Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ФІНАЛЬНИЙ ЗВІТ
за результатами регіонального медіамоніторингу телебачення у Херсонській області
Під час нашого моніторингу ми відслідковували повідомлення про шість партій, які є суб’єктами виборчого процесу (Партія Регіонів, Об’єднана опозиція, УДАР, КПУ, «Свобода» та «Україна – вперед!»), а також висвітлення діяльності Президента, Уряду, місцевої влади, посадові особи яких або уособлюють Партію Регіонів, або були кандидатами від цієї партії на виборах. Також моніторилися повідомлення про само висуванців.
Моніторилися інформаційні та інформаційно-аналітичні програми державного телеканалу «Скіфія» та недержавного телеканалу ВТВ+.
За весь період моніторингу два телеканали моніторингу поділялися на дві групи: явно провладний та некритичний (державний телеканал «Скіфія») та явно провладний та частково критичний (недержавний ВТВ+)
Херсонська обласна державна телерадіокомпанія «Скіфія»
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 33%.
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів.
Її відносний показник представлення сягнув 98,3% (від частки виборчого контенту); УДАР – 1,1%, «Батьківщини» – 0,3%, «Україна – вперед!» – 0,2%, само висуванці 0,1%. Інших не згадували.
Переважала Партія регіонів і за абсолютними показниками по тональностях - зокрема майже в 68 разів більше за «УДАР» в позитивній тональності та в 336 разів більше – в нейтральній.
Що стосується негативної тональності, то ми не зафіксували негативної тональності щодо всіх суб’єктів виборчого процесу, що досліджувалися, крім Партії Регіонів, але негативна тональність в сюжетах стосувалася Партії Регіонів лише опосередковано, через критичні матеріали щодо невирішених соціально-економічних проблем в регіоні.
Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр (міністри) та представники місцевої влади.
Синхрони:
Партія регіонів 27956 с.
УДАР 515 с.
Батьківщина 120 с.
Україна – вперед 110 с.
Замість балансу влади та опозиції місцевий державний телеканал демонстрував повний дисбаланс – подав в 60 раз більше інформації про владну партію, ніж про опозиційні.
Телеканал ВТВ+
Частка виборчого контенту від загального контенту теленовин склала 24%.
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів.
Її відносний показник представлення сягнув 84% (від частки виборчого контенту); КПУ – 3,6%, «Батьківщини» – 3,5%, УДАР – 3,5%, «Самовисуванці» - 3,5% «Україна – вперед!» – 1,3%, «Свобода» 0,6%.
Переважала Партія регіонів і за показниками по тональностях – зокрема, серед усього часу у позитивній тональності на Партію Регіонів приходилося 80% часу, або в 26 разів більше, ніж про «Батьківщину». В нейтральній тональності про Партію Регіонів приходилося 4,5 разів більше чим про «Батьківщину».
Партія Регіонів лідирувала й в негативній тональності. На неї приходилося 6415 с. Це - критичні матеріали щодо невирішених соціально-економічних проблем в регіоні. 205 с. негативної тональності приходилося на «Батьківщину» та 25 с. – на «Свободу». Інші суб’єкти виборчого процесу у негативній тональності не згадувалися.
Головними спікерами найчастіше були Представники місцевої влади, кандидати у народні депутати від Партії Регіонів.
Синхрони:
Партія регіонів 27956 с.
УДАР 620 с.
Самовисуванці – 505 с.
КПУ – 365 с.
Україна – вперед 190 с.
Батьківщина 172 с
Щодо балансу влада-опозиція – позитивна тональність провладної партії більш ніж в чотири рази перевищувала відповідні показники опозиції та непарламентських партій разом узятих; нейтральна – була практично на однаковому рівні, а негативна торнальность про владу була в 30 раз більше ніж про опозиційні та непарламентські партії. Цей показник пов'язаний із висвітленням проблем, з якими влада не справляється на місцевому ріні.
