укр eng

Підсумковий звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 30 липня - 28 жовтня 2012 року


З 30.07.2012 по 28.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом станом на початок виборчої кампанії: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

У період виборчої кампанії до інформації про партію влади, за європейськими стандартами, зараховувалася будь-яка інформація, озвучена представниками партії, в тому числі урядовцями,  главою держави та представниками місцевої влади. За такою методологією проводився моніторинг з 30 липня по 23 вересня. Оскільки ні прем’єр-міністр, який був першим номером у списку провладної партії, ні члени уряду, що брали участь у виборах, не пішли у відпустку на період кампанії і активно вели агітацію,  з 24 вересня по 28 жовтня – були виокремлені ще три суб’єкти моніторингу: уряд, президент та місцева влада. Це дозволило розділити інформацію власне про діяльність влади та приховану  агітацію чиновників за Партію регіонів. 

 

ТЕМИ

Найбільш резонансними політичними подіями, що визначали інформаційну площину телеканалів протягом трьох місяців передвиборчої  кампанії з 30 липня  по  28 жовтня 2012 року були:

  • підписання президентом мовного закону, авторами  якого були  "регіонали" Сергій Ківалов та Вадим Колесніченко. Визнання російської як регіональної мови у областях на сході та півдні країни, що супроводжувалися пікетами, сутичками з міліцією та суперечками у сесійних залах.
  • Блок новин, пов’язаний із Юлією Тимошенко: слухання у газовій справі; рішення Вищого спеціалізований  суду, який  залишив у силі вирок  - сім років позбавлення волі; справа "Юлія Тимошенко проти держави Україна"  у Європейському суді; розгляд справи ЄЕСУ в Харкові; лікування ув’язненої лідерки в Харківській лікарні тощо; відмова у реєстрації ув’язненим опозиційним лідерам Юлії Тимошенко та Юрієві Луценку.
  • Прийняття в першому читанні закону про наклеп і його скасування після низки акцій протесту журналістів та правозахисників. 
  • Домовленості Об’єднаної опозиції "Батьківщина" з партіями "Удар" та "Свобода" щодо спільних дій під час виборів. Об’єднана опозиція  та "Свобода" підписали угоду про коаліцію в майбутньому парламенті. "Удар" Кличка не приєднався.

 

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

Виборча кампанія на телебаченні  мала такі основні тенденції: 

Жоден канал не подавав інформацію  про партії збалансовано – практично у всіх новинних телепрограмах лідирувала партія влади.

У  інформаційних програмах телеканалів розмита межа між повідомленнями, в яких висвітлюється діяльність влади та тими, де чиновники ведуть приховану агітацію за партію влади. Партія регіонів вела кампанію переважно через діяльність уряду та президента:  вони обіцяли державну підтримку різним галузям промисловості, збільшення зарплат та пенсій, створення нових робочих місць, відкриття нових підприємств, шкіл, стадіонів, доріг, лікарень тощо.

Більшість інформприводів про Об’єднану опозицію – стосувалися ув’язнених лідерів Юлії Тимошенко та Юрія Луценка.

Про діяльність партій були матеріали з ознаками замовних – короткі, позитивні, поверхові. Такі сюжети стилістично відрізняються від більшості матеріалів програм, у них звучить позитивна оцінка діяльності партії, або одна із її програмних тез, сюжет обов’язково містить пряму мову представника партії. Такі повідомлення, як правило, подавалися в один день на кількох каналах.   Більшою мірою це стосується КПУ та "України-Вперед!", меншою мірою – "Удару".

"Джинси" про "Свободу" на телебаченні не було, тому в перші два місяці кампанії позиція цієї партії була представлена надзвичайно пасивно. І якщо порівнювати дані моніторингу з результатами парламентських виборів за партійними списками, то очевидно, що затребуваність суспільства в інформації зокрема  про партію "Свобода" була більшою, ніж це пропонували телеканали.

Недостатнє інформування глядачів про програми політичних сил. Із власної ініціативи телеканали рідко розповідають, що пропонують партії. Більшість програмних засад  звучали у сюжетах з ознаками замовних. Якби на телебаченні  не було "джинси", то глядач-виборець отримував би  цієї інформації надзвичайно мало. Наявність замовних матеріалів певною мірою зіграла позитивну роль у виборчому процесі –  у таких сюжетах були озвучені програми партій, хоч у замовних сюжетах не може бути повноцінної й об’єктивної інформації про програмні засади. А також завдяки замовним сюжетам у ефір просочувалася критика влади, якої уникало більшість телеканалів.

Ще однією тенденцією цієї кампанії  було використання  "джинси", яка суперечить певному спрямуванню редакційної політики. Наприклад, канал, що уникає негативу  про  владу, раптом починав дуже жорстко критикувати її представників. Але зазвичай ця критика стосувалася одного кандидата в депутати, що може свідчити про політичні інтереси власників каналу в певному окрузі.   

Телебачення не давало об’єктивних оцінок – наскільки програми політсил реалістичні, у який спосіб політики досягатимуть запропонованих цілей. Телебачення в цілому не ставило перед політиками цих питань. 

На телебачення було обмаль дискусій та обговорень програм партій.

Із середини вересня – на більшості каналів змінилися тенденції: телепрограми стали виваженішими, уникали оціночних суджень та явних маніпуляцій.

 

Із 30  липня до 23 вересня 2012 телеканали можна характеризувати так:

Перший національний - явно провладний та некритичний.

ICTV, ТРК "Україна", Інтер - явно провладні, однак частково критичні.

СТБ  - контенту про партію влади більше, однак зі схильністю до неполітичних новин.

5-канал, 1+1 -  контенту про партію влади більше, однак виразних симпатій не виявлено, а критики влади також багато.

Новий  канал – найзбалансованіший.

ТВі - найкритичніший.

Із 24 вересня по 21 жовтня ці ж телеканали поділилися на такі групи:

Перший національний, ТРК "Україна" - майже некритичні, домінує Партія регіонів;

ТВі, 5-канал, Новий канал - переважно критичні до партії влади.

