укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу Львівських Інтернет-медіа (30 липня - 28 жовтня 2012)


З 30.07.2012 по 28.10.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Львівська область

 

ФІНАЛЬНИЙ ЗВІТ

за результатами регіонального медіамоніторингу у Львівській області

 

Львівські інтернет-видання за період моніторингу продемонстрували роботу як найбільш об’єктивних та незаангажованих засобів масової інформації. Всі суб’єкти виборчого процесу, що стали об’єктом моніторингу, мали доступ до інтернет-видань.

Коментар максимальих та мінімальних показників тональності.

Найбільше друкованих знаків присвячено Об’єднаній опозицїі «Батьківщина» та Партії Регіонів, при цьому інформація була подана у позитивній, негативній та нейтральній тональності. Максимальний показник позитивної інформації про Об’єднану опозицію «Батьківщина» - 250076, а негативної - 163604. Партія Регіонів також має досить високі показники позитивної інформації – 171670 і дещо більше негативної – 252396. Значно менше матеріалів, які стосувалися ВО «Свобода» - 159566 у нейтральній тональності, 84852 – у позитивній, 17144 – у негативній. Найменше інформаційних матеріалів присвячених Комуністичній партії України: негатив - 1855, позитив – 4433, нейтральна інформація – 4433. Також, «небагато» інформації про місцеву владу: позитив – 87640 знаків пов'язаний з оприлюдененням інформації про дільяність обласної адміністрації та міського голови Львова (Примітка. Один з сайтів – «ZAXID.NET» у сфері впливу А.Садового). Міська влада Львова намагалася дистанціюватися від виборів, тому позитивні матеріали про міську владу переважно не стосувалися виборів. Чого не скажеш про повідомлення щодо діяльності обласної адміністрації, особливо з огляду на те, що заступник голови Львівської ОДА був кандидатом від Партії Регіонів у ВО 121 (м. Дрогобич). Відносно мала кількість повідомлень про партії УДАР, «Україна - Вперед». Щодо партії «УДАР», то в інтернет медіа-просторі їхня поява повязана переважно з приїздом В.Кличка та кандидатом від УДАРу по ВО 115 (м. Львів) – Дмитром Добродомовим.

Пріоритетність представлення

Пріоритети у інтернет медіа просторі належали Об’єднаній опозиції «Батьківщина» та ВО «Свобода». При цьому, пріоритетність «відрізнялася» на інтернет-сайта. Наприклад, на «Гал –інфо» лідером є ВО «Свобода», а потім ОО «Батьківщина» та Партія Регіонів. На «ZAXID.NET» - пріоритет належить ОО «Батьківщина», потім Партія Регіонів. «Щоденний Львів» - пріоритетною є ВО «Батьківщина», «Свобода» та Партія Регіонів. Саме ці три політичні сили провокували дискурс політичної кампанії на Львівщині. Зазначимо, що переважно коментарі політичних партій з’являлися не в одному повідомленні, а в різних: кожен коментар був представлений як окрема новина. Разом з тим, сайти «Гал-інфо» та «ZAXID.NET» дбали про коментарі від різних суб’єктів.

Теми інформаційних повідомлень

Незважаючи на тривалий час передвиборчої компанії, основні теми не змінювалися. Так, щодо Об’єднаної Опозиції «Батьківщина» протягом усього періоду висвітлювалися теми про Юлію Тимошенко (перебування у в’язниці, заяви, звернення до виборців, підтримка лідером БЮТ кандидатів, а також питання про можливість проголосувати в ув’язненні, тощо). Значну кількість матеріалів було присвячено візитам  «київських» VIP-агітаторів або їх коментарі, методи агітації, умови співпраці та об’єднання ОО «Батьківщина». Багато матеріалів було присвячено скандалам щодо кандидатів від ОО: обшук штабу Л.Котеляк, вибухи в наметах М.Хміля, побиття Т.Чорновол. Також темою від ОО «Батьківщина» стали дані про моніторинг виборчого процесу.

