Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ФІНАЛЬНИЙ ЗВІТ
за результатами регіонального медіамоніторингу у Запорізькій області
Коментар максимальих та мінімальних показників тональності.
На всіх трьох регіональних каналах Запорізької області, на яких спеціалісти проводили моніторинг, фіксувалась приналежність до ПР. Протягом місяця діяльність різних політичних партій висвітлювалась не в повному обсязі. Традиційно лідером по кількості сюжетів є ПР. Про інші політичні сили теж говорили, але узагальнено і без прямої мови. На всіх трьох каналах зустрічалось немало немаркованих сюжетів з прихованою рекламою.
Інформація про Об’єднану опозицію подавалась у негативній та нейтральній тональності, в той же час про ПР майже не було матеріалів у негативній тональності. Повідомлення або висвітлення діяльності представників ПР йшла переважно у позитивній тональності – 3500 сек, та у нейтральній – 1500 сек. За місяць не було матеріалів у негативній тональності.
Діяльність ПР висвітлювалась переважно через окремих кандидатів у народні депутати, або через представників місцевої влади.
Пріоритетність представлення
Теми
Спікери
ПР: Президент України В. Янукович,прем’єр-міністр, лідер ПР М. Азаров, мер міста О.Сін, заступник мера міста Д. Сквіркін, голова ЗОДА О, Пеклушенко, перший заступник голови ЗОДА В.Ємельяненко , голова Запорізької обласної ради П. Матвієнко , заступник голови ЗОДА І.Шишка, кандидат у народні депутати В. Богуслаєв, кандидат у народні депутати Є. Карташов, кандидат у народні депутати Я. Сухий.
УДАР: екс-керівник Запорізької районної організації О. Аганін.
Самовисуванці: П. Сабашук
ОО: Ф.Турченко
Синхрони (пряма й непряма мова, якщо по ТБ)
В 95 % сюжетів присутня пряма мова. Непряма мова в анонсах або в коротких повідомленнях.
Опис маніпуляцій та медіаефектів
Найбільшу кількість медіаефектів спеціалісти моніторингу зафіксували на телеканалах «ТВ-5» та ТРК «Алекс». Цим каналам притаманні: однобокість висвітлення, надузагальнення, метафоризація, схвалення, перебільшення, необ’єктивність. Наприклад, ці два телеканали говорять про діяльність кандидатів у нардепи від ПР, і взагалі замовчували про роботу кандидатів від інших партій. Що стосується ефекту перебільшення, то яскравим прикладом став телеканал «ТВ-5» . Два місяці поспіль він видавав сюжети з реальними історіями, в яких люди розповідають, як погано жилося за часів СРСР і як добре живеться зараз, і такі умови створює нинішня влада. Окрім того, цього місяця в таких сюжетах йшла мова про провладну та опозиційні партії. В них реальні люди розповідають, що представники нинішніх опозиційних сил не виконали свої обіцянки, тож вся надія на провладну партію. Також в деяких сюжетах з цієї тематики зачіпається мовне питання. Зазначу, що в цих випусках про ПР говорять більше в позитивному ключі, а про опозиційні сили – в негативному та нейтральному.
ЗОДТРК теж використовує медіа ефекти, але їх значно менше.
ОСНОВНІ ВИСНОВКИ
Протягом передвиборчої кампанії всі три телеканали були схильні до висвітлення діяльності виключно кандидатів від ПР та місцевої влади. Більшість сюжетів були немарковані рекламою і йшли у випусках новин. Інші партії в сюжетах згадували виключно у негативній або нейтральній тональностях. Варто також зазначити, що у випусках новин висвітлювали діяльність кандидатів у народні депутати, але вказували їхні інші діючі посади, саме така методика характеризується порушенням – використання адміністративного ресурсу. Більше сюжетів було про діяльність місцевої влади, яка теж є представниками Партії регіонів, і тому зрозуміло, що під час передвиборчої кампанії вони представляють здебільшого інтереси не влади, а партії. Помітна така тенденція, що в одному сюжеті спікерами виступають і мер міста, і голова обласної організації. Отже, робимо висновок, що запоріжці не отримували об’єктивну інформацію, вона була виключно заангажованою.
ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Головні тенденції (наприклад, загальнонаціонального телебачення):
Із 30-го липня до 28-го жовтня три запорізьких регіональних телеканалиподілялися на:
У період з 24-го вересня по 28 жовтня ці ж телеканали поділилися на:
Частка виборчого контенту була в середньому на рівні 80 .%
Як я вже зазначала, упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів.
Її відносний показний представлення сягнув приблизно 90 %, Батьківщини – 5 %, УДАР – 1 %, Самовисуванці – 4 %. Україна – вперед – 7,1%. Переважала Партія регіонів/ОО/або і за абсолютними показниками по тональностях: зокрема майже в 40 разів більше за Батьківщину в позитивній тональності та у 2,3 рази більше – в нейтральній.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
За обсягами синхроніів, наданих телеканалом на першому місці був державний телеканал ЗОДТРК з перевагою над ТРК «Алекс» та «ТВ-5».
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність влади складає 100 %.