укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу волинського телебачення (30 липня - 28 жовтня 2012)


З 30.07.2012 по 28.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Волинська область

Фінальний звіт

За результатами регіонального медіа моніторингу  у Волинській області

Коментар максимальних та мінімальних показників

У програмі новин на телеканалі «Волинське телебачення» інформація про Партію Регіонів подавалася у позитивній (19676 сек.), та частково, нейтральній тональності (7000 сек). При цьому, за весь час звітного періоду не було жодної згадки негативного характеру. Це ж стосується також діяльності  Уряду (6742 сек. позитивної тональності) та Президента України (1910 сек.). Натомість, діяльність Об’єднаної опозиції висвітлена надзвичайно скромно, причому – лише у негативній (468 сек.) та нейтральній (355 сек.) тональностях. 3316 сек. позитиву та 1074 сек. негативу стосується кандидатів мажоритарників.

Телеканал «Аверс» однаково приділив увагу в Партії Регіонів та кандидатам – мажоритарникам. Проте, якщо в позитивній тональності ефірного часу у них майже порівну (у ПР – 3556 сек. та у мажоритарників - 3585), то в негативній кандидати – само висуванці представлені активніше – зокрема, їм надано 3064 сек. ефірного часу, тоді як ПР – лише 1094. На Вітміну від «Волинського телебачення» на «Аверсі» активінше представлена опозиція, яка отримала 1176 сек. ефірного часу позитивної тональності, що майже однаково з місцевою владою, якій дісталося 1328 сек. Діяльність інших політичних партій висвітлена неактивно.

Пріоритетність представлення

Впродовж всього звітного періоду спостерігалася тенденція  спостерігається тенденція до надання першочерговості у висвітленні діяльності місцевої влади (зокрема, голови Волинської ОДА – Бориса Клімчука) на Волинському телебаченні. Сюжети подавалися переважно на початку інформаційного блоку.

Діяльність Уряду аналізується в рубриці «Відкритість влади», причому, інформація завжди подається у виключно позитивному тоні.

На ТРК «Аверс» пріоритетність у представленні надається Ігорю Палиці та висвітленню його діяльності – завжди позитивно. Інформація негативної тональності, що стосується інших кандидатів по ВО № 22 – Олени Голєвої та Петра Кравчука, подається на початку новин та повторюється кілька разів впродовж дня. Це ж саме стосувалося і висвітлення опозиції, зокрема, зустрічі Яценюка та Тягнибока з волинянами.   

Теми

Аналіз тематики волинського телебачення, яка висвітлювалася впродовж звітного періоду дозволяє виділити такі чотири інформаційні блоки:

І.   Перший є найбільш інформативним за кількістю ефірного часу та висвітлює діяльність місцевої влади - голови Волинської ОДА Бориса Клімчука:

  • Досягнення в будівництві освітніх закладів, ремонт медичних закладів; реформи у сільському господарстві, вручення доїльних апаратів домогосподарникам; ремонт доріг;
  • Участь голови Волинської ОДА у різних святах, нагородження видатних заслужених людей краю, внесок в культурний розвиток області; визнання Б. Клімчука кращим губернатором України;

ІІ. Діяльність кандидатів – само висуванців по мажоритарних округах:

  • Висунення кандидатів по мажоритарних виборчих округах;
  • Проведення зустрічей з виборцями, політичні програми кандидатів;
  • Підкуп виборців у ВО № 19, № 22 та № 23 та порушення виборчого законодавства;
  • Благодійницька допомога кандидатів-мажоритарників. Лідером за кількістю згадок в контексті цієї теми є кандидат по ВО №  22 Ігор Палиця. Окрім нього варто назвати С. Івахіва (ВО № 21), І. Єремеєва (ВО № 23) та С. Мартиняка (ВО № 20);

ІІІ. Діяльність Президента України Віктора Януковича та Уряди Миколи Азарова. Цей інформаційний блок включає в себе такі теми:

  • Виконання соціальних ініціатив Президента України; розширення торгівлі з ЄС;
  • Реалізація програми «Доступне житло»;
  • Досягнення Уряду – переоснащення медичних підприємств,  зростання пенсійного забезпечення населення та заробітної плати; цінова політика уряду; досягнення влади в сфері економіки та аграрному секторі; програма на зниження безробіття;
  • Зустрічі В. Януковича з представниками інших держав, підписання домовленостей та розвиток конструктивних відносин;

IV. Діяльність опозиції та інших політичних партій, яка передбачає:

  • Виступи на партійних з’їздах;
  • Діяльність волинської опозиції в контексті «мовного питання»;
  • Приїзд лідерів політичних партій на Волинь для зустрічі з виборцями;

Спікери

Найактивнішими спікерами буди В. Янукович, М. Азаров, Б. Клімчук (голова Волинської ОДА) та І. Палиця (народний депутат, кандидат в народні депутати по ВО № 22).

Синхрони

Найбільше прямої мови серед суб’єктів моніторингу належить Борисові Клімчуку, Миколі Азарову, Ігорю Палиці та, частково, Віктору Януковичу. В цілому, в ефірі прямій мові відведено 15839 сек., що втричі менше від загальної кількості ефірного часу – 46795 сек.

