укр eng

Звіт за результатами моніторингу всеукраїнських телеканалів 7-13 квітня 2014 року


З 07.04.2014 по 13.04.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження  восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення: 

1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"

Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"

Перший національний з програмою "Підсумки дня"

ТРК"Україна" – "Події" та "Події тижня"

5 канал  - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

ICTV – "Факти" та "Факти тижня"

 TVi – з програмою "Сьогодні "

СТБ – програма "Вікна-новини".

 

Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань , а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:

Петро Порошенко, само висуванець, позафракційний 

Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"

Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів

Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець

Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України.

 

Окрім того, відстежується діяльність в.о. президента О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Юлії Тимошенко.

Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у телевізійних медіа.

У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Емоційна забарвленість інформації відображає, яке враження справляють телевізійні сюжети на глядача. Тональність визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації, добірки відео тощо).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Виборча кампанія цього тижня, 7-13 квітня, як і попереднього, була другорядною темою у телевізійних медіа.  Основна - події на Сході та Півдні України: захоплення проросійськими силами адмінбудівель у Харкові, Луганську, Донецьку, а в кінці тижня - у восьми містах Донеччини. Щонайменше чверть з усіх сюжетів стосувалися теми сепаратистських виступів та відносин з Росією.

Іншими важливими темами тижня стали: очікуване підвищення ціни на газ для населення та різке зростання курсу долара.

Події у країні диктують і нинішній формат теленовин. Крім репортажів телеканали усе частіше запрошують у студію експертів  - суспільство потребує оцінок та пояснень. Такий формат став та телебаченні поширеним. 

Основні інформаційні приводи у виборчій кампанії: презентація програм кандидатів у президенти, виборчі тури країною Петра Порошенка, Сергія Тігіпка, Юлії Тимошенко та Михайла Добкіна. Оприлюднення рейтингів політиків.  

Позиції кандидатів телебачення загалом подає порівняно збалансовано. Найрейтинговіші політики – Петро Порошенко, Юлія Тимошенко – найактивніше представлені у новинах  (15,6% та 16,4% відповідно). На третьому місці Михайло Добкін з 11,1%. Про Сергія Тігіпка – 5,4% інформації, про Петра Симоненка – 3,8%, це найнижчий показник.  

Негативна інформація про кандидатів пов’язана із подіями, а не оцінками їхньої діяльності: Тігіпка та Добкіна під час передвиборчих турів закидали яйцями, Симоненка випхали із-за трибуни у Верховній Раді.

Про діяльність перших осіб держави – в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра  Арсенія Яценюка інформації багато – є в кожному випуску новин. Однак виключно як про чиновників. Використання адмінресурсу на користь одного із кандидатів не простежується.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ПРЕЗИДЕНТИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ

 

ICTV, програми «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»

Левова частка ефіру присвячена подіям на Сході країни. Передвиборчих новин мало. Найбільше йшлося про Петра Порошенка та Юлію Тимошенко. Їм приділено приблизно однакову кількість ефірного часу – в межах 5 хв і в позитивній, і у нейтральній тональностях. Про решту кандидатів повідомлень значно менше.

Програма «Факти» уникає негативу, більшість сюжетів подають у нейтральній тональність. Про передвиборчі тури  Михайла Добкіна та Сергія Тігіпка, яких люди зустріли слова "ганьба" та закидали яйцями, не сказано ні слова.

Сюжети про кандидатів подаються у інформаційному ключі, короткі за тривалістю, містять меседжі передвиборчих програм.

Попри об’єктивну подачу матеріалів, де представляють різні точки зору, є певний дисбаланс. Канал опосередковано підтримує владу. Зокрема, у сюжетах про в.о. прем’єр-міністра Арсенія Яценюка та кандидат у президенти Юлії Тимошенко трапляються позитивні акценти:

«До мешканців у Східних областях глава уряду традиційно звернувся російською мовою», "Факти", 07.04.2014.

 «Допомогти загасити сепаратистські настрої до Донецька прилетіла кандидат у президенти Юлія Тимошенко», Факти, 07.04.2014.

Вдаються  і до оціночних суджень:

«Лідер комуністів, який донедавна переховувався від Майдану і на засідання взагалі не ходив, нині розійшовся не на жарт. Навіть звинуватив націоналістів у співробітництві з Росією. Цього "свободівці" головному комуністові не пробачили і випхали з трибуни. Далі почалася рукопашна». Факти, 08.04.2014.

 

Інтер, програми "Подробности" та "Подробности недели"

Цього тижня суттєво побільшало передвиборчої інформації. Найбільше – про Петра Порошенка, Юлія Тимошенко та Михайла Добкіна. Тимошенко та Порошенко мають однакову кількість ефірного часу  – по 7,5 хв. Найбільше негативу прозвучало про Михайла Добкіна.

Інформація  подається повно та переважно об’єктивно. Відвертої підтримки одного кандидата не простежується. Іноді відчутні певні симпатії та антипатії. Сюжети про Петра Порошенка, як правило, короткі, і виключно в інформаційному ключі, переважно у нейтральній  та позитивній тональностях. Зокрема, сюжет про 7-й Київський форум з безпеки обмежився кількома реченнями ведучого про позицію Арсенія Яценюка та Петра Порошенка про розширення повноважень  в регіонах. Подано пряму мову кандидата у президенти.

Про Юлію Тимошенко – інформація у трьох тональностях. Як правило, з іронією. Наприклад, сюжет про зустріч з київськими студентами підписаний: "Вона працює":

«Поддержать антикоррупционный пакет, разработанный вместе с общественными организациями, призывает депутатов Юлия Тимошенко. Но Верховная Рада этот пакет пока не приняла.  …А вот и сама Тимошенко. Приезжает на "Мерседесе" с зашторенными окнами, выходит с палочкой и сразу в зал… Пару традиционных воздушных поцелуев и Юлия Владимировна становится за трибуну. Она – отдельно, палочка – отдельно…  Со студентами общалась почти два часа и час простояла за трибуной, отдельно от палочки, и на высокой танкетке», «Подробности», 08.04.2014.

