Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення:
1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"
Перший національний з програмою "Підсумки дня"
ТРК"Україна" – "Події" та "Події тижня"
5 канал - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
ICTV – "Факти" та "Факти тижня"
TVi – з програмою "Сьогодні "
СТБ – програма "Вікна-новини".
Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань:
Петро Порошенко, само висуванець, позафракційний
Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"
Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів
Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець
Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України.
Окремим блоком у дослідження включені два представники нинішньої влади:
Арсеній Яценюк, прем’єр-міністр України
Олександр Турчинов, виконувач обов’язків президента.
Обидва є соратниками кандидата у президенти Юлії Тимошенко, а Турчинов - її багаторічним політичним партнером. Інформація про їхню діяльність у теленовинах дозволить відстежити можливе використання адміністративного ресурсу під час виборчої кампанії.
Під час моніторингу експерти аналізують рівність доступу кандидатів до ЗМІ та якість інформування глядачів: наскільки повно та неупереджено телеканали подають інформацію про учасників виборчого процесу, аби глядач міг прийняти усвідомлений вибір.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Основним критерієм визначення тональності є враження, яке справляє на глядача інформаційний сюжет чи його частина. Телесюжет розглядається як комплекс інструментів, за допомогою яких подається інформація: відео, стилістика інформації, її послідовність, інтонація тощо.
31 березня закінчилася подача документів кандидатів у президенти до Центральної виборчої комісії. 1-4 квітня ЦВК реєструвала претендентів на президентське крісло. Кандидати – оприлюднили свої декларації. Ці події і стали основним інформаційним приводами у телевізійних новинах тижня 1-6 квітня 2014 року.
Цей тиждень виборча кампанія у медіа була представлена мляво. Телеканали лише фрагментарно подавали інформацію про перегони – найрезонансніші заяви учасників кампанії. Не усіх рейтингових кандидатів показували у сюжетах, часто обмежувалися короткими інформаційними повідомленнями. Більше представляли точки зору експертів - про очікування від цієї кампанії, її характер, особливості, небезпеки, законодавче забезпечення.
Такий характер інформації пов’язаний із більш потужними позавиборчими інформприводами. Зокрема, стрілянина в центрі столиці, під час якої поранені троє людей; звіт представників силового блоку уряду про розслідування вбивств людей на Майдані 18-20 лютого 2014 року; напружені відносини із Росією та підвищення цін на російський газ; виведення військовослужбовців та техніки з Криму; сепаратистські настрої на Сході країни.
У контексті виборчої кампанії найпомітнішими подіями стали: відмова лідера УДАРу Віталія Кличка балотуватися у президенти на користь Петро Порошенка (цю заяву Кличко зробив ще 29 березня, однак вона фігурувала у новинах і кілька наступних днів), заява Петра Порошенка, що у разі перемоги на виборах він продасть свій бізнес; прес-конференція Юлії Тимошенко; рішення суду про звільнення Михайла Добкіна, підозрюваного у сепаратизмі, з-під домашнього арешту.
ICTV, програми «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»
Cтарт президентської кампанії не був пріоритетною темою інформаційних випусків. Основна увага прикута до інших подій: збройної сутички між самообороною Майдану та представниками "Правого сектор"; затримання екс-ректора Податкової академії Петра Мельника; зростання курсу долара; подорожчання газу для населення; оприлюднення перших результатів розслідування щодо розстрілів людей на вул. Інститутській. Щоденно у студію програми запрошували гостей – експертів, представників влади, громадян з активною громадською позицією. Обговорювали ситуацію в Криму, східних областях та рішення влади.
Програма "Факти" протягом тижня обмежилася трьома повідомленнями про кандидатів у президенти. Два з них стосувалися Юлії Тимошенко: домагатиметься ухвали у Верховній Раді законопроектів, які мають змінити правову систему країни, створення нового органу для боротьби з корупцією – "Всеукраїнської громадської ради". Третя інформація стосувалася Михайла Добкіна - Печерський районний суд Києва змінив міру запобіжного заходу з домашнього арешту на особисте зобов’язання. Інформація подавалася у нейтральній тональності та без явних зловживань.
