Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Фінальний звіт за результати регіонального медіамоніторингу телебачення у Сумській області
Моніторинг включає аналіз:
– ТРК «Відікон»
Загальні тенденції.
За період моніторингу телеканал показав свою комерційну сутність. Хотілось би думати, саме це, а не упередженість є причиною того, що телеканал майже весь ефір відводив на репортажі про робочі поїздки та зустрічі губернатора області Юрія Чмиря. Практично весь ефір каналу був окупований губернатором та провладними кандидатами по мажоритарних округах О.Мовчана (ВО 158), О.Костенка (ВО 157), А.Єпіфанова (ВО 157), О.Саєнка (ВО 161), Г.Дашутіна (ВО 162), менше - А.Деркача (ВО 159). Винятком було висвітлення всіляких акцій та заходів, що проводилися кандидатом - самовисуванцем по округу 158 О.Волковим через його іменний міжнародний благодійний фонд. Іноді висвітлювались гострі епізоди у передвиборчій кампанії кандидата від опозиції О.Медуниці. Позитивною рисою каналу є практично повна відсутність інформації у негативній тональності. Інформація про губернатора, акції та ініціативи місцевих регіоналів, кандидатів від ПРУ подавалися виключно у позитивній тональності – 15249 сек. У це ж число входить і кандидат О.Волков, який щедро оплачував послуги телеканалу. Натомість про опозиційних кандидатів (фактично лише про одного із них самого бойового – О.Медуницю) інформація була або у нейтральній тональності – 5096 сек., або у негативній – 340 сек. про проблеми кандидата Ю.Бови у Тростянці.
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій та головні теми
Головні теми – репортажі про робочі поїздки губернатора Ю.Чмиря, робочі візити до області столичних чиновників, ініціативи та акції місцевих регіоналів, благодійні акції, допомоги кандидатів від ПРУ О.Костенко, О.Мовчан, А.Єпіфанов. Г.Дашутін та О.Волков (сам по собі), які через свої іменні благодійні фонди фінансують свята, організовують конкурси, будують дитячі та спортивні майданчики, реставрують храми, обдаровують «обдаровану молодь», … Лише на початку виборчого марафону телеканал показував не власні репортажі про партійні з’їзди по формуванню списків кандидатів КПУ, «Свободи», «Удару», «Україно – вперед!». Сумарно ці партії отримали ефіру 15307 сек., натомість одна ПРУ – 4105 с. А якщо рахувати разом із часом, зайнятим губернатором, мером Сум, іншими посадовими особами ОДА, загальний ефірний час сягне до 8 тисяч сек. Приклади тем: Фестиваль «Осінь у місті». А.Єпіфанов (ВО 157, ПР) про проект побудови комплексу для хокею на траві. Г.Дашутін і його фонд «Благовіст» по спільному з Китаєм проекту допоміг комп’ютерним обладнанням школам Лебединського району. Фонд Волкова подарував мультимедійну дошку на 100-літньому ювілеї школи у селі Велика Вільма, продовжує будувати дитячі майданчики, організовує конкурси краси і красується на них разом із дружиною. Театр Щепкіна завдяки Ю.Чмирю зовсім відродився і стане академічним. О.Саєнко (ВО 161, ПР) подарував школі ноутбук, подарунки вчителям, … Молоді регіонали влаштували свято з подарунками у Сумському дитячому будинку. Біг-борди О.Медуниці знову заляпали.
Спікери
Ю.Чмирь, О.Мовчан – кандидат по ВО 157 (ПР), О.Костенко – кандидат по ВО 158 (ПР), О.Волков, ВО 158 - сам, О.Саєнко, ВО 161 – ПР, Г.Дашутін, ВО 162 – ПР, О.Медуниця, ВО 157, Н.Королевська, А.Кінах, Ю.Павленко. Д.Табачник, В.Кличко, М.Азаров. Середня тривалість репортажу 120 сек. Із них на пряму мову припадає 15-20 сек. часу.
Маніпуляції та медіаефекти
Чи можна говорити про якісь маніпуляції на телеканалі, ефір якого заповнений суцільною «джин сою»?
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ (за весь період кампанії)
Сумська область має лише один телеканал, який охоплює ефіром практично всю територію області. Цей телеканал є комерційним. Виходячи із результатів моніторингу можна зробити висновок, що телеефір ний простір на Сумщині слабко розвинений. І говорити про об’єктивність висвітлення виборчого марафону не доводиться …
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Майже весь ефірний час у передвиборчий період був відданий на відкуп владі, правлячій партії та її кандидатам. Про збалансованість говорити не доводиться.
Частка виборчого контенту була в середньому на рівні 90 %.
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів та кандидати – мажоритарними від ПРУ. Виняток – О.Волков.
Відносний показник представлення Партії регіонів сягнув 18,8 %; натомість опозиції - 0,6%, «Україна – вперед» – 1,4 %, «Удар» - 2,5 %, «Свобода» - 0,9 %, КПУ – 2,6 %. Якщо до ПРУ додати єфір, зайнятий місцевою владою, президентом, урядом та кандидатами – мажоритарниками від влади, то правлячий режим із своїм кандидатським корпусом мав тотальну перевагу у ефірі телеканалу – більше 90 %. При чому цей масив інформації був виключно у позитивній тональності. Негативна тональність була лише у 2 ефірах у бік опозиції і зайняла лише 340 сек.
Головними спікерами найчастіше були представники місцевої влади (губернатор, його заступники, мер Сум), кандидати від влади.
За обсягами синхронів, наданих телеканалом на першому місці були кандидати від ПРУ з перевагою над своїми опонентами по виборчому марафону десь у 90 разів.