укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу черкаського телебачення (30 липня - 28 жовтня 2012)


З 30.07.2012 по 28.10.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Черкаська область

Коментар максимальних та мінімальних показників тональності

Максимальні показники позитивної, нейтральної  та негативної інформації належать Партії регіонів  –  здебільшого позитивно повідомлялося про реалізацію соціальних ініціатив Президента та уряду, в тому числі проілюстрованих черкаськими прикладами, фінансову та іншу підтримку місцевих ініціатив  місцевою владою, зокрема – С.Тулубом. Негатив Партія регіонів отримала переважно з коментарів представників опозиційних сил, які висловлювалися з приводу резонансної ДТП під Уманню за можливою участю в неї регіонала А.Яценка, звинувачували провладні сили в псуванні опозиційних біл-бордів, завищенню обсягів зібраного в області врожаю культур тощо.

Мінімальні показники - у ВО «Свобода»:  ця політична сила отримала за увесь період всього 83 секунди нейтральних згадок на ТК ВІККА, переважно в контексті опублікування результатів соціологічних досліджень.

Негативної інформації на телебаченні було мало порівняно з нейтральною. Негатив на свою адресу отримали «Україна-вперед!», Об’єднана опозиція та УДАР.  

Пріоритетність представлення

Перші сюжети на ОДТРК Россь на протязі всього моніторингового періоду стосувалися переважно Партії регіонів, діяльності президента, уряду та представників місцевої влади, які асоціюються у пересічного виборця з Партією регіонів. Від Партії регіонів спікерами найчастіше виступали голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб та прем’єр-міністр М.Азаров, в останній тиждень моніторингу дещо збільшилася присутність в телевізійному просторі В.Януковича.

ТК ВІККА більш різноманітно підходила до обрання стартових сюжетів новин та спікерів, і надавала можливість висловитися ключовим особам політичних сил, які були активні в регіоні.

Теми 

Найбільш поширеними темами були:

  • Ініціативи Кабміну  та їх реалізація в країні та області (доступність житла; встановлення мінімальних цін закупівлі на молоко; перспективи допомоги молоді; розвиток мережі перінатальних центрів; лікі для гіпертоніків; збільшення допомоги по народженню дитини тощо);
  • Реалізація соціальних ініціатив Президента та звітування обласного та районного  керівництва з приводу виконання;
  • Фінансова підтримка місцевою владою та С.Тулубом місцевих ініціатив;
  • Розв’язання проблем людей за участю обласної влади;
  • Фінансова підтримка самовисуванцями розв’язання проблем округів, соціальні ініціативи самовисуванців.
  • Партійні справи (висвітлення ходу виборчого процесу, прес-конференцій політичних сил, ротацій і т.п.).

При цьому ОДТРК «Рось» приділяла увагу висвітленню ходу виборчого процесу тільки шляхом розміщення офіційної інформації, висвітлення діяльності кандидатів від Партії регіонів чи цієї політичної сили в цілому, а також само висуванців (Б.Губського, В.Зубика, в останній тиждень перед виборами – В.Жуковської). По однієї згадці в просторі новин цього телеканалу отримали КПУ та УДАР: КПУ -  в сюжеті «Ленін повертається» про перспективи повернення пам’ятника Леніну на Соборну площу Черкас (08.09 і 12.09),   УДАР – в сюжеті про результати соціологічного опитування, в якому зазначалося, що найбільший приріст прихильників серед кандидатів по одномандатному округу №194 мають А. Кондратенко (УДАР) та В.Жуковська (само висуванка). ВО «Свобода», «Батьківщина», «Україна-вперед!» взагалі не згадувалися в новинах навіть при наявності значних інформаційних приводів.

ТК ВІККА була більш різноманітною в доборі тем, і більшу увагу приділяла ходу виборів, перспективам та потенціалу різних політичних сил та кандидатів. На цьому телеканалі були присутні всі суб’єкти моніторингу. 

 

Спікери

Стабільними  спікерами були С.Тулуб, М.Азаров, В.Янукович, С.Тігіпко, голова Черкаської облради В. Черняк, заступник голови Черкаської ОДА О.Головко,  кандидат по 197 округу В.Корж (всі – Партія регіонів), з представників Об’єднаної опозиції - М.Томенко, М. Булатецький,  голова Черкаської обласної організації ВО «Батьківщина» А. Бондаренко, заступник керівника Черкаського обласного штабу ВО «Батьківщина» В.Слуцька, від УДАРу - кандидат у народні депутати по виборчому округу № 195 О.Чуприна, з само висуванців -  В.Жуковська, Б.Губський, В.Зубик.

