Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції
На цьому тижні активність висвітлення виборчої тематики також була відносно невисокою, адже виборча кампанія тільки розпочалася. Основні новини зосереджуються поки що навколо місцевих політичних подій та висвітлення обов’язків посадовцями, що не пов’язано напряму з агітацією.
Серед навколо виборчих тем, присутніх на цьому тижні на сайті, можна зазначити такі:
- повернення в політику Ю.Тимошенко і старт її кампанії;
- зняття В.Клічка з перегонів на підтримку П.Порошенка;
- перша виборча соціологія.
Активно висвітлюється діяльність влади по врегулюванню економічної та політичної кризи.
За обсягом згадок в пресі зі значним відривом лідирує Ю.Тимошенко (56% згадок щодо суб’єктів моніторингу), далі йдуть А.Яценюк як посадова особа (17,2%) О.Турчинов як посадова особа (15,9%), і замикає ряд П.Порошенко (10,8%), інші суб’єкти моніторингу не згадувалися.
Серед газет, які були об’єктами моніторингу, „Черкаський край” – обласне комунальне видання – виборчим питанням взагалі не приділяло на цьому тижні уваги.
52% всіх згадок про суб’єктів моніторингу в пресі – нейтральної тональності, однак інші 49% - це матеріали позитивної тональності, що обумовлено в першу чергу розміщенням в „Акценті” та „Вечірніх Черкасах” двох статей з ознаками немаркованої політичної реклами, в яких висвітлюється старт кампанії Ю.Тимошенко.
Так, 2 квітня в газеті „Вечірні Черкаси” була розміщена стаття „Тимошенко збирається зламати хребта олігархії”, в „Акценті” - стаття „Юлія Тимошенко остаточно повернулася”. В статтях транслюються однакові меседжі, Ю.Тимошенко позиціонується як демократичний кандидат, який має потужну підтримку відомих осіб і однодумців, як особа, яка змінилася, як змінилася країна, яка здатна домовитися з Росією. В статтях фактично звучать основні тези програми Тимошенко: повернення Криму, злам системи, остаточна перемога режиму Януковича, запобігання корупції тощо. При подачі матеріалу ви користовуються медіа-ефекти, наприклад:
- надузагалення („для більшості виборців не має сумніву, хто є фаворитами цієї кампанії..”)
- коментарі – з форми проведення стартових з’їздів Тимошенко та Порошенка робиться висновок щодо їх особистісних характеристик, непомітно проти поставляючи відкритість та кулуарність („Петро Порошенко поки що уникає великих публічних заходів, і реєстрація його як кандидата відбулася досить скромно, що зайвий раз підкреслює діловий стиль його поведінки. Водночас лідер „Батьківщини” провела відкритий з’їзд на Софіївській площі і продемонструвала відкритість для всього суспільства”).