Основними темами від Партії Регіонів було повідомлення про роботу уряду, законодавчі ініціативи депутатів від Партії Регіонів, підтримка соціальних ініціатив Президента, тощо. До середини вересня активно обговорювався законопроект про мови, дуже часто з ініціативи спікерів Партії Регіонів.

Темами від «Свободи» були: візити Олега Тягнибока, інформація про моніторинг виборчого процесу.

Щодо УДАРу, то інформаційні повідомлення стосувалися візитів В. Кличка та Н.Кличко, а також кампанії щодо мажоритарників від партії.

Що стосується КПУ, то головні інформаційні приводи стосувалися поширення інформації та коментарів від загальнонаціональних лідерів партії.

Спікери

ОО «Батьківщина»: Ю.Тимошенко, А.Яценюк, С.Власенко, С. Кубів, М.Хміль, Л.Котеляк, Т.Чорновол.

ВО «Свобода»: Олег Тягнибок, Ірина Фаріон, Ірина Сех.

Партія Регіонів: В.Янукович, В.Азаров, М.Колесніков, Б.Хруставчук, О.Баран, П.Писарчук, М. Костюк.

УДАР: В.Кличко, Д.Добродомов, О.Юринець, М. Матіос.

Маніпуляції та медіа ефекти.

Досить поширеними стали прес-релізи від суб’єктів виборчого процесу, які майже дослівно повторювалися в різних медіа. Особливо, це стосувалося Партії Регіонів.

Кандидати самовисуванці використовували для трансляції своїх позицій таку форму як колонка та блог (найбільш популярною така форма роботи була представлена на сайті «Гал-інфо»).

Також, слід відзначити, що цікаві матеріали розміщувалися в коментарях під повідомленнями.

Серед маніпуляцій – використання спекулятивних заголовків, які не завжди  відображають суть матеріалу, але привертають увагу читачів.

 

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Головні тенденції інтернет-видань:

Від початку компанії найбільше інформації в інтернет-виданнях стосувалося ОО «Батьківщина» та Партії Регіонів. Саме ці політичні сили займали лідерські позиції в інтернет-просторі протягом усього виборчого періоду Найменше повідомлень про політику було на сайті «Щоденний Львів», однак матеріали стосувалися найгучніших політичних подій, і розповідали про лише дві політичні сили: «Батьківщину» та Партію Регіонів. Сайт «ZAXID.NET» на початку кампанії багато уваги приділяв критиці ВО «Свобода» та ОО «Батьківщина»,однак вже з другої половини вересня присутність інформаційних повідомлень про Партію Регіонів суттєво зросла, при цьому матеріали мають ознаки замовності. В результаті, за підсумками кампанії Партія Регіонів та «Батьківщина» майже зрівнялися за обсягами інформаційних повідомлень. Дещо інша ситуація на «Гал-інфо»: на початку кампанії більшість позитивних та нейтральних повідомлень стосувалися Партії Регіонів, однак, з середини вересня, кількість повідомлень зменшилася, журналісти працювали над балансом поданої інформації.

В цілому, інтернет-видання Львівщини можна вважати відносно збалансованими, критичними, хоча найбільшу частину контенту займають нейтральні матеріали.

З другої половини серпня різко зросла кількість матеріалів, присвячених виборчій тематиці. Частка виборчого контенту на два останні тижні жовтня становила 80% від кількості інформаційних повідомлень. Відносний показник присутності ОО «Батьківщина» сягнув 42%, Партія Регіонів – 36%, 9% - ВО «Свобода», 13% - інші суб’єкти виборчого процесу. Найбільше у позитивній тональності написано про ОО «Батьківщина», однак показники позитивної інформації майже рівні у «Свободи», Партії Регіонів та «Батьківщини». Натомість критичних та негативних повідомлень найбільше про Партію Регіонів - в 5 разів більше, ніж про ОО «Батьківщина».

Головними спікерами були лідери політичних партій та керівники державних інституцій, а також кандидати – висуванці від цих політичних партій.

Щодо балансу «влада-опозиція», то позитивна тональність опозиції більш ніж у 8 разів перевищувала відповідні показники Партії Регіонів.