Інтер, ICTV, 1+1 - відносно збалансовані за нейтральною тональністю щодо Партії регіонів та Об’єднаної опозиції.

 

АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

Найактивніше з 30 липня по 28 жовтня 2012 року на телебаченні представлена  Партія регіонів – 53,6% від загальної кількості передвиборчої та політичної інформації. На другому місці  Об’єднана опозиція "Батьківщина" – 21%. На третє місце вийшов "Удар" – із 5,1%. Решті партій телебачення приділило менше інформації: КПУ – 3,5%, "Україна-Вперед!" - 3,2%, "Свободі" – 2,7%.

Найбільше  інформації про Партію регіонів, у всіх трьох тональностях.  Позитиву про партію влади у 5 разів більше за весь позитив разом узятий щодо інших досліджуваних партій. Найбільше позитиву про партію влади подавав Перший національний – на цей канал припадає 34% від усього позитиву про партію на телебаченні.

Негативної інформації про ПР також найбільше -  у 2,5 разу більше за негатив про усі інші політичні сили. Найбільше негативно забарвлених повідомлень про Партію регіонів подав  канал TVI – 48% від усього негативу про цю партію.

За даними з 24 вересня по 28 жовтня, третина інформації про Партію регіонів – 33% - про діяльність уряду, в якій є агітаційна складова. 36% - суто партійна діяльність "регіоналів". У 17%  - за партію приховано агітував президент, а 14% - представники місцевої влади: мери, губернатори.  

 

МЕДІА-ЕФЕКТИ

Основні медіа-ефекти пов’язані з адмінресурсом – використання політиками службового становища для створення позитивного іміджу партії. Серед найпоширеніших маніпуляцій також  - повтор інформації, плекання симпатій та антипатій, створення позитивного або негативного контексту за допомогою послідовності сюжетів, оціночні судження, іронія.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ

(подано в порядку спадання)

Канал TVi                                           42%

Перший національний                  36%

5 канал                                              33%

Новий канал                                    27%

ТРК "Україна"                                  26%

Канал ICTV                                       21%

Інтер                                                   19%

СТБ                                                     12%

1+1                                                      10%

 

СПІКЕРИ

Головним спікером Партії регіонів був прем’єр Микола Азаров – він найчастіше з’являвся на телеканалах. А також президент Віктор Янукович. Часто канали подавали пряму мову посадовців-"регіоналів": віце-прем’єрів Сергія Тігіпка, Валерія Хорошковського, Бориса Колеснікова. Рідше, ситуативно, міністра освіти Дмитра Табачника, міністра енергетики  Юрія Бойка, заступника глави Адміністрації президента Ірини Акімової. Події у Верховній Раді зазвичай коментує лідер фракції Олександр Єфремов. Про законопроекти часто говорить юрист, "регіонал" Владислав Забарський. Із депутатів -"регіоналів" позицію партії представляють Михайло  Чечетов, Володимир Олійник. В останній тижні кампанії - Василь Грицак, Василь Горбаль, Василь Кисельов, Олександр Фельдман, Олена Бондаренко,  Антон Яценко, Григорій Калетнік, Юрій Мірошниченко.

Від Об’єднаної опозицій найчастіше виступають Сергій Власенко, Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов. Події, пов’язані із Юрієм Луценком коментує його дружина, яка балотується за списком Об’єднаної опозиції - Ірина Луценко. Події у Верховній Раді коментує голова фракції БЮТ-"Батьківщина" Андрій Кожем’якін. Також на телебаченні з’являлися Андрій Пишний, Сергій Сас, Сергій Терьохін, Юрій Одарченко,  Андрій Парубій, Сергій Пашинський, Микола Томенко, Олеся Оробець, Володимир Бондаренко, Анатолій Гриценко.

Комуністів представляє лідер партії Петро Симоненко, а також Спиридон  Кілінкаров, Олександр  Голуб, Валерій Бевз, Євген Царьков, Сергій Гордієнко, Олександр Присяжнюк.

 "Свободу" – Олег Тягнибок. А також Ігор Мірошниченко, Богдан Бенюк, Андрій Мохник, Андрій Іллєнко, Юрій Михальчишин, Ірина Фаріон.

Від "України-Вперед" найчастіше з’являлася на телебаченні лідер партії  Наталія Королевська, рідше – однопартійці  Андрій Шевченко та Ілля Ємець, юрист партії Олександра Павленко.

"Удар" – найчастіше Віталій Кличко. Рідше - Валентин Наливайченко, Віктор Пинзеник, Володимир Курінний, Ростислав Павленко.

 

ПРЯМА МОВА ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ

Протягом 30 липня – 28 жовтня 2012 року канали подали пряму мову усіх політичних сил. На усіх каналах найактивніше виступали  представники Партії регіонів. Найбільше їх подали Перший національний та ТРК "Україна". На Першому національному прямої мова "регіоналів"  утричі більше за синхрони усіх інших політиків разом. Найпасивніше Партія регіонів представлена на  5 каналі.

Активно і з найменшим дисбалансом по партіях надавали слово політикам канали Інтер та ICTV.

Найбільший дисбаланс на Першому національному  - 6 тисяч секунд (100 хв) представників Партії регіонів і 93 секунди- представникам "Свободи".  А представникам КПУ та "України-Вперед!" надано слово частіше, ніж Об’єднаної опозиції.

Об’єднана опозиція найактивніше представлена  на каналах TVi та  ICTV.

Найнижчі показники прямої мови - по 34 секунди за три місяці -  у КПУ на 5 каналі та у "Свободи" на СТБ.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ

Новий канал, програма Репортер. У цілому прихильний до влади, подає багато сюжетів із прихованою агітацією чиновників в інтересах Партії регіонів. Негатив про партію влади пов’язаний із 24 округом у Дніпропетровську.

