укр eng

Фінальний звіт за результатами медіамоніторингу ТБ в Одеській області (30 липня - 28 жовтня 2012)


З 30.07.2012 по 31.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Одеська область

ФІНАЛЬНИЙ ЗВІТ

За результатами регіонального ТВ-моніторингу в Одеській області.

Коментар максимальних та мінімальних показників.

Абсолютним лідером за представленістю в ефірі на протязі усього періоду моніторингу була Партія Регіонів (89288 секунд або 59% виборчого контенту). Презентувалась політична сила переважно в позитивній тональності (67498 секунд). Матеріалів в негативній тональності приблизно в три рази менше (20988 секунд).

В ТВ ефірі Одещини дуже чітко проявилась специфіка виборчого процесу в Одеській області, де в одному із округів  (округ 133 Київський район Одеси) розвернулась запекла боротьба між двома основними претендентами на депутатський мандат: О. Гончаренко (ПР) та І. Марковим (самовисування).  Боротьба кандидатів розвернулась і в медіапросторі, зокрема на підконтрольному кандидату І. Маркову телеканалі АТВ. Цей канал максимальну увагу присвячував саме цим двом кандидатом, результатом чого стало те, що на другому місті за представленістю в області після Партії Регіонів опинився самовисуванець І. Марков, отримавши 21614 секунд ефіру (14,3% від загального виборчого матеріалу) на протязі усіх трьох місяці моніторингу. Втім інформації щодо цього кандидата все одно менше за інформацію щодо Партії Регіонів. Інформація щодо І. Маркова подавалась переважно в позитивній тональності (позитивна 20739, негативна 725).

На третьому місці за представленістю в ефірі телебачення Одеської області місцева влада, але інформації в цій категорії приблизно в 5 разів менше за інформацію щодо Партії регіонів (16682 секунди або 11% від виборчого контенту). 

Треба зазначити, що між першим та другим місцем дуже велика різниця – 67674 секунд.

Інші суб’єкти моніторингу отримали свою частку інформації в одеському ефірі, що охвачені моніторингом, проте за кількістю поданої інформації все одно значно відстають від зазначеної вище трійки лідерів. На четвертому місці знаходиться Об’єднана опозиція з ефіром в 15900 секунд (10,5% від загального виборчого контенту). Найменшу кількість часу займала інформація про КПУ – 210 секунд, менше одного відсотка.

Низька представленість цих політичних сил пов’язана із загальною достатньо низкою активністю в регіоні. Та тим що телеканали, які підпали під моніторинг належали або підтримували інших кандидатів. ТК «Глас» – Г. Труханова, депутата міськради від ПР, «АТВ» - І. Маркова, депутата-самовисуванця, «Нова Одеса» - представників від об’єднаної опозиції, а ОДТРК є каналом державного підпорядкування.

Слід також зазначити, що Президент або Уряд отримували представленість на одеських телеканалах майже завжди лише під час своїх візитів до області. В інші тижні рівень інформація щодо цих суб’єктів лише час від час з’являлась у вигляді невеличких новин.

Інформація щодо місцевої влади подавалась з присутністю критики, але лише на каналі «Нова Одеса».

Також треба відмітити що негативна інформація про ПР була лише на двох каналах – Нова Одеса (14145 сек) та АТВ (6843 сек). При чому останній надав як позитивну так і негативну інформацію про ПР і негативна стосувалась О. Гончаренко, конкурента власника каналу.

 

Видання/кількість знаків

 

АТВ   (загальна частка виборчих матеріалів: 44696 сек)

ПР – 21013 (13665 позитивна, 6843 позитивна, 505 нейтральна)

Самовисування, І. Марков – 17037 (позитивна)

Місцева влада – 4826 (позитивна)

Уряд та прем’єр-міністр – 390 (позитивна)

Президент України – 250 (позитивна)

Об’єднана опозиція – 345 (негативна)

Україна-Вперед – 555 (385 позитивна, 170 негативна)

Свобода – 280 (230 негативна, 50 нейтральна)

 

Нова  Одеса  (загальна частка виборчих матеріалів: 30925 сек)

ПР – 14335 (нейтральна 190, негативна 14145)

Місцева влада – 3835 (нейтральна 160, негативна 3675)

Об’єднана опозиція – 14535 (позитивна)

Свобода – 90 (позитивна)

Президент України – 115 (негативна)

КПУ – 210 (негативна)

Самовисування, І. Марков – 725 (негативна)

 

ГЛАС  (загальна частка виборчих матеріалів: 61792 знаків)

ПР – 48215 (48108 позитивна, 107 негативна)

Місцева влада – 5138 (позитивна)

Уряд та прем’єр-міністр – 1415 (позитивна)

Президент України – 790 (позитивна)

Об’єднана опозиція – 955 (негативна)

Україна-Вперед – 220  (позитивна)

Свобода – 427 (негативна)

УДАР – 780 (негативна)

