укр eng

Звіт за результатами моніторингу черкаської преси (14-20 квітня 2014 р.)


З 14.04.2014 по 20.04.2014
Медiа: Преса
Регiон: Черкаська область

Загальні тенденції

На цьому тижні активність висвітлення виборчої тематики суттєво збільшилася, переважно за рахунок розміщення кандидатами політичної маркованої політичної реклами і „джинси”.

Серед навколо виборчих тем, присутніх на цьому тижні на сайті, можна зазначити такі:

-         сепаратизм і бачення політиками розв’язання цієї проблеми;

-         бачення П.Порошенком напрямків модернізації української економіки;

-         Ю.Тимошенко і боротьба з корупцією;

-         політична „кухня” і виборча соціологія.

Активно висвітлюється діяльність влади по врегулюванню економічної та політичної кризи.

За обсягом згадок в пресі зі значним відривом лідирує Ю.Тимошенко, яка ще збільшила порівняно з попереднім тижнем свою присутність в місцевій пресі (68,8% згадок щодо суб’єктів моніторингу), на друге місце вийшов П.Порошенко (25,4%), були згадки про О.Турчинова та А.Яценюка як посадових осіб, та разово - про М.Добкіна, інші суб’єкти моніторингу в полі газетних новин не були присутні.

Серед газет, які були об’єктами моніторингу, „Черкаський край” – обласне комунальне видання – виборчим питанням взагалі не приділяло на цьому тижні уваги.

На цьому тижні значно збільшилася кількість матеріалів позитивної тональності –  вони склали 67,8% від загальної кількості згадок про суб’єктів моніторингу,  що обумовлено, як і в попередніх тижнях, в першу чергу розміщенням статей з ознаками немаркованої політичної реклами.

Класичний приклад такої „джинси” – стаття в газеті „Акцент” від 16 квітня під назвою „Ворог корупції: Тимошенко просуває пакет антикорупційних реформ”. В статті, жодним чином не промаркованої як реклама, позитивна тональність складається за рахунок позитивних авторських оцінок спроможності Ю.Тимошенко боротися з корупцією і її проміжних досягнень („план ефективний і досить конкретний”, „знаючи рішучість Леді Ю, політологі не сумніваються, що їй вдасться досягти успіху”, „деякими перемогами на цієї ниві Тимошенко вже може похвалитися”.

         Увесь діапазон суб’єктів, на чию користь було розміщено немарковані рекламні матеріали, і обсяг „джинси” можна побачити навіть з одного переліку матеріалів:

-         „Крепкий хозяйственник» Порошенко считает реальным модернизировать Украину за три года» («Акцент», 16.04.2014 р.);

-         «Анатолій Гриценко: Україна заслужила мир та спокій” ((«Акцент», 16.04.2014 р.);

-         „Рішення для Південного Сходу” («Акцент», 16.04.2014 р.) (на фоні негативної оцінки діяльності різних кандидатів щодо врегулювання сепаратизму позитивно оцінюється спроможність С.Тігіпка врегулювати конфлікт);

-         „Юлия Тимошенко: настав час дати відсіч російському агресору” («Акцент», 16.04.2014 р.);

-         „Юлія Тимошенко: „Росії не вдасться провести колонізацію України” („Вечірні Черкаси”, 16.04.2014 р.);

-          „Балансирование над экономической пропастью” («Акцент», 16.04.2014 р.) (Н.Королевська);

-         «Як лікується сепаратизм?” («Акцент», 16.04.2014 р.) (О.Тягнибок).

Серед медіа-ефектів можна відзначити маніпуляції з верстанням полоси. Так, в газеті „Акцент” від 16.04.2014 р. інфографіка з загальним переліком кандидатів в президенти знаходиться в оточенні двох статей, які задають тональність оцінки деяких кандидатів: позитивну – П.Порошенка, і негативну – Ю.Тимошенко. Перша стаття – „Вперше з 1991 року президента можуть обрати в один тур”, з використанням маніпулятивних технологій (надузагалення, не зазначення всіх необхідних даних щодо соціологічних опитувань) доводить беззаперечні шанси на перемогу Порошенка, а друга  - Назар Лавриненко: "Хотілося б, щоб Юля, поки сиділа у в’язниці, принаймні прочитала книгу Горліса-Горського „Холодний Яр”,  - утримує критику її намагання піаритися на темі Холодного Яру.