Випуск триває 15-18 хв. Політична й виборча інформація займає майже третину повідомлень – 27%. Програма Репортер подає збалансовано політичні, "лайфові", світові та розважальні новини. Використовує різні жанри: короткі офіційні повідомлення і репортажі. Не схильний до негативу. Не має журналістських розслідувань.

Найактивніше представлені дві політичні сили – Партія регіонів – 51,1% та Об’єднана опозиція "Батьківщина" 19%. Друга група за активністю представлення КПУ (5,6%) та "Удар" (4,6%). Найпасивніше "Україна-Вперед!" (2,1%) та "Свобода" (1,9%). 

Про КПУ , "Україну-Вперед!" та "Удар" більшість сюжетів мали ознаки замовних. Але саме в них подана значна кількість програмних тез  політичних сил.

У перші два місяці кампанії канал подавав інформацію  без явних симпатій.  Було чимало сюжетів, де позитивно характеризувалася влада, зокрема урядовці. Але у журналістських сюжетах  траплялося і критика влади.

Тенденції  третього місяця на Новому каналі значною мірою відрізнялися від двох перших. Позитивних сюжетів про уряд та президента стало ще більше – по два на випуск. З іншого боку – про Партія регіонів було подано найбільше негативних повідомлень. Критики стало більше, ніж нейтральної та позитивної інформації. Це пов’язано із серією сюжетів про мажоритарний округ №24 у Дніпропетровську. Канал надавав масштабну інформаційну підтримку кандидату-мажоритарнику Якову Безбаху, а його опонентом був місцевий "регіонал" Анатолій Крупський. Тобто критика каналу була спрямована не на Партію регіонів, а на одного її представника. У цій темі Новий канал використав медіа-ефект "повтор інформації". В усіх сюжетах на цю тему звучало слово "скандал". Після такого масиву інформації  будь-яка згадка про 24-й виборчий округ глядачем сприймається як негатив про опонента Безбаха.

Хоч ці сюжети мають ознаки замовних (такі ж повідомлення були на каналах СТБ та ICTV -  каналах, що входять у медіа-групу Віктора Пінчука), але вони змінили ситуацію на телебаченні. До того про Партію регіонів критичної інформації було значно менше, зокрема і на цих каналах.

Таким чином 73% негативної інформації про Партію регіонів – це негатив про місцевих "регіоналів", по суті – про одну людину у Дніпропетровську. А 63% позитиву про партію влади – це позитив про уряд, ще 33% - про президента, за даними останнього місяця моніторингу – з 24 по 28 жовтня.

 

1+1, програми ТСН та ТСН-тиждень. Не мав виразних симпатій  до одної партії. Неполітичних новин на каналі набагато більше, ніж політичних – 10:1. Подавав багато оперативних репортажів з місця подій. Як і більшість каналів, подавали позитивну інформацію про уряд  та президента у виборчому контексті, особливо активно в останні передвиборчі тижні.

Випуск триває 45 хв. Політична інформація займає до 10%. Політика – не є пріоритетом каналу, більшість випусків починаються із надзвичайних подій.

Позитив про владу звучав у сюжетах про діяльність урядовців.  Така інформація була  часто, але не мала визначального характеру у межах випуску, бо позаполітичних повідомлень у ньому було значно більше.

Негатив про владу переважно стосувався рішень та ініціатив влади, в тому числі й представників Партії регіонів. Канал часто досліджує, як ці рішення впливають на життя українців.  89% негативної інформації про Партію регіонів – це критика представників партії, але не урядовців.

Активно критикували  мовний закон та закон про наклеп. ТСН дає  багато "лайфових" сюжетів із регіонів, в яких звучить критика місцевої влади. Це зазвичай інформація про соціальні проблеми, з якими чиновники не справляються. Але ТСН  уникав різких оцінок щодо президента та прем’єр-міністра.

В останній тиждень 22-28 жовтня на каналі побільшало зловживань і дисбалансу. Більшість телеканалів, лояльних до влади, подавали сюжети про участь чиновників у відкритті інфраструктурних об’єктів – вокзалів, медичних центрів тощо.  1+1 для такої прихованої агітації використовує ще дрібніші інформприводи:

  • Прем’єр Микола Азаров оглянув будівництво нового комплексу лікарні Охматдит (ТСН, 22.10.12)
  • Микола Азаров оглянув  будівництво торгово-розважального комплексу в Києві  (ТСН, 23.10.12).

Задля  прихованої агітації партії влади 1+1 вдався до порушень закону: у переддень виборів, коли заборонена будь-яка агітація, у випуску ТСН 27.10.12 подано сюжет про відкриття у Павлограді на Дніпропетровщині нового мосту за участі губернатора Дніпропетровщини "регіонала" Олександра Вілкула.

54% позитивної інформації про партію влади – це діяльність уряду, а ще 36% - президента.

Не часто, але у ТСН траплялися сюжети з використанням чорного піару. Зокрема, про губернатора-"регіонала" Бориса Клімчука, який балотувався по мажоритарці. Протягом трьох тижнів про нього було чотири сюжети негативного характеру. Аж поки він зняв свою кандидатуру з виборів. Протягом кампанії канал подавав позитивні, іміджеві сюжети про кандидата-самовисуванця у Івано-Франківську, директора "Буковелю" Олександра Шевченка. У останній тиждень канал повернувся і до теми "свободівців"-хабарників у  Івано-Франківську. Подали відеролик із YouTube, на якому чоловік, схожий на депутата Івано-Франківської міськради від ВО "Свобода" Володимира Колковського, отримує $10 тис від невідомого за вирішення земельного питання. Сюжет має ознаки замовного. Відео з’явилося 17 жовтня і наступного дня 18.10.12 у ТСН подавався про це сюжет. Очевидного інформприводу повернутися до теми – програма не вказує. Нових, значимих подробиць справи теж не надає  

Підсумковий випуск ТСН-тиждень за стилем подачі відрізняється від щоденних випусків. Більше критикують владу, ніж у щоденних новинах. Програма подає більше політичної інформації і практично не розповідає про надзвичайні події.  Аналізує явища в політиці, зокрема і під час  виборчої кампанії: для чого створюються  і як використовуються партії-карлики, скільки заробляють пересічні громадяни на виборах, огляд програм політичних партій - це одна з небагатьох спроб на телебаченні, де журналісти цільово звернулися до цієї теми.

