиції, нейтральна та негативна були практично на однаковому рівні.