Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Фінальний звіт за результати регіонального медіамоніторингу преси у Сумській області
Моніторинг включає аналіз 3-х регіональних друкованих видань:
– «Ваш шанс»
– «Данкор»
– «Панорама»
Загальні тенденції.
На початку виборчої кампанії газети були доволі пасивні у цій тематиці. З другого місяця моніторингу всі газети активізувалися у цій темі. А в останній місяць у всіх газетах переважала «джинса». Винятком була газета «Ваш шанс». Вона з першого ж місяця розпочала із публікацій, які жахали виборців необандерівщиною тощо. Натомість намагалася своїми публікаціями підтримати рейтинг чинної влади. Дивлячись на мапу результатів виборів на Сумщині можна сказати, що редакційна політика газети повністю провалилася. «Данкор» та «Панорама» подавали багато критичної на діяльність чинної влади, авантюрність і нечистоплотність її передвиборчих акцій і проектів.
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій та головні теми
Жахи для виборців про опозицію на зразок: «Тимошенко - агент ФСБ?», «Анклав для развала страны». «Яценюк-Тимошенко: от ненависти до любви...», хвалебні оди на адресу провладних кандидатів «Основные достижения Фонда Костенко «Ты не один – мы вместе», «Спортивная мечта Анатолия Епифанова - сбылась!». «Кадетский корпус - визитка новой Сумщины!» З підняттям рейтингу «Удару» інші жахи: "УДАР" скатывается к национализму?», «А чьи уши торчат? В список «Удара» Кличко попали … члены Партии регионов.», «Кличко – Ющенко-два, или Мессия возвращается.» Це пише «Ваш шанс».
У інших виданнях переважали критичні матеріали на передвиборчу активність губернатора на зразок: «Чмыризм крепчал». Как Сумская ОГА и Партия регионов издеваются над сумскими школьниками … «Гребаный Экибастуз» - чергові оригінализми Г.Мінаева. «Грязь, ложь и выборы», «Бочка дегтя. Партия власти лидирует по количеству нарушений в ходе избирательной кампании». «Премьер приезжали-с». «Губернатор Сумщины начал агитацию, не дожидаясь начала предвыборной кампании». А також: «Гроза сумских голубей регионал Алексей Мовчан стал кандидатом в депутаты по избирательному округу №157 г. Сумы».
Інформація у друкованих ЗМІ про суб’єктів виборчого процесу загалом була збалансованою. Так, на опозицію припало 77735 зн., ПРУ – 73735 зн., самовисуванців – 62194 зн. Менше всього уваги припало на КПУ – 11594 зн., «Свободу» - 15214 зн. Можна сказати, що епіцентром уваги була діяльність влади 64966 зн. Причиною для такої уваги була активна позиція у виборчому процесі із перекосом у один бік – правлячого в Україні режиму.
Тональність інформації
Про гостроту ходу передвиборчої кампанії в області свідчать у тому числі і тональність публікацій у газетах. Публікацій у негативній тональності було обсягом 166046 зн,, позитивній 99491 зн. Публікації у нейтральній тональності зайняли 227723 зн.
Найбільша гострота у виборчому марафоні відбувалася між кандидатами по одномандатних округах – «самовисуванцями». Саме на них і припадає найбільше уваги: у негативній тональності – 68169 зн., позитивній – 63883 зн., нейтральній – 116649 зн. Інформація про владу була приблизно збалансованою: негативної – 62244 зн., нейтральної – 75925 зн., а позитивної тональності – 28605 зн. На опозиційні партії чи то місця не вистачало, чи грошей у останніх: негативної – 35635 зн., нейтральної – 35099 зн,, позитивної лише 7003 зн.
Спікери
А.Єпіфанов, О.Медуниця, Ю.Чмир, Г.Мінаєв, Д.Табачник, О.Костенко, О.Медуниця, Н.Королевська, А.Кінах, А.Шкіль, М.Азаров, О.Волков, В.Кличко, Юрій Луценко, Андрій Шкіль - народний депутат.
Маніпуляції та медіаефекти
«Негативний сандвіч» - «Ваш шанс». Спочатку негатив про опозицію, потім позитив про кандидатів від влади та владу саму. «Джинса», особливо в останній місяць заполонила всі видання.
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ (за весь період кампанії)
В Сумській області інформаційний простір слабко розвинений. Відчувається інформаційний голод у населення. Тому вони із жадібність читали «чорнуху» і «поруху» від кандидатів, які мали гроші на її випуск і завалювали ними свої виборчі округи. Мережа комунальної преси перетворилася фактично у «вісники місцевих влад» і інтересу у населення не викликають. Такі ж газети, як «Ваш шанс», «Панорама», «Данкор», які мають гарний потенціал, не мають широкої доступності із-за того, що половину їх обсягу займають рекламні вставки. Їх вартість не є доступною для загалу.
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Частка виборчого контенту була в середньому на рівні 90 %.
Політичним партіям, порівняно із кандидатами – мажоритарниками уваги приділялося менше. Це й зрозуміло. Бо найбільша конкуренція у виборчому марафоні відбувалася саме на цій ділянці «фронту». Про політичні партії в основному друкувалися «штабні заготовки» самих партій. Власних редакційних матеріалів було надто мало.
Сказане вище підтверджують і відносні показники. Так, на самовисуванців припадає 28,5 % площ, владу, президента, уряд – 16,6 % всього. Серед партій є відносний баланс представлення між Партією регіонів та опозицією – 14,9 % та 15,1 % відповідно. Найменше уваги надано КПУ – 2,4 %, та «Свободі» - 3,1 %.