У ТСН активно була представлена і діяльність уряду (без передвиборчого контексту). У першу чергу це пов’язано із темою пошуків "караванівського стрілка" Ярослава Мазурка, який 26 вересня застрелив трьох охоронців у торгово-розважальному центрі в Києві. У кожній програмі  до цієї теми журналісти поверталися 2-3 рази протягом випуску – і майже щодня подавали коментарі міністра МВС Віталія Захарченка. Також ТСН часто готував сюжети, в яких посилався на постанови уряду, оцінює їх, подає думки експертів.

 

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Подає інформацію, якої уникають більшість колег. Не плекає симпатій до жодної політичної сили. На TVi не простежувалися сюжети з ознаками замовних. В останній місяць кампанії став уникати оціночних суджень, інформацію подавав більш виважено.

Щоденний випуск триває 25 хв, підсумковий – 55 хв. Політична складова на каналі найбільша - 42% від загальної кількості повідомлень. Позитивної інформації про політичні сили  подавали обмаль. Інформаційну картину дня передає досить повно. "Лайфових" сюжетів – репортажів із глибинки, матеріалів про життєві перипетії українців – практично немає. В останній тиждень перед виборами подав п’ять сюжетів про передвиборчі порушення, махінації на дільницях, фальшиві  заяви про голосування вдома з несправжніми медичними довідками. Канал найкритичніший серед аналізованих, відверто опозиційний. Жорстко критикує владу – усіх рівнів. Майже половина з усього негативу, що був на телебаченні про Партію регіонів - подавав TVi.

Найактивніше представлена Партія регіонів – 52,2%. Об’єднана опозиція "Батьківщина" 27,1%. "Удар" – 4,7%, "Свобода" – 3,8%. Найпасивніше КПУ – 1,9% та "Україна-Вперед!" – 1,3%.

На початку кампанії канал зловживав оціночними судженнями з негативною оцінкою влади, обігрував ці негативні сторони, акцентував на них: "Якщо ви відчуваєте обіцяне урядом покращення, то щастя буде недовгим. Курс долара буде відносно стабільним хіба що до парламентських виборів... Чи то стабільність,чи то покращення, та довго не триватиме" На відео під час цих слів - передвиборчий ролик Партії регіонів  (Підсумки з Вахтангом Кіпіані, 9.09.12).  "Папєрєднікі все стерплять" - в цьому читається іронія над вимовою прем’єра Миколи Азарова (Сьогодні, 17.08.12). Інформацію про підписання мовного закону президентом ведучий завершив словами: "Робочу групу очолив прем’єр Микола Азаров, якому українська не підкорюється 2 роки" (Сьогодні, 8.08.12).

Уряд  і президента канал прямо асоціює з Партією регіонів. У 34% негативу про партію – критикують уряд, у 44% - критикують власне партію.

TVi часто подає критичну інформацію про ПР, якої уникають більшість телеканалів. Інформацію про події подає чи не найбільш реалістично, правдиво. Наприклад, про незаконні методи агітації чиновником-"регіоналом": заступник губернатора Хмельницької області Вадим Гавришко закликав на виборах підтримати Партію регіонів. При цьому аргументував: "Вам що, жалко!?" (Сьогодні, 4.10.12). А 23.10.12 програма Сьогодні подала три сюжети – як до приїзду президента та урядовців готуються в регіонах: миють асфальт з милом, терміново заміняють дорожнє полотно.

В останній місяць інформація каналу стала більш виваженою. З’явилися повідомлення про діяльність уряду, зави прем’єр-міністра, котрі до того TVi більшою мірою ігнорував.

Канал багато розповідав про тиск влади на канал. Зокрема у серії сюжетів "Хто замовив TVi?". У цих дослідженнях висновок так чи інакше зводився до того, що це може бути вигідно президенту Віктору Януковичу. Але це не є критикою Партії регіонів. Канал повідомляв про корупцію у владі - так звану "родину президента", людей наближених до Януковича. 

Тижневик TVI  Підсумки з Вахтангом Кіпіані  - одна з найбільших за тривалістю. Вона,  як і щоденні випуски,  багато часу приділяла політичним темам. У кожну підсумкову програму запрошували гостей студії.   У випуску зазвичай є  інформація про усі політичні сили. Підсумковий випуск складається із кількох блоків-тем. Зокрема щотижнева рубрика "Владометр" – в якій в іронічному стилі аналізують обіцянки політиків - порівнювали виборчі програми в галузі освіти, культури.

 

ТРК "Україна", програми Події та Події тижня. Прихильний до Партії регіонів та влади в цілому. Переважна більшість матеріалів стосувалася діяльності чиновників вищого рангу – президента та урядовців. Сюжети мали позитивне забарвлення, тому у позитиві про провладну силу було удвічі більше, ніж про опозицію.

Тривалість щоденного випуску новин - 20-25 хв, підсумкової програми – 25-30 хв. Частка виборчого контенту протягом аналізованого періоду становила 26%. Інформаційні випуски, як правило, розпочиналися з надзвичайних новин, а політичні блоки, попри прихильність каналу до провладної партії - з найрезонансніших тем дня.

Упродовж трьох місяців канал інформував про усі політичні сили. Інформація подавалася переважно об’єктивно, з представленням різних точок зору, але незбалансовано. На Партію регіонів припало 51,3% усієї політичної інформації. Друга за кількістю представлень – Об’єднана опозиція "Батьківщина" -  22,9%. Про решту учасників виборчих перегонів йшлося значно менше: партії "Удар" - 4,7%, "Свобода" - 3,5%, КПУ – 2,9%, "Україна-Вперед!" - 6%. Сюжети про останніх, як правило, мали замовний характер. 

