Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 21 ПО 27 КВІТНЯ 2014 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 6-ти загальнонаціональних друкованих видань:
– «Вести»
– «Газета по-українськи»
– «Дзеркало тижня. Україна»
– «Комментарии»
– «Сегодня»
– «Факты и комментарии»
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про кандидатів на посаду президента України для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час президентських виборів 2014 року. А також чи мають кандидати рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Об’єкти моніторингу – діяльність кандидатів із найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями, а також таких, що представляють основні рейтингові політичні сили:
– Михайло Добкін, кандидат від Партії регіонів
– Петро Порошенко, самовисуванець
– Юлія Тимошенко, лідер «Батьківщини»
– Сергій Тігіпко, самовисуванець (екс-«регіонал»)
– Петро Симоненко, лідер КПУ
Окрім того, відстежувалася діяльність в.о. президента О.Турчинова та прем’єр-міністра Арсенія Яценюка з метою виявлення можливої агітаційної діяльності на посадах на користь Ю.Тимошенко.
У дослідженні інформація розрізняється за трьома тональностями: нейтральна, позитивна та негативна. Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки кандидата (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Основною темою тижня і надалі залишається ситуація на Сході країни, антитерористична операція та її наслідки. Всі видання подавали репортажі з місця подій, а також коментарі експертів з оцінкою діяльності влади. Також багато уваги було приділено місячному терміну з моменту визнання Криму територією Росії, газети детально аналізували наслідки для мешканців, що залишилися в Криму, а також життя та проблеми тих, хто виїхав на материк.
Виборча тема була представлена переважно в контексті оприлюднення чергових рейтингів кандидатів, а також їхніх позицій щодо розв’язання конфлікту на Донбасі. Однак переважно ці теми висвітлювалися у вочевидь замовних матеріалах – зокрема тотожний матеріал про перспективи перемоги П.Порошенка у першому турі дублювався у трьох виданнях, пропозиції Ю.Тимошенко щодо Донбасу – у двох, стаття про програму та відродження під вибори партії С.Тігіпка «Сильна Україна» дублювалася двічі. Також з’явилася прихована реклама М.Добкіна у газеті «Сегодня».
Лідирував цього тижня у інформаційному просторі С.Тігіпко (30,4% від усієї інофрмації), однак його показники переважно зумовлені саме «джинсою», за винятком одного інтерв’ю. Значно менші показники у Ю.Тимошенко (24,7%) та П.Порошенка (15,6%). Найбільше негативної інформації було оприлюднено щодо Ю.Тимошенко (переважно у «джинсі» П.Порошенка та газеті «Сегодня»), найбільше позитивної – щодо П.Порошенка (також переважно завдяки «джинсі»). Також у «джинсі» Ю.Тимошенко було зафіксовано приховане використання адмінресурсу – ініціативи Ю.Тимошенко та позиція О.Турчинова прямо пов’язувалися.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ КАНДИДАТІВ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ
«Вести» цього тижня мало уваги приділяли виборам. Видання швидше було зосереджене на нагнітанні негативу довкола ситуації на Сході країни, генеруванні катастрофічних прогнозів та просуванні ідеї зриву виборів. Загалом кандидати згадувалися лише у двох матеріалах – щодо планів потенційного обрізання повноважень президента (там згадувалися також і рейтинги основних кандидатів), а також у матеріалі, присвяченому будинку С.Тігіпка. Подача матеріалу, як і у випадку з матеріалом про маєток П.Порошенка, маніпулятивна («фальшивий нейтралітет») – за на перший погляд нейтральним описом має місце іронічна інтонація та акценти на негативних ефектах:
«Здесь, в Старых Безрадичах (сотка стоит $1500) без преувеличения каждая собака знает, где живет Сергей Леонидович. Его дом в стиле модерн тяжело не заметить… «Сейчас к Тигипко много гостей ездит. – рассказывает нам жительница села. – Он живет в конце поселка… между двумя холмами – улица Тыханская. Мы ее Тигипковской называем. Там везде колючая проволока! Аккуратнее»... Местные рассказывают, что ни с кем из них знаменитые односельчане не общаются, да и помощи не оказывают. Живут сами по себе». («Вести», 25.04.14)
«Газета по-українськи» цього тижня намагалася на противагу опублікованій «джинсі» Ю.Тимошенко та П.Порошенка створити редакційний баланс – збирала коментарі власних експертів щодо рейтингів кандидатів, їхніх подальших перспектив на посаді, а також зробило короткий фактажний огляд активної виборчої кампанії обох політиків протягом місяця. Всі інші матеріали, які висвітлювали позицію Ю.Тимошенко та рейтинги П.Порошенка були вочевидь «джинсовими» – всі вони повторювалися в газеті «Факты и комментарии». Основна увага редакційних авторських матеріалів все ж здебільшого була сконцентрована на репортажах зі Сходу країни.
«Дзеркало тижня» тему президентських виборів цього тижня знову проігнорувало. Видання і надалі головною темою для висвітлення залишає настрої та ситуацію на півдні та сході України, а також економічну політику уряду.
