укр eng

Звіт за результатами моніторингу полтавської преси (21 - 27 квітня 2014)


З 21.04.2014 по 27.04.2014
Медiа: Преса
Регiон: Полтавська область

 
Описовий звіт газет Полтава (21-27 квітня 2014 р)
 
Моніторинг включає аналіз 3 полтавських друкованих видань:
Обласна комунальна газета “Зоря Полтавщини”
приватна полтавська газета “Вечірня Полтава”
приватна кременчуцька газета “Кременчуцький Телеграф”
 
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
 
Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів
Петро Порошенко, самовисуванець
Юлія Тимошенко, лідер «Батьківщини»
Сергій Тигіпко, самовисуванець (екс-«регіонал»)
Петро Симоненко, лідер КПУ
 
Окрім того, відстежувалася діяльність в.о.президента О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Ю.Тимошенко.
 
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 
Загальні тенденції.
Тема передвиборчої кампанії і надалі затьмарена напруженою ситуацією на Сході країни та проблемою сепаратизму. Основною темою тижня стали чергові захоплення держустанов, антитерористична операція та її наслідки.
Виборча тема була представлена переважно в контексті позицій кандидатів щодо розв’язання конфлікту на Донбасі. Видання згадували заяви Ю.Тимошенко про необхідність введення надзвичайного стану, а також її ініціативу щодо створення народного руху спротиву. Однак ця ініціатива висвітлювалася переважно у «джинсі». Преса досліджувала тези програм кандидатів у Президенти щодо того, як вони будуватимуть стосунки з Росією.
Найбільшу увагу Полтавська преса присвятила Ю. Тимошенко. На другому місці з великим відривом– П. Порошенко. Далі йдуть М. Добкін, П.Симоненко, С. Тигіпко.
Преса, знаки:
Яценюк агітатор – 0 (нейтрально - 0, позитивно - 0, негативно - 0)
Яценюк уряд – 176 (нейтрально - 98, позитивно - 78, негативно - 0)
Добкін – 320 (нейтрально — 320, позитивно - 0, негативно - 0)
Турчинов агітатор – 0 (нейтрально - 0, позитивно - 0, негативно - 0)
Турчинов уряд – 123 (нейтрально - 123, позитивно - 0, негативно - 0)
Порошенко – 395 (нейтрально - 395, позитивно - 0, негативно - 0)
Симоненко – 240 (нейтрально - 240, позитивно - 0, негативно - 62)
Тігіпко – 94 (нейтрально - 94, позитивно - 0, негативно - 0)
Тимошенко – 2676 (нейтрально - 1751, позитивно - 925, негативно — 0)
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
 
Кандидата у президенти від партії Батьківщини найбільше висвітлено у позитивній тональності. Максимальний позитивний показник тональності на цьому тижні був у Ю. Тимошенко - 1751 знак. Найменший позитивний показник був у Яценюка - 78 знаків. Про інших взагалі відсутні позитивні показники.
Цього тижня преса не висвітлювалакандидатів у Президенти негативно.
Найбільше нейтральних матеріалів про Тимошенко. Далі з відривом — Порошенко та Добкін. Найбільше нейтральний показник був у Тимошенко - 925 знаків.
 
 
Пріоритетність представлення.
Найбільше представлення (66,5%) має висвітлення щодо кандидата у Президенти Тимошенко, 9,8%-Порошенко, Добкін-8%, Симоненко- 6%, Яценюк (прем’єр-міністр) -4,4%, Турчинов (голова парламенту та в.о. Президента) — 3,1%, Тігіпко — 2,3%.
 
 
Теми:
  • Презентація руху опору “Батьківщини” в Україні та Полтавщині
  • Візит Тимошенко до Донецька
  • Представлення тез програм кандидатів у Президенти щодо того, як вони будуватимуть стосунки з Росією.
  • Представлення довірених осіб кандидатів у регіоні.
  • Представлення членів окружкомів і і висвітення їх діяльності.
 
Спікери.
Тимошенко Ю.В.
Заступник облорганізації Батьківщини Юрій Кривошеєв.
Турчинов, як голова Верховної Ради та в.о. Президента.
Яценкюк, як урядовець
Довірені особи кандидатів
 
Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Газета “Кременчуцький ТелеграфЪ» не використовує медіа-ефектів та маніпуляцій.
Газета “Зоря Полтавщини” на третій сторінці видання за 25 квітня розмістила матеріал про створення в області Руху нацопору в який перетворився штаб кандидата в Президенти Юлії Тимошенко. При цьому видання не маркує цей матеріал позначкою реклама. Свідченням того, що це замовний матеріал є вихвалення пані Тимошенко і розміщення адреси та телефону штабу.
Всі інші рекламні матеріали видання маркує маленькою позначкою у вигляді руки з ручкою та рубрикатором у вигляди слів “Позиція”, “Точка зору” та інше. У вихідних даних видання зазначено, що позначка з рукою та рубрики «Точка зору», «Позиція», «Акція», «Політикум”, “Проблема” та інші означає, що це рекламний матеріал. Відзначу, що читач, який не читає вихідні дані про газету, може не помітити, що це є реклама.
Цього тижня найбільше реклами у газеті “Зоря Полтавщини” про Тимошенко: “Військова справа: Юлія Тимошенко підключила до боротьби з російськими окупантами Рух опору” (стор. 5), “Тимошенко звернулася до Конгресу США та закликала допомогти Україні” (стор.6)
Але є рекламний матеріал і за Порошенко.
Газета “Вечірня Полтава” продовжує розміщувати джинсу. Наприклад, матеріал на стор. 4 “Тимошенко: “Треба об’єднати зусилля длґ захисту Батьківщини”, чи то Тимошенко у Донецьку: компроміс між українцями можливий”(стор.5), явно написані на користь пані Тимошенко і не містять позначки про рекламу.
Таким чином,медіа моніторинг полтавської преси за черговий тиждень виборчої кампанії дозволяє зробити висновок, що арсенал медіа ефектів в статтях різних кандидатів у Президенти збагачується. А лідерами об’ємів позитивної інформації все ще залишаються Ю. Тимошенко та П. Порошенко.