укр eng

Звіт за результами моніторингу Херсонської преси: 30-го липня – 5 серпня


З 30.07.2012 по 05.08.2012
Медiа: Преса
Регiон: Херсонська область

І тиждень – 30 липня – 5 серпня 2012 року

 

  1. Загальні тенденції

Упродовж 30 липня  - 5 серпня найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів, зокрема голові Херсонської міської організації Партії регіонів Володимиру Сальдо, який одночасно є міським головою. На другому місті по кількості знаків лідерів Партії регіонів був Віктор Янукович. В основному інформація про В. Сальдо була позитивною та стосувалась виконання посадових обов'язків міського голови та діяльності міської ради, в якій депутати від Партії регіонів складають абсолютну більшість. Інформація про В.Януковича нерозривно пов'язувала його діяльність як Президента України так як всеукраїнського лідера Партії регіонів. Таким чином, проводилась опосередкована політична агітація за Партію регіонів через позитивне висвітлення діяльності посадових осіб при владі з використанням адмінресурсу (в комунальній газеті міської ради). Але в іншій незалежній пресі інформація про Партію регіонів   була і негативною, але зайняла  втричі менший об'єм.

 

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

На першому місці по кількості знаків позитивної інформації – Партія регіонів, найбільші статті – про  міського голову В. Сальдо та ініціативи Президента.  Загальна сума знаків позитивної інформації про Партію регіонів  в усіх трьох газетах – 16999.

Загальна сума знаків негативної інформації про Партію регіонів  в усіх трьох газетах – 5497. В статті «Страшная тайна Януковича» розповідається о неспроможності Президента В. Януковича налагодити рівноправні відносини з Росією.

На другому місці по об'єму інформації негативної тональності виступають одразу три політичні сили: Об’єднана опозиція -  408 знаків, "Україна - Вперед!" - 395 знаків і КПУ - 219 знаків.

 

3.         Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).

Пріоритетність представлення у всіх трьох  обраних херсонських  газетах  віддається Партії регіонів.

 

4.Теми

Головні теми статей про  партію влади – діяльність херсонської міської ради та міського голови, досягнення місцевої влади в покращенні життя міста та городян,  діяльність Президента на благо народу України.

Головна тема  статей про опозиційні політичні сили на першому тижні агітаційної кампанії – це в основному  нейтральна інформація про початок виборчої кампанії, в якій все одно використовуються різні медіа ефекти на приниження опонентів влади.

Тема нейтрального інформування про початок виборчої кампанії та реєстрацію кандидатів була використана як полігон медіа ефектів для приниження всіх опонентів влади під ширмою сухої інформації  про реальні факти першого етапу Парламентських виборів.

 

5. Медіа ефекти та маніпуляції

Протягом першого ж тижня агітаційної кампанії херсонська преса продемонструвала більшість з відомих медіаефектів та різних маніпуляцій.

1) Для підвищення рейтингу провладної партії (ПР) журналісти використовували фальшивий нейтралітет, принцип контрасту та прийом кільцевої композиції, що створило одразу два сандвічі: «отруйний сандвіч» для опозиції та «цукровий сандвіч» для партії влади. В нейтральній інформаційній статті про початок реєстрації кандидатів заголовок надан у вигляді риторичного запитання "...кто, откуда и куда?", інформація про Об'єднану опозицію та КПУ надавалась з заміною імен,  з наклеюванням ярликів, з приниженням через створення асоціацій шляхом іронії: "облюбовал округ", "ранее не замеченный в политике", "жаждет попасть", "с утра пораньше", "так называемая «Об'єднана опозиція". Прийом приниження через використання низького стилю просторіччя та побутової лексики використано для інформації про реєстрацію кандидатів від КПУ: "Мажоритарщиком", "нардеп", "без особого успеха пытался стать мэром".

2) В цьому кільцевому оточенні негативно-іронічної інформації та відвертих насмішок всередині тексту розміщено серйозну та позитивну інформацію про реєстрацію кандидатів від Партії регіонів високим стилем: "не менее серьезная кандидатура", "баллотироваться в этом округе" (замість "мажоритарщик"), "действующий городской голова".

3) Прийоми ствердження, констатації факту та прийом "останнього слова" використовуються в статтях про В.Януковича, де бажане покращення життя видається за дійсне: "Украине нужен опыт Партии регионов, наш патриотизм, наша дисциплина, наша твердая и единая воля, чтобы созидать и строить новую страну. Лучший агитатор за Партию регионов - это результаты её работы: каждодневный упорный труд, новые дороги, мосты, вокзалы, школы, детские сады, больницы, перинатальные центры, оптовые рынки, овощехранилища, элеваторы, транспортные терминалы - все, что строится и будет построено буквально в каждой области" (це фінальний абзац великої статті).

4) Прийом напівправди або замовчування використовується у великих статтях про діяльність місцевої влади власне як про партійні досягнення, особливо це стосується інформування  про діяльність міського голови В.Сальдо у вигляді інтерв’ю, де висвічуються лише позитивні результати владної роботи, але приховуються всі негативні наслідки та корупційні складові діяльності провладної партії.

Таким чином, вже перший тиждень виборчої кампанії висвітлюється у херсонській пресі не об’єктивно,  з порушенням рівних можливостей та використанні різних медіа ефектів і маніпуляцій лише на користь партії влади.