У підсумковій програмі "Факти тижня з Оксаною Соколовою" був один сюжет про кандидатів у президенти: оприлюднених декларацій про доходи Сергія Тігіпка, Михайла Добкіна, Юлії Тимошенко, Петра Симоненка та Петра Порошенка.
Інформація про виконувача обов’язків президента й спікера Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка подавалася виключно у контексті виконання їхніх посадових обов’язків.
Інтер, програми "Подробности" та "Подробности недели"
Основними передвиборчими новинами стали: декларації про доходи кандидатів у президенти; Юлія Тимошенко відмовилася знімати свою кандидатуру на користь Петра Порошенка; розкол у Партії регіонів: Сергія Тігіпка виключили з партії; Михайла Добкіна суд звільнив з-під домашнього арешту. Цим кандидатам приділено приблизно однакову кількість ефірного часу – 2-3 хв.
Явних зловживань у подачі інформації на каналі не простежувалося. Але є певний інформаційний дисбаланс. У трьох випусках - 1, 2 та 3 квітня – містилася інформація, що Юлія Тимошенко не збирається знімати свою кандидатуру на користь Петра Порошенка. Повідомлення будувалися навколо її цитати із прес-конференції, що вона й так щодня підтримує Порошенка – купуючи цукерки "Рошен". Про любов до цієї марки говорила і сама Юлія Тимошенко, і в.о. глави Адміністрації президента, депутат від "Батьківщини" Сергій Пашинський і Юрій Луценко, який зняв свою кандидатуру на користь Віталія Кличка на виборах мера Києва.
Інформація на каналі подається переважно об’єктивно.
Деякі сюжети - малоінформативні. Випуск новин 1 квітня 2014 року:
«Ведуча:
Войну между «Правым сектором» и главой МВД Аваковым вот так прокомментировала теперь уже кандидат в президенты Юлия Тимошенко:
– Зараз створена комісія для того, щоб розслідувати цю ситуацію і в залежності від рішення цієї комісії, я думаю, що українська влада буде приймати рішення».
У підсумковому випуску програми "Подробности недели" подають багато прямих включення з місць подій. А також думки експертів, представників влади.
Програма розпочалася з прямого включення з Луганська та Донецька, де сепаратисти захопили приміщення СБУ та ОДА. Ці події прокоментував гість студії в.о. заступника голови Адміністрації президента Андрій Сенченко.
Про економічну ситуацію, ціну на російський газ, та як економічні реформи вплинуть на громадян, говорив Арсеній Яценюк у прямому включенні з Кабміну.
Ситуацію на Сході країни коментував лікар-педіатр з Харкова Євгеній Комаровський.
Кандидати у президенти згадувалися лише побіжно.
СТБ, програма "Вікна-новини"
Про вибори інформації обмаль. Багато сюжетів стосувалися ситуації на кордонах України та окупованого російськими військами Криму.
Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк були представлені виключно як посадовці.
За тиждень прозвучав один розлогий сюжет, тривалістю майже 2 хв, про звільнення з-під домашнього арешту Михайла Добкіна.
Канал притримується нейтральної позиції, явних симпатій чи антипатій не простежується. Сюжети подавалися у нейтральній тональності.
ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"
У новинах прозвучала інформація про усіх кандидатів. Найбільше - про Михайла Добкіна – він був гостем у "Подіях тижня". Тільки про нього подано позитивну інформацію - він сам про себе говорив, як про послідовного політика.
Негативною інформацією канал не зловживає, але час від часу допускає іронію, оціночні судження:
"Тимошенко упорно утверждает, что арендует дом… Живет вот в этом домике" (на відео - маєток Тимошенко ). "Події", 1.04.2014
"Яценюк, видимо, смирился" (що валюта нестабільна). "Події", 2.04.2014
"Кандидаты уже начали раздавать обещания. Петр Порошенко обещает продать бизнес". "Події", 2.04.2014
Інформації про Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова звучало чимало, але виключно як про чиновників.
TVi, програма "Сьогодні"
Крім основного інформаційного блоку, програма включає 4-6 тем, у кожній з яких є свій ведучий. Запрошують гостей у студію.