Про поїздку Тимошенко до Вінницької області:

«Уже после обеда Тимошенко выступила на митинге в самой Виннице. Людей было немного. Начался дождь и многие просто разошлись. Самые стойкие остались и в ожиданки свого кандидата пели гимн Украины», «Подробности», 10.04.2014.

"Інтер" використовує маніпуляції  та гострих оціночних суджень.

7 квітня в ефір був сюжет про презентацію передвиборчої програми  Михайла Добкіна. Канал використав кілька маніпуляційних технологій: оціночні судження, послідовність сюжетів для створення негативного враження про кандидата.

 Майже 2 хв журналістка розповідала про "строгие костюмы, дорогие парфюмы, фуршет, блондинку, "Лексусы", "Рейндж Роверы". Не згадано назву передвиборчої програми, не озвучено жодної передвиборчої тези. Синхрони  - малоінформативні, вирвані з контексту. Увага акцентується, що у час, коли в країні складна економічна й політична  ситуація, Партія регіонів розкошує. На початку інформації, коли ведучий озвучує підводку до сюжету, на екрані фото Михайла Добкіна з підписом «Жирно собрались». Наступний сюжет після репортажу із презентації програми – думка "регіонала", колишнього віце-прем’єра і також кандидата у президенти Юрія Бойка:  

«Партиярегионов сегодня утратила инициативу, и утратила чувство реальности», «Подробности», 7.04.2014.

 

СТБ, програма "Вікна-новини"

Передвиборча тематика представлена кількома сюжетами  - про Михайла Добкіна, Сергія Тігіпка та Петра Симоненка.

Негативне забарвлення інформації  пов’язане з тим, що Добкіна та Тігіпка закидали яйцями та кричали «ганьба» під час передвиборчих поїздок.

Жодного слова протягом тижня не подано про  Юлію Тимошенко та Петра Порошенка.

Явних симпатій на каналі не простежувалося.

 

TVi, програма "Сьогодні"

Програма складається з кількох блоків, що є головними темами дня. Власних репортажів мало.  Протягом випуску у студії бувають один-два експерти.  Оціночними судженнями програма не зловживає.  

Простежується підвищена увага каналу до кандидата у президенти Петра Порошенка. Інформація про нього міститься в кожному випуску. Вона переважно не виділяється із загальної стилістики повідомлень. Однак більша за звичну тривалість сюжетів та їх систематичність дає підстави говорити про певну симпатію до цього кандидата.

За кількістю – про Порошенка інформації найбільше. У 4 рази більше, ніж про Сергія Тігіпка, який займає за кількістю повідомлень другу позицію.

Маніпуляцію за допомогою послідовності сюжетів використано теж для створення позитивного контексту щодо Порошенка.  9 квітня інформація про виборчу програму - сюжет тривалість понад  4 хв. А після цього – рейтинг кандидатів. За усіма даними соціологів Порошенко займає першу позиції.

Найменше інформації – про Михайла Добкіна.

 

ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"

Інформацію про події канал подає достатньо повно і переважно об’єктивно.

Є інформація про усіх кандидатів у президенти.  Найбільше  - про Юлію Тимошенко.  У кожному випуску міститься повідомлення про діяльність лідера "Батьківщини": прес-конференція в Донецьку, ініціатива про амністію незаконно засуджених представників середнього бізнесу, ініціатива дозволити  знімати чиновників на відео задля боротьби з корупцією, виступ на безпековому форумі в Києві, заява про те, що діями сепаратистів керують із Москви.  А у підсумковій програмі "Події тижня" – інтерв’ю із Тимошенко тривалістю 10 хв.  Інформації про неї – утричі більше, ніж про Михайла Добкіна, який займає за кількістю повідомлень другу позицію.

 

5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

Багато уваги приділяє реакції світу – американських, європейських представників - на події в Україні.

 Інформації про кандидатів у президенти – обмаль, значно менше, ніж у рівноцінних за часом інших теленовинах.

Найактивніше представлена позиція Петра Порошенка, найпасивніше – Сергія Тігіпка. У натуральних числах – це дуже незначні  показники: найвищий – це трохи більше 1 хв за тиждень. Симпатії та антипатії на каналі не простежуються.

 

Перший національний. "Підсумки дня"

Багато офіційної інформації про діяльність влади, зокрема Олександра Турчинова та Арсенія Яценюка.

У новинах коротко згадували про двох кандидатів: Юлію Тимошенко  та Петра Симоненка.

 

1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"

 «ТСН» найбільше часу приділяв подіям у східних регіонах України з прямим включенням кореспондентів і оперативній інформації з «гарячих точок».

Найбільше інформації про Михайла Добкіна, половина  -  у негативі. Найменше  - про Петра Симоненка.

Два кандидати у президенти – Сергій Тігіпко та Михайло Добкін – згадувались у негативній тональності.

Сюжети про передвиборчі тури кандидатів були в ефірі. Але передвиборчих програм – мало. Лише  сюжети про Порошенка містили інформації про його  бачення майбутнього країни:

«Всі мовні конфлікти в Україні штучні і провокативні. Українці можуть спілкуватися будь-якою мовою, а от державною має бути одна – українська», "ТСН", 11.04.14.

Дві третини ефірного часу «ТСН-тиждень з Аллою Мазур» зайняли події на Сході країни. Про вибори – лише згадка, що Добкіна та Тігіпка закидали яйцям.