укр eng

Звіт за результатами моніторингу всеукраїнських телеканалів 14-20 квітня 2014 року


З 14.04.2014 по 20.04.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Телевізійний моніторинг президентської виборчої кампанії 2014 року включає дослідження  восьми всеукраїнських каналів, які доступні широкому колу глядачів, тобто входять у більшість пакетів операторів телебачення: 

1+1 – програми "ТСН" та "ТСН-тиждень"

Інтер – програми "Подробиці" та "Подробиці тижня"

Перший національний з програмою "Підсумки дня"

ТРК"Україна" – "Події" та "Події тижня"

5 канал  - програми "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

ICTV – "Факти" та "Факти тижня"

 TVi – з програмою "Сьогодні "

СТБ – програма "Вікна-новини".

 

Об’єктом дослідження є інформація про п’ять найрейтинговіших кандидатів у президенти за даними соціологічних опитувань , а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:

Петро Порошенко, самовисуванець, позафракційний 

Юлія Тимошенко, лідер партії "Батьківщина"

Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів

Сергій Тігіпко, колишній "регіонал", самовисуванець

Петро Симоненко, лідер Комуністичної партії України.

 

Окрім того, відстежується діяльність в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Юлії Тимошенко.

Мета дослідження: з’ясувати чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у телевізійних медіа.

У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Емоційна забарвленість інформації відображає, яке враження справляють телевізійні сюжети на глядача. Тональність визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації, добірки відео тощо).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

Виборча кампанія цього тижня, 14-20 квітня, у телевізійних медіа висвітлювалася мляво. Інформації про кандидатів було обмаль. Про усіх рейтингових кандидатів за тиждень телебачення подало інформації в цілому - до 45 хв.

 Головною темою тижня залишалася  ситуація із сепаратистськими рухами на Сході України: утримання сепаратистами  адмінбудівель на Донеччині , проведення антитерористичної операції за участі армії, збройні сутички сепаратистів із силовиками, захоплення бойовиками армійської бронетехніки.

 Ще один інформпривід  - чотиристороння зустріч у Женеві щодо ситуації в Україні за участі України, Росії, США та ЄС.

Телеканали продовжували слідкувати за курсом долара, цього тижня йшлося про зміцнення гривні.

Основні інформаційні приводи у виборчій кампанії: Юлія Тимошенко ініціювала створення Народного руху опору. Петро Порошенко провів кілька міжнародних зустрічей – у Туреччину та на засіданні Європарламенту.  Сергій Тігіпко продовжив передвиборчий тур регіонами, зокрема, був у Запоріжжі. Також кандидати у президенти виступали із заявами щодо свого бачення вирішення ситуації на Сході України.  

Найбільше інформації про Юлію Тимошенко – 15,6%. Повідомлень про лідера "Батьківщини" майже стільки ж, як про решту кандидатів разом.

На другому місці – Петро Порошенко 10,1%.

Про решту кандидатів у президенти – значно менше.

Найбільше негативної інформації - про Юлію Тимошенко та Михайла Добкіна.  

Про діяльність перших осіб держави – в.о. президента Олександра Турчинова та прем’єр-міністра  Арсенія Яценюка інформації багато. У кілька разів більше, ніж про кандидатів у президенти. Але використання адмінресурсу на користь одного із кандидатів не простежується, повідомлення виключно про їхню діяльність як про чиновників.  Інформація вмотивована ситуацією в країні.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ У ПРЕЗИДЕНТИ ТЕЛЕКАНАЛАМИ

 

ICTV, програми «Факти» та «Факти тижня з Оксаною Соколовою»

Події на Сході країни та чотиристороння зустріч у Женеві представників США, ЄС, Росії та України щодо політичної кризи в Україні стали топ-темами тижня.

Про вибори йшлося мало. Більшість повідомлень стосувалася заяв та поїздок Юлії Тимошенко та Петра Порошенка. Їм приділено однакову кількість ефірного часу. Жодної згадки – про Петра Симоненка.

У програмі «Факти» передвиборчі новини подавали невеликим блоком і, як правило, обмежувалися підводкою ведучої та синхроном кандидата у президенти. Явних зловживань та симпатій не простежувалося.

Суттєво відрізняється подачею матеріалів підсумковий випуск новин «Факти тижня з Оксаною Соколовою». У сюжетах простежуються іронія, яка надає інформації негативного забарвлення, оціночні судження та некоректні порівняння.