Найбільше матеріалів подано про Партію регіонів – удвічі більше, ніж про Об’єднану опозицію. Переважно у нейтральній та позитивній тональності. Більшість сюжетів - про діяльність уряду та президента. Особливий акцент зроблено на соціальних ініціативах: підняття заробітної плати, належне пенсійне забезпечення, підтримка ветеранів, доступне житло, нові робочі місця, здешевлення ліків. Багато повідомлень стосувалися і планів влади щодо енергетичної незалежності держави та розвитку промисловості. Як ці плани упроваджуватимуться в життя, канал не досліджував. Більшість таких сюжетів подавалися розлого, із синхронами представників влади. Їхньої прямої мови було у чотири рази більше за представників Об’єднаної опозиції.

Іноді в ефірі з’являлися і критичні повідомлення. Зазвичай негатив про владу – це критика діяльності міністерств. Але до таких тем канал досить часто повертався, аби наголосити, як уряд та президент вирішують проблеми. Прямої критики партії чи чиновників найвищого рангу – практично не було. Левова частка негативу про Партію регіонів – стосувалися теми мовного закону та закону про наклеп.

Щодо Об’єднаної опозиції, то переважна більшість новин стосувалася Юлії Тимошенко та Юрія Луценка. На цьому, фактично, базувалася вся передвиборча кампанія опозицію. Програмні засади "Батьківщини" в ефірі практично не звучали. Іноді на каналі простежувалася прихована антипатія. При кожній нагоді канал нагадував, що лідери опозиції - Юлія Тимошенко та Юрій Луценко - перебувають у в’язниці.  А деякі сюжети, особливо в тих, де паралельно йшлося про двох лідерів виборчої кампанії – Партію регіонів та Об’єднану опозицію, –  були не на користь останньої. У них відчувалися сарказм та іронія.

Решта політичних сил були представлені побіжно. Лише протягом останнього місяця, з пожвавленням виборчої кампанії, на каналі значно побільшало інформації й про партії "Удар" та "Свобода", які раніше згадувалися виключно в результатах соцопитувань. Але на каналі побільшало й сюжетів скандального характеру. Наприклад, перша розгорнута інформація про "Свободу" стосувалася скандалу у Івано-Франківську, де членів партії спіймали на хабарі. Ця інформація  прозвучала і на Інтері та Першому національному.

 Сюжети про партію "Україна-Вперед!" та КПУ, як правило, мали ознаки замовних. Вони відрізняли від інших тривалість - не більше 1 хв, позитивним змістом, коментарями представників політсил, які обов’язково озвучували програмні засаді.

Підсумкові програми Події тижня суттєво відрізнялися за стилем від щоденних випусків. У них не простежувалося ні симпатій, ні антипатій. Критикували всі політичні сили. Проте часто в ефірі вдавалися до маніпуляцій: у висловлюваннях ведучого і журналістів простежувалися оціночні судження, а іронічний стиль подачі підсилював негативне забарвлення повідомлень. Сюжети політичного блоку зазвичай підверстувалися легкою музикою, часто штучно прискорювали відеофрагменти, що створювало у глядача негативне враження. Тому серед усієї негативної інформації велика частка критики припадала саме на підсумкові програми.

 

Телеканал Інтер, програми Подробиці та Подробиці тижня. Протягом усього аналізованого періоду редакційна політика каналу суттєво змінювалася. Перші два місяці Інтер був відверто прихильний до Партії регіонів та влади в цілому. Останнього місяця, а особливо в останній виборчий тиждень, відвертих симпатій на каналі не простежувалося. Відтак і кількісні показники представлень Партії регіонів та Об’єднаної опозиції "Батьківщина" майже зрівнялися. Політична інформація стала подаватися під різними кутами зору. Сюжети стали підкріплюватися думками експертів, політологів та критичними висловлюваннями пересічних громадян.

 У 30-хвилинному випуску новин подавали повноцінні політичні, міжнародні та соціальні теми. Частка виборчого контенту  становила 19%. Найбільше йшлося про Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина". Проте перевага була на боці провладної сили - 44,7%. Об’єднаній опозиції "Батьківщина"  приділено  24,8% інформації, "Удару" - 6,6%, КПУ – 5,7% "Україні-Вперед!" – 3,8%  та "Свободі" - 2,3%. Переважала Партія регіонів і за показниками у позитивній  тональності. Позитивної інформації про партію влади було у 12 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію.

З 24 вересня, після підписання меморандуму про рівний доступ усіх політичних сил до ефіру, на каналі значно побільшало повідомлень про Об’єднану опозицію "Батьківщина", партії "Удар" та "Свобода". Останні в новинах протягом двох місяців згадувалися лише в межах соцопитувань.

Тенденції перший двох місяців. Тенденції Інтера перші два місяці були схожими з ТРК "Україна". Інтер був прихильним до Партії регіонів, активно висвітлював її діяльність. Лише позитиву про партію влади було майже у 19 разів більше, ніж про опозицію. А негативу, навпаки - про опозицію у 1,5 разу більше.

Передвиборчу агітацію провладна сила на каналі вела через діяльність чиновників вищого ранку – президента та урядовці, які озвучували програмні засади Партії регіонів. За рахунок чого будуть реалізовуватися основні меседжі передвиборчої програми влади, зокрема підняття соціального рівня життя українців, – канал не подавав.

Сюжети про партію влади обов’язково містили пряму мову, а про решту партій інформація подавалася коротко та переважно переказувалася ведучими. Прямої мови представників Партії регіонів було майже у 3 рази більше, ніж представників опозиції.

Канал не приховував інформації. Подавав і критику про владу. Проте у негативних сюжетах намагався уникати прямої згадки партії. Якщо позитивна діяльність уряду має чіткі уособлення – конкретні обличчя урядовців, то критика, як правило без особистісна – спрямована на уряд загалом. Більшість таких сюжетів стосувалася мітингів під Кабміном та Адміністрацією президента аграріїв, чорнобильців, науковців, правозахисників. Така критика виглядала мізерною серед масиву позитивної інформації.

