укр eng

Підсумковий звіт за результатами моніторингу донецького телебачення (30 липня – 28 жовтня 2012 р.)


З 30.07.2012 по 28.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Донецька область

Упродовж 30 липня – 28  жовтня телеканали Донецького регіону Більшу частину ефірного часу присвятили діяльності Партії регіонів (68.2%) та місцевої влади – 21,7%. Телеканали багато показували уряд, президента місцеву владу. Можна відзначити тенденцію, згідно з якою кількість ефірного часу на останньому етапі моніторингу для партії влади значно скоротилося в порівнянні з минулими звітними періодами. Новини цього періоду стали менш партійними, однак вони демонструються на тлі великого обсягу політичної реклами і як би доповнюють політичну агітацію конкретними прикладами. У телевізійних сюжетах представники виконавчої влади роблять те, що Партія регіонів через рекламу ставить собі в заслугу: відкривають дитячі садки, школи та медичні установи.

Досить великий обсяг ефірного часу, який був наданий центральним органам влади в значній мірі пов'язаний з тим, що регіональні канали не обмежувалися показом місцевих новин. Якщо в Донецькій області не було інформаційних приводів для демонстрації успіхів чинної влади, в новинах показували візити лідерів держави в інші регіони.

Що стосується суб'єктів парламентських виборів, то всі учасники перегонів були представлені на телебаченні виключно Партією регіонів. Найбільше - 22060 секунд - "позитивного" ефіру про діяльність партії влади показав державний 27 канал. ТРК "Донбасс" був у цьому відношенні значно скромніш - ПР в позитивних тонах показували всього 4470 секунд. Вельми показово, як телеканал "Донбас" вивів, в плані негативної тональності, з під удару політичну партію "Україна - вперед!". 26 вересня в ефірі телеканалу був показаний виключно неполітичний сюжет: російський співак Олег Газманов програв у суді позов про захист честі і гідності районній газеті "Рідне Приазов'я". Журналісти "Донбасу" нагадали, що, що позов був поданий як реакція на статтю, в якій виконавця звинуватили в тому, що він брав участь у проплачених концертах. При цьому телеканал ані словом не обмовився, що Газманов виступав в Донецької області на запрошення Наталії Королевської, разом з нею співав на сцені і саме за гроші "України - вперед" його назвали "прикупленім співаком".

Головними темами цього періоду була інформація про початок виборчої кампанії, партійний з’їзд ПР, інформація про соціальні ініціативи президента соціальні ініціативи президента та вагомий внесок чинної влади в медичну реформу та в розвиток освіти. Більшість сюжетів була показана у радянських традиціях пропаганди: пафосно та декларативно. При цьому слід зазначити матеріал програми «Время новостей» (ТРК «Донбас») про з'їзд Партії регіонів. З усього виступу президента Януковича на цьому з'їзді автори обрали фрагмент, в якому глава держави заявляє, що "корупціонери в новий парламент не пройдуть". Відразу після цього показали сюжет про з'їзд "Батьківщини". Акцент був зроблений на те, що об'єднана опозиція у свій виборчий список внесла Юлію Тимошенко, яка "відбуває семирічний термін у колонії", а замикає "п'ятірку" "ще один в'язень - Юрій Луценко". Таким чином, для глядачів були озвучені імена корупціонерів, які прагнуть потрапити в парламент, і політична сила, яка підтримує корупціонерів.

У плані медіаманіпуляцій слід відзначити ще один сюжет - про мовну політику діючої влади. Журналісти програми «Время новостей» (ТРК «Донбас», 1 серпня) нагадали про прийняття Верховною Радою Закону "Про основи мовної політики" і відразу після цього показали сюжет про "багатонаціональний Донбас". Для всіх мешканців регіону, незалежно від їх національності, - продемонстрував сюжет - російська мова є або рідною, або мовою міжнаціонального спілкування.

Ще однією маніпуляцією свідомістю телеглядачів можна вважати регулярне включення в РЕГІОНАЛЬНІ новинні програми сюжетів з інших областей України. Так, у програмі РСН (Обласна державна ТРК) від 2 серпня успіхи уряду були підкреслені на прикладі сусідньої Запорізької області. Саме там прем'єр Азаров розповідав про реалізацію соціальних ініціатив президента Януковича. Віце-прем'єр уряду Сергій Тігіпко у серпні також не відвідував Донецьку область, що не завадило телеканалам вкласти в його уста спіч про те, що "робочих місць стає більше, а заробітна плата зростає". Щоб додати виступу чиновника більшої "людяності" програма РСН (ДОДТРК) від 3 серпня показала віце-прем'єра, який відвідав дитячу лікарню, з немовлям на руках.

На регіональному рівні багато сюжетів, виключно в позитивній тональності, було показано про те, як губернатор Донецької області Андрій Шишацький вручає школам шкільні автобуси, а лікарням - автомобілі швидкої допомоги. депутати від ПР (і одночасно з цим кандидати в депутати) відкривають дитячі майданчики та інші об'єкти. Показово, що ці "інформаційні приводи" активно використовуються і в політичній рекламі Партіїі регіонів зі слоганом - "Обіцяли - виконуємо").

Сюжети на цю тему супроводжувалися синхронами вдячних жителів області, вчителів та вихователів, школярів і так далі.

Практично кожний сюжет про Партію регіонів або її спікерів в особі державних або місцевих чиновників супроводжувався прямою мовою представників цієї політичної сили. Деякі сюжети  мали по 3-4 «синхрона». 31 липня у сюжеті Регіональний служби новин (Державна обласна ТРК) про з’їзд ПР було 7 (!) включень прямої мови! У ролі спікерів виступали Президент України Віктор Янукович, прем’єр-міністр України Микола Азаров, та інші урядовці. З регіональних представників Партії регіонів найбільш популярним спікером були мер Донецька Олександр Лукьянченко та  Донецький губернатор Андрій Шишацький.

Постійним представником Партії регіонів на донецьких каналах була кандидат від цієї політичної сили Тетяна Бахтєєва. Сюжети про її діяльність - відкриття дитячих майданчиків, лікувальних установ, участь у всіляких культурних і спортивних заходах - мали ознаки політичної реклами, проте показувалися по телеканалам в якості місцевих новин.