«… Ще один герой тижня – Михайло Добкін. Того вечора кандидат у президенти від Партії регіонів теж приїхав на "Свободу слова", але потрапити у студію так і не зміг. Його обсипали борошном, облили зеленко і закликали їхати до Росії… Щоправда, такий прийом готувався начебто для Царьова, а Добкін просто опинився не в тому місці, і не в той час…

Та незважаючи ні на що, виборча кампанія в Україні набирає обертів. З’явилася і перша агітація. От, приміром, Петро Порошенко нам обіцяє життя по-новому. Щось на кшталт гасла "регіоналів" на минулих президентських виборах  (на відео біг-борд Партії регіонів з надписом «Будуємо нову країну»), борд який і досі прикрашає площу Перемоги в Києві» («Факти тижня з Оксаною Соколовою», 20.04.2014).

 

Інтер, програми«Подробности» та «Подробности недели»

Основні події тижня канал подає розлого та об’єктивно. Багато прямих включень з місць подій, думок експертів та політологів, реакцій світової спільноти на ситуацію в Україні.

Передвиборчі новини також представлені в ефірі. Найбільше - про Юлію Тимошенко. Другий за кількістю інформації – Петро Порошенко. Про нього повідомлень удвічі менше. Явних симпатій не простежується . Але завдяки маніпуляційним технологіям - плеканню негативного ставлення, послідовності сюжетів – помітні певні антипатії. Такі сюжети стосувалися здебільшого Юлії Тимошенко:

- Рінат Ахметов заявив, що ситуацію в Україні можна вирішити, але не з допомогою пістолетів та зброї.

- Путін занепокоєний ситуацією у східних областях України, адже до нього надходить багато звернень від людей за допомогою.

- А кандидат у президенти Юлія Тимошенко категорично виступила за антитерористичну операцію і повну мобілізацію.

- Британські банки замішані у скандалі з мільйонами Юлії Тимошенко. Про це вийшла стаття більше місяця тому у впливовій газеті «Індепендент». Її автору, відомому розслідуваннями про діяльність російських та українських олігархів, вдалося роздобути матеріали, які засвідчують, що на ім’я Юлії Тимошенко було відкрито 85 рахунків за кордоном. Більшість із них нині закриті, проте 13 ще й досі діють. Сергій Власенко спростував цю інформацію. Авторові статті довелося вибачитися. Проте відома юридична компанія "Лоренс Греян" все-таки має деяку інформацію, яка засвідчує причетність Юлії Тимошенко і Павла Лазаренка до розкрадання державних коштів.

- А ось Верховний суд Києва закрив газову справу екс-прем’єра через відсутність складу злочину під час підписання газових угод з Росією у 2009 році ("Подробности", 14.04.2014).

 

СТБ, програма "Вікна-новини"

Інформаційні випуски повністю присвячені подіям на Сході країни, тому виборча тематика залишилася поза увагою каналу. Упродовж тижня побіжно згадали Михайла Добкіна та Петра Порошенка. Про решту кандидатів інформації не було.

 

TVi, програма "Сьогодні"

Програма новин виходила з понеділка по четвер – 14-17 квітня. Після цього колектив "Сьогодні" пішов  на Великодні канікули.

Про Петра Порошенка та Юлію Тимошенко канал подав приблизно однакову кількість інформації у нейтральній тональності. Про Тимошенко новини містили й повідомлення у негативі.

Жодної згадки про Михайла Добкіна.  Про Петра Симоненка – коротко, і то в негативі. 

TVi  у новинах виокремлює блок передвиборчої інформації  - кілька невеликих сюжетів, у яких представлена позиція кандидатів. Найчастіше - про Тимошенко і Порошенка.

Але якщо про Петра Порошенка – виключно у нейтральній тональності і без маніпуляцій. То інформація про Тимошенко містить і оціночні судження, і маніпулятивні технології.  Як приклад можна навести два сюжети:

- 14.04.14 "Сьогодні" вказує на непослідовність позиції Тимошенко: "Змінювала свої думки Тимошенко. Спочатку виступала проти силового сценарію (відео з прес-конференції у Донецьку): "…это мирные, спокойные донеччане, агрессия не имеет ничего общего с жителями Донбасса".  Потім – виступила з протилежною заявою, що доба примирення закінчилася".