«Комментарии» мало уваги приділяли виборам. Лише в авторській колонці на тему багатства президента згадувалися Ю.Тимошенко та П.Порошенко. Окрім того, П.Порошенко згадувався у матералі, присвяченому виборам мера Києва. Поза цим видання висвітлювало тему українсько-російських історичних зв’язків у різних сферах.
«Сегодня» цього тижня багато уваги приділяла виборам – через редакційні матеріали та значну кількість прихованої політичної реклами. Цього тижня у виданні з’явилася «джинса» С.Тігіпка, П.Порошенка, П.Симоненка та М.Добкіна (рубрики вказані у вихідних даних як рекламні, однак для читача це неочевидно).
Газета продовжує публікацію інтерв’ю в межах спільного проекту з ТРК «Україна». Цього тижня опубліковані діалоги з С.Тігіпком та О.Турчиновим (щоправда лише в межах виконання його обов’язків та ситуації в регіонах, тема виборів та Ю.Тимошенко не зачіпалася). На відміну від інтерв’ю з Ю.Тимошенко минулого тижня, інтерв’ю з С.Тігіпком більш «живе», запитання актуальні, багато з них стосувалися програми кандидата та бачення державної політики на посаді президента.
А от щодо Ю.Тимошенко видання редакційної політики не змінило (інтерв’ю виявилося винятком, що може підтверджувати версію щодо замовності). Газета і надалі плекає негативний імідж Тимошенко – через дрібні деталі (Женя Тимошенко і представники «Батьківщини» прийшли до церкви без пасхального кошика і т.д.), а також через постійну іронію на її адресу. Особливо це помітно у розвороті, де газета за допомогою психологів та астрологів прогнозувала майбутнє основних кандидатів. Матеріал подавався за допомогою маніпулятивної технології «фальшивий нейтралітет», видання також маніпулювало фотографіями. Цитати з програм кандидатів зазнавали журналістських інтонаційних акцентів:
· помітна гостра антипатія до Ю.Тимошенко («Судя по предвыборной программе Тимошенко, сразу после ее победы Украина проснется «Страной мечты». Реформы начнутся повсеместно. Экономика страны при чутком руководстве Тимошенко начнет неудержимо развиваться, а подданные леди Ю. почувствуют заботу, причем сразу… Не забудет экс-узница и о заключенных: она реформирует пенитенциарную систему») та С.Тігіпка («Тигипко изложил свою предвыборную программу всего лишь на двух страничках. Он нарисовал следующую Украину: на посту президента планирует срочно «сформировать правительство профессионалов, независимо от их политических взглядов»… Особый пунктик у Тигипко — разоружить Украину»)
· легка іронія щодо П.Порошенка («Известный европейскими устремлениями Петр Порошенко мечтает превратить Украину в цивилизованное государство, не хуже чем в ЕС. Его реформы могут превратить госслужбу в телепроект «За стеклом», ведь Порошенко на посту президента планирует добиться ясных и прозрачных принципов работы госаппарата») та П.Симоненка («Если главный коммунист страны станет президентом, то, судя по его предвыборной программе, наша страна может вернутся в СССР. Начнется борьба с олигархией, повсеместное искоренение коррупции, русский язык, естественно, получит статус второго государственного, а злобные депутаты лишатся неприкосновенности»)
· добродушний патронат щодо М.Добкіна («В «Украине Добкина» следует ждать «возобновления дружеских, партнерских отношений с РФ». Для этого Михаил Маркович, став президентом, будет способствовать федерализации страны и вступлению Украины в альянс с Россией. Главным героем государства станет человек труда. «Человек труда был в последние годы незаслуженно забыт, он перестал бать героем нашего времени: о нем не составляли уже песни и стихи, не снимали фильмы. Его вытеснили новые «герои», — сокрушается кандидат») («Сегодня», 24.04.14)
«Факты и комментарии» і надалі виборчий контент переважно формують із вочевидь приховано рекламних матеріалів Ю.Тимошенко, С.Тігіпка та П.Порошенка. Цього тижня з них складався весь виборчий блок. Вони не маркуються як рекламні, однак їх можна впізнати за повторенням у інших виданнях, специфічною стилістикою, що різниться від редакційної, та рубриками «Точка зрения», або ж «Специально для Фактов». У «джинсі» в абсолютних показниках лідирує С.Тігіпко, його матеріали були у трьох із чотирьох номерів газети, що вийшли цього тижня. А в одному з «джинсових» матеріалів Ю.Тимошенко її ініціативи пов’язувалася з позицією О.Турчинова щодо децентралізації влади, це можна розцінити як непряме використання адмінресурсу на користь Ю.Тимошенко:
«В сильном местном самоуправлении заинтересована не только лидер «Батькiвщини», но и действующее руководство страны. «Я хочу донести до жителей Востока, что власть, так же как и вы, заинтересована в самостоятельности регионов во многих экономических и социальных вопросах и в вопросе финансового обеспечения. Власть хочет, чтобы в регионах самостоятельно выбирали свое руководство, которое бы отвечало за регионы», — сказал в интервью одному из телеканалов исполняющий обязанности президента Украины Александр Турчинов» («Факты и комментарии», 23.04.14)