Опис маніпуляцій та медіа ефектів

Впродовж звітного періоду спостерігається необ’єктивність у висвітленні діяльності політичних партій та діяльності влади у регіоні. Досить відчутна тенденція до позитивного висвітлення діяльності місцевої влади, уряду та Президента України на «Волинському телебаченні». При цьому, інформація впродовж тривалого часу має виключно позитивну, рідко – нейтральну тональність. Жодної негативної згадки за час спостереження не було. При цьому, ця інформація повторюється кілька разів.

На ТРК «Аверс», навпаки, інформація більше стосується І.Палиці, хоча є згадки і про голову Волинськї ОДА, нерідко, негативного змісту. Зокрема, в одному сюжеті йшлося про вимогу голови Волинської ОДА Б.Клімчука 1 мільйона доларів на вибори для ПР від Ігоря Палиці (кандидата по мажоритарному ВО № 22). Зважаючи на те, що це відбулося в той день, коли стало відомо про подання Клімчуком документів у ЦВК для реєстрації кандидатом в депутати ВРУ (по цьому ж виборчому округу), можна стверджувати, що даний сюжет був замовним та спрямованим проти Клімчука Б. Адже після того  як він зняв свою кандидатуру з реєстрації кандидатом в депутати ВР України, негативної інформації більше не було.

Подібна ситуація також ще з одним кандидатом у народні депутати по ВО № 22 – Оленою Голєвою, проти якої впродовж останнього часу зʼявилося багато негативної інформації з метою дискредитації її в очах виборців.

Зокрема, на телеканалі «Аверс» був негативний сюжет про кандидата по ВО № 22 Олену Голєву, у якому йшлося  про те, що вона підписала договір про продаж частки в статутному фонді ТОВ «Завод будівельних конструкцій».  Сума угоди ‒ $ 1 550 000. З метою ухилення від сплати податків в основному договорі зафіксована сума 14 тисяч гривень, а вся сума оформлена як неофіційний «додаток до договору», підписаний покупцем і продавцем. В наступних сюжетах йшлося про про скандал, що розгорівся навколо продажу гуртожитка на Сагайдачного, який активно обговорювався на телеканалі та у інших ЗМІ. При цьому, автори вкінці роблять негативний підсумок, зауважуючи, що Голєва думає насамперед про власні інтереси, ніж про інтереси своїх виборців. Наступного тижня мова йшла про інсценування нею нападу на власний офіс, а також про її намагання тиснути на журналістів. При цьому, якщо мова йде про інших кандидатів, зокрема, Ігоря Палицю, яким надається час для їхнього коментаря – прямої мови Голєвої не було. Тобто таким чином їй не дається можливості висловити власну позицію, що не сприяє об’єктивному висвітленню ситуації. Це схоже на сплановану «інформаційну атаку» про кандидата Голєвої.

Зважаючи на те, що даний сюжет був показаний на телеканалі 1+1, а також були проведені певні акції проти Голєвої О. у Луцьку, це все дуже нагадує ситуацію, яка була з Борисом Клімчуком, коли він зареєструвався кандидатом в народні депутати по цьому ж округу. Після кількох сюжетів на телеканалах та проплачених акцій протесту Клімчук зняв свою кандидатуру. Очевидно, на це ж спрямовані і дії проти Олени Голєвої,  яка є конкурентом Ігоря Палиці, який і організував дані акції.

Такими сумнівними технологіями телеканал намагається утримати свого глядача. В свою чергу, у глядачів створюється негативне уявлення про кандидатів по ВО № 22 – Голєву О.  – одного з головних конкурентів Ігоря Палиці, інформація про якого подається виключно позитивно.

При цьому активно використовується метод негативної підводки матеріалу, постановка риторичних питань та повтору інформації.

 

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ

 

Варто зауважити, що телебачення у порівнянні з пресою та Інтернет виданнями є найбільш тенденційним та заангажованим у висвітленні політичних партій та кандидатів в народні депутати. Якщо «Волинське телебачення» можна впевнено назвати провладним, оскільки воно займається висвітленням в переважній більшості влади, як місцевої, так і центральної, не надаючи ефірного часу опозиції, то «Аверс» можна вважати підконтрольним одному з кандидатів у депутати (а саме – Ігорю Палиці). Адже саме його діяльність висвітлювалася виключно позитивно та найактивніше,  а його конкурентів – виключно негативно.

 

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Із 30-го липня до 28 жовтня 2 волинські телеканали поділялися на:

  • явно провладний та некритичний, де домінує ПР та місцева влада («Волинське телебачення»);
  • більш-менш збалансований, проте перевага надається у висвітленні діяльності одного з кандидатів по ВО № 22 («Аверс»).

 

 

 

Частка виборчого контенту н аволинському телебаченні  була в середньому на рівні 42 %.

Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів.

Її відносний показний представлення сягнув 47 %; кандидатів – мажоритарників – 16,8 %; місцевої влади – 12,1 %; Уряду – 10,4; «Батьківщини» – 3 %. При цьому, варто зауважити, що за абсолютними показниками по тональностях: Партія регіонів майже в 20 перевищувала кількість контенту позитивної тональності «Батьківщини», та у 18 – нейтральної. Інформації, що була подана у негативній тональності, майже однаково.

За обсягами синхроніів, наданих телеканалом на першому місці були Борис Клімчук та Микола Азаров.

Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність влади більш ніж в 4 разиперевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих; нейтральна – втричі,  а негативна була приблизно на однаковому рівні.