- 16.04.14 "Сьогодні" переказує слова Петра Порошенка, який  вважає, що в ініціативі Тимошенко створити Народний рух опору – мало дій,  а багато політики.

Так само, як і минулого тижня, інформація про Петра Порошенка містилася в кожному випуску новин на TVi.

Канал подає багато політичної інформації та міжнародної, дуже мало "лайфової". Тому у випусках новин досить багато інформації про в.о. президента та прем’єр-міністра – крім заяв та виступів, випуски новин часто подають репортажі з Верховної Ради та засідань Кабміну. Використання посадовцями адміністративного ресурсу  - не простежується.

 

ТРК "Україна", програми "Події" та "Події тижня"

Інформацію про події у країні канал подає достатньо повно й об’єктивно. Випуск містить  українські  і міжнародні новини, суспільно-політичні  і "лайфові".  Готує багато своїх сюжетів, зокрема, із міст на Сході країни. 

У студію запрошують політиків, експертів. Їх поява завжди вмотивована подіями дня, актуальними темами для обговорення. Розмова  - чітко на певну тему. Цього тижня у студії "Подій" були:  депутат від Партії регіонів Нестор Шуфрич, лідер УДАРу Віталій Кличко, міністр юстиції Павло Петренко,  голова Комітету ВР з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, "ударівець" Валерій Пацкан, депутат-"регіонал" Микола Левченко, міністр економіки Павло Шеремета, речник МЗС Євген Перебийніс.  

У підсумковій програмі "Події тижня" – інтерв’ю із виконувачем обов’язків президента Олександром Турчиновим.  Воно не містило ознак агітації на користь Тимошенко. Питання й відповіді – по суті, як глави держави.  

Представлені позиції всіх кандидатів у президенти, без негативного забарвлення. Передвиборча інформація часто подається окремим блоком - нарізка із 2-3 невеликих сюжетів. Цей блок означений ведучим: це позиція кандидатів у президенти.

 Найбільше інформації - про Юлію Тимошенко.  Повідомлень про лідера "Батьківщини"  більше, ніж про решту чотирьох кандидатів разом. Однак крім цієї кількісної переваги, канал не можна запідозрити у симпатії на користь одного кандидата: немає відвертого позитиву про кандидатів, ні інформації, що за стилем відрізнялася б від звичайних сюжетів каналу.

У сюжетах траплялася іронія, хоча така подача інформації є швидше винятком:

"Юлия Тимшенко снова с косой и рвется в бой. Решив лично заняться защитой границ Родины, она провела первое заседание Штаба национального сопротивления". ("Події", 16.04.14).

Деякі акценти у новинах продиктовані не політичними уподобаннями, а інтересами власника каналу. Часто подають інформацію про Ріната Ахметова: його заяви та коментарі, зокрема і щодо останніх подій на Донеччині, благодійна діяльність фонду Ахметова "Розвиток України".

Цього тижня  у "Подіях тижня" 20.04.14 був сюжет, що шахтарі Донбасу не підтримують сепаратизму. Сюжет побудований у такий спосіб: спершу  - 100 тис шахтарів можуть стати безробітними у разі від’єднання від України, бо такий величезний вугледобувний комплекс може утримувати тільки держава, це не під силу одній області. Потім – підтвердження головної тези через героя: для 35-річного гірника шахти "Комсомолець Донбасу" – однієї з кращих у регіоні  - немає коли мітингувати, бо робота гірника дуже відповідальна.

Зауважимо, що шахта  "Комсомолець Донбасу" входить до вугільного об’єднання ДТЕК (на відео кілька разів показували форму з логотипом), що належить Рінату Ахметову.  Хоч у сюжеті на цьому не акцентувалося.  

Далі  завдяки послідовності сюжетів створюється сприятливий фон для сприйняття інформації про Тимошенко:

- Тимошенко у Донецьку провела переговори із людьми, що захопили Донецьку ОДА. Вона ініціює широке обговорення проблеми під час круглого столу і розраховує на підтримку регіональних еліт.

- Рінат Ахметов каже, що Сергія Таруту, губернатора Донеччини, знає 20 років і довіряє йому.

- Сергій Тарута вважає, що вибори мають пройти так, щоб нового президента визнали на Сході. 