1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
За результатами нашого моніторингу Партія регіонів була безумовним та фактично монопольним лідером у висвітленні своєї діяльності у всіх тональностях. Так, їй було присвячено 60037 с, що у 16,6 раз більше ніж про всіх суб’єктів виборчого процесу разом узятих.
Так, у позитивній тональності їй було присвячено 41502 с., причому на державному телеканалі «Скіфія» позитивної тональності у висвітленні діяльності Партії регіонів та її представників було у майже чотири рази більше (32742 с.) ніж на недержавному ВТВ+.
У нейтральній тональності Партії Регіонів було присвячено 10570 с. Партія Регіонів є також на першому місці по негативній тональності. На державному телеканалі «Скіфія» висвітленню у негативній тональності результатів її діяльності було присвячено 1550 с., а на недержавному телеканалі ВТВ+ 6415 с. Відзначимо, що в сюжетах з негативною тональністю не називалася Партія Регіонів чи посадові особи, які очолюють її партійні осередки або є на місцевому рівні обличчям партії. Негативна тональність пов’язана із висвітленням реальної реалізації соціальних ініціатив, що входять до переліку передвиборчих тез Партії Регіонів та активно пропагуються в тих же самих інформаційних програмах (неефективне використання бюджетних коштів, які направлені на ремонт шляхів у місті (сюжет по «Новинам» ВТВ+), дефіцит підручників для учнів перших класів, в результаті батьки вимушені купляти їх за власні гроші (сюжет по «Новинам» ВТВ+), поганий врожай (сюжет по «Таврійським новинам») тощо). Тому критичні сюжети про невміння влади вирішувати гострі соціально-економічні проблеми є критикою діяльності саме Партії Регіонів та її кандидатів у народні депутати. Так, більшість критичних сюжетів, пов’язані із невмінням місцевої влади вирішувати багаторічні проблеми. Керівник цієї влади - Херсонській міський голова Володимир Сальдо зараз балотується у народні депутати. Й ми бачимо, як місцеві журналісти узагальнюють звичайні аварії чи багаторічні підтоплення у нездатність міського голови до роботи. При цьому звичайні інформаційні сюжети, які, зазвичай живуть один день, іноді по кілька разів повторюються. Так, про те, що в мікрорайоні Кіндійка міста Херсона будинки місцевих мешканців підтоплюються й тому херсонці незадоволені роботою місцевої влади, демонструвалося взагалі тричі (!) Двічі в новинах, а потім ще й в підсумковій аналітичній програмі. Такі сюжети не є частими, але вони носять негативну окраску та направленні проти кандидата у народні депутати міського голови Володимира Сальдо та про вміння керівників Партії Регіонів вирішувати суспільні проблеми.
Найменше обсягу часу присвячувалося висвітленню діяльності таких суб’єктів виборчого процесу, як «Свобода», «Україна – вперед!», КПУ та Об’єднаної опозиції «Батьківщина». Наприклад, в інформаційних та інформаційно-аналітичних програмах на державному телеканалі «Скіфія» «Свобода» та КПУ не згадувалася жодного разу, а «Батьківщина» не згадувалася в позитивному у контексті.
В інформаційних та інформаційно-аналітичних програмах недержавного телеканалу ВТВ+ в позитивному контексті не згадувалася лише «Свобода». Всім іншим суб’єктам виборчого процесу присвячувався потроху секунд на висвітлення діяльності у позитивному контексті (600 «позитивних» секунд про «УДАР», 365 с. про КПУ, 332 с. про «Батьківщину», 240 с. – про «Україну – вперед!».
Партія регіонів є монопольним лідером у висвітленні своєї діяльності. Загалом в інформаційних сюжетах у позитивній тональності представникам партії Регіонів було присвячено 9545 с, в нейтральній тональності 705 с. та 2405 с - в негативній тональності. У позитивному контексті про інших суб’єктів виборчого процесу в інформаційних та інформаційно-аналітичних програмах не згадували. В нейтральному контексті по кожному окремому суб’єкту виборчого процесу приділялося в 9 раз менше часу, ніж Партії Регіонів.