Самовисування, С. Гриневецький – 3852  (позитивна)

 

ООДТРК  (загальна частка виборчих матеріалів: 9333 сек)

ПР – 5725 (позитивна)

Об’єднана опозиція – 65 (нейтральна 35, негативна 30)

Місцева влада – 2783 (позитивна)

Президент України – 970 (позитивна)

Уряд – 770 (позитивна)

Україна-Вперед – 120  (позитивна)

 

Теми

Головними темами, які активно висвічувались під час моніторингу були наступні: діяльність кандидатів в депутати, порушення та провокації з боку суб’єків виборчого процесу, приїзди лідерів політичних партій-суб’єктвв моніторингу та реалізація ініціативи губернатора Одеської області “Народний бюджет”.

Спікери

В. Янукович, М. Азаров, Е. Матвійчук, С. Тігіпко, А. Яценюк (ВО Батьківщина), Г. Москаль (ВО Батьківщина), О. Кужель, І. Марков, Ю. Преснов, Г. Труханов

Опис маніпуляцій та медіаефектів.

Усі канали в тій або іншій мірі користувались медіа-ефектами, найбільше яких було зафіксовано на АТВ,  який часто маніпулював думками експертів,  наводив цитати “пересічних виборців” для досягнення необхідної тональності. Також канал по відношенню до О. Гончаренка (ПР) та І. Маркова (самовисування) зовсім не подавала збалансовану інформацію. По відношеню до першого переважно негативну, а по відношенню до другого лише позитивну. Часто видання публікувало неперевірену або недостовірну інформацію. А також по декілька разів на тиждень випускала “джинсу” кандидата від ПР С. Ківалова. Також дуже активно видання використовує ярлики, такі як “син мера”, “чорна приймальня Гончаренка” і т.п.

Канал Глас на Нова Одеса чимось схожі – так само дають інформацію виключно про тих кого підтримують: ПР та опозиція відповідно. Треба відмітити, що канал «Нова Одеса» дав негативного матеріалу про ПР майже стільки ж, як і позитивної про ОО.

Наостанок ОДТРК головним чином відзначилась в розповсюджені інформації про діяльність губернатора та реалізацію програми Народний бюджет.

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ

На протязі трьох місяців виборчих перегонів одеські телеканали, що були охвачені моніторингом максимальну увагу приділили Партії регіонів. Із значним відставанням на другому місці посів самовисуванець виборчого округу № 133 (Київський район Одеси) І. Марков, а на третьому місці за представленістю в ефірі телебачення Одеської області місцева влада. Іншим суб’єктам моніторингу було приділено значно менше уваги. Рівень критики до ПР достатьно великий, хоча загальна критика ПР засереджена лише на одному каналі: Нова Одеса. Багато критики щодо ПР давало ТК “АТВ”, проте стосувалась в основному лише кандидата від ПР за виборчим округом 133 (Київський район Одеси) О. Гончаренко. Значна кількість інформації в позитивній тональності виходила лише по відношенню самовисуванця І. Маркова. Причому, щодо останнього лише на ТК “АТВ”.

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ

З 30 липня по 24 вересня 4 одеських телеканали поділились на:

  • Нова Одеса — відносно збалансоване та критичне видання
  • ГЛАС — схильне до Партії Регіонів та відносно критичне
  • АТВ — відносно збаланосване по відношенню до усіх суб’єктів, окрім І. Маркова
  • ОДТРК — абсолютно провладне видання.

У період з 24 вересня по 28 ці ж поділились

  • Нова Одеса — дуже критичне видання, порушення балансу інформації, практично відсутня позитивна
  • ГЛАС — схильна до Партії Регіонів, відносно критично
  • АТВ — провладне видання, незбалансованне подання інформації, критика ПР лише по відношенню до її одного кандидата О. Гончаренка, та обсолютна схильність до самовисуванця І. Маркова
  • ОДТРК — абсолютно провладне видання, переважають неполітичні матеріали

Середня часта виборчого контенту по телеканалам області що охвачені моніторингом складала 55-60 %. Проте ТК Нова Одеса найбільш активно розміщувало політичні новини, де частка виборчого контенту сягала 80%, а ООДТРК навпаки практично не публікувала політичних нових, де середня частка виборчого контенту становила близька 20%

В абсолютних показниках за тональностями Партія Регіонів отримала найбільше негативної інформації (20988 сек) та найбільшу кількість позитивної інформації (67498 сек). Багато інформації в позитивній тональності отримав самовисуванец І. Марков (20739) завдяки підконтрольному виданню “АТВ”.

В прямій мові на усіх каналах передавались переважно представники Уряду, Президент та місцевої влади. Представником Партії регіонів як суб’єкту виборчого процесу фактично був кандидат, голова фракції в міськраді Г. Труханов. В той самий час як суб’єкт виборчого процесу часто наводились прямі цитати представників Об’єднаної опозиції місцевого рівня.