Найбільше інформації про Юлію Тимошенко та Сергія Тігіпка. Про останнього – переважно негативна. У двох програмах показали той самий сюжет про акцію Автомайдану. Його активісти їздили до маєтку Тігіпка, бо нардеп не проголосував за закон про люстрацію суддів. Сюжет містив кілька коментарів активістів про важливість цього закону, а також репортажних деталей, що підсилюють негативне забарвлення інформації. Наприклад, що маєток обнесений високим парканом із колючим дротом, а Тігіпко, за словами охорони, "у суботу, виявляється, працює".
Резонансну новину про кортеж міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, який їхав зі швидкістю 180 км/год, канал не подав. Хоч це зробили більшість медіа. У "Сьогодні" повідомили лише про зауваження урядовцям прем’єр-міністра Арсенія Яценюка на засіданні Кабміну, що про кортежі чиновників більше не йтиметься.
5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"
Новини 5 каналу подають багато міжнародних новин - зокрема, реакцію європейських чиновників, представників міжнародних організацій на події в Україні.
Виборчих новин мало. Інформації із негативним забарвленням – немає.
Із кандидатів у президенти найбільше інформації про Юлію Тимошенко - головним інформприводом стала її прес-конференція 1 квітня.
Поява посадовців – прем’єра та в.о президента у новинах – інформаційно вмотивована.
Перший національний. "Підсумки дня"
Програма характеризується стислими сюжетами політичного та суспільного спрямування. Основні матеріали тижня: події у Криму та на Сході України, затримання екс-ректора Податкової академії Петра Мельника, стрілянина на Майдані.
В.о. президента Олександр Турчинов та прем’єр Арсеній Яценюк представлені виключно у контексті виконання посадових обов’язків. Прем’єр-міністру надано втричі більше часу, ніж в.о. президента. Пряма мова чиновників - здебільшого нейтрального, інколи позитивного характеру:
«Ми відновлюємо армію з нової нотки. Ми змогли привести наші збройні сили до повної бойової готовності, розгорнути наші збройні сили. Кабінет Міністрів буде виділяти кошти не тільки, щоб утримувати армію, але ж і на те, щоб її переозброювати» (Олександр Турчинов, 2.04.2014, "Підсумки дня").
Сюжетів про виборчу кампанії не було. Подана новина про зміну запобіжного засобу для екс-губернатора Харківщини Михайла Добкіна.
1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"
Інформація без оціночних суджень. Домінують матеріали суспільного та соціального спрямування.
Критикують владу. Наприклад, сюжет про кортежі Олександра Турчинова та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
"Наші кореспонденти відзняли, як виїхав (Турчинов) з навчального центру Національної гвардії на дорогому позашляховику у супроводі чотирьох автомобілів. ...Арсен Аваков їхав у "Мерседесі" в супроводі двох машин, на деяких ділянках швидкість сягала 180 км/год". 1.04.2014, "ТСН".
Сюжети про передвиборчі перегони почали виходити з 3 квітня: про головних претендентів на президентське крісло (3.04.2014), технічних кандидатів (4.04.2014 та 5.04.2014). Інформація подавалася збалансовано. Прямої мови основних кандидатів не подавали.
"ТСН-тиждень з Аллою Мазур" відрізняється від щоденних програм - наявністю певної іронії. Однак інформація щодо кандидатів подається збалансовано.
Матеріал стосувався декларацій кандидатів у президенти та відповідності реальних доходів з рейтингом найбагатших.
"Поки одні не могли влаштуватися на роботу, вона працювала, навіть у в’язниці. Юлія Тимошенко задекларувала свою заробітну плату у розмірі 180 тисяч гривень. А от будинок, що показала журналістам Юлія Тимошенко, не декларувала, так само, як автомобілі родини, банківські рахунки та прибутки». 6.04.2014, "ТСН-тиждень".
"Нагадав про себе і комуніст Петро Симоненко, дохід якого становить 314 тисяч гривень. А от родинні статки дорівнюють нулю і це, незважаючи на те, що дружина у Петра Миколайовича Оксана Ващенко очолює інформаційне агентство". 6.04.2014, "ТСН-тиждень".