Інформація про Об’єднану опозицію "Батьківщина" - це повідомлення про Юлію Тимошенко та Юрія Луценка. Решта матеріалів - скандали, за участі опозиціонерів: Ігор Лесів поранив ножем невідомого (Подробиці, 22.08.2012); в компаніях "бютівця" Арсена Авакова провели обшук (Подробиці, 28.08.2012); "Бютівець" Руслан Богдан у парламенті вдарив нардепа Григорія Омельченка (Подробиці, 18.09.2012); презентація книги німецького публіциста Франка Шуманна про Юлію Тимошенко. Назва книги – "Фиглярка. Дело Тимошенко". (Слово "фігляр" означає блазень, кривляка, позер - особа, позбавлена власної гідності, яка прагне різними витівками заслужити чию-небудь прихильність) (Подробиці, 12.10.12). Інформації для виборців, яка стосувалася програм опозиційної партії, канал майже не подавав.

Мали місце і сюжети з ознаками замовних. Це матеріали про партію "Україна-Вперед!" та КПУ. Як правило, такі сюжети подавалися у кінці випуску, вони були переважно позитивні. І їх кількість за тиждень була від трьох.

Тенденції за останні п’ять тижнів. З 24 вересня редакційна політика каналу поступово змінювалася у бік об’єктивності. Прихильність каналу до однієї з політичних сил зменшувалась з кожним тижнем. А в останній тиждень узагалі зникла. Усі політичні сили стали більше з’являтися в ефірі. Кількісні показники представлень Партії регіонів та Об’єднаної опозиції "Батьківщина" майже зрівнялися. Політична інформація стала подаватися під різними кутами зору. Меседжі передвиборчих програм, виголошені представниками влади, стали підкріплюватися думками експертів та політологів, а також з’явилися критичні коментарі громадян. Цього раніше на каналі не було.

З 22 жовтня Інтер подав цикл сюжетів, у яких показували проблеми у системі освіти, охорони здоров’я, житлово-комунального господарства, проблеми пов’язані з корупцією, низькою заробітною платою працівників державної сфери. Сюжети були побудовані на людських історіях. Подані й думки лідерів політичних сил, які за соціологічними опитуваннями долають 5% бар’єр. Такі сюжети були не на користь влади, а відтак і Партії регіонів.

Більшість негативної інформації про Партію регіонів стосувалося суто партійної діяльності. Основним приводом для критики став закон про мову "регіоналів" Сергія Ківалова та Вадима Колесніченка, закон про наклеп "регіонала" Віталія Журавського, який викликав обурення у медійному середовищі. А також інциденту 22 жовтня у Броварах, де на журналістів напали місцеві чиновники-"регіонали", силою не пускали журналістів на зустріч із прем’єр-міністром Миколою Азаровим.

Протягом останнього місяця на каналі побільшало повідомлень і про решту учасників виборчих перегонів. Вперше з початку виборчої кампанії  25 вересня подано сюжет про опозицію, що стосувався суто партійної діяльності. Йшлося про поїздку Арсенія Яценюка у Львів, де він заявив про підготовку програми розвитку села, якою передбачено: доступні кредити на житло та сільгосптехніки для молоді, продовження мораторію на продаж землі.

 

Перший національний, програма Підсумки дня та Підсумки тижня. Відверто прихильний до Партії регіонів та влади в цілому. 73,3%  від усієї політичної інформації на каналі – припадає на провладну силу. Лише позитивної інформації було удвічі більше, ніж про решту учасників виборчих перегонів разом. Більшість сюжетів позитивно характеризували владу, а також містили тези передвиборчої програми партії влади. Канал уникав негативу. Невигідна владі інформація замовчувалася. Негатив на каналі подавався лише у короткому дайджесті "Вибори – 2012" – у ньому критика влади звучала виключно з вуст політичних опонентів.

Тривалість випуску  упродовж аналізованого була різною – від 9 до 20 хв. Канал надавав перевагу подіям, які пов’язані з діяльністю влади. Інформаційні випуски розпочиналися з ініціатив Кабінету міністрів чи президента.  Тому повідомлень про партію влади – майже у 2,5 разу більше, ніж про решту учасників виборчих перегонів – це понад 4 год ефіру.

Інформація про засідання, наради, поїздки урядовців були націлені на підвищення значимості влади. Після підписання президентом мовного закону, усі канали подавали критику, а Перший національний, навпаки, детально розповідав про позитивний досвід багатомовних країн-членів Євросоюзу.

Канал уникав негативу загалом і на адресу влади зокрема. У більшості повідомлень не вигідна владі інформація замовчувалася. Наприклад, про Всесвітній газетний конгрес прихильні до влади канали - Інтер та ТРК "Україна" - подали інформацію про акцію руху "Стоп-цензура", представники якого зустріли президента плакатами про тиск влади на ЗМІ. А Перший національний - замовчав, наголосивши що "...головне в державній політиці - розбудова незалежних ЗМІ та вільного медіапростору в Україні".

Про інші політичні сили канал став активніше інформувати з 19 вересня. Навколовиборчі новин стали подаватися у короткому блоці "Вибори - 2012". Там з’явилася і критика влади, чого раніше не було. Негатив звучав тільки у цьому дайджесті, і тільки з вуст політичних опонентів. Після появи цього  блоку канал почав активно інформувати s про інших учасників виборчих перегонів. Канал чи не єдиний серед прихильних до влади, що активно озвучував програмні тези Об’єднаної опозиції: медична реформа, яка передбачає створення державної гарантованої та страхової медицини (Підсумки дня, 1.10.12); аграрну реформу, що дозволить забезпечити українців дешевою та якісною продукцією (Підсумки дня, 4.10.12). Озвучив тези виборчої програми і партії "Свобода": скасування ПДВ у житлово-комунальних розрахунках (Підсумки дня, 27.09.12); заборона приватизації земель сільськогосподарського призначення (Підсумки дня, 19.10.12).