 

Львівська преса

Львівська преса виступала заангажованим учасником виборчого процесу, або ж інструментом в руках суб’єктів виборів. Протягом всього періоду моніторингу ЗМІ преса характеризується наявністю замовних матеріалів щодо кандидатів самовисуванців, критика уряду та Партії Регіонів та «неперебірливість» у матеріалах. Відзначимо, що у газетах «Високий замок» та «Експрес» виборчі матеріали були, як правило, належно марковані.

Найбільша кількість позитивних матеріалів було присвячених ОО «Батьківщина» - 231520 знаків. Другий показник нейтральної та позитивної інформації належить самовисуванцям – 197068 та 168068 відповідно.

Натомість інформація про Партію Регіонів більшою мірою негативна – 180 175 знаків. Критичні матеріали стосуються передовсім діяльності уряду та Президента, «покращення» життя, яке обіцяла Партія Регіонів.

Найменше інформації присвячено Комуністичній партії України: 12002 знаків негативної інформації, 37214 – позитивної, 37214 позитивної. При цьому позитивні повідомлення позначені як політична реклама.

На перших шпальтах газет мова переважно про «Батьківщину» або ж про самовисуванців. На другій сторінці, як правило, досить великі обсяги статей з критикою Партії Регіонів.

Особливо вирізняється газета «Експрес», яка під кінець виборчого процесу опублікувала ряд викривальних матеріалів про кандидатів самовисуванців братів Дубневичів та кандидатів у списку партії «УДАР». Позитивно висвітлює діяльність ВО «Батьківщина», негативно - Партію Регіонів.

Теми

Головними темами повідомлень у газетах стали:

-          Інформація про політичних в’язнів Ю.Луценко, Ю.Тимошенко, а також інформація про них від адвокатів та членів сімей;

-          «Добрі справи» кандидатів –мажоритарників;

-          Критика Партії Регіонів, інформація про діяльність уряду та Президента;

-          Інформація про моніторинг виборчого процесу;

-          Інциденти з кандидатами від ОО, які мали місце під час виборчої компанії.

Спікери: Ю. Тимошенко, Ю.Луценко, С.Власенко, М.Княжицький, С.Кубів, О.Тягнибок, М.Азаров, В.Янукович,  В.Колесніков, Б.Дубневич.

Опис медіаефектів та маніпуляцій.

Найпопулярнішими медіа-ефектами у ЗМІ є нав’язування виборцям певних висновків, використання емоційно забарвлених слів, особливо це стосується співчутливих слів в матеріалах про Ю.Тимошенко. Натомість матеріали, які стосуються партії Регіонів досить жорсткі, помітні штампи. Характерними також були повідомлення, в яких оцінки діяльності суб’єктів виборчого процесу.

Основні висновки:

Газети залежні від виборчого процесу та симпатій власників. Найбільш об’єктивно виглядає газета «Експрес». Однак, матеріали цієї газети не завжди дотримуються балансу подачі матеріалу, не звертаються за коментарями до героїв матеріалів.

Натомість газета «Високий Замок» подає позитивну інформацію виключно про ОО «Батьківщина» і самовисуванців та критикує Партію Регіонів.

Варто відзначити, що у газет можна виділити два періоди від 30 липня до 15 вересня та з 15 вересня до 28 жовтня. У перший період у газетах майже не з’являється інформація про комуністичну партію, «Україна – Вперед», самовисуванців.

З 15 вересня в газетах з’являються матеріали про інших суб’єктів виборчого процесу, при цьому позитивні матеріали містять ознаки замовності, а окремі матеріали навіть повторювалися в інших газетах.

«Львівська газета» протягом цієї кампанії фактично перетворилася на агітаційний листок кандидатів, при цьому в різних районах Львівщини вона виходила з різними додатками, що рекламували різних кандидатів. Газета тенденційно висвітлювала діяльність суб’єктів виборчого процесу, критикуючи кандидатів мажоритарників від ОО «Батьківщина» та ВО «Свобода», натомість позитивно висвітлюючи діяльність кандидатів самовисуванців – братів Ярослава та Богдана Дубневичів, М.Гички. Однак, Газета чітко декларувала підтримку партії «Батьківщина» та критикувала діючу владу.

