Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ФІНАЛЬНИЙ ЗВІТ
за результатами регіонального медіамоніторингу в Кіровоградській області
Загальні тенденції
У програмі новин «День за днем» та підсумковій тижневій програмі «Погляд» на телеканалі Кіровоградської обласної державної телерадіокомпанії КОДТРК абсолютну перевагу має провладна Партія регіонів, яка має 6010 сек. у нейтральній тональності та 5153 сек. – в позитивній і лише 102 сек. – у негативній, тоді як об’єднана опозиція має 1323 сек. у нейтральній тональності, 2868 сек. – у негативній та 102 сек. – у позитивній тональності, що свідчить про відсутність будь-якої паритетності (це стосується й представлення на цьому ресурсі й інших політичних сил) у поданні інформації цим каналом та його яскраво провладний характер: інформації про ПР було майже втричі більше, ніж про об’єднану опозицію, і вдвічі – ніж всі інші разом взяті за винятком контенту уряду, Президента та місцевої влади. У схожому руслі висвітлював перебіг виборчих перегонів і приватний канал «TTV – Кіровоград» в інформаційній програмі – Партія регіонів: позитивна тональність – 1042 сек., нейтральна – 1209 сек. і повна відсутність негативної інформації; об’єднана опозиція: позитивна тональність – відсутня, нейтральна – 176 сек. і негативна – 352 сек., що фактично в чотири рази менше від провладної політичної сили і за тієї умови, що інші політичні сили разом мають всього 36 сек. в нейтральній тональності і це ще без урахування контенту місцевої влади, представники якої беруть активну участь у перебігові виборчих баталій.
У цілому схожа ситуація відстежувалася й у царині Інтернет-ресурсів Кіровоградщини, однак на цьому полі маємо двох гравців з протилежними політичними вподобаннями, які дуже тенденційно висвітлювали діяльність провідних гравців виборчої кампанії, та третього ресурсу, який здебільшого помірковано і певною мірою паритетно подавав інформацію про події в місцевому політикумі (Партія регіонів: нейтральна тональність – 18260 знаків, позитивна – 9451; об’єднана опозиція: нейтральна тональність – 24931, позитивна – 394), здебільшого уникаючи суб’єктивних оцінок всіх політичних сил, за винятком провладної (хоч подекуди фіксувалися джинсові матеріали нейтрально-позитивної тональності насамперед щодо Комуністичної партії України – сайт «Фотоінформ»). До речі, це єдиний ЗМІ області, де не було зафіксовано протягом всього періоду моніторингу інформації про жодну політичну силу з негативною тональністю.
Протилежну тенденційність відстежується на ресурсі «Гречка», який повністю позиціонує себе як опозиційний сайт. Якщо порівняти його показники за аналогією до попереднього ресурсу, то матимемо наступну картину: Партія регіонів / об’єднана опозиція – нейтральна тональність: 16467 / 32603 (перевага Батьківщини майже вдвічі); позитивна тональність відсутня щодо обох сил; негативна тональність: 66667 / 2457 («перевага» ПР більше ніж у 27 разів). Загалом Партія регіонів була представлена в півтора рази більше від об’єднаної опозиції (237935 знаків проти 158499), що теж не дає можливості стверджувати про певну паритетність у висвітленні провідних гравців передвиборчих перегонів та рівність у можливостях доступу до електронних ресурсів області.
Пріоритетність представлення
Протягом всього часу моніторингу було зафіксовано 7487 сек. прямої мови, частка об’єднаної опозиції – 482 сек. (6%), УДАРу – 212 сек. (2,8%), «України – вперед» – 153 сек. (2%), уряду – 870 сек. (11,6%), місцевої влади – 1450 сек. (19%) і Партії регіонів – 4320 сек. (58%). Як бачимо, про будь-яку паритетність говорити, на жаль, не доводиться.
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Підсумовуючи, можна стверджувати, що провідні засоби масової інформації засвідчили відверто провладнй характер своєї редакційної політики, виняток становить лише інтернет-ресурс «Гречка», який має навіть не опозиційну спрямованість, а більше проти Партії регіонів та представників влади, що теж свідчить про їх тенденційність. Найменш заангажованим, на нашу думку, є сайт «Фотоінформ», який здебільшого обмежується констатацією фактів, не вдаючись до суб’єктивних оцінок і залишаючи це як прерогативу для читача.