Однак і дайджест "Вибори – 2012" також містив певний дисбаланс. Розпочинався, як правило, з повідомлень про поїздки та заяви віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка. Його позиціонували як заступника голови Партії регіонів, але в сюжетах обов’язково згадували його посаду в уряді. Подібна тенденція простежувалася і щодо Миколи Азарова, який брав відпустку на кілька днів для зустрічей з виборцями. Протягом усього аналізованого періоду канал активно інформував про благодійний фонд "регіонала" Олександра Фельдмана, за підтримки якого віруючі мали можливість побачити святиню - Плащаницю Пресвятої Богородиці. У останній передвиборчий місяць такі сюжети звучали в ефірі чи не щодня.

На каналі також іноді простежувалося використання маніпуляцій, зокрема медіа-ефекту "повтор інформації". Часто у програмі з’являлися сюжети про підписання меморандуму між Кабінетом міністрів та українськими фармацевтичними компаніями. Результат – ціни на медичні вироби суттєво знизилися і ліки стають доступнішими. Інформацію не презентував конкретний чиновник, але вона мала чіткі асоціації з прем’єром Миколою Азаровим і відповідно Партією регіонів.

 

ICTV, програма Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою. Частка виборчого контенту становила 21%. Упродовж трьох місяців вона коливалася від 18% на початку кампанії до 28% в останній передвиборчий місяць. Канал явно прихильний до провладної партії  - 55,7% від політичних новин на каналі. Інформації про  Об’єднану опозицію  було 17,7%, про партію "Удар" – 9,3%, КПУ – 3,4%, "Україна – Вперед!" – 3%, "Свобода" – 2,1%. Позитиву про ПР було у 30 разів більше порівняно з опозиційною силою, інформації у нейтральній тональності - удвічі більше, а критики - майже у 3 рази більше.

Основним медіа-ефектом цього каналу є використання адмінресурсу – діяльність президента, уряду, місцевих чиновників здебільшого подається у позитивній і нейтральній тональності, інформація починається основною позитивною тезою, навколо якої вибудовується весь сюжет. Якщо у перші два місяці такі інформприводи становили приблизно третину ефірного часу, то останній місяць став більш збалансованим – випуск новин містив лише одну новину про президента та одну-дві про уряд. Найбільше прямої мови подавали Віктора Януковича, Миколи Азарова, менше – Сергія Тігіпка. Їхні синхрони перевищують представників Об’єднаної опозиції  майже у 4 рази. На початку кампанії канал активно висвітлював позитивні зміни в регіонах України, подаючи пряму мову обласних очільників – членів ПР. Проте в останній місяць така інформація зникла з ефіру.

Нетипова для ICTV критика Партії регіонів з’явилася у другий місяць дослідження у зв’язку зі скандалом на 24 мажоритарному окрузі навколо висуванця від провладної сили, заступника міського голови Анатолія Крупського, хоча паралельно у сюжеті йшлося про підтримку самовисуванця, теж члена ПР, голови Правління "Інтерпайп НТЗ" Якова Безбаха. Завдяки використанню маніпуляційних технологій, зокрема повтору негативної інформації у сюжетах, досягається так би мовити ефект "зомбування", вкладення потрібних тез у вуха глядачів.

На другому місці за кількісними показниками – Об’єднана опозиція. На початку досліджуваного періоду ставлення каналу до цієї політичної сили було доволі критичним, використовувався негативний відеоряд, іронія. Позитиву взагалі не було. У наступні місяці зросла кількість інформації і паралельно змінилася політика каналу – матеріали подавалися у нейтральній тональності, без використання оціночних суджень, інтонаційного забарвлення. Переважна більшість інформації стосувалася ув’язнених лідерів опозиції, передвиборчі програми "Батьківщини" звучали рідко. Основний синхрон – Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов.

За останні два місяці набрала обертів та майже впритул до опозиціонерів за кількістю інформації та синхрону підійшла партія "Удар". З вересня почали з’являтися "ударівські" політичні матеріали з ознаками замовних, у яких звучали тези передвиборчої програми, а в останні тижні основною темою появи лідера "Удару" в ефірі стали домовленості між опозиційними силами про висунення єдиного кандидата на вибори.

Комуністична партія та "Україна-Вперед!" майже однаково подавали за кількістю ефірного часу, та й пряма мова лідерів партій – Петра Симоненка та Наталії Королевської – однакова. Хоча досить активні у перших двох періодах, в останньому – пішли на спад. Сюжети про ці партії були подібні, більшість – замовних, на початку сюжету – одна з основних програмних засад, на яку нанизували передвиборчі тези.

Остання за рейтингом – партія "Свобода". Неактивна перші два місяці (майже не було згадок) і наприкінці передвиборчої кампанії – розгорнуті сюжети з синхронами лідера партії Олега Тягнибока. Також доволі часто його згадували у зв’язку з підписанням домовленості між Об’єднаною опозицією та Свободою.

 

5 канал, програми  Час та Час-підсумки. Один із двох каналів (разом із TVi), що подавав більше інформації у нейтральній тональності про Об’єднану опозицію, ніж про Партію регіонів.  Активно критикує владу. Негатив підсилюється іронічними висловлюваннями.

Виборчий контент на каналі становив 33%. Про збалансованість подачі матеріалів не йдеться. Ефір новин поділили між собою дві партії – Партія Регіонів (44,2%) та Об’єднана опозиція (36,5%). Головні ж теми каналу – про опозиційних лідерів, їхні заяви, пряма мова представників партії, захисників. Прихильність каналу до цієї політичної сили була помітна неозброєним оком: першочерговість сюжетів були за Об’єднаною опозицією "Батьківщина", форма подачі матеріалів журналістами мала ознаки неприхованої симпатії. За тональністю переважала нейтральна. Пряма мова віддавалася Арсенію Яценюку, Олександру Турчинову, Сергію Власенку.

