укр eng

Звіт за результатами моніторингу центральної преси (7-13 квітня 2014 р.)


З 07.04.2014 по 13.04.2014
Медiа: Преса
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 7 ПО 13 КВІТНЯ 2014 РОКУ

 

Моніторинг включає аналіз 6-ти загальнонаціональних друкованих видань:

–       «Вести»

–       «Газета по-українськи»

–       «Дзеркало тижня»

–       «Комментарии»

–       «Сегодня»

–       «Факты и комментарии»

 

Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:

–       Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів

–       Петро Порошенко, самовисуванець

–       Юлія Тимошенко, лідер «Батьківщини»

–       Сергій Тігіпко, самовисуванець (екс-«регіонал»)

–       Петро Симоненко, лідер КПУ

 

Окрім того, відстежувалася діяльність в.о. президента О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Ю.Тимошенко.

 

У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

Тема передвиборчої кампанії і надалі висвітлювалася мляво. Увагу ЗМІ переважно переключили на себе події на Сході країни. Основною темою тижня стали сепаратистські настрої, захоплення держустанов та намагання влади розв’язати кризову ситуацію. Всі видання подавали репортажі з місця подій, а також коментарі експертів з оцінкою діяльності влади, чим зумовлені досить високі показники А.Яценюка та О.Турчинова цього тижня.

Виборча тема була представлена переважно в контексті оприлюднення чергових рейтингів кандидатів, їхніх програм, а також обговорення експертами перспектив на перемогу. Лише «Дзеркало тижня» взагалі оминуло тему виборів.

Цікаво, що поїздки кандидатів Ю.Тимошенко та С.Тігіпка на Донбас висвітлювалися лише у «джинсі» і не стали інформаційним приводом для висвітлення в авторських редакційних матеріалах. Саме у таких матеріалах О.Турчинов згадується поряд з Ю.Тимошенко, або ж вона підтримує його діяльність. Хоча поза цим загалом у інформаційному полі немає ознак використання О.Турчиновим адмінресурсу на користь Ю.Тимошенко. Інформація про побиття М.Добкіна подавалася коротко, лише як інформаційне повідомлення чи згадка.

Найбільше якісної уваги виборам приділили «Сегодня» та «Комментарии». Видання не лише аналізували електоральний потенціал кандидатів, але і їхні виборчі програми.

Загалом можна сказати, що інформаційна перевага надається Ю.Тимошенко (30,4%), причому половина цієї інформації – «джинса». Досить високі показники С.Тігіпка цього тижня зумовлені також активною публікацією прихованої реклами (18,2%). Показник П.Порошенка (15,1%) – «чистий», прихованої реклами зафіксовано не було. Про Ю.Тимошенко та П.Порошенка оприлюднено майже однакову кількість негативної та позитивної інформації з невеликою перевагою у Ю.Тимошенко. Досить активно був представлений також М.Добкін (13,3%).

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ

 

«Вести» цього тижня опублікували профайли всіх кандидатів у президенти, аналізували їхні шанси на перемогу, можливі плюси та мінуси їхньої політики у разі перемоги. Загалом цей аналіз відображав суб’єктивну думку авторів матеріалу, на експертів посилань не було. Висновки та зауваження часто були маніпулятивного характеру (маніпулятивні технології ствердження, повтору інформації, констатації факту, фальшивого компліменту):

«Порошенко уже заручился поддержкой Виталия Кличко, который снялся с выборов в его пользу, а потому может смело рассчитывать на голоса значительной части сторонников Майдана. Кроме того, его открыто поддержала также одна из крупнейших финансово-политических групп страны – группа Фирташа-Бойко-Левочкина (телеканал «Интер», газовый бизнес, химпром). Также весьма благосклонно к нему относятся в ЕС и США (одной из причин поддержки Порошенко Фирташем называется стремление олигарха реабилитироваться перед Западом)» – маніпуляції «повтор інформації», «фальшивий комплімент» («Вести», 7.04.14)

«Кроме того, на нее (Тимошенко – експ.) падает ответственность за все происходящее сейчас в стране (ведь премьер и и. о. президента - выходцы из партии «Батькивщина»), но при этом реальное влияние на правительство у нее крайне ограничено» – маніпуляція «ствердження» («Вести», 7.04.14)

Також слід відзначити публікацію матеріалу про квартиру Ю.Тимошенко у Дніпропетровську, яка була нею задекларована, але їй не належить.

