укр eng

ФІНАЛЬНИЙ ЗВІТ за результатами регіонального медіамоніторингу ТБ у Харківській області


З 30.07.2012 по 28.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Харківська область

Коментар максимальних та мінімальних показників тональності:
52545 сек. (з них – 48662 сек. позитивної тональності) ефірного часу в теленовинах було віддано висвітленню діяльності влади та владної Партії регіонів. Це складає 85,85% усіх новин, присвячених владі та політичним суб’єктам виборів.
Тоді як усім іншим політичним силам та самовисуванцям разом узятим дісталося лише 8659 сек. (до того ж, половина з яких – 4096 сек. – негативу).  
У програмі новин «Харьковские известия» на «7 каналі» (належить міській владі Харкова) інформація про Об’єднану опозицію переважно подавалась або в негативній тональності (2262 сек.) або – нейтральній (257 сек.). Натомість, повідомлення або висвітлення діяльності представників влади та владної ПР подавалися фактично завжди у позитивній тональності – 24672 сек. За увесь звітний період протягом 3-х місяців «набігло» лише 46 сек. негативної тональності. При цьому упор робився на представників місцевої влади та народних депутатів (звісно, від ПР, а також «незалежного» Писаренка) які вирішили ощасливити харків’ян щоденними покращеннями. Інші політичні сили практично не згадувалися, ніби їх і не існує. А по самовисуванцям, які наважилися висунути свої кандидатури всупереч волі місцевих очільників Партії регіонів – по Салигіну та Гавришу – «Харьковские известия» пройшлися 471 сек. негативу.
В «ОТБ-новинах» на Харківській обласній телерадіокомпанії (ХОДТРК) «картинка» повторювалась, але із єдиною відмінністю – значно більше було виступів можновладців з Києва (Азаров, Янукович та інші). Втім, від перестановки доданків сума не змінюється: результат був таким же, як і в «Харьковских известиях»: влада та владна партія набрали 20538 сек. позитиву. При цьому критичних зауважень набралося всього на 104 сек. Об’єднану опозицію не часто згадували, а коли згадували – не сильно жалували: їй присвятили 763 сек. негативу. Щоправда, за весь період в ефірі пролунало 99 сек. інформації, яку можна зарахувати в якості позитиву для ОО (як правило, це були коментарі Власенка, які одразу ж нівелювалися їх критикою з вуст опонентів або самих журналістів). Трішки позитиву – 250 сек. – дісталося КПУ. Інші політсили фактично залишилися непоміченими.
Набагато більше відповідали вимогам подання об’єктивної інформації «Об’єктив-новини» телеканалу «Simon», де дійсно у переважній більшості подавалися НОВИНИ, а не PR-матеріали. Хоча й тут більше уваги приділялося Партії регіонів, ніж Об’єднаній опозиції, у такий же пропорції їм діставалися позитив і негатив. Так, ОО набрала 1082 сек. позитиву і 600 сек. негативу, а ПР, відповідно – 1443 позитиву та 727 негативу. Однак, при цьому не слід забувати, що чимало позитиву було віддано місцевій владі, президентові та уряду, яких пересічні громадяни асоціюють з ПР. Не забували «Об’єктив-новини» й про інших суб’єктів виборчого процесу, подаючи інформацію про них переважно у позитивному руслі. Проігнорували хіба що «Україну, вперед!», мабуть, передбачали, що вона не пройде до ВР 

Пріоритетність представлення:
Протягом усього звітного періоду, як правило, програми починалися із загальнодержавних новин (із відповідними ньюсмейкерами), а потім продовжувалися місцевими, із перевагою останніх. Але у випусках «Харьковских известий» всеукраїнської тематики взагалі було обмаль.
Більшу частку часу «Харьковских известий» представляли репортажі на користь кандидатів від влади у мажоритарних округах, завуальовані під інформацію про діяльність ДІЮЧИХ депутатів місцевого рівня та нардепів, які постійно десь виступають, когось вітають, щось коментують, комусь допомагають. Певна річ, часто виступав і мер міста Кернес та губернатор Добкін.
В «ОТБ-новинах», крім Януковича та Азарова, нерідко виступали інші представники центральної влади, а також губернатор Харківщини Добкін та міський голова Кернес. Також не забували про голову Зміївської РДА – депутата Харківської облради – кандидата у нардепи Мураєва та деяких діючих нардепів – кандидатів у нардепи (переважно – Шенцева).
«Об’єктив-новини» надавали ефір представникам центральної та місцевої влади, збалансовано – виступам різних політиків від влади та опозиції.