2. Пріоритетність представлення
В програмах телеканалу «Скіфія» Херсонської обласної державної телерадіокомпанії сюжети вибудовуються по ієрархії. Спочатку про діяльність Прем’єр-Міністра Миколи Азарова або Президента України Віктора Януковича (саме у такому порядку за обсягом – на першому місці М.Я.Азаров), потім – про голову Херсонської обласної організації голові облдержадміністрації Миколу Костяка та голову Херсонської обласної Ради Віктора Пелеха. Потім висвітлюється діяльність інших посадових осіб або кандидатів від Партії Регіонів.
В програмах ВТВ+ ми не виявили такої жорсткої закономірності, але зазвичай сюжети про представників влади, які є виключно лідерами місцевої Партії Регіонів, а деякі з них й кандидатами у народні депутати (Херсонський міський голова Володимир Сальдо) демонструються першими.
3. Теми
Теми сюжетів можна розділити на три частини. Перша, яка має опосередковане відношення до Херсонської області, але висвітлює соціальні досягнення на загальноукраїнському рівні та ефективну турботу керівників держави за простий народ: розробка нової загальноукраїнської програми допомоги безробітним, яка проводиться в рамках підписаного Президентом України Законом про зайнятість безробітних, компенсаційні виплати, перепідготовки тих, хто не має роботи. Про підвищення якості медичної допомоги про яку говорив Президент України в Севастополі (нагадаємо, що цей сюжет із Криму був показаний в рамках місцевої інформаційної програми про життя Херсонської області «Таврійські новини»), про розвиток портів, шляхів та інших комунікацій (про це розповідав Микола Азаров в Одесі. Сюжет також демонструвався в «Таврійських новинах»). Про те, як Азаров, наприклад, вручав нагороди олімпійцям, які не мають жодного відношення до Херсонщини, та обіцяв побудувати олімпійський центр в кожній області, або як пане Азаров міркує щодо реорганізації ДАЇ та підвищення безпеки на шляхах, про стосунки Китаю та України тощо.
Все це узагальнювалася журналістами у ілюстрації до відповідних передвиборчих тез Партії Регіонів, такі як «освіта – інвестиції в майбутнє», «комфортне та доступне житло», «економічне зростання – запорука високих соціальних стандартів», «Україні – сучасну інфраструктуру», «ефективні правоохоронні органи» та «відповідальна влада» тощо.
Друга частина: постійна робота обласної та міської влади на покращення життя звичайних людей. Для прикладу ми можемо виділити такі сюжети, як нарада щодо ситуації із хлібом під керівництвом облдержадміністрації. Журналісти відзначили, що ситуація із хлібом під контролем, ціни на хліб підвищуватися не будуть, хоча чиновники відзначають, що херсонці стали більше їсти хліба. Виділимо інші сюжети: підготовка нової програми економічного розвитку, прийоми громадян, ефективна робота міського голови Володимира Сальдо, який балотується по виборчому округу № 182, його турбота проблемами городян, зокрема освітлення вулиць,
Третя частина – це невелика кількість сюжетів на початку виборчої кампанії, які пізніше щезли з програм. Це були: по-перше, епізодичне висвітлення діяльності інших політичних партій (на початку серпня були представлені загальноукраїнськими сюжетами про з’їзди двох партій «УДАРу» та «Україні – вперед», пізніше епізодично згадувалися інші суб’єкти виборчого процесу). По-друге, благодійницька діяльність кандидата у народні депутати від «УДАРу» Андрія Путілова та само висуванця Федора Негоя, які із після перших тижнів виборчої кампанії також щезли з телеканалів, точніше перекочували в блоки політичної реклами.
5. Спікери
Головними спікерами місцевих новин є Віктор Янукович, Микола Азаров, голова облдержадміністрації, який є одночасно головою Херсонської обласної організації Партії Регіонів Микола Костяк, а також кандидати у народні депутати від Партії Регіонів Херсонський міський голова Володимир Сальдо, народний депутат України Олексій Журавко, Генеральний директор Херсонського суднобудівного заводу Василь Фєдін тощо.
6. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Головним методом «медіа ефекту» в місцевих новинах є замовчування. Реальне політичне життя області є поза увагою місцевий інформаційних телевізійників. Вони уникають будь-якого згадування політичних тем. Реальне політичне життя області, діяльність не Партії Регіонів залишається поза увагою місцевих інформаційних телевізійників. Найяскравіший цьому приклад – висвітлення ходу серпневої обласної конференції вчителів, яка відбулася в приміщенні театру. На цій конференції виступала народний депутат від КПУ Катерина Самойлик, яка балотувалася по виборчому округу № 186. В сюжетах, що були присвячені висвітленню конференції по телеканалах «Скіфія», та ВТВ+, які ми аналізуємо, її не показали та не загадали. При цьому журналісти присвятили увагу внеску Президента України В.Ф.Януковича у придбанні для області шкільних автобусів, хоча це є звичайна державна програма.
Здебільшого, висвітлення подій у місцевих телевізійних програмах корелюється із діяльністю агітаторів Партії Регіонів, які все, про що говориться позитивного на телеекранах видають за досягнення саме Партії Регіонів. Таким чином, ми можемо говорити про розширення рамок маніпуляцій, комбінування різних методів, у тому числі – пропагандистської роботи телевізійників із агітаторською роботою із населенням.
Головними методами «медіа ефекту» залишається замовчування та уникання згадування політичних тем та демонстрація ділової позитивної ситуації в країні, в Херсоні, та в області.
Серед інших методик є принцип контрасту: у одному сюжетів, наприклад, йдеться про те, що ХБК був великим підприємством, за останні роки власники його тільки руйнували. Зараз це підприємство у поганому стані, але при теперішній владі планується погасити всю заборгованість. Справа у тім, що заборгованість робітникам намагаються погасити вже більше десяти років й досі цього не зробили.
Інший метод: підміна понять. Наведемо приклад: ведуча, точніше диктор говорить «треба узаконити право власності на землю», й продовжує: «тобто виправити помилки колишньої влади”. Компетенція надання права власності на землю є компетенцією Верховної Ради, де Партія Регіонів має більшість.
Основні висновки:
Інформаційні та інформаційно-аналітичні програми місцевих телеканалів, впродовж усієї виборчої кампанії намагалися уникати тем, що пов’язані із виборчою кампанією. Фактично, телеглядачі новин та аналітичних програм не отримували не тільки об’єктивної та збалансованої інформації про виборчі процеси в області, а майже не отримували інформації про вибори, а тільки про переміщення посадових осіб, які є лідерами Партії регіонів на рівні країни, області та деяких сільських районів Херсонщини чи кандидатами в народні депутати від цієї партії, або про участь тих же осіб в різноманітних заходах та урочистостях. Замість інформації телеглядачі отримували ілюстрації передвиборчих тез Партії регіонів або коментарі посадових осіб, які інформували про покращення та подолання проблем минулої влади.
Головними тенденціями є:
Відсутність об’єктивного інформування про виборчі процеси, про діяльність суб’єктів виборчих процесів, ставлення представників різних суб’єктів виборчого процесу до актуальних подій в області.
Відсутність будь-якої збалансованості у поданні новин та аналітичних сюжетів. Абсолютне панування сюжетів про представників Партії Регіонів.
Інформаційні та інформаційно-аналітичні програми державного телеканалу «Скіфія» висловлюють виключно провладну точку зору.
Недержавний телеканал ВТВ+ у своїх інформаційних та аналітичних програмах є більш вільним у згадуванні суб’єктів виборчого процесу, крім Партії Регіонів. Крім того, ми можемо побачити на цьому телеканалі більше критичних сюжетів про місцеві проблеми.
Протягом виборчої кампанії спостерігалося зменшення обсягу та кількості матеріалів, що присвячені політичним партіям, навіть й Партії Регіонів. Незмінним за обсягами залишалося надмірна увага до позитивного висвітлення діяльності посадових осіб місцевої влади.