Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції
На цьому тижні суттєво зросла активність висвітлення виборчої тематики в черкаській пресі, зі зростанням кількості негативно забарвлених текстів, «Акцент» продовжує публікувати немарковану політичну рекламу, в той час як «Вечірні Черкаси» формально повідомляють про рекламний характер статей окремих рубрик в вихідних даних.
Серед основних тем можна зазначити такі:
- діяльність влади щодо подолання економічної та політичної кризи, і цитування в цьому контексті прямої мови урядовців на прес-конференціїх в Києві;
- дебати Ю.Тимошенко і М.Добкіна в студії «Шустер-live»;
- виключення С.Тігіпка з Партії регіонів;
- загальна аналітика старту виборчих перегонів.
Із місцевих тем, які перейшли в цей тиждень з попереднього періоду – тема зв’язку екс-мера Черкас С.Одарича і Порошенка, яка знайшла відображення в матеріалі «Афганці розгнівані заявами екс-мера про причетність до команди Порошенка» («Черкаський край»),, в цілому нейтральному щодо Порошенка і яскраво негативному щодо С.Одарича, який претендуватиме на місце міського голови Черкас.
Це був єдиний матеріал на суто виборчу тематику, розміщений в обласній газеті «Черкаській край», жвавіше публікували статті на навколо виборчу тематику «Вечірні Черкаси» та «Акцент».
«Вечірні Черкаси»
У вихідних даних газети вказано, що матеріали під рубриками «Розслідування», «Інтервью», «За єдність», «Аналітика», «Точка зору», «Діалог», «Актуально» та «Дебати» друкуються на правах реклами.
Абсолютна більшість згадок про суб’єктів моніторингу утримувалася саме в рекламних по змісту та формі статтях, розташованих під зазначеними рубриками. Явної для пересічного читала позначки про рекламний характер статей в газеті не має.
Так, в рубриці «За єдність» була розміщена стаття «Іронія долі: 10 років тому Янукович називав себе легітимним президентом у ПіСУАРі», присвячена поїздці Ю.Тимошенко на Схід;
В рубриці «Актуально» - в статті «Партія регіонів втрачає всеукраїнський масштаб» позитивно вимальовувався образ Тігіпка і підкреслювалося його дистанціювання від ПР та М.Добкіна;
В рубриці «Аналітика» - в статті «Президентські перегони: лідерів знову троє» автор аналізував шанси Тимошенко, Порошенко і Тягнибока отримати перемогу, фактично працюючи в своїх оцінках на користь Тягнибока.
В рубриці «Дебати» був розташований матеріал «Рецепт антикорупційного пакета леді Ю», за мотивами спілкування Ю.Тимошенко і М.Добкіна в студії «Шустер-live», в якому Тимошенко вимальована як переконливий переможець дебатів, а Добкін – як програвший.
Треба відзначити розміщений на цілу полосу матеріал «За лаштунками Правого сектору», який є передруком з «Української правди» з критичним аналізом діяльності Правого сектора та його лідера Яроша.
Сумарно політична реклама, зазначена як така в вихідних даних газети, складає в номері майже 3,5 полоси.
«Акцент»
В вихідних даних газети не зазначено, матеріали яких рубрик друкуються на правах реклами, всі розміщені статті зі згадками про суб’єктів моніторингу, в тому числі очевидно позитивної тональності, не мали жодних відповідних позначок.
Так, в газеті була розміщена немаркована стаття «Тимошенко проти Добкіна: нелегка розмова про корупцію», яка займала пів полоси і за змістом меседжів та структурою відповідала статті «Рецепт антикорупційного пакета леді Ю», розміщеної в газеті «Вечірні Черкаси» як рекламної.
Також в рубриці «Мнение» була розміщена немаркована стаття з рекламою С.Тігіпка «Партія регіонів розв’язала руки Тігіпко», яка за тематикою і змістом меседжів відповідає статті «Партія регіонів втрачає всеукраїнський масштаб», розміщеної в «Вечірніх Черкасах» як рекламної.
Всі зазначені статті оперують різними медіа-ефектами, які створюють позитивну тональність Тимошенко і Тігіпко, і негативну – переважно Добкіну, в незначній мірі – Порошенку (порівняння, надузагалення, посилання на анонімних експертів і т.д.)..
В цілому лідером за кількістю контенту стала Ю.Тимошенко (63,2% згадок), на друге місце вирвався С.Тігіпко (13,2%), і замикає трійцю А.Яценюк як посадова особа (10,9%%).
Також Ю.Тимошенко стала абсолютним лідером за кількістю повідомлень позитивної тональності, лідером за кількістю негативу став М.Добкін.