Теми:
- висвітлення початку виборчої кампанії,
- проведенням суду над Ю. Тимошенко у Харкові,
- підписанням Януковичем скандального закону про мови та події навколо цього,
- надання російській мові статусу регіональної у Харкові та області,
- боротьба МВС під орудою М. Азарова із «мажорами» на дорогах,
- підготовка Харкова до Дня міста та очікуваного приїзду президента,
- візити до Харкова Януковича та Азарова,
- ситуація з Тимошенко,
- отруєння школярів у Богодухівському районі та пов’язане з цим рішення реформувати СЕС,
- святкування різного роду свят (День міста, День незалежності, День знань тощо),  
- чергові покращення у Харкові та області.
Останній темі було присвячено левову частку телеефіру у «Харьковских известиях» та значну – в «ОТБ-новинах».

Спікери:
Якщо подивитися «Харьковские известия», то виявлялося, що на Харківщині, крім мера і губернатора, працюють лише народні депутати Писаренко, Бережна, Горіна, Святаш, Шенцев, Фельдман, а також депутати Харківської міської ради Денисенко, Мисик та депутат Харківської облради Мураєв. Їх прізвища буквально щоденно закарбовувалися у мозок телеглядачів, адже вищезазначені особи постійно щось відкривали, святкували, коментували, десь виступали, щось покращували. Тільки про депутатський прийом Писаренка вийшло понад десяток сюжетів. Але що роблять інші народні депутати та 98 зі 100 депутатів міської ради й 135 зі 136 обласної – наразі незрозуміло.
В «ОТБ-новинах», крім Азарова, Януковича, а також Тігіпка, Табачника, часто  виступали губернатор Харківщини Добкін, міський голова Кернес, зрідка – голова облради Чернов. Звісно, не забували й про деяких нардепів від ПР (частіше за все це був Шенцев) та пана Мураєва.
«Об’єктив-новини» надавали ефір виступам різних політиків від влади (Янукович, Азаров, Тігіпко), ПР (Колесніченко, Шуфрич) та опозиції (Яценюк, Власенко, Кужель). Проміж ними з’являлися Симоненко й самовисуванці С. Гавриш та Є. Жилін. Також нерідко виступав всюдисущий Мураєв (якому, взагалі, треба надати належне за вміння вигадувати досить цікаві інформаційні приводи).

Синхрони (пряма й непряма мова):
У «Харьковских известий» майже всі сюжети були побудовані за традиційною схемою: демонстрація чергового покращення – виступ (коментар) міського голови (рідше – губернатора) та/або вищезазначених місцевих депутатів і нардепів, які, за дивним збігом обставин, виявилися кандидатами у народні депутати. При цьому значимість цих виступів далеко не завжди була високою, часто це були банальні слова вітання зі святом та побажання чогось гарного. Нерідко синхрони займали ледь не половину всього сюжету.
Матеріали «ОТБ-новин» виглядали дещо динамічнішими під час висвітлення діяльності центральної влади та схожими з «Харьковскими известиями» – в сюжетах про місцеві покращення. Звісно, як і в «Харьковских известиях», практично вся пряма мова віддавалася владникам та представникам ПР.
«Об’єктив-новини» надавали ефір представникам центральної та місцевої влади, збалансовано – виступам різних політиків від влади та опозиції. Пряма мова займала незначну частку в сюжетах. При цьому в останній місяць намітилася тенденція уникати будь-яких журналістських коментарів з політичних питань.