Майже 80% змісту «Львівської газети» та газети «Високий замок» було присвячено політиці та виборам.

Якщо порівняти обсяги, то зауважимо, що кількість негативної інформації про Партію Регіонів в шість раз перевищила кількість інформації про «Батьківщину», натомість позитивної інформації в три рази менше.

В цілому, газети Львівщини можна вважати некритичними щодо «Батьківщини», критичними щодо Партії Регіонів. Разом з тим, багато газетних матеріалів містять ознаки замовності, більшість з них при цьому належно марковані.

 

Львівське телебачення

 

Львівське телебачення – найбільш заангажований засіб масової інформації, який надавав багато інформації про суб’єктів виборчого процесу. Діяльність телеканалів Львівщини також можна поділити на два етапи - від 30 липня до 15 вересня та з 15 вересня до 28 жовтня. На першому етапі ЛТБ та ZIK демонструють «включеність» до виборчого процесу. В новинних матеріалах присутні рубрики «Вибори 2012», у яких подаються матеріали, що містять ознаки замовності, про кандидатів в мажоритарних округах. З другої половини вересня тенденції висвітлення суб’єктів виборчого процесу суттєво відрізняються: ЛТБ скорочує кількість повідомлень про партії, кандидатів та вибори, а натомість канал ZIK збільшує загальну частку контенту, яка присвячена виборам.

Найбільше позитивних матеріалів присвячено партії «УДАР» - 8623с., що стало можливим завдяки тому, що генеральний продюсер каналу Д. Добродомов брав участь у виборчих перегонах, і багато матеріалів були присвячені йому особисто або ж новому проекту «Народний контроль». Найнижчі показники позитивної тональності стосуються Комуністичної партії України.

Досить високі показники у самовисуванців – 6182с. Найбільше негативної інформації про Партію Регіонів – 4170с, з яких 1871с - негативна інформація стосується уряду. Такий показник ефірів телеканалу «ZIK» зумовлений тим, що кандидати «не оминали» діючу владу.

Найбільший показник нейтральної інформації стосується кандидатів – самовисуванців – 2205с. При чому більшість матеріалів позитивної та негативної тональності мають ознаки замовності.

Найменше інформації про КПУ та «Україна - Вперед».

Теми:

«Мовний закон», діяльність уряду, моніторинг виборчого процесу, замовні сюжети про діяльність кандидатів-мажоритарників.

Головними спікерами виступили:

Дмитро Добродомов –кандидат у народні депутати у № 115 виборчому окрузі «Удар».

Ярослав Дубневич – кандидат у нардепи у виборчому округу № 118.

Олег Баран – кандидат у нардепи у виборчому округу № 117.

Андрій Лопушанський – кандидат у нардепи , ВО № 125.

Юрій Михальчишин – кандидат у нардепи ВО № 118 «Свобода»

 

Слід відзначити, що в новинах на телеканалі «ZIK» присутня рубрика «Вибори 2012», однак деякі матеріали з ознаками замовності щодо діяльності кандидатів-мажоритарників були не у цій рубриці, а в блоці основних новин. Лідером таких повідомлень була партія «УДАР».

 

Пряма та непряма мова на ТБ. Переважно спікери та картинка співпадали щодо змісту сюжету.

 

Опис маніпуляцій та медіаефектів
Основною маніпуляцією можна назвати поділ новин на основні та «Вибори 2012», при цьому новини, які йшли в основному блоці сприймалися як більш важливі, а у рубриці «Вибори 2012» як проплачені.

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ (за весь період кампанії)

Загалом, телевізійні новини виступили заручником виборчих перегонів. Більшість новинних матеріалів мала ознаки замовності. При цьому, не дотримувалося принципу балансу суб’єктів виборчого процесу. Частка ефіру присвяченого політиці на телеканал ZIK зросла, тоді як на ЛТБ, навпаки зменшилася.  Телеканал «ZIK» фактично став рупором партії  «УДАР»,  ЛТБ – рупор Партії Регіонів. Телеканали не можна вважати збалансованими.