Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції
Впродовж 12-19 серпня продовжилось висвітлення процедур висунення та реєстрації кандидатів від партій та шляхом само висування. Було помітно, коли місцеві інтернет-ЗМІ «втомилися» писати про нових кандидатів: якщо минулого тижня на кожну постанову про реєстрацію/відмову в реєстрації припадало по 1-2 публікації, то на цьому тижні увагу приділяли лише тим кандидатам, які є відомими та такими, поява яких на тому чи іншому окрузі була заздалегідь прогнозована. Оскільки юридично виборча агітація була дозволена, то поступово кількість негативних публікацій почала збільшуватись. Обидва видання не є прихильниками Партії регіонів, тому хвалебними релізами від влади тут не зловживали. З іншого боку охоче друкували негатив, який інші партії «виливали» на провладних кандидатів та партію.
2. Коментар найбільших та найменших показників.
Максимальні показники (усіх тональностей) належать Партії регіонів. Втім, якби не повідомлення про участь представників влади в різних заходах, то Об’єднана опозиція та самовисуванці наздогнали б Партію регіонів по кількості нейтральних друкованих знаків. Негатив для Партії регіонів забезпечили опозиціонери, які під час своїх виступів воліли говорити не про власні програми, а про Партію регіонів, а також посадові особи на місцях, які доволі недолуго почали протидіяти кандидатам, які можуть скласти конкуренцію справжнім та технічним кандидатам від Партії регіонів, що, звісно, потрапило в ЗМІ.
Найменше в Інтернеті згадувалося про «Свободу». Тобто, взагалі жодної публікації. Втім, якщо дивитися не на друковані знаки, а на статті, то позиції «Україна – вперед!» В та КПУ недалеко просунулися – 1 і 2 замітки відповідно.
3. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальні показники позитивної і негативної тональності належать Партії регіонів. Взагалі з позитивом було кепсько – всього 2 статті про досягнення місцевого рівня та урядову діяльність з підвищення стипендій. І це мова не про Партію регіонів, а про публікації позитивної тональності за тиждень.
Мінімальні показники тональності для Партії регіонів забезпечували:
4. Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).
Від Партії регіонів – голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб, В.Корж, від Об’єднаної опозиції – М.Томенко, від КПУ – П.Симоненко, із самовисуванців – Б.Губський, В.Жуковська, від «Україна-вперед!» – С.Блажевич.
5. Теми (без цифр).
6. Спікери (без цифр)
М.Томенко, С.Тулуб, В.Корж, Б.Губський, В.Жуковська, С.Блажевич.
7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Використовувалася маніпуляція – зміна тональності тексту через заголовок. Так, заява ПР з приводу мовного питання розміщена «Прочерком» без змін, але заголовок відображає ставлення автора до мовного питання і надає негативного забарвлення діям влади в «мовному питанні»: «Партія регіонів вирішила морально «добити» захисників мови».
«Прочерк» і «Провінція» розмістили матеріал про приїзд міжнародних спостерігачів на Черкащину, але зробили це не нейтрально, а скористалися інформацією наданою УДАРОМ: «На Черкащині міжнародні спостерігачі перевірять тиск влади на партію «УДАР». Вийшло, що приїхали дивитися на всіх, а УДАР це подав як для них, а Провінція та Прочерк це тиражували http://procherk.info/news/7-cherkassy/9507-mizhnarodni-sposterigachi-perevirjat-chi-ne-obrazhae-cherkaska-vlada-bijtsiv-klichka
Прочерк розмістив матеріал від Об’єднаної опозиції «У газеті відмовилися публікувати матеріал опозиції… через відпустку редактора (документ)», проте при цьому не наголосив на тому, що порушення стосувалося періоду до початку виборчого процесу і не уточнював, чи триває воно досі. Об’єднана опозиція «притримала» інформацію, а «Прочерк» не захотів звернути увагу на подібну «дрібницю». В групі «Черкащина: захистимо вибір» це питання порушувалося і точно відомо, що представник «Прочерку» моніторить повідомлення в ній. Крім того, «Прочерк» завжди робить з якихось матеріалів більш розлогі за рахунок взяття «ексклюзивних коментарів сторін». В цьому випадку чи не за хотів, чи не встиг.
8. Джинса
Інформацію про зупинку на ремонт Азоту озвучував його працівник в статті напередодні, а про модернізацію - В.Жуковська через день.
http://procherk.info/news/7-cherkassy/9516-sergij-blazhevich-ja-ne-budu-kupuvati-golosi
http://procherk.info/news/7-cherkassy/9547-bogdan-gubskij-vlasnoruch-robiv-remonti