Опис маніпуляцій та медіаефектів:
Основною маніпуляцією «ОТБ-новин» та «Харьковских известий» було однобічне подання інформації: тільки у позитивному тоні подавалися новини про владу та ПР, у негативному – про ОО.
«Пересічні громадяни», що давали свої коментарі, підбиралися теж тенденційно. Якщо мова велася про «покращення життя», що відбувається завдяки ПР, мешканці Харкова говорили виключно схвально. Якщо мова йшла про опозицію – харків’яни її критикували.
Якщо (дуже рідко) слово надавалося прихильникам опозиції, то, як правило, вони виглядали недолуго, або їх слова виривалися із контексту, а потім піддавалися критиці. Так у сюжеті «Харьковских известий» від 14 серпня давалася пряма мова Власенка (20 сек.) про те, що відеоконференція у судовому засіданні не передбачена законодавством, і тільки «явка до суду є обов’язковою». Слідом лунав закадровий коментар про те, що Тимошенко вже давно відмовляється від ОБОВ’ЯЗКОВОЇ явки до суду.
Також останнє слово практично в усіх сюжетах «ОТБ-новин» та «Харьковских известий», де згадувалась опозиція, залишалося за коментатором, експертом або журналістом, який подавав інформацію із негативною тональністю відносно ОО.
Мабуть, вирішивши, що прямої пропаганди за владну партію недостатньо, «Харьковские известия» та «ОТБ-новини» використовували й додаткову візуалізацію на користь ПР. Так у випуску «Харьковских известий» від 3 вересня, у сюжеті «Первый звонок прозвучал в школах Харьковской области» дітлахів показували на фоні  напису «Вас вітає рідна школа», що написаний саме білим на блакитному фоні, а наприкінці протягом 5 секунд демонструвалося, як у небо запустили БІЛІ й БЛАКИТНІ повітряні кульки. В інших сюжетах того ж випуску теж немовби ненароком показували дітей з білими бантами та блакитними повітряними кульками.
А в «ОТБ-новинах» від 5 вересня в сюжеті «Фрунзенський район – найкращий у вивозі сміття у Харкові» виступ керманичів району показували на фоні банера ПР.
Але було зафіксоване й відверте приниження опонентів, з використанням  грубого сарказму: в сюжеті «Харьковских известий» від 11 вересня «Судебное заседание по делу ЕЭСУ против Юлии Тимошенко снова перенесли» після демонстрації спілкування Кужель з противниками Тимошенко, показали її прибічників з собакою та пролунав закадровий коментар: «Та слухати Кужель так ніхто і не забажав. Навіть тварини, які сьогодні несподівано сповістили своє єднання з Тимошенко».
Напередодні виборів взагалі була проведена масована пропагандистська атака на виборця, метою якої було закріпити у свідомості мешканців Харкова та сусідніх районів (куди, власне, «добиває» віщання 7 телеканалу), за кого саме слід голосувати. Так, матеріал «Харьковских известий» «Уже через три дня украинцы будут избирать большинство в парламенте» (хоча, безумовно, українці обирали не тільки більшість, а взагалі всі парламентські сили) від 24 жовтня був наповнений відкритою агітацією за владу/проти опозиції та самовисуванців – опонентів ПР. А в останній день перед «тишею напередодні голосування» 26 жовтня в «Харьковских известиях» вийшов сюжет з промовистою назвою «Партії Регіонів –15 років». Жодна інша партія такої честі не удостоювалася.



ОСНОВНІ ВИСНОВКИ (за весь період кампанії):
На жаль, говорити про рівність можливостей для різних суб’єктів виборчого процесу бути представленими на телеекранах Харківщини протягом передвиборчої кампанії говорити не доводиться. Адже з 3-х провідних телеканалів «Харьковские известия» займалися відвертою пропагандою на користь владної партії та її висуванців, «ОТБ-новини» робили те саме у більш поміркованому варіанті, а «Об’єктив-новини» останнім часом самоусунулися від активного коментування політичних процесів та їх суб’єктів, зайнявши позицію стороннього спостерігача. До того ж, не слід забувати, що Телеканал «Simon» саме напередодні виборів «з технічних причин» випав з сітки віщання кабельного оператора «Тріолан», що зменшило його аудиторію.

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ:
Протягом УСЬОГО періоду моніторингу з 30-го липня до 28-го жовтня 3 харківські телеканали поділялися на:
•    явно провладні та некритичні – «7 канал» та ХОДТРК (Харкіцвське обласне телебачення);
•    такий, де хоч контенту про партію влади більше, однак виразних симпатій не виявлено, а критики влади також багато –  «Simon».

Чисто виборчого контенту було відносно небагато, але фактично, ледь не вся інформація «Харьковских известий» і переважна частина «ОТБ-новин» складали приховану агітацію за партію влади та її представників. В «Об’єктив-новинах» виборчого контенту було не більше третини від загального обсягу.
Головними спікерами найчастіше були президент, прем’єр, представники місцевої влади та кандидати у нардепи від ПР, «закамуфльовані» під діючих місцевих депутатів та нардепів.
Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів. Переважала ПР і за абсолютними показниками по тональностях: набрала майже в 29 разів більше за «Батьківщину» в позитивній тональності. Що стосується негативу, його обсяги «на користь» «Батьківщини» переважають такі відносно ПР у 4,2 рази.
А за балансом влада-опозиція – позитивна тональність влади й ПР у новинах харківських телеканалів більш ніж у 36 (!) разів перевищувала відповідні показники Об’єднаної опозиції, «Свободи» та «УДАРу» разом узятих.