Епізодично з’являлися в телевізійному просторі від Партії регіонів М.Акімова,  від «Україна-вперед!» Н.Королевська та А.Шевченко, від КПУ – кандидат по 194 округу В.Білоусов, само висуванець по 198 округу мер м. Сміла С.Решетняк, само висуванці по 194 округу С.Трофімова та по 195 округу О.Радуцький.


Опис маніпуляцій та медіаефектів

Найбільше «джинси» на телеканалах розмістили Партія регіонів, з само висуванців -   В.Жуковська, Б.Губський, В.Зубик. Найбільш системно та прямолінійно «джинсував» Б.Губський, який став абсолютним лідером серед само висуванців по кількості немаркованих замовних матеріалів на обох телеканалах. Так, за увесь період протягом всього моніторингового періоду 2-3 рази на тиждень у випуски вечірніх новин були включені не маючі жодного інформаційного приводу звіти про поїздки нардепа по селам округу, повідомлення про участь кандидата в святкових заходах, його коментарі по різним питанням. Тільки за 2 тижні до виборів частина цих сюжетів стала маркуватися як політична реклама.

На початку моніторингового первіоду більша частина «джинси» транслювалася на ОДТРК «Рось», однак з жовтня лідером з транслювання подібних сюжетів стала ТК ВІККА . Як правило, «джинсові» матеріали стосувалися активної діяльності кандидатів по розв’язанню проблем свого округа, і в майже кожному йшлося про фінансову підтримку кандидатами громадських закладів (садочків, шкіл, медичних закладів тощо).

Серед медіаефектів, які найчастіше використовувалися телеканалами, можна зазначити:

  • Маніпуляції заголовками сюжетів. Так, на ОДТРК «Рось» практикувалося називати перші сюжети блоку новин словами, які асоціюються з ПР та навіюють глядачу думки про те, що обіцянки виконані, досягнення досягнуті. Найбільш типові приклади: «Програму виконано!» (про забезпечення шкільними автобусами), «Покращення бізнес-клімату – серед пріоритетів обласної влади…» (про підтримку підприємництва в області) тощо.
  • Констатація факту. Часто в назву сюжетів про обіцянки обласної влади та уряду журналісти виносять ствердження їх виконання. Наприклад,  27.08. ОДТРК «Рось» сюжет, в якому С.Тулуб заявив про плани відновлення добичі вугілля в Ватутіному, названо «На Черкащині відновлять вугільну галузь», 28.08. сюжет з коментарями С.Тігіпка тенденцій зміни цін на хліб названо «Український хліб не подорожчає»,  30.08. на ТК ВІККА сюжет про заявлені С.Тулубом перспективи ремонту моста через Дніпро мав назву «Міст ремонтуватимуть», про ініціативу Уряду по розвитку доступного житла «Кінець квартирним чергам!».  Такий підхід в формі певний «мантр» створює у глядача впевненість в виконанні владою своїх обіцянок, що має певний агітаційний ефект.
  • Повтор інформації. На протязі всього моніторингового періоду в першої частині випуску новин на ОДТРК «Рось» транслювалися переважно позитивні сюжети про діяльність центральної та місцевої влади, спікерами в яких виступали ключові фігури Партії регіонів загальнонаціонального та місцевого рівня, більшість цих сюжетів повторювалося на початку підсумкової інформаційно-аналітичної програми  «Постфактум» увечері в неділю.
  • Опускання інформації. ОДТРК Рось висвітлювала діяльність та позицію виключно Партії регіонів, ігноруючи події, які можуть бути інтерпретовані як потенційну базу для критики цієї політичної сили, та діяльність інших політичних сил навіть при наявності інформаційних приводів. Так, телеканалом були проігноровані резонансне ДТП в Умані з гіпотетичною участю в ньому кандидата-регіонала А.Яценка, ушкодження біл-бордів Удару, в сюжеті про відкриття палацу Дружби народів після реконструкції була відсутня будь-яка інформація про те, хто ініціював ремонт, проте була надана пряма мова С.Тулуба з відкриття закладу, забезпечена його присутність в відеоряді, з чого необізнаному глядачеві можна було зробити висновок, що саме завдяки голові ОДА подія відбулася.
  • Контрастний спосіб подання інформації. Так, сюжет про пропозицію уряду проводити медогляди дітей-першачків в школах прямій мові М.Азарова передує сюжет про черкаську маму, яка розповідає, чому її дитина проходила належний медогляд ціле літо (черги, незрозуміло, де хто і т.п.), після іде коментар медика про те, що у випадках, коли дитина не пройде медогляд, відповідальність за її здоров’я несуть тільки батьки. На контрасті пропозиція Азарова подається дуже потрібною, у глядача вимикається критичність.
  • Маніпуляції в монтажі. Не дуже поширена маніпуляція, однак саме вона додала додаткового негативу «Україні-вперед!» і УДАРу. На ТК ВІККА в сюжеті про викупленість всіх місць на біл-бордах "Біг-морди-2012" (14.08.) синхрон з негативними оцінками та коментарями транслювався здебільшого на фоні біл-бордів «Україна-вперед!» та УДАРу.
  • Ефект ореолу. Значна частина сюжетів, які стосувалися висвітлення позитиву з життя області, були збудовані таким чином, щоб цей позитив екстраполювався на особу голови Черкаської ОДА С.Тулуба. Наприклад, 09.08. в новинах на ТК ВІККА пройшов сюжет «У Христинівському районі – антисирітський бум» про те, що в цьому регіоні найбільше прийомних родин порівняно з іншими районами області. В якості позитивного прикладу приведена родина Катоніних, до якої підчас робочої поїздки по області завітав голова Черкаської ОДА С.Тулуб. 19 секунд С. Тулуб присутній у відеоряді, коли говориться про успіхи створення прийомних родин (зустрічається з святково одягнутою родиною, спілкується на подвір’ї з батьками та дітьми), подана пряма мова Тулуба з подяками громаді, приведений позитив - в синхроні: "Захопився батьківським феноменом і голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб. Він подарував родині побутову техніку та фрукти." В сюжетах за участю С.Тулуба часто в відеоряді фігурували керівник виборчого штабу В.Черняк та О.Головко – регіонал-списочник.