 

«Газета по-українськи» цього тижня мало уваги приділяла власне виборам. Мали місце лише деякі експертні коментарі щодо перспектив перемоги тих чи інших кандидатів, а також інтерв’ю А.Гриценка. Матеріал про візит Ю.Тимошенко до Донецька мав всі ознаки прихованої реклами (дублювався в газеті «Факты и комментарии»). Також вочевидь «джинсовим» був матеріал про дебати Ю.Тимошенко з М.Добкіним, оскільки мав занадто нейтральний стиль порівняно з тим, яким видання висвітлює подібні заходи, а також містив відверто позитивні судження про Ю.Тимошенко та практично не представляв позиції М.Добкіна:

«Під час виступів Тимошенко підтримка її в залі була не менше 70%. Добкіну симпатизували не більше 55%» («Газета по-українськи», 8.04.14)

 

«Дзеркало тижня» цього тижня обминуло тему президентських виборів. Видання було зайняте темою сепаратизму та економічної ситуації в країні.

 

«Комментарии» у спецтемі номера провели детальний передвиборчий аналіз розкладу сил та їх перегрупування у південно-східних регіонах через призму підтримки та перспектив провідних кандидатів у президенти – Ю.Тимошенко, П.Порошенка, С.Тігіпка та М.Добкіна. Видання у нейтральному ключі аналізувало факти та генерувало версії розвитку подій, аналізувало програми кандидатів.

Головна стаття номера була присвячена Ю.Тимошенко та П.Порошенку – стратегії їхніх виборчих кампаній, рейтингам, перспективам перемоги. Загалом у статті видання було досить об’єктивним і не зловживало оціночними судженнями, переважно кандидати висвітлювалися нейтрально. Однак мала місце маніпуляція на обкладинці – заголовком «Тимошенко спасут «протывсихи», що створює враження, що Ю.Тимошенко на межі поразки. Також газета маніпулює фотографією, де Ю.Тимошенко подана надзвичайно крупним планом, на її обличчі видно всі недоліки, і загалом фото викликає неприємне враження у читача.

 

«Сегодня» приділяло виборам досить багато уваги. Видання аналізувало програми кандидатів, а також розробляло питання технічних кандидатів та потенційної підтримки ними основних рейтингових претендентів на президентську посаду.

Поза досить об’єктивною оцінкою ситуації щодо більшості кандидатів, відчутним є плекання виданням негативного іміджу Ю.Тимошенко та позитивного – М.Добкіна. Так, аналізуючи програми кандидатів газета не забуває натякати на судимість Ю.Тимошенко та часто іронізує щодо неї:

«А вот Юлия Тимошенко озабочена реформой пенитенциарной системы (хочет сократить количество заключенных) и намерена организовать тотальный контроль продуктов питания и воды (не должны украинцы покупать некачественные товары)» («Сегодня», 11.04.14)

Яскравим прикладом цього також є публікація матеріалу під назвою «На голую Юлю – скидка. Скульптор сбросил цену на мраморную Тимошенко и готов приделать к ней ходунки» («Сегодня», 12.04.14). Цього інформаційного приводу стало достатньо для винесення анонсу з фото скульптури на першу шпальту.

Натомість М.Добкіна видання явно підтримує. Висвітлюючи презентацію програми кандидата, автор увесь час наголошує на позитивних моментах:

«Место счастливое, и предвыборный президентский штаб будет здесь», — пояснил нам один из регионалов. Началось мероприятие без задержек, ровно в полдень... Продлилась презентация чуть менее часа, причем по различным направлениям выступали компетентные именно в определенной сфере политики из команды кандидата». («Сегодня», 8.04.14).

Аналізуючи програми кандидатів, видання увесь час порівнює їх з програмою М.Добкіна:

«Как и Михаил Добкин, Порошенко предлагает сделать регионы финансово независимыми от Киева». («Сегодня», 8.04.14)

 

«Факты и комментарии» і надалі виборчий контент формують із вочевидь приховано рекламних матеріали Ю.Тимошенко (поїздка в Донецьк, зустріч зі студентами) та С.Тігіпка (поїздка в Луганськ, Одесу, позиція щодо Партії регіонів). Авторські матеріали видання здебільшого були присвячені подіям на Сході та коментарям політиків щодо виходу з ситуації, що склалася.

Поза «джинсовими» матеріалами визначити симпатії видання поки що не вдалося.