Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу херсонської преси (7-13 квітня 2014 р.)
ІІ тиждень – 7-13 квітня 2014 року
1. Загальні тенденції
Упродовж 7-13 квітня – другого тижня виборчої кампанії - найбільшу увагу херсонська преса присвятила Ю. Тимошенко та П. Порошенко. Якщо інформація о Ю.Тимошенко була быльш позитивною, то про П. Порошенко більша частина інформації була в негативної тональності.
На третьому та четвертому місцях по об’єму інформації були М. Добкін та С. Тигіпко. Статі про першого, в більшості, були негативної тональності, а про другого – в позитивній.
Також була нейтральна інформація про А. Яценюка в якості прем’єр міністра.
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Найбільше позитивних матеріалів в пресі за цей тиждень було опубліковано про Ю. Тимошенко - 20010 знаків (позитивної тональності) в усіх трьох газетах разом.
На другому місці по об'єму позитивної інформації є С. Тигіпко (6916 знаків).
Про П. Порошенко була написано: 20264 знаків (негативної тональності) та 3356 знаків (позитивної тональності).
Кандидат в президенти М. Добкін був відзначений в статтях з кількістю 11356 знаків (негативної тональності).
3. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).
Пріоритетність представлення перших шпальт у всіх трьох обраних херсонських газетах невіддана нікому.
4. Теми
Тематика публікацій про Ю. Тимошенко, базувалась на критиці П. Порошенко та його, можливого зв’язку з Партією регіонів. «Висунення слабкого, по суті, технічного кандидата від Партії регіонів означає, що Ті власники дозріли для угоди - бажано з Петром Порошенком». Але в статті «Тимошенко проти Добкіна: нелегка розмова про корупцію» крім критики М. Добкіна, Ю. Тимошенко надала свій рецепт боротьби з корупцією: «Свій рецепт боротьби з корупцією Юлія Тимошенко зробила максимально простим і зрозумілим людям: громадяни контролюють чиновників, а опозиція - владу. У рамках цієї формули вона розповіла про законопроект, який дозволить відеофіксацію дачі та вимагання хабарів. «Вся Україна», представлена в студії, прийняла цю ініціативу: 86%_ погодилися використовувати цей інструмент, якщо такий закон все ж буде проголосований у Верховній Раді.»
Критика рішення з’їзду Партії регіонів про висунення кандидатом від Партії регіонів М. Добкіна та позитивна інформація про С. Тигіпко була надрукована в статті «Руководство Партии регионов хоронит собственную политическую силу»: «7 апреля Сергей Тигипко сообщил о том, что руководство Партии регионов исключило его из партии. Это кажется нелогичным: как можно сознательно расстаться с единственным проходным кандидатом с высоким рейтингом, способным побороться за пост президента во втором туре?»
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Протягом другого тижня агітаційної кампанії херсонська преса продемонструвала поширеність медіаефектів та маніпуляцій.
- Прийом ствердження активно використовують автори статей про П. Порошенко: «Висунення слабкого, по суті, технічного кандидата від Партії регіонів означає, що Ті власники дозріли для угоди - бажано з Петром Порошенком».
- Прийом "Останнє слово" завжди піднімає рейтинг кандидата: «Дійсно, незважаючи на те, що, можливо, до виборів Тимошенко ще зустрінеться на дебатах з Михайлом Добкіним, це не те, чого чекає суспільство. Швидше за все, наступна «велика зустріч» відбудеться між демократичними кандидатами Юлією Тимошенко і Петром Порошенком. Головне, щоб останній все ж з'явився в студії.».
В статті о прес-конференції Станіслава Путілова, голови передвиборчого штабу П. Порошенка в Херсонській області останній абзац нав’язує читачеві свій погляд: ««Я не є соціологом, проте, як на мене, Петро Порошенко уособлює в собі ту саму золоту середину, якої потребує країна в цій надзвичайно складній ситуації», — додав він.»
Таким чином, другий тиждень виборчої кампанії продемонстрував швидку здатність до навчання місцевих журналістів. Маніпуляційні технології, що на першому тижні виборчої кампанії використовувались лише во всеукраїнських статтях, вже на другому тижні виборчої кампанії активно використовувались в статтях місцевих журналістів.