 

5 канал, "Час новин" та "Час. Підсумки тижня"

Новини на 5 каналі протягом тижня не подавали жодної інформації про Сергія Тігіпка і майже не висвітлювали діяльності Петра Порошенка. Єдина згадка про Порошенка прозвучала від гості студії, народного депутата Ірини Геращенко, яка заявила, що "нам треба такий керівник країни, як Петро Порошенко". Ведучий перервав гостю, зауваживши, що агітація у новинах заборонена. (Час новин 17.04.14).

Найбільше інформації подано про Юлію Тимошенко. Про решту кандидатів – обмаль.

Найбільше негативної інформації  - про Петра Симоненка. Це пов’язано із висловлюваннями експертів: екс-міністр юстиції Сергій Головатий заявив, що Симоненка давно треба притягнути до відповідальності за сепаратизм. (Час новин. 15.04.14). А також з деякими маніпулятивними технологіями, що використала програма: на відео крупним планом показали обличчя Петра Симоненка, в той час як під час погоджувальної ради парламенту Віталій  Кличко каже: "деякі комуністи закликають до сепаратизму і розвалюють країну"Час новин 14.04.14. Така маніпуляція називається "читання думок": журналісти "здогадалися", що лідер УДАРу має на увазі саме Симоненка.

У темі сепаратизму канал використав медіа-технологію припущення і проти Михайла Добкіна:

"… звинувачення у сепаратизмі не заважає Добкіну балотуватися у президенти. Не виключено – саме так ховаються від відповідальності". (Час новин, 15.04.14).

Ще одну грубу маніпуляцію допустив ведучий у висвітленні позиції в.о. президента Олександра Турчинова. Такий медіа-ефект будується на аналогії. Негативна інформація про Турчинова подана через різкий негатив про інших учасників політичного процесу:  якщо ти згоден із ним, а він – колабораціоніст, бандит і агресор – значить ти теж колабораціоніст, бандит і агресор:

"Турчинов пропонує провести всеукраїнський референдум разом із виборами президента. Питання: якою бути Україні – унітарною чи федеративною. В.о.президента каже: певен, більшість українців виступлять проти федералізації. Нагадаємо, про референдум щодо державного устрою постійно говорить Путін, а вчора його слова переказував громадянин Янукович у Ростові-на Дону. Партія регіонів відкрито підтримує колабораціоністів, котрі в Донецькій та Луганській областях не визнають владу, і методом бандитизму вимагають федералізації. Тож як прихильники і противники федералізації дійшли спільного рішення провести референдум? ". (Час новин, 14.04.14).

 

Перший національний. "Підсумки дня"

Висвітлюють події дуже стисло, без використання оціночних суджень та маніпуляцій. Основні теми повідомлень – про діяльність уряду. Про прем’єра Арсенія Яценюка розповідали у 1,5 рази більше, ніж про в.о. президента  Олександра Турчинова.

Кандидатів у президенти згадували у інформації про початок  агітації в ефірі Першого національного.

 

1+1, "ТСН" та "ТСН-тиждень"

У "ТСН" стало менше повідомлень на тему виборів.

Інформація про кандидатів подавалася незбалансовано, деякі матеріали містили ознаки замовних, з використанням маніпуляцій.

Негативна інформація звучала про Михайла Добкіна та Петра Симоненка.

Найбільше повідомлень про  Петра Порошенка:

У сюжеті ("ТСН", 14.04.14) йдеться про акцію «Купи собі президента». "Обрати найкращого з-поміж 25 кандидатів пропонує 1+1, все як у магазині". Купити – значить висловити свою підтримку кандидату. Як користування "магазином" показують на прикладі сторінки Юлії Тимошенко – про кожного кандидата містяться дані про вік, знак зодіака, статки. Згодом на відео іде картинка з іншими кандидатами і зупиняються на Петрові Порошенку – видно, що за нього віддали свої голоси вже понад тисячу осіб. А за кандидатів, що поруч – в межах кількох десятків.

Матеріал ("ТСН", 17.04.14) про спільну прес-конфренцію президента Європарламенту Мартіна Шульца з Петром Порошенком  мав ознаки замовного. Сюжети на цю тему подавали на інших каналах, зокрема на TVi  17.04.14.

«ТСН-тиждень з Аллою Мазур» 20.04.14 підсумовував основні події тижня: проведення антитерористичної операції, чотиристоронню зустріч у Женеві, розслідування щодо втечі Януковича. Жодної згадки про кандидатів у випуску не було.