 

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ

З 30 липня цього року 43,6% всіх новин, в яких фігурували суб’єкти моніторингу  на черкаських телеканалах, було присвячено Партії регіонів та її представникам. При цьому ситуація в області дещо краща порівняно з загальноукраїнською за рахунок суттєвого представлення в блоках новин само-висуванців (27,2%), а також наявністю значної порівняно з іншими суб’єктами частки негативу на адресу Партії регіонів.

Лідером за кількістю інформації позитивної, негативної та нейтральної тональностей у всіх ЗМІ області, які були об’єктами моніторингу, стала Партія регіонів.

Серед само висуванців абсолютним лідером за кількістю згадок у всіх ЗМІ став Б.Губський, переважна частина матеріалів носила характер «джинси».

 

ОСНОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Протягом всього моніторингового періоду черкаські телеканали поділилися на явно провладний та некритичний (ОДТРК «Рось») та більш збалансований та критичний (ТК ВІККА). Ця тенденція прослідковувалася з початку і до кінця без суттєвих змін.

 

ОДТРК Рось

Частка виборчого контенту була в середньому на рівні 30 %

Упродовж усієї кампанії домінувала Партія регіонів, в тому числі за рахунок числених сюжетів за участю представників влади, які пряма чи опосередковано агітували за цю політичну силу (чи безпосереднім використанням в синхроні та прямій мові агітаційних гасел і тем, чи – маніпуляціями в відеоряді (фонове використання брендових сильно-білих кольорів, поява на задньому плані атрибутики партійної атрибутики тощо).

 Її відносний показник представлення сягнув 64,4%, для порівняння - УДАРу – 0,4%, КПУ – 0,3% .

Переважала Партія регіонів і за абсолютними показниками по тональностях – при практичної відсутністі інших суб’єктів в просторі новин, інформації нейтральної тональності про цю політичну силу було трансльовано 7028 секунд, позитивної – 4524 секунди.

На телеканалі була відсутня негативна інформація про суб’єктів моніторингу.

Головними спікерами найчастіше були Президент, прем’єр  та представники місцевої влади (переважно голова Черкаської ОДА С.Тулуб).

Канал був повністю дизбалансований в розрізі влада-опозиція: опозиційні сили, а саме УДАР, отримали тільки 1 згадку в сюжеті про соціологію напередодні виборів обсягом 64 секунди.

 

ТК ВІККА

Частка виборчого контенту була в середньому на рівні 30 % .

Упродовж усієї кампанії домінували самовисуванці, їхній відносний показник представлення сягнув 40,6%, Партії регіонів – 21,5%, «Батьківщини» - 17,2%, УДАРу – 5,7%, «Україна-вперед!» - 4,4%, КПУ – 2%, Свободи – 0,4%.

Переважали самовисуванці і за абсолютними показниками по тональностях – вони отримали майже в 1,5 разів більше нейтральної інформації та в 4,6% більше позитивної інформації, ніж Партія регіонів.

Лідером за кількістю негативної інформації на телеканалі стала Партія регіонів, яка отримала більше негативу, ніж інші суб’єкти моніторингу, взяті разом, в 2,4 рази.

Головними спікерами найчастіше були кандидати в народні депутати від різних політичних сил, голови виборчих штабів та представники партій, які відвідували Черкаську область з візитами.

Канал був більше збалансований в розрізі влада-опозиція.