Щодо провладної партії, то навпаки, канал критикує цю політичну силу – негативу вп’ятеро більше від опозиції. Останній місяць, коли дослідження розділили ще на такі під категорії, як президент, уряд і місцева влада, критика лунала і у цьому напрямі. Негативу досягали за рахунок медіа-ефектів: послідовності сюжетів, іронії, оціночних суджень, прямої мови пересічних громадян, виокремлення цитат урядовців-"регіоналів". Передвиборчі обіцянки Партії регіонів інколи звучали в інформаціях про уряд та президента.

Інформація про інші політсили у сюжетах була одиничною, а їхні програмні засади не озвучувалися. Майже однаково кількісно подавали "Удар" (3,1%) та "Свободу" (2,6%). Трохи менше інформації стосувалося партії "Україна-Вперед!" (1,9%), втричі менше від "Удару" подавали інформацію про комуністів (1%). Упродовж всього періоду синхрон усіх політсил був незначним. Пряма мова "свободівців" звучала лише в останній місяць.

Підсумкові новини Час-підсумки завжди містили журналістські розслідування, які стосувалися критики влади, здебільшого президента.

 

СТБ, програма Вікна-новини. Частка виборчого контенту становить 12%, упродовж досліджуваного періоду вона коливалася від 10% до 17%. Це один із найпасивніших у представленні передвиборчих перегонів канал. Більшість новин – неполітичні: розповідають про проблеми житлово-комунального господарства, медицину, екологію, надзвичайні події. Головний інформаційний потік припав на останній місяць перед виборами, передвиборні новини містилися у другій частині програми у спеціальному дайджесті і були подібні до виборчих новин на ICTV, проте у скороченому вигляді.

Прихильності до однієї партії не відчувалося, проте і про збалансованість висвітлення партій не йшлося. До політичних новин канал ставився стримано, подавав інформацію без оціночних суджень, іронізував стосовно і провладної сили, й опозиції. Через те, що СТБ разом з ICTV належить до однієї медійної групи, вони мають загалом схожі тенденції у представленні політичних сил, найбільше інформації – про партію влади (62,4%): нейтральної тональності майже втричі більше від Об’єднаної опозиції, негативної і позитивної майже однаково, проте позитив подається лише про провладну силу і перевищує у 43 рази такий самий показник у партії "Україна – вперед" (на другому місці за позитивом). За синхронами ПР також лідирує – їх у неї у 4,5 рази більше від опозиціонерів. Теми, де урядовці та президент фігурують як члени Партії регіонів, містилися майже в кожному випуску, мали нейтральне та позитивне забарвлення і звучали у виборчому контексті. Негатив здебільшого містився у зв’язку зі скандалом на 24 виборчому окрузі Дніпропетровщини і був утричі більшим за критику Об’єднаної опозиції.

Інформації про Об’єднану опозицію - 16,2% від загальної кількості політичної інформації. Програмних засад новини майже не містили, інформували про опозиційних лідерів, перебіг судових процесів тощо.

І на СТБ політичні сили "Україна-Вперед!" (4,1%) та Комуністична партія України (3,5%) ідуть рівно, синхрони різняться лише у 2 секунди. Сюжети саме про ці політичні сили майже завжди мали ознаки замовних, з головною тезою партійної програми і синхроном лідера партії.

Партії "Удар" та "Свобода" активізувалися в останній місяць і за цей період набрали 4,8% та 1,6% від загальної політичної інформації відповідно, зате основними меседжами цих політичних сил були домовленості між опозицією про висунення єдиного кандидата на мажоритарних округах.

 

КІЛЬКІСТЬ ПРЯМОЇ МОВИ ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЛІТИЧНИХ  ПАРТІЙ, СЕКУНД

30 липня – 28 жовтня  2012 року

 

Новий канал:                                                                                                

Партія регіонів                                                                                          2228     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    846        

"Удар"                                                                                                          282        

"Свобода"                                                                                                   102        

КПУ                                                                                                             294        

"Україна-Вперед!"                                                                                   118        

 

1+1:                                                                                                                   

Партія регіонів                                                                                         2435     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    517        

"Удар"                                                                                                         228        

"Свобода"                                                                                                  50          

КПУ                                                                                                             292        

"Україна-Вперед!"                                                                                   45

 

Канал TVi:                                                                                                       

Партія регіонів                                                                                         3497     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    2802     

"Удар"                                                                                                         471        

"Свобода"                                                                                                  653        

КПУ                                                                                                             103        

"Україна-Вперед!"                                                                                   76

 

ТРК "Україна"                                                                                               
Партія регіонів                                                                                         4066
Об’єднана опозиція                                                                               1014
"Удар"                                                                                                         164
"Свобода"                                                                                                  185
КПУ                                                                                                             86
"Україна-Вперед!"                                                                                   530

 

Інтер                                                                                                                 
Партія регіонів                                                                                         3500
Об’єднана опозиція                                                                               1146
"Удар"                                                                                                         495
"Свобода"                                                                                                  53
КПУ                                                                                                             438
"Україна-Вперед!"                                                                                   363

 

Перший національний                                                                            
Партія регіонів                                                                                          6104
Об’єднана опозиція                                                                                502
"Удар"                                                                                                          150
"Свобода"                                                                                                   93
КПУ                                                                                                              516
"Україна-Вперед!"                                                                                    712

 

Канал ICTV                                                                                                     

Партія регіонів                                                                                         4902

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    1238

"Удар"                                                                                                         921

"Свобода"                                                                                                  233

КПУ                                                                                                             393

"Україна-Вперед!"                                                                                   383

 

5 канал                                                                                                             

Партія регіонів                                                                                         1503

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    1055

"Удар"                                                                                                         108

"Свобода"                                                                                                  50

КПУ                                                                                                             34

"Україна-Вперед!"                                                                                   82

 

СТБ                                                                                                                     

Партія регіонів                                                                                         2731

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                    559

"Удар"                                                                                                         195

"Свобода"                                                                                                  34

КПУ                                                                                                             252

"Україна-Вперед!"                                                                                   250